Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 08:12
Vyprávění o tom, jak to probíhalo, o co ti, kteří tam nebyli, přišli, a o tom, jak se na poslední chvíli shání přednášející.
Zahájení akce bylo opět naplánováno na půl devátou, kdy má spousta lidí (včetně mě) ještě noc. Nakonec se mi ale podařilo dorazit už ve čtvrt na devět a většina ostatních návštěvníků stihla dorazit před první přednáškou, která byla posunuta zhruba o jednu akademickou čtvrthodinku po deváté.
U vchodu, hned po odevzdání bundy do šatny (výměnou za papírek s číslem, tentokrát bohužel modrým, takže můj plán na vyzkoušení zabezpečení šatny zahlcením falešnými žlutými lístky z loňska nevyšel) na mě čekala cedulka s Tuxem, jménem a původem a nadšení organizátoři.
Hlavním tématem letošního ročníku měla být bezpečnost. Proto hned po krátkém úvodu (s podobným obsahem jako loni) nastoupil Radim Roška s přednáškou pojmenovanou „Be Safe!“. Bohužel obsahovala několik nepřesností (kontrola certifikátu neznámé certifikační autority přes prosté HTTP spojení, ověření fingerprintu veřejného klíče SSH serveru po (!) přihlášení na ten server), které jsem si dovolil opravit živým vstupem, a vůbec byla nedostatečně paranoidní.
Radim Roška propaguje český překlad XKCD 538
z AbcLinuxu a své ultimátní bezpečností opatření,
které bohužel zatím trochu narušuje konektivitu.
Dalibor Fanta se pak rozhodl vyvrátit mýtus, že v Linuxu nelze tvořit profesionální grafiku. Po krátkém úvodu o rozdílu mezi vektorovou a bitmapovou grafikou stvořil s pomocí Inkscape a GIMPu plakát propagující (fiktivní) strahovský pivovar a pozval nás na workshop.
Petr Hodač nás provedl historií LaTeXu, názorně předvedl a příběhem doprovodil osud matematické rovnice mezi lidem LaTeXu neznalým a také nás pozval na workshop.
Ondřej Čečák popsal fungování e-mailu a základy konfigurace Postfixu.
Těsně před polednem nastoupil opět Radim Roška, tentokrát byla jeho prezentace nazvána „DEMO – používáme Linux“ a sestávala se z pouštění a komentování videí nahraných při používání GNOME. Předvedl takové ty klasické funkce, které linuxákům nejvíce chybí, pokud jsou nuceni pracovat s Windows. Nicméně nevím, jestli není taková prezentace na linuxové akci pouhým nošením tučňáků do Antarktidy…
Potom už byla polední přestávka, účastníci mohli využít občerstvovacích zařízení ve školícím středisku a okolí. Přímo na místě byla dostupná instantní káva (pokoušel jsem se udělat z jedné dávky dva nálevy, nepodařilo se) a Kofola – opět zdarma! Rovněž díky partnerství s místní Menzou byly k dispozici poukázky na jídlo za nižší cenu (a pro ocedulkované – včetně mě – dokonce zdarma). V Menze jsme si dali místní specialitu – UHOŘ s brambory (mimochodem moc dobrá, bez ironie), popovídali si se zajímavými lidmi a šli jsme zase zpátky.
Občerstvení :: Redundantní informace – vpravo je totiž restaurace
Ve školícím středisku dále probíhala poradna – lidé si mohli přinést své křemíkové miláčky a pohovořit o své závislosti s kvalifikovanými psychology. Pokoušeli jsme se rozchodit synchonizaci kapesních Windows s kalendářem z Evolution, což se bohužel nepodařilo. Další případy již naštěstí byly úspěšnější.
Také proběhl workshop na téma LaTeX. Petr Hodač účastníky seznámil s ovládáním editoru Kile a potom zasvětil do základů syntaxe.
Petr Hodač. Opět si všimněte stránky na AbcLinuxu a kurzoru vyzývavě umístěného na tlačítku „Přidat se“.
Jako poslední toho dne vystoupil Michal Semler (známý spíše pod přezdívkou CIJOML) a přednášel o zálohování. První zhruba dvě třetiny věnoval obecně filozofii, proč se hodí zálohovat a jak takové zálohování provádět, poslední třetina byla věnována předvedení řešení od IBM.
Jak vidíte na fotografii výše, poměrně početné publikum se podařilo udržet až do pozdního odpoledne.
Na závěr prvního dne proběhlo – jako obvykle – slosování vyplněných anket a rozdání různých cen vylosovaným. Organizátoři (a další ocedulkovaní) byli na rozdíl od loňského ročníku vyloučeni, předešlo se tak opakování trapné situace, kdy losující nejdříve vylosovala několik pořadatelů a potom i sama sebe (!). Rozdané ceny měly více-méně linuxovou tematiku.
Akce ještě neskončila, zájemci byli odvedeni do podzemí, kde jim byla ukázána serverovna. „Tak tudy tečou ty terabajty nelegálních dat, o kterým vždycky slýchám, když se v televizi mluví o Strahovských kolejích…“
Serverovna :: Špunty do uší s citrónovou příchutí
Obyčejní návštěvníci byli vypuštěni a vybraní VIP dostali následující kartičky:
Na afterpárty si každý sedl s vybranou osobou a probíhala komunikace (alespoň v mém případě ji hodnotím jako velmi zajímavou). Seděl jsem s Ondrou Caletkou a s několika přísedícími jsme debatovali o Linuxu, IPv6, MHD, životě na FELu a dalších zajímavých věcech. I slovo dalo slovo a došlo k rozhodnutí, že druhý den budu mít na workshopu o síťování kázání na téma tunelování přes DNS. Ale o tom až příště…
Příště uvidíte:
Žádná magie v tom není. Prostě server pošle certifikáty mezilehlých autorit nebo údaj, kde vzít nadřazený certifikát, je uveden v certifikátu samotném.
První možnost lze prozkoumat ladicím TLS klientem (openssl s_client, gnutls-cli), druhou možnost prohlédnutím si rozšíření X509v3 certifikátu (openssl x509 -text, certtool --certificate-info).
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.