Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Bob Sutor z IBM při své zahajující přednášce na LinuxCon 2009 řekl, že nemá cenu se hnát za Windows na desktopu a snažit se linuxový desktop protlačit tam, kde po něm není poptávka. Místo toho by se měl Linux zaměřit na to, co mu jde nejlépe.
Tiskni
Sdílej:
sice o tom ta prednaska neni, ale kdyz to tak vyzniva z ty zpravicky ....To je pravda. Mluvil i o jiných věcech, ale já si vybral tohle.
nemá cenu ... snažit se linuxový desktop protlačit tam, kde po něm není poptávka.Nesouhlas. Vzhledem k tomu, že se Windows - dost často zbytečně - nasazují na projekty hrazené z veřejných peněz, tak má smysl tlačit tam Linux a ušetřit. (A ne, argument, že Linux může být stejně drahý nebo i dražší, neberu, když se často jedná o počítače, na kterých běží jenom webový prohlížeč a o všechno se stará webová stránka.)
hrazené z veřejných peněz
Já mám zkušenosti takže se o ně podělím. Na začátku bylo asi 80 operátorských stanic, potřebné aplikace www prohlížeč, mail klient a kancelářský balík na nějaké základní operace. První řešení bylo windows (někde 2000 někde XP) windows server s domenou, windows fileserver.
2 technici měli co děla aby stíhali řešit problémy typu - mě to jede pomalu, hází mi to chyby, nemůžu se připojit do domény...
Stav teď: rozrostlo se to asi na 150 strojů na linuxu (debian linux 4.0), 1x průměrný server jako NIS doména a NFS prop home a druhý server jako fileserver se sambou.
Technika dělá pomocný programátor a řeší problémy typu vytažený kabel, umřítý disk a občas smázne cache ve firefoxu.
Tak a teď si to spočítej ty náklady.
Technika dělá pomocný programátor a řeší problémy typu vytažený kabel, umřítý disk a občas smázne cache ve firefoxu.
Zcela tytéž problémy řeším u svých Windows zákazníků. Jinými slovy v produktu to není. Dobře nastavený OS je základ.
Jenže v místech, o kterých je tady řeč, se mají minimalizovat náklady
Na tom se zcela jistě shodneme. Ještě bych podotknul, že takových míst by mělo být co nejméně.
a nějaké multilicence Windows nebo komerční Linux tím pádem nejsou asi nejlogičtějším řešením.
Na tomto už ne. Nejlevnější pořizovací náklady != nejnižší celkové náklady. Cena licence je marginální částí celkových nákladů.
Ti 4 technici by tam byli ať už by tam byly Windows, RHEL nebo Debian, je to putna, tak jako tak tam jsou a cokoliv navíc jsou zbytečné náklady.
Ti 4 technici jsou opět marginální záležitost z hlediska ceny. Zde je potřeba se dívat efektivitu těch, kteří dělají produktivní činnost. Technici dělají režijní činnost. A protože personální náklady tvoří většinu celkových nákladů, je nutné, aby zaměstnanci měli na čem pracovat. A zde se ukazuje, že čím vyšší investice na začátku do lepších prostředků, tím vyšší efektivita a tím nižší celkové náklady.
PS:
Operační systém je jako sex, je lepší, když je zadarmo, a krást Windows, je jako někoho znásilnit.
Sex zadarmo neexistuje
Na tom se zcela jistě shodneme. Ještě bych podotknul, že takových míst by mělo být co nejméně.Ano, souhlasím, postup uděláme výběrovku na počítače a nejlevnější vyhrává je něco otřesného, ale zároveň nechápu, proč by se mělo utrácet za něco, co není potřeba, jako například právě různé licence. Na stěžejním serveru máme sice zakoupený Red Hat (do teď nechápu proč, podpora nebyla nikdy využita, prostě to běží), ale na ostatních, běží Fedora, a popravdě, běží úplně stejně skvěle jako ten Red Hat a zásahy do systému nebyly několik let (tyto servery jsou pouze na vnitřní síti). Stejně tak s Linuxem na desktopu odpadá nutnost licencí antivirových programů a podobně, jsem za to nesmírně rád, zmizelo mnoho problémů.
Na tomto už ne. Nejlevnější pořizovací náklady != nejnižší celkové náklady. Cena licence je marginální částí celkových nákladů.V tomto případě to ovšem platí, nejnižší pořizovací náklady == nejnižší celkové náklady a popravdě nedokážu si představit, že by to někde neplatilo, když to jde u nás, proč by to nešlo jinde? (na podobném místě, určitě ne někde ve firmě, kde používají třeba autoCAD
Zde je potřeba se dívat efektivitu těch, kteří dělají produktivní činnost.Fungují lépe, jelikož počítač běží lépe (přece jen absence věcí ala antivirový program je znát). A jaký operační systém mají je nezajímá, zajímají je jejich aplikace a práce se jim de facto nijak nezměnila.
Sex zadarmo neexistujeExistuje, to ostatní jsou nepřímé náklady
Jinými slovy v produktu to není. Dobře nastavený OS je základ.Na to nastavovani zrejme ale IT po case zacne kaslat, protoze vsechny Wokna v kterekoli praci, kde jsem byl, jedou po 1-2 letech znatelne pomaleji nez na zacatku. Defragmentace nepomuze, tim to neni. Strucne receno: Linux se nastavi a jede, Wokna se nastavi a potrebuji stale slozite udrzovani.
