Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Kalifornská Nvidia vrhla na OEM trh další přeznačené grafiky. Po GeForce 310 (původně známou jako GT 220) přichází na svět GeForce 315, která není ničím jiným než variaci na nižší verze 8800 GS/9600 GSO a bůhvíco ještě. Bez okolků se přiznám, že v tom mám už chaos a nemám nejmenší chuť ověřovat, kolik značení tato grafika vlastně za poslední téměř tři roky měla, takže jen krátce: Nese 48 stream procesorů a 1 GB paměti.
Druhým pokusem o suchý humor je GeForce GT 230, kterou má na webu Hewlett-Packard u stroje HP Pro 2000 Microtower PC. Ta pro změnu nese 96 stream procesorů a 1,5 GB DDR2, vše na nízkých frekvencích, takže jde o jakousi zpomalenou variaci na vyšší verzi GeForce 8800 GS/9600 GSO. Obě tyto „nové“ karty už ani Nvidia na webu nemá (bodejť, už aby přišla generace Fermi).
V diskusi si klidně popovídejte, co si o tomto myslíte, my s kolegy z mnoha českých a slovenských serverů již připravujeme každoroční „VIP článek“, kde shrneme dění letošního roku (tentokrát to snad konečně časově vyjde a článek se objeví i zde na abclinuxu), sami uvidíte, kolika z nás se tohle (ne)líbí.
Překvapení se nekoná, pouze „pár dnů“ od uvedení karet na trh stačilo prvnímu výrobci, aby přišel se zcela pasivně chlazeným Radeonem HD 5750. Club 3D využívá konstrukci s měděným jádrem, ze kterého rozvádí teplo do masivního hliníkového žebroví čtveřice heatpipe. Zabere přitom stejný rozměr jako klasicky ventilátorem chlazená verze, tedy dva sloty. Jinak výrobce nic nezměnil, standardní je jak čtveřice výstupů (2×DVI, po jednom HDMI a DisplayPortu), tak frekvence 700MHz GPU a 4,5GHz GDDR5 pamětí o velikosti 1 GB. 720 stream procesorů pak svým výkonem bude stačit většině „normálních“ hráčů. To vše je k mání za 110 €.
Western Digital poměrně v tichosti provedl jisté inovace u svých pevných disků s kapacitou přes 1 TB.
Oproti dosavadnímu 1,5TB disku Caviar GreenPower přidává nový Caviar Green s označením WD15EARS jednou tolik vyrovnávací paměti na celkových 64 MB. Nadále jde o 5400otáčkový disk pro SATA 3,0Gbps rozhraní s hlučností srovnatelnou s předchůdcem (trochu tišší, o 1dBA, je v klidovém provozu), klesá však odolnost vypnutého disku proti nárazu z 300 na 250 G po dobu 2 ms. Při běhu si vezme 6,0 W pokud „mrská“ hlavičkami. Když jen točí plotnami, klesá spotřeba na 3,7 W. NA praktické testy vlivu dvojnásobné cache je ještě čas, ale v zásadě lze říci, že nový WD15EARS je cenou kolem 2400 Kč (~1,60Kč/GB) na trhu správně posazen – konkurenční Samsung F1 stojí o pár desetikorun méně, Seagate Barracuda LP s 5900 rpm zase o pár set více.
Pokud to zde ještě nezaznělo, pak tato 64MB řada má i odpovídající 2TB disk WD20EARS (v cenících je zhruba od začátku tohoto měsíce, jako jeho 1,5TB bratříček). Ten si zachovává jak hlučnost, tak odolnost i shodnou spotřebu, což je přinejmenším zajímavé, protože by to indikovalo stejný počet ploten s 1,5TB diskem. 2TB vlajková loď ale bohužel stojí u všech výrobců více, v tomto případě ~4200 Kč (cena na úrovni nejlevnějších 2TB disků na trhu, už aby svůj model uvedl i korejský Samsung, ten ceny jistě srazí o pár set níže), tedy ~2 Kč/GB.
U Western Digital ještě chvíli zůstaneme. Není to totiž zas tak dlouho, co tento tradiční výrobce pevných disků s magnetickými plotnami uvedl na trh vlastní řadu SSD, tedy flashových disků. Nyní jej následuje i věčný rival Seagate s řadou SSD zvanou Pulsar.
