Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:26
Společnost EverPro výrazně posouvá hranice dosahu jednoho USB 3.0 kabelu. Napájet s ním nepůjde, ale zato přenese data na extrémní vzdálenost až 100 metrů díky optickým vláknům. Podíváme se dále na vývoj v oblasti PCI Express 4.0, chystané levné Haswell Refreshe od Intelu, jednu moc zajímavou desku od ASRocku a další témata.
Optický USB 3.0 kabel od EverPro U3C-A0A0 má převážně výhody. Jeho elektricko-optické konvertory obsažené na obou stranách v USB konektorech totiž nevyžadují žádné přídavné napájení, vystačí si ryze s energií z USB sběrnice, a tak k přenosu dat stačí klasicky připojit kabel.
Dvě nevýhody samozřejmě jsou: tou první je nutnost býti opatrný z mechanického hlediska, tedy kabel nijak nepoškodit (nezlomit, nepřekroutit), což je u 100metrového kabelu složitější než u řekněme standardního 1,8m až 5m. Tou druhou je již zmíněná nemožnost energetického napájení protějšího zařízení, tedy kupříkladu dobíjení připojeného smartphonu apod.
Kabel, ač obsahuje aktivní prvky v podobě obou převodníků, realizuje ve své podstatě pasivní přenos signálů, je tedy kompatibilní s USB 2.0 i USB 1.1 skrze volitelné příslušenství EverPro U3D02AR SuperTT Dongle / EverPro USB Expressway hub, které umožní napájení aktivních částí ve starších typech USB konektorů.
Když se blížily první plány na PCI Express 4.0, hovořilo se již o přechodu na optický přenos dat. Nakonec už před pár lety se ale konsorcium PCI-SIG, které standard vyvíjí, rozhodlo odložit sci-fi literaturu a držet se ještě chvíli při zemi. Optiku přinese až PCI Express 5.0, čtyřka pojede ještě na metalice, a to na dvojnásobné rychlosti oproti PCI Express 3.0. Tedy rychlostí 16 GT/s („gigatransferů“) na každou linku.
Jistotu, že se této rychlosti podaří dosáhnout, samozřejmě stále nemáme. Specifikace je aktuálně v předprodukční revizi 0.3, na 16GT/s hodnotu to stále vypadá, ale uvidíme, jestli a jak rychle se podaří připravit praktické implementace, ať již v CPU/čipsetech, tak GPU , RAID řadičích, SSD atd.
PCI Express 4.0 se nedočkáme dříve než přespříští rok. Tou dobou již bude na trhu zcela jistě 20nm generace GPU, karet, které budou schopné využít z výkonového hlediska jakoukoli propustnost. Stejně tak hry si díky rozhraním jako DirectX 12 či Mantle výrazně polepší v možnostech a grafické karty nesoucí daleko větší množství paměti než je tomu dnes (4 – 6 GB RAM na GPU) na tom budou stejně tak. PCI Express 4.0 najde uplatnění v mobilním segmentu, kde umožní provádět rychlejší přenosy dat a následně zase nepotřebné komponenty rychle uspat či „podvoltovat“. Tak držme palce.
Mimochodem, původně se zvažovala dokonce rychlost 24 GT/s, ale ta se ukázala jako obtížně implementovatelná, jelikož nebyla kompatibilní se stávajícími topologiemi této sběrnice. Výkonově by se čtyřka měla opírat i o nový, z hlediska kvality přenosu elektrických signálů optimalizovaný, avšak zpětně kompatibilní, konektor. Využity budou i nové T-cívky a optimalizace metalických drah mezi sockety a sloty. Tím se dále minimalizují přeslechy, které by při nové přenosové rychlosti byly na stávající kvalitě drah/slotů/socketů velmi problematické. Jak jsem ale již uvedl, kompatibilita bude sahat zpět až k PCI Express 2.0 i 1.x.
Na podzim nejen začne padat listí ze stromů, ale i nové procesory z Intelu. Řadu Haswell Refresh obohatí celkem osm nových model, z toho čtyři Core i3 a čtyři Pentia. Začnu jimi.
V podstatě lze říci, že oproti svým předchůdcům přinesou o kousíček vyšší takty při jinak stejných parametrech. úsporná 35W Pentia zastoupí nově modely G3250T a G3450T s CPU částí běžící na 2,8, resp. 2,9 GHz s tím, že mají k dispozici obligátní 3 MB L3 cache, Intel HD grafiku na taktu 1,1 GHz a řadič pro DDR3-1600.
Vyšší Pentia G3250 a G3460 mají takty 3,2, resp. 3,5 GHz, jejich TDP je již obvyklých 53 W. Podobně jsou na tom nově chystané procesory Core i3, kde Intel nabídne 35W modely 4160T (3,1 GHz) a 4360T (3,2 GHz) – zde již půjde o grafiku HD 4600. I je doprovodí dva náročnější, tentokrát 54W modely, a to 4160 a 4370, taktované na 3,6, resp. 3,8 GHz. Core i3-4160 bude jediný model s 3 MB L3, ostatní Core i3 ponesou 4 MB této vyrovnávací paměti. Ceny zatím nejsou známy, ale měly by odpovídat současných modelům.