Podľa štúdie v UK (United Kingdom) z roku 2004 sú používatelia operačných systémov Windows (každé 3-4 roky) nútení kupovať nový hardvér dvakrát tak často, ako používatelia Linuxu (každých 6-8 rokov).
http://www.itnews.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=59736
to nie je tak jednoznacne, vcelku zalezi aj na prostredi. u nas vo firme je to momentalne tak, ze nam je prakticky jedno, na akom systeme nam bezia workstationy, pokial software bezi stabilne a po Slovensky, okrem mailoveho klienta, weboveho prehliadaca a kancelarskych aplikacii (+ prace s MFP od HPcka) sa prakticky nic extremne s pocitacmi nerobi.
desktopy, ktore su na linuxe, na linuxe ostavaju a tie, ktore na linuxe nie su, pri najblizsej reinstalacii budu. windowse je nutne neustale aktualizovat (ani nie tak system, ako AV riesenie) a niektore veci su poriesene fakt debilne (nemoznost remote desktopovania bez prerusenia prace uzivatela pri konzole, ak sa to nehackne, ale hlavne HPckovske drivre).
navyse sa poriesi NIS domena a prestane byt problemom aj nejaky vypadok hardware-u. proste sa vymenia pocitace a chybny sa vo volnom case fixne.
otazkou je v akom casovom horizonte hodnotis uspory? ak za 3-4 roky, tak ti moze vyjst, a csto vychdza zostanie na Windows lacnejsie, ak pocitas usporty za 6-8 rokov, vyjde Linux a akykolvek Unix lacnejsie... Podľa štúdie v UK (United Kingdom) z roku 2004 sú používatelia operačných systémov Windows (každé 3-4 roky) nútení kupovať nový hardvér dvakrát tak často, ako používatelia Linuxu (každých 6-8 rokov).> http://www.itnews.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=59736
A ne, argument, že Linux může být stejně drahý nebo i dražší, neberu, když se často jedná o počítače, na kterých běží jenom webový prohlížeč a o všechno se stará webová stránka.
Ale no jistě! Zvlášť, když musíš uživatele zaučit, jak nějakým editorem obejít neergonomii textareí (například) a podobných Web2.0 módních výstřelků (pardon: nenahraditelných a neomezených možností, jediná správná cesta budoucnosti).
Naprostý souhlas!
Nejproblémovějším takovým „projektem“ je školství. Když budou mít děti už od základní školy vymytý mozek produkty Microsoftu, bude to stále větší problém. Zvyk je železná košile. Nutit pak člověka, který není „technicky zaměřený“ (čti nezajímá se o svět kolem nás), aby změnil svůj způsob uvažování a překonal (zbytečný) strach z neznámého, je prakticky nadlidský úkol.
Windows je jako kouření. Je tam vendor lock-in, vytváří se silné zlozvyky. Pokud se nepodaří ovlivnit školství ve prospěch svobodného software, bude situace jednou podobná jako v případě kouření. Jen lidí, kterých se to týká, bude víc. Když se kuřáků zeptáš, proč s tím prostě nepřestanou, v 99% případů uslyšíš odpověď typu „ale jak, když kouřím už od <doplň čtyřbitové číslo> let?“. Podobně jednou uslyšíme „no ale když mám už od základní školy Windows, proč používat něco jiného?“.
Kromě toho, nikdo přece netvrdí, že by se měl protlačovat linuxový desktop. Naopak by stačilo neprotlačovat Windows za státní peníze a lepší řešení by se časem protlačila sama. Například OpenSolaris nebo FreeBSD jsou taktéž pokročilé operační systémy schopné zastat mnohem víc než pouze to, co se očekává od (úřednického pracovního) desktopu.
Jak už se psalo stokrát dokola, v hodinách „výpočetní techniky“ by se něměl učit Word a Excel, nýbrž textový a tabulkový procesor. Pokud uživatel zná obecné zásady používání takového software, nemá nejmenší problémy s přechodem na jiný. Nicméně spousta uživatelů se upne na jeden softwarový balík a místo snahy pochopit obecné zákonitosti začne používat pana Sponku a podobné nesmysly, které celou logiku ovládání programu odsouvají do pozadí a dělají z uživatele zvířátko lákané na banán přes minové pole. Přesně tomuto stavu by školství mělo zabránit, ne ho ho ještě podporovat.
Taktéž mě občas zvedá ze židle argument, že kdyby někdo odevzdal ve škole dokument z OpenOffice vyexportovaný (na základě nesmyslných požadavků učitele či přednášejícího) do nestandardního formátu firmy Mrkvosoft, dokument by se „úplně rozhodil“. To je ovšem naprostá hovadina. Dokument se rozhodí tomu, kdo neumí příslušný program používat a dopouští se prohřešků staré sekretářky. Odsazuje pomocí mezer, svislé mezery vytváří pomocí volných řádků, k zarovnání hodnot do sloupců nebo bloků mimo hlavní text (adresa, podpis, seznam, obrázek) používá implicitně definované tabulátory (místo tabulek a plovoucích rámů) a podobně. Pokud je dokument nastaven korektně, jediné, co se může po exportu změnit, je zalomení konkrétních řádků. Nicméně opět zdůrazňuji, že korektně napsaný dokument na tohle musí být připraven! Autor prostě musí počítat s tím, že třeba někdo bude chtít nastavit jiné písmo, samozřejmě pomocí stylů. Nové písmo bude mít jinou šířku znaků a vyvolá přesypání textu. U dokumentu, který má správně nastavené ošetření sirotků a vdov ve stylech odstavců, automaticky generovaný obsah a správné nastavení plovoucích rámů, drobná změna sazby prostě nemůže znamenat problém. Pokud ovšem někdo napíše dokument idiotsky, nesmí se divit, že po exportu vypadá rozhozeně. On totiž zpravidla vypadá rozhozeně už před exportem, jenže to se některým lidem nedá vysvětlit. Jeden řádek posunutý o milimetr jinde než jiný je pro ně normální.
U svobodného software zkrátka často PEBKAC. Podle mě je dnes už nesporné, že hlavním zdrojem všech potíží je přístup úřadů a školství k celé věci.
Jenže on si za to Linux může dost sám.
Učit Windows je jednoduché, je to jednotný systém s jednotnou logikou. Když předstoupíte na humanitní škole před žáky a řeknete jim najedete tam a tam a zmáčknete to a to, tak to funguje.
Linux je každý pes jiná ves. Vždyť se pro Linux ani nedají natisknout učebnice!!! Vše se neustále mění. Když by školství vybralo určitou distribuci a pak pro něj připravilo materiály není ani záruka, že distribuce bude ještě existovat, než to projde schválením a výrobou učebnic!!! A stejně i když je to naučíte, tak až vyjdou školu, většinou distribuce neexistuje, nebo je zcela překopaná.
