Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je půl druhé odpoledne a na linux.conf.au je pauza na oběd. Sedím tedy s Eee na klíně ve vestibulu University Centre (University of Tasmania, Hobart) a přemýšlím, jak skloubit nabitý odpolední program s tím, že musím být zase v sedm večer na letišti, abych stihl zpáteční let do Sydney.
Hned co jsem přijel (bohužel s velkým zpožděním, za které mohli rovným dílem aerolinky a pitomí taxikáři) jsem si dohodl odpolední schůzky s následujícími lidmi: Keith Packard (X.Org), Rusty Russell (např. lguest), Jon Corbet (LWN) a Linus Torvalds (zrovna mě nic nenapadá). A tak tu sedím s rozvrhem přednášek a snažím se zkombinovat všechno tak, abych měl třeba ještě čas se na některé prezentace také podívat.
Kromě toho přemýšlím, jestli mě nepřijde zpohlavkovat nějaký pořadatel, že jim otravuji VIP... zvláště když byli organizátoři tak laskaví a vystavili mi návštěvnickou vstupní kartu, i když jsem se na konferenci předem neregistroval, a tudíž ani nezaplatil vstupní poplatek (a proto taky nedostanu tričko s logem konference, ach jo...). Na druhou stranu - jsem tu jen na jediný den (vlastně jen odpoledne - kvůli blbcům na letišti), takže jsem v odpuštění registračního poplatku tiše doufal.
No nic, je načase také něco sníst. Ozvu se, až budu mít jasno, kteří VIP mi neutekli a opravdu poskytli rozhovor...
UPDATE, 15.50: Linus se opět nechal odtáhnout ze společnosti přátel a půl hodiny si se mnou povídal o jádře, programování a nadcházejících narozeninách AbcLinuxu.cz. Zajímavá zkušenost.
UPDATE 2, 16.10: Rusty hackuje lguest s několika věrnými šílenci; našli si volnou místnost, kde po skončení jeho tutoriálu obsadili všechny elektrické zásuvky a kompilují jádra jako na běžízím pásu. Na pokec nemá čas, říká, zatímco kopíruje na flashku KVM obraz pro testování nového hypercallu...
UPDATE 3, 16.30: Jonathan Corbet při své přednášce využívá faktu, že v hledišti sedí i Linus, a vždycky, když si není jistý, jestli má ve slajdech aktuální čísla, mrkne do řady 4 a pohledem ověří, co na to šéf. Zvědavý strejda vedle mě se právě zeptal, jestli i Linusovi někdy odmítli začlenit kod do jádra. Jonathan rezignoval a dal Linusovi mikrofon...
UPDATE 4, 17.50: Keith Packard za mnou přišel zrovna ve chvíli, kdy jsem si sedl s Rustym. Předtím se bohužel zasekl na jedné prezentaci a zapomněl, že jsme si domluvili rande. Rusty okamžitě vstává a říká, že si mám raději promluvit s Keithem, který je prý mnohem zajímavější osoba. Keith samozřejmě oponuje a když odchází, tak Rusty vysvětluje cosi v tom smyslu, jak ho fascinuje, když se odráží světlo z projektoru od Keithovy plešky...
UPDATE 5, 19.30: Po půlhodince s Rustym jsem už musel vystřelit na letiště. Taxikářka napočítala na stejnou trasu o 5 dolarů víc než ten, který mě vezl ráno... Nechal jsem to být, protože jsem si tak jako tak nadával, neb půjčení malého auta na den by vyšlo na třetinu ceny taxíků. A to se prý člověk chybama učí... Na letišti koukám podezřívavě na tabuli odletů a slečna u přepážky pro odbavení hned vysvětluje, že bude mít let nejméně 40 minut zpoždění kvůli bouřkám v Sydney (v Hobartu by nemohlo být krásněji – modrá obloha, slunce, 25 Celsia). No skvělý... To jsem tam klidně ještě mohl třičtvrtě hodiny být a odchytit Keitha. Hmmm, moje blbost, že jsem (jako už několikrát) na letiště předem nezavolal. Ne, chybama (přinejmenším některýma) se člověk (přinejmenším já) neučí.
Tiskni
Sdílej:
Tak do takové společnosti bych se taky rád někdy podíval. Budou o této příležitosti nějaké články? Třeba rozhovor s Linusem by mě zajímal?
+1
a nadcházejících narozeninách AbcLinuxu.czBlahopřál Linus? A chystáte se oslavovat?
Blahopřál Linus?Jo, poprosil jsem ho o "happy birthday" pro abclinuxu. Až na to přijde, tak tu nahrávku vystavíme.
A chystáte se oslavovat?Nevím, jestli zrovna oslavovat, ale chceme to nějak připomenout.
i když možná stojí za zmínku, že si Linus "naši" kšiltovku nenechal, protože mu byla dost malá - jak je ostatně vidět na fotceJo, ta čepice nebyla malá jenom jemu
No proste ode dneska jsi Robert 'ten co vnutil Linusovi cepici' Kratky.
Gratuluji