plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
V desktopech se nám schyluje k takové legrační zajímavosti. Intelu se totiž 22nm tock proces, tedy čipy „Haswell“, povedl natolik, že odběr procesorů v klidovém stavu bude desetinový oproti tomu, s čím si poradí běžné, levné či chcete-li starší zdroje. „Haswell“ si totiž v režimech C6/C7 vystačí s odběrem pouze 50 mA, což některé zdroje nebudou schopné dodávat v patřičné kvalitě ostatních parametrů a buď se budou vypínat, nebo … no, horší varianta by hrozit neměla.
Každopádně je zde problém, na který již Intel dopředu varuje a sám buduje na svém webu databázi zdrojů, které tento velice nízký odběr z 12V2 větve podporují. Prozatím lze v obecné rovině říci, že v pohodě budou kvalitní zdroje značek jako Corsair, Seasonic, Super Flower, In-Win a další, tedy včetně těch, kteří jejich návrhy zdrojů kupují a dávají je do svých krabic. Nicméně to pro kompletní vyřešení nestačí, takže nastoupí položka v BIOSu/UEFI základní desky, kterou bude možné podporu těchto úsporných režimů vypnout. „Haswell“ CPU v takové situaci sice bude baštit o něco víc (asi tak desetinásobek), čímž v podstatě přijde o jednu z technologických vychytávek vůči aktuální generaci „Ivy Bridge“, ale tak se zkrátka věci mají.
Nic z výše uvedeného se pochopitelně netýká ani OEM sestav (tam to bude řešeno výrobci takových počítačů), ani mobilního segmentu (kde se klasické spínané zdroje nepoužívají).
Dnes si samozřejmě nepovíme o konkrétních procesorech, Silvermont není konkrétní produktová řada, ale kódové označení architektury, na které bude několik produktových řad stavět (například „Bay Trial“ Atomy pro tablety, či „Avoton“ čipy pro malinké servery apod.).
Silvermont vylepší, nebo bych snad i řekl napraví, jednu principiální vadu na dosavadních Atomech: přejde na out of order zpracování instrukcí a navíc přidá dvojité FPU/INT jednotky. Zkrátí průchod operací skrze jednotlivé kroky v „pipelině“, takže pokud by se predikce sekla, již na to nepadne 13, ale jen 10 kroků. Výpočetní jednotky byly upraveny tak, aby měly nižší latence, přibyla podpora instrukčních sad SSE4.1, SSE4.2, POPCNT a AES-NI a hlavně je zde – vedle samotného 22nm výrobního procesu – i lepší Turbo režim a lepší správa napájení.
Atomy této generace nebudou podporovat HyperThreading, zato bychom ale mohli/měli vidět vícejádrové konfigurace. Podporováno je cokoli mezi jedním a osmi CPU jádry, úzce propojených skrze 1MB L2 cache s nízkou latencí a vysokou datovou propustností. Jednotlivá CPU jádra také budou moci běhat na různých frekvencích, zcela nezávisle na sobě. Obecně řečeno z hlediska energetické efektivity: četli jste předchozí odstavce o „Haswell“u, víte, co umí desktopový 22nm Ivy Bridge již dnes, takže si představte, co asi ve finále dokáží 22nm Atomy.
Z grafického hlediska jsou detaily ještě trochu neznámé, snad jen to, že nejvyšší verze čipů poněsou HD Graphics 4000, osekanou ale z energetických důvodů na 4 EU (execution unit), což je čtvrtina oproti „Ivy Bridge“. Po letech mizérie s různými zvěrstvy od PowerVR a podobně to tedy vypadá na sjednocení architektur a bezproblémové grafické jádro pro budoucí 22nm Atomy. Bylo už na čase, svět tabletů nehodlá na další výmluvy, proč není k dispozici slušný open-source ovladač, čekat.
Celkově počítejme s až 3× vyšším špičkovým výkonem a až 5× lepší energetickou efektivitou oproti současným Atomům. První se objeví právě Atomy „Bay Trail“, a to někdy ke konci roku, příští rok čekejme ještě úspornější variantu určenou pro smartphony.
Stále jde sice o 28nm čip s mírně vylepšenou architekturou z loňska, ale i tak je zde jasný pokrok. AMD dokázala mobilnímu čipu udělit základní takt 850 MHz s 900MHz boostem, přičemž je zachováno 1280 stream procesorů. Dle výrobce tedy jde o současné nejvýkonnější GPU pro notebooky.
AMD tak pomalu ale jistě kompletuje nabídku mobilních GPU řady HD 8000M pro tento rok. Nový model je z velké části parametrově srovnatelný s Radeonem HD 7970M (též 1280 stream processorů a 850MHz základní takt), ale díky některým optimalizacím a Boostu bude efektivnější.
Seagate opět naskakuje mezi výrobce SSD, a tentokrát ve velkém. Hodně do minulosti, do prosince 2009 nás vrací jeho předchozí řada Pulsar, dnes je to pochopitelně jiná kávička. SSD řad 600 a 1200 přichází v několika verzích.
Ta základní nabízí jednu „běžnou uživatelskou“ variantu 600, subřada 600 Pro pak dvě různé verze lišící se zejména velikostí, tedy množství rezervního prostoru a z toho plynoucího garantovaného množství zapsatelných dat, a také dalšími parametry. Všechno je shrnuto v tabulkách, snad jen pro úplnost doplním, že Seagate zvolil, podobně jako Corsair u řady Neutron GTX, řadič LM87800 firmy Link_A_Media Devices. To je dceřinka Hynixu, který tuto malou kalifornskou firmu loni koupil. Flashové čipy bere Seagate jako většina ostatních od Toshiby, jde o její 19nm NAND flash, tedy současnou komerčně dostupnou špičku.
Vedle řad 600 a 600 Pro uvedl Seagate i řadu 1200, která používá 12,0Gbps rozhraní SAS. V jejím rámci nabízí až 800GB kapacitu a garantovanou přenosovou rychlost 800 MB/s, s propustností rozhraní pochopitelně 1 200 MB/s.
Poslední SSD záležitostí pak je přebrandovaná karta X8 Accelerator (původním jménem Virident FlashMAX II), s jejímž výrobcem Seagate navázal spolupráci loni. Nabízí kapacity od 500 do 2 200 GB a je určena do serverů pro to nejvyšší možné zatížení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Vedle řad 600 a 600 Pro uvedl Seagate i řadu 1200, která používá 12,0Gbps rozhraní SAS. V jejím rámci nabízí až 800GB kapacitu a garantovanou přenosovou rychlost 800 MB/s, s propustností rozhraní pochopitelně 1 200 MB/s.Nevím co přesně je na tom pochopitelného, když 12 Gb = 1500 MB.