Prostě lidi se sice můžou učit textový a tabulkový procesor, ale musí se to učit na něčem konkrétním a stabilním. Pominu to, že v OO je chyb jak mraku, a můj pokus ho nasadit a využít i v pokročilých funkcích dopadl tak, že jsem si raději koupil MS produkt. Opravdu jsem se chtěl na MS vykašlat, ale nešlo to. Na jednoduchoučké věci ovšem OO postačuje.
Učit principy je sice fajn, ale většina lidí na to nemá. Moje ex prostě byla posazena k několika programům a byl pro ní obrovský problém vůbec pochopit ovládání. Vy si vůbec nedokážete představit, jak složité to pro některé lidi je. Když jim to ještě budete chtít zahušťovat principy, pak to vzdají rovnou.
Pokud chcete prosadit Linux do školství, je to velmi jednoduché: Sjednoťte Linux tak, aby se to mohli naučit i lidé, kteří nejsou s to pochopit principy. Takových je totiž drtivá většina a podle nich se to vždy bude řídit. Můžete proti tomu bojovat, ale můžete ten boj pouze prohrát, jinou alternativu nemáte. Linux vůbec tratí na tom, že namísto toho, aby respektoval realitu, se snaží realitu změnit i tam, kde nemá šanci. Čekám, kdy Linux přijde s útokem na rychlost světla a bude psát petice na její zvýšení.
Prostě většina lidí nebude technoidní, většina lidí nikdy nepochopí principy za tím a bude používat to, co to bude respektovat. Proto má takový úspěch Windows a proto má takový úspěch Mac (mimochodem procento Apple se zvyšuje mnohem rychleji, než Linuxu).
Zbytečným apelem na učení principů jen ztrácíte čas. Nikdy to tam nebude mimo technoidních škol, smiřte se s tím. A nebo si žijte ve virtual world, je to Vaše volba, ale budete zbytečně zahořklý a nepochopený.
Když by školství vybralo určitou distribuci a pak pro něj připravilo materiály není ani záruka, že distribuce bude ještě existovat, než to projde schválením a výrobou učebnicUčebnice, která se zabývá konkrétní distribucí, je stejně špatná jako učebnice Windows. (Zdá se, že ti úplně nedošlo, v čem je problém - že učit se pracovat s konkrétním operačním systémem je špatně.)
Prostě lidi se sice můžou učit textový a tabulkový procesor, ale musí se to učit na něčem konkrétním a stabilním. ... Na jednoduchoučké věci ovšem OO postačuje.Kdežto výuka textových/tabulkových procesorů začíná těmi nejsložitějšími věcmi...
I technické školy s tím mají problémy, protože mají nakoupené drahé licence na cad sw a májí v laborkách vybavení, které musí komunikovat s pc a varianty ovládacích programů pro linux většinou nejsou.
Skolstvi dostane vetsinu drahych licenci pro vyuku zdarma, pokud jsou alespon trochu schopni se dohodnout. Vezmete si treba program pro skolstvi co ma IBM. SW ktery stoji 10k+ USD nabizeji zdarma pro vyuku v libovolnem mnozstvi. I microsoft ma opravdu masivni slevy pro skoly. Kdyz nedostanou licence od Autodesku, tak muzou ucit na CATIA 5, neni sice pro linux, ale je pro widle.
přítelkyně se na hodině informatiky dověděla, že bitmapa je vektorová grafika, takže je vidět, že pro výuku informatiky stačí umět nainstalovat program pod widle... Toť výsledek MS programu Internet do škol?
Ono je na vyučování teorie programování potřeba vůbec nějakou VT? A na výuku teorií el. obvodů pspice? Na to vám přece stačí tabule a křída/fixa. Jenže když potom absolvent, který v životě nepracoval s programem, který lze považovat za standard v daném oboru má u zaměstnavatele obstát vůči konkurenci lidí, kteří běžně používné program znají ze školy, po kom asi zaměstnavatel šáhne? Krom toho takové čistě teoretické předměty nebudou bavit ani studenty (vlastní zkušenost) a úroveň znalostí bude pod psa. Tak jako se sortiment zboží odvíjí od potřeb zákazníků, tak se výuka na dobrých školách řídí potřebami zaměstnavatelů a ti potřebují aby zaškolení nového zaměstnance bylo co nejkratší.
PS: už vidím jak se při pohovoru zaměstnavateli rozsvítí oči, když mu na otázku s kterým eda systémem má zkušenosti odpovím z čeho se skládá plošný spoj a popíšu na jakém principu pracuje autorouter a jako bonus dodám, že jsem si pro vlastní potřebu kreslil v KiCadu :)
Další takový :(
Škola má především naučit, proč se věci dělají tak, jak se dělají, což se dělá tak, že se jim vysvětlí, jak věci fungují. Že si to žáci mohou na něčem vyzkoušet je dobré, ale ne postačující.
Pokud zaměstnavatel touží po cvičených opicích, nechť si takové učiliště otevře. Pak se ale nemůže divit, že jeho zaměstnanci akorát umí opakovat naučené postupy a chybí jim jakákoliv samostatnost.
Až pracovní síla podraží, tak je nahradí roboty a cvičené opice budou na dlažbě.
Škola má lidi vzdělávat, ne dělat bezplatný servis továrníkům.
zase jeden takový mimo realitu:) ale čas ukáže jak to s linuxem dopadne, bez zásadní změny přístupu k potřebám uživatelů asi špatně, co bych se o to vlastně staral. END
Jenže když potom absolvent, který v životě nepracoval s programem, který lze považovat za standard v daném oboru má u zaměstnavatele obstát vůči konkurenci lidí, kteří běžně používné program znají ze školy, po kom asi zaměstnavatel šáhne?Když bude mít zaměstnavatel na výběr mezi lidmi, kteří v životě nepracovali s programem, který lze považovat za standard v daném oboru, ale zato ovládají principy, a lidmi, kteří umí jako cvičené opice klikat ve Wordu 2003 (a zaměstnavatel už používá 2007 nebo novější, s úplně překopaným rozhraním) a vůbec se nedokáží přizpůsobit ničemu jinému, po kom asi zaměstnavatel šáhne?
