plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zahajovací řeč konference přednesl Bob Sutor z IBM, který nakousl tři témata, jež v tuto dobu hýbou vývojem Linuxu: cloud computing, virtualizace a desktop. Bob Sutor je vicepresident IBM pro open source a Linux a zastává tak velmi významnou pozici v jedné z čelních společností, které podporují vývoj linuxového jádra a prosazují Linux na stále větší množství systémů. Přestože je Bob na první pohled dobrácký chlapík a jeho projev se nesl ve velmi uvolněném a neformálním duchu, povedlo se mu píchnout do nejednoho vosího hnízda. Kompletní slajdy k jeho přednášce najdete například na jeho blogu.
Jedno z témat, které vzbudilo ohlas, byl Bobův pokus o předpověď budoucnosti linuxového desktopu (vizte možnosti vývoje, které načrtl):
Přibližně kolem bodu 7 Bob naznačil, že by možná bylo nejlepší se přestat pachtit za iluzí vytlačení Windows z desktopového trhu. Odtušil, že Microsoft má jednak „trošku více peněz“, ale především má nesporný podíl na trhu a také výhodu, že je pevně zakotven v uvažování lidí. Linux může mít sebelepší desktop, ale je pravděpodobné, že by bojoval předem prohraný boj. Kde není poptávka, je snaha o konkurování marná. Místo toho by měl Linux trh rozdělit na oblasti, kde má cenu bojovat, a kde ne. Nebude-li se linuxový desktop marně snažit vyhovět nejnižšímu společnému jmenovateli, může své úsilí zaměřit na zdokonalování konkrétních oblastí, které z něj udělají preferovanou volbu ve specializovaných případech.
Velmi očekávanou akcí byl tzv. Kernel Panel. Šlo o panelovou diskusi, které se zúčastnili Jon Corbet (LWN.net), Chris Wright (Red Hat), Ted Ts'o (IBM), Greg Kroah-Hartmann (Novell) a Linus Torvalds, zakladatel linuxového jádra a dosavadní hlavní správce. Diskusi moderoval James Bottomley (Novell). Málokdy se sejdou tak těžké váhy pohromadě. Těchto šest vývojářů patří k těm, kdo každý den přímo rozhodují o dalším směru vývoje linuxového kernelu. Pokud chcete vědět, jak na tom Linux je, těžko hledat kvalifikovanější partu. Do jisté míry je výjimečná také účast Linuse Torvaldse, který se veřejným vystoupením většinou vyhýbá – v posledních letech se zúčastnil jen konferencí Linux.conf.au a Kernel Summit (ovšem nikoliv jako řečník).
Kernel Panel začínal ve dvě hodiny odpoledne portlandského času (PDT), což bylo rozumných 23 hodin středoevropského. Živě streamované video bylo možné sledovat na stránkách Linux Pro Magazine.
Zajímavá témata zahrnovala například úvahy nad tím, jestli je pro nové vývojáře těžké proniknout do elitní skupiny jaderných vývojářů. Často jsou slyšet stížnosti na to, že je jaderná vývojářská komunita příliš uzavřená na to, aby se mohli perspektivní vývojáři dostat na úroveň, kde se ten skutečný vývoj odehrává. Ted Ts'o však poznamenal, že podle jeho předběžných statistik jsou účastníci každoročního Kernel Summitu z 50-60 procent nové tváře, takže to s tou obnovou talentu nebude tak zlé.
Linus s potěšením kvitoval, že se vývoj jádra za posledního půl roku výrazně zjednodušil. Vyplývá to z toho, že jsou stále více přijímány a využívány nově zavedené postupy, které usnadňují začleňování nových funkcí a izolaci problémových commitů a zpřehledňují hierarchickou strukturu správců subsystémů. Ukazuje to, že vývojový proces dobře funguje a nastavené postupy plní svou funkci.