Zatím se drží poměrně konzervativních kapacit 50, 100 a 200 GB, určeny jsou však primárně pro servery s čímž souvisí i použití SLC (single-level cell) flashových čipů, které toho vydrží více než MLC (multi-level cell) a mají i menší spotřebu. Samozřejmě jde o 2,5palcovou velikost se 3,0Gbps rozhraním SATA, přičemž Seagate vše kryje 5letou záruční dobou.
Pro 50GB model ST950011FS udává Seagate hodnoty IOPS pro 4k bloky 30 000/2 600 (30k/25k max.), čtení/zápis 240/220 MB/s souvisle a 240/40 MB/s pro 128kB bloky. 100GB model zrychluje při zápisu 4k bloků na 5 300 a konečně 200GB na 10 500 IOPS. Oba také umějí rychlejší zápis 128k bloků dat: 80, resp 160 MB/s – zde je jasně vidět, že uvnitř se ukrývá konstrukce typu RAID 0.
Vybraní partneři již tyto SSD s výškou pouhých 7 mm fasují od září, možná jsou již tedy v ČR v nějakých serverech, jen se o tom veřejně neví.
Mimochodem, aktuální neoficiální zpráva hovoří o tom, že Intel chystá 600GB SSD na menším než 34nm výrobním procesu již na závěr příštího roku. Předpokládat by se tak dal 28nm proces, který zlevní výrobu takto vysokokapacitních SSD na „neurážlivou“ úroveň, otázkou tak pouze zůstane, jestli tato úroveň bude alespoň připomínat notebookové HDD, nebo budou SSD stále vysoko nad hranicí 10 000 Kč.
Pomalu přestávám mít chuť o těchto monstrech psát, takže se propříště omezíme jen na „nové rekordmany“ nebo velmi zajímavá řešení. Zdroj Ultra X4 1600W od firmy Ultra Products je tím prvním jmenovaným, proto jej beru na milost. Každopádně, pokud doma hodláte napájet Hvězdnou bránu nebo si pořídit přímotopy napájené 12V napětím, pak bude tento zdroj bezpochyby dobrou volbou.
Za 400 dolarů nabídne totiž na jedné masivní 12V větvi celých 116 A alias téměř 1400 W výkonu doprovázených 24/30 A na +3,3/+5V větvích a 6 A na +5Vsb. Bez obtíží tak utáhne třeba Core i7 doprovázené čtyřmi GeForce gTX 295/Radeony HD 5970 spolu s třeba deseti pevnými disky. Grafikám je k dispozici 3× 8pinové a 6× 6pinové napájení PCI Express, veškerá kabeláž je odpojitelná (a to včetně 24pin ATX a 8pin EPS12V), chlazení zajišťuje dvojice ventilátorů: 135mm regulovaný mezi 1200 a 2000 rpm a 80mm bez bližšího udání otáček (pokud ale má protlačit množství vzduchu adekvátní 135mm při 2000 rpm, tichý nebude). Ultra Products na zdroj poskytuje „doživotní záruku“ (jakou tím ale přesně myslí, toť otázka, každopádně určitě více než standardní 3 roky).
Příští týden si povíme něco málo o zdrojích certifikovaných jako Enermax 80Plus GOLD, které začínají již na 450W výkonu. To mě snad zase vrátí do „všední reality“.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ultra Products na zdroj poskytuje „doživotní záruku“ (jakou tím ale přesně myslí, toť otázka, každopádně určitě více než standardní 3 roky)No doživotní, tj. než se majitel podívá na účet za elektriku a umře na infarkt.
A kdy udělají <200W zdroj 80Plus GOLD?
Na těchto příkonech by to mělo efekt (oproti normálním 80Plus) nějakých 3-5W.
Na těchto příkonech by to mělo efekt (oproti normálním 80Plus) nějakých 3-5WTo je mi jasný. Myslel jsem to spíš tak, že tak nějak zbytečně z trhu zmizely malý zdroje. Proč do počítače jehož celkový příkon ani ve špičce nepřekročí řekněme 130 W cpát 500W nebo ještě větší zdroj, když by bohatě stačilo 150-200 W. Je to prostě jako jít s kanónem na vrabce.