Učit Windows je jednoduché, je to jednotný systém s jednotnou logikou. Když předstoupíte na humanitní škole před žáky a řeknete jim najedete tam a tam a zmáčknete to a to, tak to funguje.Posaďte člověka takto (třetí ikonka na 2. liště odshora) naučeného s Windows XP s MSO 2003 před Vistu/7 s MSO 2007. Co myslíte, že se stane? Ano, viděl jsem. Tyto "počítačové znalosti" se učí převážně na základce, případně v prváku/druháku čtyřletého gymnázia. Než takový člověk nastoupí do první práce (gympl + u některých vysoká), UI Windows/MSO/... stejně bude znovu překopáno.
Linux je každý pes jiná ves. Vždyť se pro Linux ani nedají natisknout učebnice!!!Kdyby se učily principy... Btw. jak se z uživatelského hlediska liší GNOME v Debianu od GNOME ve Fedoře, Ubuntu, Mandrivě či Archu?
A stejně i když je to naučíte, tak až vyjdou školu, většinou distribuce neexistuje, nebo je zcela překopaná.Jsem z generace, která byla na ZŠ "učena" s WinXP + MSO 2003 a teď je na různých místech konfrontována s Vistou + MSO s Ribbonem. V podstatě nás musí "učit" všechno úplně od znova (i když musím pochválit novou učitelku, že se opravdu snaží ukázat výhody nepoužívání padesáti mezer, entrů či "inline" formátování. Bohužel ne všichni to pobírají. "Vždyť to tak funguje" "A co když budu chtít ty nadpisy zelené?" "No tak je nastavím na zelenou" "A co když jich tam nebude 5, ale 50? A víš, co se stane s tím mezerovým formátováním, když zvětším písmo?" "No tak těch pár mezer umažu" [podle skutečné události])
Pominu to, že v OO je chyb jak mraku, a můj pokus ho nasadit a využít i v pokročilých funkcích dopadl tak, že jsem si raději koupil MS produkt. Opravdu jsem se chtěl na MS vykašlat, ale nešlo to. Na jednoduchoučké věci ovšem OO postačuje.To by mě zajímalo, co jste v tom dělal za věci. A ve školách se takové věci stejně nedělají.
Učit principy je sice fajn, ale většina lidí na to nemá. ... a byl pro ní obrovský problém vůbec pochopit ovládání. Vy si vůbec nedokážete představit, jak složité to pro některé lidi je. Když jim to ještě budete chtít zahušťovat principy, pak to vzdají rovnou ... Sjednoťte Linux tak, aby se to mohli naučit i lidé, kteří nejsou s to pochopit principy.Spíš bych řekl, že většina učitelů na to nemá (čest výjimkám). A žáci se nějak profidérně naučili inline formátování a myslí si, že je nemá nějaký učitel co poučovat o stylech, když oni jsou kingové, protože si umí cracknout hru. Nevím, proč je složitější místo na na "tučně" a "18pt" kliknout na "Nadpis n. úrovně", či místo mlácení do mezerníku/tabu/enteru kliknout na ikonku "číslovaný seznam", "Vložit → Zalomení stránky" a podobně.
Učit Windows je jednoduché, je to jednotný systém s jednotnou logikou. Když předstoupíte na humanitní škole před žáky a řeknete jim najedete tam a tam a zmáčknete to a to, tak to funguje.
To má být vtip??? Jestli ano, je to dost špatný vtip. Smím vědět, kde mají Windows jakou logiku? Co je na nich jednotného? Proč je jednoduché je učit? Snad proto, že je každý učitel a žák už trochu zblbnutý windowsovými zlozvyky, takže je lépe přijímá? Tak to možná opravdu je, ale proti tomuhle je třeba bojovat, ne to podporovat a považovat za normální!
Linux je každý pes jiná ves. Vždyť se pro Linux ani nedají natisknout učebnice!!!
Pro kurzy počítačové gramotnosti učebnice existovala, což snadno a rychle vyvrací váš žvást. Byla zaměřená na SUSE, pokud vím. Proč by se tedy nedaly natisknout další učebnice? Možná kvůli lidské blbosti a omezenosti — to je všeobecně platné omezení, nicméně jiný problém tam nevidím.
Vše se neustále mění. Když by školství vybralo určitou distribuci a pak pro něj připravilo materiály není ani záruka, že distribuce bude ještě existovat, než to projde schválením a výrobou učebnic!!! A stejně i když je to naučíte, tak až vyjdou školu, většinou distribuce neexistuje, nebo je zcela překopaná.
Je vidět, že netušíte, o co se tady jedná. Ve školách se má mládež vést k nezávislosti na jednom dodavateli, na jedné firmě, na jedné distribuci! Proto je naprosto nevhodné volit jednu konkrétní distribuci a vnucovat ji školám. To jsou praktiky prosaditelné možná tak v Číně, ale ne v demokratickém státě. Proto je naprosto neuvěřitelné, že náš stát financuje Mrkvosoft, aniž by tato firma vyhrála byť jen jediné objektivní výběrové řízení.
Učebnice prostě nesmí být založená ani na jednom konkrétním operačním systému, ani na jedné konkrétní distribuci. Obecné zásady a postupy (práce v shellu, klikání v grafickém prostředí, psaní jednoduchých dokumentů v textovém procesoru) jsou neměnné a prakticky stejné bez ohledu na volbu použitého software. Právě těmto obecným postupům by se měli studenti naučit. Aby uměli používat rozum, intuici a logické myšlení. Aby z nich nebyli otroci jedné firmy, pokud jde o software.
Prostě lidi se sice můžou učit textový a tabulkový procesor, ale musí se to učit na něčem konkrétním a stabilním. Pominu to, že v OO je chyb jak mraku, a můj pokus ho nasadit a využít i v pokročilých funkcích dopadl tak, že jsem si raději koupil MS produkt. Opravdu jsem se chtěl na MS vykašlat, ale nešlo to. Na jednoduchoučké věci ovšem OO postačuje.