Server DigiTimes přišel se zajímavým odhadem. Podle jeho zdrojů totiž vykáže druhé čtvrtletí tohoto roku 30% až 40% pokles prodejů grafických karet, tedy výrazný propad, a to oproti obvykle slabému prvnímu čtvrtletí. Příčinou má být úpadek těžby kryptoměn na grafických procesorech, který byl fenoménem doby před půl až tři čtvrtě rokem.
Faktem je, že grafické karty měly žně koncem loňského roku. V jeho posledních měsících se vyprodalo prakticky vše rychlejší a AMD, ani výrobci grafických karet Radeon, totálně nestíhala uspokojovat obrovskou poptávku. Celá ta mánie, zejména litecoinová, naprosto zabila i marketingovou efektivitu herních bundle Never Settle, kde AMD dávala ke grafickým kartám spousty skvělých her. Mnoho lidí to nezajímalo, kupovali grafické karty ve více kusech ryze na těžbu kryptoměn.
Tento fenomén ale upadá. Bitcoin se již dávno nevyplatí těžit běžně podomácku, i litecoin je efektivnější těžit na specializovaných ASIC strojích a hodnoty měn jsou již dáno nízko. Kde jsou doby 800 až 1200dolarového Bitcoinu. Na eBay se tak válí hromady Radeonů, kterých se zbavují těžaři pod cenou, protože jim jsou nyní již k ničemu. Nové grafické karty tak v tomto nemohou při současných cenách obstát.
Výrobcům tak dle mého nezbude nic jiného než další zlevnění, ať je stále obtížnější a ekonomicky výhodné jít s cenou dolů. Jenže nových grafik jsou plné sklady a je potřeba se jich zbavit. Proti této potřebě ale bohužel hraje i fakt, že jde o karty již v podstatě zastaralé, většina jich má architektonický původ v roce 2011 či 2012 a všichni netrpělivě čekají na novou generaci. Uvidíme, jak tuto šlamastyku AMD i Nvidia budou řešit. Dle neoficiálních informací se již oba přizpůsobili v tom smyslu, že snížili objemy výroby jednotlivých typů GPU. Jenže oba mají nasmlouvány u TSMC určité výrobní kapacity, tak je další otázka nasnadě, tedy zdali to náhodou není dokonce jen o tom, že je pro ně levnější zaplatit nějaké penále TSMC (či komukoli jinému), než vyrábět neprodejná GPU? Je to nezáviděníhodná situace. Doufejme, že 20nm výroba přijde co nejdříve, toto přešlapování na 28nm místě už začíná být dost nuda.
Na tomhle místě se hodí jedna logická otázka: zúčastnili jste se osobně původní Bitcoin, nebo pozdější litecoin-GPU mánie či jiných? A podařilo se vám na tom vydělat alespoň takové peníze, aby to zaplatilo investici do hardwaru, náklady na energie i vynaložený čas?
Server DigiTimes přišel se zajímavým odhadem. Podle jeho zdrojů totiž vykáže druhé čtvrtletí tohoto roku 30% až 40% pokles prodejů grafických karet, tedy výrazný propad, a to oproti obvykle slabému prvnímu čtvrtletí.
Když kliknu na odkaz, dostanu "Sorry, the page you are trying to open is available only for our paid subscribers." :-(
Tipoval bych ale, že to bude propad obratu, ne počtu prodaných kusů, protože zatímco high-end karty používané pro těžbu sice tvoří významnou část obratu, z hlediska počtu prodaných kusů to bude spíš okrajová záležitost.
A dost mozna to na vzdalenost 20 metru vyjde levneji.
Neměl jsem na mysli tuhle konkrétní aplikaci, ale spíš ty, kde se vzdálenost bude blížit 100 metrům (čímž nechci říct, že mne napadá něco, k čemu bych to osobně využil).
Vyhoda je pak ze natazeny ethernetovy kabel se da casem vyuzit jinak
Na rozdíl od optického? :-)
A je ta USB optika skutečně optika? Protože řešení od Corningu totiž používá optiku jen na přenos dat, napájení receiveru řeší metalikou:
Do USB 3.Optical™ Cables by Corning contain copper conductors?
Yes, two copper conductors transmit power from the host for the optical to electrical conversion and back again. All data is transmitted over the optical fibers.
(ale pěkně to schovávají)
Tedy pozor, pokud by se to někdo rozhodl používat jako USB3.0/2.0 izolátor pro vysokonapěťová řešení.
Moje pointa byla ta, že u Corningu to taky vypadá na čistě optický kabel - dle demonstrací tomu nebylo těžké uvěřit - malý, tenký, dutý a velmi ohebný kabel. Tedy "novinka" o měděných vodičích uvnitř byla docela nečekaná.
Jen mě zajímalo, zda je podobný "podvod" i u tohoto řešení od EverPro.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.