Na druhou stranu však Linus projevil mírné znepokojení nad objemem kódu, který do jádra proudí. James Bottomley poukázal na interní studii firmy Intel, která naznačuje, že se výkon Linuxu snižuje přibližně o dvě procenta s vydáním každé nové verze. Za posledních 10 verzí to znamená pokles o 12 procent, což je docela vysoké číslo. Na otázku, jestli to je problém, Linus odpověděl: „Začínáme být přecpaní a obří. Ano je to problém.“ Na doplňující otázku, jak se s tím vývojáři chtějí vypořádat, prohodil: „Ehm, moc rád bych řekl, že máme plán.“ a pokračoval: „Někdy mi přijde trochu smutné, že nemáme to štíhlé, malé, hyper-účelné jádro, které jsem si představoval před 15 lety… Současné jádro je obrovské a přecpané a pohled na iCache je děsivý. O tom není pochyb. A kdykoliv přidáme novou vlastnost, zase se to zhorší.“
Když se James ptal, jestli tedy stávající situaci považuje za přijatelnou, Linus upřesnil: „Ne. To neříkám. Přijatelné a vyhnutelné jsou dvě různé věci. Je to nepřijatelné, ale pravděpodobně také nevyhnutelné.“
22. 9. promluvil Joe Brockmeier, komunitní manažer v openSUSE, o tom, proč je Linux jako Ramones, a jestli by nemohl být víc jako Beatles. Naladit jste si jej mohli v 11 večer. Matt Asay bude mluvit o skutečných nákladech na Linux a open source. 23. 9. bude největším lákadlem patrně přednáška zakladatele Ubuntu a šéfa společnosti Canonical Marka Shuttlewortha, který bude mluvit o koordinovaném vydávání softwaru, linuxovém ekosystému a jeho dopadu na globální trh.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pekné zhrnutie, ďakujem.
Jedna technická, nie je PDT náhodou pacifický čas ( www.timeanddate.com/library/abbreviations/timezones/na/pdt.html)
nie je PDT náhodou pacifický časJe, ale nepsal jsem přeci v článku, že by nebyl, ne?
>Velmi očekávanou akcí byl tzv. Kernel Panel. Šlo o panelovou diskusi, které se zúčastnili Jon Corbet (LWN.net), Chris Wright (Red Hat), Ted Ts'o (IBM), Greg Kroah-Hartmann (Novell) a Linus Torvalds, zakladatel linuxového jádra a dosavadní hlavní >správce. Diskusi moderoval James Bottomley (Novell). Málokdy se sejdou tak těžké váhy pohromadě
nesuhlsim, uz o tyzden bude dalsie take stretnutie
http://www.osadl.org/RTLWS-Agenda-Community-Developers-Track.rtlws11-agenda-kernel-track.0.html
Budou pak někde všechna videa z přednášek zveřejněna?
Sice nevim co znamena byt jako Ramones, ale urcite je to tisickrat lepsi nez Beatles! Nic proti Beatles, ty mam taky rad, ale jsou uhlazeni a takovi nudni. Naopak Ramones! Hey ho, let's go!
"Nebude-li se linuxový desktop marně snažit vyhovět nejnižšímu společnému jmenovateli, může své úsilí zaměřit na zdokonalování konkrétních oblastí, které z něj udělají preferovanou volbu ve specializovaných případech"
...neboli pomoci IBM tam kde to IBM potrebuje...
Pan Sutor chtěl říci, že se IBM bude pohybovat v konkurenčním lemu a nemá ambice stát se dominantní firmou a to samé doporučuje všem firmám které se zabývají Linuxem. Stejnou taktiku, ale v jiné pozici, firma IBM uplatňovala, když hledala operační systém pro své nové PC. V té době považovala výrobu HW za to hlavní a výrobu SW za nevýznamnou záležitost pro malé firmy, které vymetají tržní kouty.
Pánové Gates a Ballmer byli jiného názoru a s chutí prodali IBM produkt, o kterém předpokládali že má buducnost, přestože ho v době prodeje sami nevlastnili. Rozdíl v dnešních pozicích firem Microsoft a IBM nepřehlédne ani pan Sutor.
Systém je soubor vzájemně propojených částí které mají společný cíl.
Zavlažovací systém, dopravní systém, informační systém, palivový systém, řídící systém, ...