Prostě jste se nedokázal zbavit svých zlozvyků. To je celé. Určitě není nezbytné, aby dnešní studenti skončili stejně! Mimochodem, odkdy je MS Office stabilní? Ode dneška snad? Já totiž nevím o tom, že by někdy nějaký stabilní MS Office existoval. Nikdy jsem stabilní MS Office neviděl. Zato se stabilitou OpenOffice jsem navýsost spokojen.
Učit principy je sice fajn, ale většina lidí na to nemá. Moje ex prostě byla posazena k několika programům a byl pro ní obrovský problém vůbec pochopit ovládání. Vy si vůbec nedokážete představit, jak složité to pro některé lidi je. Když jim to ještě budete chtít zahušťovat principy, pak to vzdají rovnou.
To je stejně hloupá argumentace jako ta, která se vyskytla v době, kdy Marie Terezie zaváděla povinnost umět číst a psát. Taky kdekdo žvanil, že někdo na to prostě nemá a podobně. Čas ovšem ukázal, že zdraví lidé na to zkrátka mají. Jednou se na tohle období bude nahlížet podobně jako se dnes díváme na dobu Marie Terezie. Bez znalosti základních principů práce s výpočetní technikou jednou nebude možné nakládat se svým majetkem, volit, cestovat, nakupovat, existovat. Takže každý bude mít jasnou volbu: Buď si své znalosti doplní na potřebnou úroveň, nebo může odevzdat občanku, vzdát se svéprávnosti a najít si zákonného zástupce. To je celé.
Pro lidi není nic složitějšího a nebezpečnějšího, než když jim škola, které plně důvěřují, vnutí nějaké odporné microsoftí zlozvyky, místo aby je naučila s přehledem a samostatně ovládat počítač. To se svéprávností možná zní hrozně, ale považte, jak bychom se dnes dívali na mentálně zcela zdravého člověka, který by se odmítal naučit číst a psát! Pokud bude výpočetní technika (neovlivněná a neokleštěná jednou firmou, která si mastí kapsu) standardní součástí výuky už od základní školy, není se čeho bát a všichni zdraví lidé ji zvládnou, stejně jako zvládnou čtení a psaní.
Pokud chcete prosadit Linux do školství, je to velmi jednoduché: Sjednoťte Linux tak, aby se to mohli naučit i lidé, kteří nejsou s to pochopit principy.
Ne, ne a ne. Já nechci prosadit Linux do školství! Ani omylem. Já nechci prosadit jeden konkrétní operační systém do školství! Proč ne třeba OpenSolaris? Možná bych mu dal před Linuxem přednost. Proč ne třeba FreeBSD nebo známou desktopovou distribuci PC-BSD? Proč ne třeba Windows, pokud by byly open-source, bezpečné a pro školy zadarmo?
Pointa je v tom, aby se v lidech už od dětství nevytvářely nějaké předsudky nebo vendor lock-in existující přímo v jejich hlavě. O tom to je.
Takových je totiž drtivá většina a podle nich se to vždy bude řídit.
To je nesmysl. Naprosto se mýlíte. Ve středověku drtivá většina lidí neuměla číst a psát. Jak je to dnes? Gramotnost je nějakých 99% nebo ještě víc. S výpočetní technikou to bude podobné. Pokrok se nikdy nebude řídit podle těch, kteří poznání a vědění záměrně bojkotují. Dřív nebo později někdo přijde a udělá tlustou čáru, podobně jako už zmiňovaná Marie Terezie.
Jen tak mimochodem, argumentujete se zmanipulovanou tezí. Drtivá většina není těch, kteří nejsou schopni principy pochopit. Drtivá většina je bohužel těch, kteří kvůli špatné volbě software ve školství a zmanipulovaným výběrovým řízením principy zatím ještě nechápou, protože dosud neměli příležitost se s nimi seznámit. To je propastný rozdíl.
Můžete proti tomu bojovat, ale můžete ten boj pouze prohrát, jinou alternativu nemáte. Linux vůbec tratí na tom, že namísto toho, aby respektoval realitu, se snaží realitu změnit i tam, kde nemá šanci. Čekám, kdy Linux přijde s útokem na rychlost světla a bude psát petice na její zvýšení.
Jestli korupční prostředí kolem společnosti Microsoft považujete za jakousi normu, budiž vám přáno. Já v takové realitě žít nechci, změny jsou nezbytné. Skutečně ale nechápu, proč stále melete cosi o Linuxu. Já jsem rozhodně ani nenaznačil, že by měl Linux proti něčemu bojovat nebo že je nutné Linux nějak prosazovat. Linux je evoluce, ne revoluce. Kromě toho existuje hned několik dalších svobodných operačních systémů, které jsem už jmenoval a které jsou rovněž rozumnou volbou, pokud jde například o školství nebo o státní správu.
Prostě většina lidí nebude technoidní, většina lidí nikdy nepochopí principy za tím a bude používat to, co to bude respektovat. Proto má takový úspěch Windows a proto má takový úspěch Mac (mimochodem procento Apple se zvyšuje mnohem rychleji, než Linuxu).
A zase ten Linux, bla bla bla. Co s tím Linuxem pořád máte??? Windows byly úspěšné jako špatný systém pro špatné stroje. Tenkrát na těch špatných strojích jiný klikací systém prakticky neběžel, takže Windows byly celkem jasná volba. Dnes jsou Windows špatný systém pro dobré stroje. Jejich existence je založená pouze na faktu, že zvyk je železná košile a zlozvyk je košile přímo z titanu. Nevidím na Windows nic pozitivního nebo převratného, co by stálo za jejich pořízení, natožpak za jejich nasazení ve školství.
Zase mluvíte o většině lidí. No ano, jasně... Většina lidí prostě nebude umět číst a psát! Jsou to přece prostí poddaní a taková schopnost jim jednoduše není dána, že? A podívejte se, jak je tomu dnes. Téměř stoprocentní gramotnost. Pokud tedy jde o všeobecné povědomí o informatice a aplikacích informatiky, otázka není zdali, ale kdy. Je to pouze otázka času.
Zbytečným apelem na učení principů jen ztrácíte čas. Nikdy to tam nebude mimo technoidních škol, smiřte se s tím. A nebo si žijte ve virtual world, je to Vaše volba, ale budete zbytečně zahořklý a nepochopený.
Ano, jasně. Poddaný přece nemůže umět číst a psát. To by bylo proti řádu celého našeho světa!
Poddaný nejen může umět číst a psát. On to dřív nebo později umět bude.
+1
toto je fakt blbost, linux (free software) na desktope uz ma v mnohych pripadoch navrch
ale ale, suníčko si dneska sebou bastlí taky KDEjakej GNOME, polofunkční webminy a další srágory přitom důležitý funkce jako konečně použitelný patchování (=parallel patching) vychází teprve teď. proč v Sol 11 nebude CDE, proč? proč vždycky něco rozvrtaj a chabě integrujou? (zony vs. live upgrade)
ze IBM neni jedina kdo prebali cizi praci a prodava to? ze se v tomhle chovaj vsichni +- stejne? ale to bolavy misto tam je, to je pravda:)
To mi pripomelo Spejbla a Hurvinka. V jednom dile cte Spejbl nejakej navod a tam je "Jak udelat z finske sauny svedsky stul". Delat Linuxu Wokna je taky nesmysl.
Ale co malé firmy (do 10-ti zaměstnanců) , které se primárně zabývají něčím jiným něž IT, například vodoinstalatérstvím a na počítači si vedou účetnictví, sklad, vyřizují korespondenci a e-bankovnictví, ti si zcela určitě nemohou dovolit vyživovat technika, který jim bude dávat dokupy IT. V takovém případě je asi opravdu lepší koupit win a nechat je spravovat účetní, která je schopná po krátkém proškolení nainstalovat antivirus, udělat aktualizace, případně doinstalovat aplikace nebo i ovladač třeba na tiskárnu, protože na win je instalace velmi jednoduchá, většinou stačí stáhnou instalátor a pak už jen souhlasím, ok, ok, restart, hotovo už to jede. Na linuxu jsem měl po instalaci problém i s rozchozením myší a nastavením správného rozlišení monitoru, kdežto win, si po instalaci vše správně vyhledali a nastavily. Kdybych se místo pokusů s linuxem věnoval kloudné práci už bych měl vyděláno na nový HW a možná i licenci na win a to je ten důvod proč linux lidi nechtějí ani zadarmo. A to jsem ani nezmínil firmy, či instituce, které potřebují něco více než jen kancelářskou práci, např. různé cad systémy, či propojit pc s osciloskopem, programátorem atd... Uznávám, že v posledně zmíněné oblasti jsou spíše na tahu výrobci.
V takovém případě je asi opravdu lepší koupit win a nechat je spravovat účetní, která je schopná po krátkém proškolení nainstalovat antivirus, udělat aktualizace, případně doinstalovat aplikace nebo i ovladač třeba na tiskárnu, protože na win je instalace velmi jednoducháToto tvrzení se opakuje často. Je to nesmysl. Většina těch účetních bude stejně potřebovat, aby jim to někdo rozchodil. Lidi nad 40 let schopné efektivně a bezpečně spravovat svůj počítač moc nenajdeš.
Docela se ale nad vaším výrokem s kolegy bavíme.OK, mohu se já bavit nad vaší schopností (ne)chápat psaný text?
a teď najednou píšete, že je-li mně > 40, jsem nesvéprávný při práci s počítačemTo píšu kde? Tvrzení "moc nenajdeš" neznamená neexistují. A pokud se bavíte s kolegy, kterým je nad 40, v práci, kde se zabýváte počítači, tak zase není až tak moc překvapující, že se jich najde i víc pohromadě, že? Já osobně nicméně potkávám ty hlavně ty druhé, většinou když potřebují pomoct s instalací Windows nebo odvirovat počítač.
Mimochodem vidím kolem sebe spoustu "mladých dynamických", kteří "vole jako fakt těm pičítačům rozumí" a přitom je pro ně vrcholem spuštění instant messengeru a klik na modré "e".A stejně tak jsem neříkal, že všichni mladí dynamičtí s počítači pracují efektivně a bezpečně. I to sis tam jaksi přidal či domyslel sám.
Opravdu věříte, že průměrný uživatel (bez příslušného odborného vzdělání a praxe), kterému je třeba 25 je na tom co se týče práce s PC na úrovni jednoduché údržby lépe než někdo starší, kdo je také pouhý uživatel?Ábíčko má asi novou funkci - každému uživateli zobrazuje jiný obsah komentáře. Nebo možná ne, ale já v tom příspěvku fakt nevidím nic, z čeho by vyplývalo to, co píšeš
Ani náhodou. Jestliže se účetní rozjede Linux, už k tomu počítači nikdy nikdo nemusí...
Ha, Ha, Ha, Před čtyřmi lety, jsem si na pc doma nainstaloval Ubuntu 7.10, po vyřešení několika drobných problémů, jako je např. ruční konfigurace xorg.conf opět kvůli nefunkční myši a rozlišení monitoru (doteď ta autodetekce kloudně na ubuntu nefunguje), cca dva roky jsem na tom pracoval, potom jsem si pořídil NB a pc nechal sestře a víceméně se o něj nestaral, jen čas od času, když jsem na něm pracoval, jsem spustil instalaci aktualizací. Cca po půl roce začal systém odumýrat, nejprve přestal fungovat flash ve firefoxu, potom přestalo jít odesílat sms z vodafone brány (asi problém s javou), jednoho krásného za mnou sestra přišla, že má černou obrazovku (ano terminál), po restartu X serveru se objevila grafika jako z win3.11 s dialogem, že X jedou v nouzovém režimu (60Hz, 800x600), myš přestala korektně pracovat, xorg.conf se kompletně přepsal, jako po instalaci, naštěstí jsem měl zálohu. Toto se opakuje nepravidelně v intervalech týden až 2 měsíce a k tomu přestal jít apt i s aktualizacema, což je na jednu starnu možná dobře, kdo ví co bych ještě musel pravidelně spravovat. Tak takovou zkušenost s bezúdržbovostí linuxu mám zase já.
Týjo, před čtyřmi lety, čili v roce 2005, jsi už měl Ubuntu 7.10? :-O já před třemi lety, rok 2006, instaloval teprve 6.06 :D.
Aneb, když lhát, tak pořádně! Alespoň ten systém číslování verzí Ubuntu byste se vy woknaři měli naučit! :D
Nenajmou, není důvod, windows jim dokáže uvést do použitelného stavu a spravovat, byť na amaterké urovni, schopnější zaměstnanec třeba během několika málo hodin přesčasu, třeba za 100 kč na hodinu, tak proč by si najímaly drahého profíka, který pobíra mnohem více. Docela by mě zajímalo, kolik by si účtovali zde přítomní zastánci odborné správy. Jednoduše jde o to, že spravovat windows dovede víceméně každý absolvent střední prům. školy a to relativně efektivně, kdežto nad nastavením linuxu stráví půl života a stejně se ani nepřiblíží funkčnosti win. Jeden příklad z mého okolí. Můj známí používal linux cca 1,5 roku (KuBuntu), udělal na něm diplomku, jednalo se o návrh dps v Kicadu + naprogramování firmware, které ale byl nucen dělat ve virtualizovaných win, protože musel používat IDE od výrobce uCPU a rovněž měl problém rozjet programátor. Když jsem se sním vyděl po prázdninách, všiml jsem si, že má na pc win Vista, tak jsem se ho zeptal, proč nepoužívá KuBuntu, odpověděl mi: Při jedné aktualizaci mi úplně přestaly pracovat KDE, tak jsem se rozhodl, že přestanu ztrácet čas s Linuxem. Při jeho používání jsem stále řešil nesmyslné problémy, stále jsem byl omezený v používání pc, mnoho věcí jsem raději nepoužíval, abych se nemusel topit v hlubinách systému, navíc jsem stejně vetšinu času trávil ve virtualizovaných win, protože pod linuxem neběžely aplikace, které potřebuji.
Tak by mě zajímalo, jaké vzdělání by podle vás měl mít administrátor linuxu, když Ing z fakulty informačních technologii je málo, jasně asi měl mít specializaci na operační systémy, či snad doktorát z operačních systémů?
windows jim dokáže uvést do použitelného stavu a spravovat, byť na amaterké urovni, schopnější zaměstnanec třeba během několika málo hodin přesčasuNa amatérské úrovni zpravidla znamená "do dvou týdnů narazí na problém, který nebude umět vyřešit"
Jednoduše jde o to, že spravovat windows dovede víceméně každý absolvent střední prům. školy a to relativně efektivněČasto opakovaná lež je pořád lež. Problém se správou Windows mají i vysokoškoláci a není jich zrovna málo.
Na amatérské úrovni zpravidla znamená "do dvou týdnů narazí na problém, který nebude umět vyřešit"
Já jsem po dvou letech provozu win xp na takový nenarazil, zatímco na linuxu se s nima setkávám denně.
Často opakovaná lež je pořád lež. Problém se správou Windows mají i vysokoškoláci a není jich zrovna málo.
Jistě těch min 90% uživatelů win jsou buď vyjímka potvrzující pravidlo, nebo lháři. Většina mých přátel si win instaluje svépomocí a problémy řeší na inet fórech, nebo v nejkrajnějším případě reinstalem, málo kdy si zve odborníka. Já osobně ze svého okolí neznám nikoho, kdo by měl více problému s win než linuxem, ale asi jsem vyjímka potvrzující pravidlo, nebo lhář.
PS: Ten známý má Vistu místo KuBuntu někdy od konce srpna, tak so ho na začátku října zeptám zda narazil na problém, který neumí sám řašit a ten problém je natolik závažný, že snižuje efektivitu, či komfort jeho práce na pc.
Ano to bych si rád přečetl. Jen si tipnu, že největší chybou win je, že vše lze snadno zprovoznit, aniž by člověk musel trávit mládí/staří nad soubory s příponou .conf a podobnými :)
Hardwarové hodiny v UTC, odstranění zbytečných síťových rozhraní při nativním IPv6, softwarový RAID1, nastavení skutečné hustoty bodů obrazovky.
Běžného uživatele netrápí
výchozí webový/poštovní, nezávislý IPv4 a IPv6 packetový filtr
stáhneš a nainstaluješ pár klikama třeba nějaký freeware nebo opensource program (klidně i nejnovější verzi a nemusíš čekat až se ti dostane do repositářů pro distro ani svépomocí kompilovat)
terminálového okna přes celou plochu
kosmetická záležitost, v Gnome v Ubuntu zase dost často nereagují tlačítka po najetí myši ani na poklikání, většinou pomůže přejet na sousední tlačítko a vrátit se, nebo bez připojení k internetu startuje systém podstatně déle, po přihlášení trvá dost dlouho, než se objeví lišta a terminál se taktéž spouští pomalu.
spuštění dávkového souboru bez otevřeného terminálu, sestavení PPP spojení při startu ještě před přihlášením
pokud to opravdu nejde, tak je to hloupé, ale dá se bez toho žít, v Ubuntu zase kloudně nefunguje iwconfig a iwlist, pokaždé, když mi vypadne signál od AP, tak musím pustit graf. nastavení sítí, zadat heslo, vypnout a zapnout wifi
instalační CD nechcípající při poškozeném souborovém systému na pevném disku
uznávám to mě vadí taky, ale řeší se to jen při instalaci, buď pomocí live cd linuxu, nebo jinými cd na opravu systému
superuživatele na identitu jiného uživatele bez znalosti hesla (su)
uživatelská práva na win jsou opravdu problém, ale třeba to nová verze win napraví.
Hardwarové hodiny v UTC, odstranění zbytečných síťových rozhraní při nativním IPv6, softwarový RAID1, nastavení skutečné hustoty bodů obrazovky.
