OpenClaw je open-source AI asistent pro vykonávaní různých úkolů, ovládaný uživatelem prostřednictvím běžných chatovacích aplikací jako jsou například WhatsApp, Telegram nebo Discord. Asistent podporuje jak různé cloudové modely, tak i lokální, nicméně doporučován je pouze proprietární model Claude Opus 4.5 od firmy Anthropic v placené variantě. GitHubová stránka projektu OpenClaw.
Projekt VideoLAN a multimediální přehrávač VLC (Wikipedie) dnes slaví 25 let. Vlastní, tenkrát ještě studentský projekt, začal již v roce 1996 na vysoké škole École Centrale Paris. V první únorový den roku 2001 ale škola oficiálně povolila přelicencování zdrojových kódů na GPL a tím pádem umožnila používání VLC mimo akademickou půdu.
Moltbook je sociální síť podobná Redditu, ovšem pouze pro agenty umělé inteligence - lidé se mohou účastnit pouze jako pozorovatelé. Agenti tam například rozebírají podivné chování lidí, hledají chyby své vlastní sociální sítě, případně spolu filozofují o existenciálních otázkách 🤖.
scx_horoscope je „vědecky pochybný, kosmicky vtipný“ plně funkční plánovač CPU založený na sched_ext. Počítá s polohami Slunce a planet, fázemi měsíce a znameními zvěrokruhu. Upozornil na něj PC Gamer.
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2026 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 37 místností, 71 tracků, 1184 přednášejících, 1069 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Společnost Nex Computer stojící za "notebooky bez procesorů a pamětí" NexDock představila telefon NexPhone, který může funguje jako desktop PC, stačí k němu připojit monitor, klávesnici a myš nebo NexDock. Telefon by měl být k dispozici ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jeho cena by měla být 549 dolarů. Předobjednat jej lze s vratní zálohou 199 dolarů. V dual-bootu by měl být předinstalovaný Android s Linuxem (Debian) jako aplikací a Windows 11.
Byla vydána nová major verze 9.0 softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora AI.
Wasmer byl vydán ve verzi 7.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V reakci na nepopulární plán Microsoftu ještě více ve Windows prohloubit integraci umělé inteligence Copilot, Opera na sociální síti 𝕏 oznámila, že připravuje nativní linuxovou verzi prohlížeče Opera GX. Jedná se o internetový prohlížeč zaměřený pro hráče, přičemž obsahuje všechny základní funkce běžného prohlížeče Opera. Kromě integrace sociálních sítí prohlížeč například disponuje 'omezovačem', který umožňuje uživatelům omezit využití sítě, procesoru a paměti prohlížečem, aby se tak šetřily systémové zdroje pro jinou aktivitu.
NVIDIA vydala nativního klienta své cloudové herní služby GeForce NOW pro Linux. Zatím v beta verzi.
Zahájení akce bylo opět naplánováno na půl devátou, kdy má spousta lidí (včetně mě) ještě noc. Nakonec se mi ale podařilo dorazit už ve čtvrt na devět a většina ostatních návštěvníků stihla dorazit před první přednáškou, která byla posunuta zhruba o jednu akademickou čtvrthodinku po deváté.
U vchodu, hned po odevzdání bundy do šatny (výměnou za papírek s číslem, tentokrát bohužel modrým, takže můj plán na vyzkoušení zabezpečení šatny zahlcením falešnými žlutými lístky z loňska nevyšel) na mě čekala cedulka s Tuxem, jménem a původem a nadšení organizátoři.
Hlavním tématem letošního ročníku měla být bezpečnost. Proto hned po krátkém úvodu (s podobným obsahem jako loni) nastoupil Radim Roška s přednáškou pojmenovanou „Be Safe!“. Bohužel obsahovala několik nepřesností (kontrola certifikátu neznámé certifikační autority přes prosté HTTP spojení, ověření fingerprintu veřejného klíče SSH serveru po (!) přihlášení na ten server), které jsem si dovolil opravit živým vstupem, a vůbec byla nedostatečně paranoidní.
Radim Roška propaguje český překlad XKCD 538
z AbcLinuxu a své ultimátní bezpečností opatření,
které bohužel zatím trochu narušuje konektivitu.
Dalibor Fanta se pak rozhodl vyvrátit mýtus, že v Linuxu nelze tvořit profesionální grafiku. Po krátkém úvodu o rozdílu mezi vektorovou a bitmapovou grafikou stvořil s pomocí Inkscape a GIMPu plakát propagující (fiktivní) strahovský pivovar a pozval nás na workshop.
