Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Společnost AMD před nedávnem představila několik nových produktů a jak už tak u ní bývá „jakýmsi zcela jistě neúmyslným nedopatřením“ zapomněla v logu AMD Embedded Solutions produktů tajemné písmenko X. Netřeba se báti, není to totéž co symbol „π“ na desktopu Sandry Bullock v začátku filmu Síť, toto tajemné X jen symbolizuje logo příslušející APU na bázi platformy x86. Na přímý dotaz serveru engadget pak Arun Iyengar z AMD potvrdil, že chystají i embedded APU s písmenkem „A“, a prostě to potřebovali nějak takto odlišit.
APU s X v logu budou klasická x86 záležitost, ta s A budou ARMová záležitost. Zatím nepadlo nic o termínu uvedení, ale je jasné, že sousloví „za dlouho“ si můžeme škrtnout. Očekávejme každopádně, že aktuální embedded x86 APU s TDP nejníže na 4,5 wattech časem doprovodí ARMové verze, u kterých by mělo jíž o čipy s TDP i pod hranicí 3 W. Grafickou část v nich obstará něco na bázi Radeonů, tak jako i jiných současných APU AMD. Tedy zjednodušeně: čekejme u AMD produkty odpovídající pojetím tomu, co Nvidia prodává pod značkou Tegra. A též bychom to mohli označit za návrat k tomu, co AMD dost hloupě před lety prodala: divizi Imageon, ze které dodnes těží tehdejší kupce, firma Qualcomm.
Jméno Roryho Reada už několik měsíců marně vyhlížím v článcích o novinkách AMD. Zdá se, že po počátečním období, kdy byl jeho příchod z Lenova vnímán velmi nelibě a jeho čistky ve vedení společnosti i mezi běžnými zaměstnanci mnozí považovali za počátek konce AMD, už nikoho nezajímají. Dovolím si tedy opět prorokovat a opět se za Roryho postavit: podle mě má AMD buď velmi blízko k danému momentu, nebo již tuto přechodnou dobu vedoucí od téměř výhradního lpění na desktopových x86 a souboji s Intelem, překonala a směřuje vstříc jasnějším zítřkům. Takovým zítřkům, v nichž bude vyrábět jak desktopové x86 CPU a GPU, tak výkonná GPU, ale i mobilní a ultramobilní čipy platformy x86, které již brzy doplní SoC a procesory architektury ARM. Ono to totiž není jen o embedded APU, musím zde také připomenout, že AMD chystá 64bitové ARMové Opterony a chce více tlačit na unifikovaný výpočetní systém, kde bude pokračovat vzájemná integrace toho, co dnes vnímáme pod pojmy CPU a GPU, ať již jde o x86, nebo ARM, nebo GCN.
Můj osobní názor je ten, že dosazení Roryho Reada do čela AMD bylo dobrým tahem. Nevylučuji, že někde po světě běhá ještě lepší případný CEO AMD, ale Rory je rozhodně o několik řádů lepší manažer, než Hector Ruiz (přezdívaný Hector Ruin ) kdy byl.
Poptávka po superúsporných serverových čipech zkrátka je. Uspokojovat ji vedle budoucích, zatím jen hypotetických ARM Opteronů, bude samozřejmě i architektura x86. Jelikož má AMD k dispozici úsporné, malé, a přitom výkonné jádro „Jaguar“ (objeví se i v PlayStation 4), bylo jen logické, že jej nasadí i v Opteronech.
Stane se tak v létě v rámci Opteronů s kódovým označením „Kyoto“. Na svět přijde CPU i APU verze (tedy s nějakým pomalejším GPU po vzoru mobilních APU). Očekávat můžeme hotové produkty postavené na bázi těchto Opteronů minimálně u HP, která s projektem Moonshot svého času zkoumala nasazení jak ARMů, tak Atomů od Intelu. HP postaví své produkty na bázi Kyoto již velmi brzy, přičemž půjde o čipy vyráběné 28nm technologií.
Opterony Kyoto integrují až 4× CPU, případně již zmíněné GPU, z aktuální generace GCN (až 128 stream procesorů). TDP bude mezi 9 a 11 W.
Díky MSI si již předem můžeme říci, jaké parametry bude mít chystaný low-endový Radeon HD 7730. Překvapení se pochopitelně nekoná, jde o jakousi nižší verzi oblíbeného Radeonu HD 7750. Nese tedy stejné GPU, byť zčásti neaktivní: místo 512 běží s pouze 448 stream prcoesory, 28 TMU (místo 32), počet 16 ROP je zachován (parametry jsou dány tím, že GPU nepoužívá aktivních 8, ale jen 7 výpočetních bloků z celkových 10 v GPU přítomných – plnou verzi používá Radeon HD 7770 s 640 stream procesory).
Takty jsou však shodné s HD 7750: 800MHZ GPU a efektivně 4,5GHZ 128bit paměti GDDR5. Karta tak nabídne výkon adekvátně nižší snížení počtu jednotek o 1/8, ale přímo lineárně se to na TDP nejspíš neprojeví – očekával bych použití škrapítek horších čipů z waferů, které zatím ležely někde skladem.
V Asii se už tato karta začíná prodávat, u nás na své entrée teprve čeká. Radeony HD 7750 se dnes dají koupit běžně kolem 2 000 Kč, model HD 7730 tedy cenově spadne pod tuto hodnotu – tipoval bych něco mezi 1 599 a 1 799 Kč po ustálení cen (v závislosti na velikosti paměti, protože je jasné, že přijdou i 1GB verze, případně zkripleniny s DDR3 – těm se vyhněte.
Ač už je používání rychlostního indexu single-speed CD poněkud archaismem, výrobci se ho stále drží. Asi proto, že to hezky vypadá na samolepce. Budiž, vězte tedy, že tu máme drobný posun, a to s novými CF kartami Exceria Pro od Toshiby. Japonský výrobce a v podstatě objevitel flash technologie dokáže ze svých čipů ždímat 1066-násobek, tedy rychlost až 160 MB/s při čtení. Zápis je malinko pomalejší, a to 150MB/s, tedy kulatých 1000×. A právě to je tím, čím se Toshiba liší od Transcendu – ten svoji 160MB/s kartu uvedl již dříve, ale zapisovala pouze 120 MB/s. Ono se toto handrkování může jevit jako nepodstatné, ale ve chvíli, kdy máte třeba profi zrcadlovku schopnou zaznamenávat 20Mpix+ RAWy rychlostí 10 fps, je každý MB/s navíc úlevou.
Karty od Toshiby podporují režim UDMA7, jehož teoretickým maximem je 167 MB/s. Uvidíme, jestli časem přijde UDMA8, nebo nějaké rozšíření UDMA7, nebo se konečně začne přecházet na formát XQD (což je v podstatě flash paměť napíchnutá řadičem přímo na linku PCI Express), ale na to odpoví až nadcházející měsíce. Prozatím tedy vězte, že Toshiba své karty nabízí v kapacitě 64, 32 a 16 GB, přičemž 16GB verze zapisuje pouze 95 MB/s.
Toshiba je tedy nejrychlejší, ale ne největší. Tady si zase dovolím v rámci vyváženosti zmínit Lexar (což je paměťové-kartová divize Micronu, druhého lídra vývoje flash čipů). Ten nabízí 128GB CompactFlash s rychlostí 150 MB/s čtení (stejně jako Transcend) a „pomalejším zápisem“ (hodnotu neuvádí).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: