Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 16:29
Dnes is budeme povídat hlavně o AMD. Podíváme se na novou verzi Radeonu HD 7970, která dostala do vínku zajímavou porci inovací. Dále na to, kdy přijde nástupce „Bulldozeru“ zvaný „Piledriver“ a jaký bude, na serverová řešení AMD+SeaMicro a nakonec vše završíme jednou zajímavou skříní od Lian-Li…
„Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil“, dalo by se říci v této chvíli. Zpočátku byl „Piledriver“, tedy nástupce „Bulldozeru“, slibován někdy zhruba rok po něm, aby se následně přesunul až na konec roku 2012. Nyní to pro změnu opět vypadá na termín dřívější, a sice třetí čtvrtletí.
„Piledriver“ bude nadále 32nm procesor, ale pochopitelně s podstatně vyladěnější výrobou než loňský „Bulldozer“ a navíc s několika vylepšeními. Mezi ně lze zařadit třeba oficiální podporu DDR3-1866 pamětí, přičemž pro nejvyšší model FX-8350 se neoficiálně hovoří o taktu 4,0 GHz, což je na osmijádrový procesor celkem zajímavé. Fudzilla také přidává zmínku o 16 MB cache, pochopitelně otevřeném násobiči a také 125W hodnotě TDP.
Papírově to tedy pro 3,6GHz FX-8150 nevypadá jako nějaký velký skok, na druhou stranu „Piledriver“ by měl sám o sobě přinést vyšší výkon/takt a pokud se vše zadaří a jednotlivá vylepšení posčítáme, mohli bychom tu mít procesor řekněme o třetinu výkonnější, což na AMD, která 32nm generaci rozjížděla velmi dýchavičně a mimo své vlastní továrny (již je nemá), není úplně zahozeníhodné. Pokud totiž stihne Q3, tak za prvé stihne předvánoční trh a za druhé stihne o pár měsíců předběhnout „22nm TOCK“ Intel Haswell a jejím soupeřem tedy bude „Ivy Bridge“.
Vedle zmíněného osmijádra pak Fudzilla také uvádí FX-6300, šestijádrový procesor s téměř jistě stejným TDP, ale taktem za 4,1GHz hranicí. Kromě toho se těšme i na 4,2GHz čtyřjádrový procesor FX-4320 s 12 MB cache a opět 125W TDP.
Necelého půl roku po uvedení vůbec první 28nm grafiky na trh, Radeonu HD 7970, přichází AMD s upravenou verzí, která jí opět definitivně vrací na trůn krále jednočipových grafik. Gigahertzová edice ale není jen marketingová záležitost papírově srovnatelná se současnými OC verzemi klasického Radeonu HD 7970, AMD jí dala do vínku něco víc.
To něco je upravená technologie PowerTune Boost doprovázená DTE (Digital Thermal Estimation), která díky nové verzi Catalystů bude k dispozici i dalším grafikám této generace. Upravený PowerTune již nyní nesnižuje takty při zátěži dle „Worst case scenario“, kdy karta šla na nižší takty, pokud by byť jen hrozilo přešvihnutí TDP, ale skutečně monitoruje podrobněji parametry a tak ve výsledku GHz edice častěji drží vyšší takty než klasický model. Navíc z této úpravy vzešel ten pozitivní efekt, že nejenže oproti klasické edici zpomaluje méně často, ale také naopak žene obvykle takty ještě výše, než by její název nasvědčoval.
Radeon HD 7970 GHz Edition je tak kartou, která oproti klasickému 925MHz Radeonu HD 7970 má sice GPU taktováno na 1 000 MHz, ale často se v provozu pohybuje i na 1 050MHz frekvenci. Její chování tak díky nově implementovanému PowerTune Boostu konečně více připomíná GPU Boost od Nvidie, implementovaný v konkurenční GeForce GTX 680.
DTE pak do mixu nastavování provozních parametrů přidává i novým způsobme získávaný údaj o teplotě částí GPU, ze kterého se odvozují odpovídající power leakage (řekněme „ztrátové proudové úniky“) a je upravováno nastavení GPU tak, aby poměr mezi výkonem a spotřebou (s ním tento jev souvisí), byl optimální. Ve výsledku tak Radeon HD 7970 GHz Edition nejenže vykazuje o něco vyšší výkon oproti originální verzi, ale dokonce jej má při současně nižší spotřebě v zátěži – takto to vypadá, když AMD nespí na vavřínech, ale půl roku poctivě měří, analyzuje a ladí výrobu GPU, monitoring jeho hodnot a algoritmy pro PowerTune. Radeon HD 7970 GHz Edition tak v tuto chvíli představuje lepší volbu než dosavadní model, resp. OC modely, jen je potřeba také v celém kontextu zvážit výrobce karty a jím použitá chlazení. Edice jako Toxic a Vapor-X od Sapphire na GHz Edition přecházejí a stejně tak jistě učiní i další výrobci.
Co se ještě sluší dodat, je vyšší výchozí takt pamětí, kdy GDDR5 efektivně dosud běžící na 5,5 GHz nyní povýšily na 6,0 GHz – nebudou tedy pro rychlejší GPU představovat nijakou brzdu. Radeon HD 7970 GHz Edition dosahuje výkonu až 4,3 TFLOPs v single-precision, resp. 1,08 TFLOPs v double-precision.
Zatímco HP nám opustila ARMy ve prospěch Atomů, AMD si jde svou cestou. Po koupi výrobce SeaMicro byla na spadnutí nějaká změna v portfoliu, neboť aby tato „divize“ společnosti AMD prodávala servery s Intel Xeony, to prostě nedává moc smyslu . Každopádně kromě jiného tyto firmy společně kutí modulární konsturkci s nízko taktovanými osmijádrovými Opetronu, která to 10U šasi narve celkem 512 procesorových jader (tedy 64 Opteronů) a při čtyřech šasi v jedné skříni tak dá 2 048 jader.
Takt použitých Opteronů si pochopitelně nemůže se stávající výrobní technologií moc vyskakovat, Sweet-spot poměru frekvence/spotřeba je u Bulldozerové generace níže než na 3,6 GHz u výše zmiňovaného FX-8150. V tomto případě je použit 2,0GHz takt – pro představu o onom sweet-spotu: 16jádrový Opteron 6262 HE taktovaný na 1,6 GHz má TDP pouhých 85 W (tedy 42,5 W pro 8 jader), 8core Opterony s frekvencemi 2,6 a 3,0 GHz mají TDP 115 W.
Tchajwanský výrobce počítačových skříní se skvělou reputací Lian-Li konečně přináší koncept z někdejšího miditoweru i mezi klasické middletowery. Zatímco Lian-Li PC-A05FNB byla relativně nízká skříň o výšce pouze 385 mm schopná pojmout FullATX desku, aniž by stroj překrýval prostor karet či CPU, nová skříň PC-V750 tento koncept přináší ve výšce 440 mm, do které se firmě daří narvat i E-ATX základní desku, tedy takovou, co nese 10 PCI Express slotů.
Řešení je v obou případech nápadité, elegantní a výtečné: zdroj je umístěn v přední části skříně, tam kde obvykle zejí prázdnotou pozice pro HDD/SSD. U této koncepce Lian-Li se tak zdroj nijak nepodílí na odvodu tepla od CPU (to zajišťují ventilátory na stěnách skříně), ale naopak vyfukuje v přední části skříně.
PC-V750 odpovídá roku 2012, vedle dostatečné šířky 230 mm (díky ní pojem prakticky libovolný vzduchový chladič), nabízí pozice pro více SSD/HDD než 5,25palcových mechanik a také přidává konektory pro USB 3.0 (dva) a e-SATA. Tato skříň z broušeného hliníku (jak jinak u Lian-Li ) přijde na trh ve třech variantách: stříbrné PC-V750A a dvou černých PC-V750B/PC-V750WX – druhá pod W v názvu ukrývá průhledné okno v bočnici. Cena zatím není známa, ale dovolil bych si ji odhadnout někam k 4 000 až 5 000 Kč.
přichází AMD s upravenou verzí, která jí opět definitivně vrací na trůn krále jednočipových grafik
Definitivně? To je dost odvážná předpověď. Zejména kombinace "opět definitivně" je celkem úsměvná…
samej grammer nazi tady
:-)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.