Petr Hodač nás provedl historií LaTeXu, názorně předvedl a příběhem doprovodil osud matematické rovnice mezi lidem LaTeXu neznalým a také nás pozval na workshop.

Ondřej Čečák popsal fungování e-mailu a základy konfigurace Postfixu.
Těsně před polednem nastoupil opět Radim Roška, tentokrát byla jeho prezentace nazvána „DEMO – používáme Linux“ a sestávala se z pouštění a komentování videí nahraných při používání GNOME. Předvedl takové ty klasické funkce, které linuxákům nejvíce chybí, pokud jsou nuceni pracovat s Windows. Nicméně nevím, jestli není taková prezentace na linuxové akci pouhým nošením tučňáků do Antarktidy…
Potom už byla polední přestávka, účastníci mohli využít občerstvovacích zařízení ve školícím středisku a okolí. Přímo na místě byla dostupná instantní káva (pokoušel jsem se udělat z jedné dávky dva nálevy, nepodařilo se) a Kofola – opět zdarma! Rovněž díky partnerství s místní Menzou byly k dispozici poukázky na jídlo za nižší cenu (a pro ocedulkované – včetně mě – dokonce zdarma). V Menze jsme si dali místní specialitu – UHOŘ s brambory (mimochodem moc dobrá, bez ironie), popovídali si se zajímavými lidmi a šli jsme zase zpátky.
Občerstvení :: Redundantní informace – vpravo je totiž restaurace
Ve školícím středisku dále probíhala poradna – lidé si mohli přinést své křemíkové miláčky a pohovořit o své závislosti s kvalifikovanými psychology. Pokoušeli jsme se rozchodit synchonizaci kapesních Windows s kalendářem z Evolution, což se bohužel nepodařilo. Další případy již naštěstí byly úspěšnější.
Také proběhl workshop na téma LaTeX. Petr Hodač účastníky seznámil s ovládáním editoru Kile a potom zasvětil do základů syntaxe.
Petr Hodač. Opět si všimněte stránky na AbcLinuxu a kurzoru vyzývavě umístěného na tlačítku „Přidat se“.
Jako poslední toho dne vystoupil Michal Semler (známý spíše pod přezdívkou CIJOML) a přednášel o zálohování. První zhruba dvě třetiny věnoval obecně filozofii, proč se hodí zálohovat a jak takové zálohování provádět, poslední třetina byla věnována předvedení řešení od IBM.
Jak vidíte na fotografii výše, poměrně početné publikum se podařilo udržet až do pozdního odpoledne.
Na závěr prvního dne proběhlo – jako obvykle – slosování vyplněných anket a rozdání různých cen vylosovaným. Organizátoři (a další ocedulkovaní) byli na rozdíl od loňského ročníku vyloučeni, předešlo se tak opakování trapné situace, kdy losující nejdříve vylosovala několik pořadatelů a potom i sama sebe (!). Rozdané ceny měly více-méně linuxovou tematiku.
Akce ještě neskončila, zájemci byli odvedeni do podzemí, kde jim byla ukázána serverovna. „Tak tudy tečou ty terabajty nelegálních dat, o kterým vždycky slýchám, když se v televizi mluví o Strahovských kolejích…“
Serverovna :: Špunty do uší s citrónovou příchutí
Obyčejní návštěvníci byli vypuštěni a vybraní VIP dostali následující kartičky:
Na afterpárty si každý sedl s vybranou osobou a probíhala komunikace (alespoň v mém případě ji hodnotím jako velmi zajímavou). Seděl jsem s Ondrou Caletkou a s několika přísedícími jsme debatovali o Linuxu, IPv6, MHD, životě na FELu a dalších zajímavých věcech. I slovo dalo slovo a došlo k rozhodnutí, že druhý den budu mít na workshopu o síťování kázání na téma tunelování přes DNS. Ale o tom až příště…
Příště uvidíte:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
, to je dobře.
. Loňské jsem měl jenom já a já tam nikde nejsem. Tyhle mají na zádech jiný výpis (tentokrát bootování pseudojádra) a nápisy jsou žluté. Neboj, v druhém dílu bude detail.
. Příště mám dávat v HTML, které posílám, každou fotku na zvláštní řádek, aby si toho v redakci všimli
.
Žádná magie v tom není. Prostě server pošle certifikáty mezilehlých autorit nebo údaj, kde vzít nadřazený certifikát, je uveden v certifikátu samotném.
První možnost lze prozkoumat ladicím TLS klientem (openssl s_client, gnutls-cli), druhou možnost prohlédnutím si rozšíření X509v3 certifikátu (openssl x509 -text, certtool --certificate-info).