Běžného uživatele netrápí
Není argument.
výchozí webový/poštovní, nezávislý IPv4 a IPv6 packetový filtr
stáhneš a nainstaluješ pár klikama třeba nějaký freeware nebo opensource program (klidně i nejnovější verzi a nemusíš čekat až se ti dostane do repositářů pro distro ani svépomocí kompilovat)
Opravdu? Který například?
terminálového okna přes celou plochu
kosmetická záležitost, v Gnome v Ubuntu zase dost často nereagují tlačítka po najetí myši ani na poklikání, většinou pomůže přejet na sousední tlačítko a vrátit se, nebo bez připojení k internetu startuje systém podstatně déle, po přihlášení trvá dost dlouho, než se objeví lišta a terminál se taktéž spouští pomalu.
Ne to je principiální problém, jak je ve Windows udělaný terminál. Kromě toho to s sebou nese další funkční a bezpečnostní vady. Nemožnost změnit velikost je jen jejich důsledek.
spuštění dávkového souboru bez otevřeného terminálu, sestavení PPP spojení při startu ještě před přihlášením
pokud to opravdu nejde, tak je to hloupé, ale dá se bez toho žít, v Ubuntu zase kloudně nefunguje iwconfig a iwlist, pokaždé, když mi vypadne signál od AP, tak musím pustit graf. nastavení sítí, zadat heslo, vypnout a zapnout wifi
Nedá se žít. Například se potřebujete vzdáleně přihlásit na stroj, který je do internetu připojen přes PPP.
A mohl jste si odpustit rytí do „linuxových“ problémů, protože ty problémy vůbec nejsou srovnatelné, neb vaše problémy jsou způsobeny chybnou konfigurací nebo jsou již aktualizací opraveny nebo máte fušérského distributora. Tedy jsou v principu řešitelné. Moje problémy jsou naopak chybami, které bez přičinění Microsoftu, který nad Windows XP zlomil hůl a většinu chyb zde popsaných přiznává, opravit ani obejít nelze. Tedy jsou to problémy, které ani „profesionál“ nedokáže vyřešit.
Není argument
pokud se bavíme o masivním nasazení na desktopu, tak opravdu nemá smysl se pozastavovat nad problémem který trápí pár procent uživatelů, protože kdyby to byl problém, který trápí masy, tak tempo nárůstu linux desktopů nestagnuje a lidé, kteří se snažili maximálně využít linux ke své práci by se po více jak roce nevracely zpět k win.
Navazovat PPP spojení a routovat dnes umí snad i ten nejobyčejnější adsl modem, tak to taky drtivou většinu lidí netrápí, zato je více trápí, že stále existuje velké množství wifi a jiného hw, který pod linuxem nerozjedou.
Myslím, že jste chtěl slyšet problémy Windows XP (tak neargumentujte Linuxem). Zlehčovat (pár procent
) nebo obcházet (schovávat se za NAT) je můžete, ale tím je nezmizíte.
Hardwarové hodiny v UTCPokud má dualboot se dvěma Windows (XP + Vista, třeba), tak ho to asi trápí.
nastavení skutečné hustoty bodů obrazovky. Běžného uživatele netrápíAni když má potom tak prťavá písmenka, že na ně nevidí?
stáhneš a nainstaluješ pár klikama třeba nějaký freeware nebo opensource program (klidně i nejnovější verzi a nemusíš čekat až se ti dostane do repositářů pro distro ani svépomocí kompilovat)A poradíte nějaký, který umožní mít pro každého uživatele jiného klienta? Mimochodem, to, že to nejde, není jen o tom, že to nejde, ale je to i krásná ukázka, jak je do userspace Windows debilně nahackována "novinka", že na jednom počítači může pracovat i více než jeden uživatel.
bez připojení k internetu startuje systém podstatně déle, po přihlášení trvá dost dlouho, než se objeví lišta a terminál se taktéž spouští pomaluPrávě jste prokázal své technické znalosti Linuxu. Takže
pokud to opravdu nejde, tak je to hloupé, ale dá se bez toho žítNe, nedá (pokud ten stroj chcete použít jako router pro ADSL). Jde to ohackovat automatickým přihlášením, což je zase úplněk prdu, pokud se na tom stroji-routeru střídá víc uživatelů.
v Ubuntu zase kloudně nefunguje iwconfig a iwlist, pokaždé, když mi vypadne signál od AP, tak musím pustit graf. nastavení sítí, zadat heslo, vypnout a zapnout wifi...aneb když nám dojdou argumenty, vytáhneme chybu jiného produktu (a ještě k tomu způsobenou jenom vadným ovladačem).
uznávám to mě vadí taky, ale řeší se to jen při instalaci, buď pomocí live cd linuxu, nebo jinými cd na opravu systémuTakže sekretářka, který ten počítač tedy bude instalovat, stejně bude muset umět nabootovat live Linux a použít dd?
Pokud má dualboot se dvěma Windows (XP + Vista, třeba), tak ho to asi trápí.
a co nastavit linux, aby používal čas podle časového pásma, když je v menšině, tak se hold musí přizpůsobit a přitom ještě nabízet třeba přepočet na utc pro služby, které to vyžadují (jo pardón já zapoměl, že ve vládě máme ještě Kocába, tak se musí většina přizpůsobovat menšinám).
Právě jste prokázal své technické znalosti Linuxu. Takže..
používám statické nastavení IP, GW, DNS, tak proč si to ten skript neohlídá a zbytečně pouští DHCP?
Ne, nedá (pokud ten stroj chcete použít jako router pro ADSL). Jde to ohackovat automatickým přihlášením, což je zase úplněk prdu, pokud se na tom stroji-routeru střídá víc uživatelů.
viz. výše.
aneb když nám dojdou argumenty, vytáhneme chybu jiného produktu (a ještě k tomu způsobenou jenom vadným ovladačem).
To není problém jen jednoho konkrétního zařízení/výrobce. Já mám problémy s dvěma wifi kartama, možná proto, že jich víc nemám.
1. http://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/249589
a 2. LUTEC WLA-54L, ta se alespoň připojí, ale při výpadku signálu musím dělat to co jsem popsal. Já osobně si myslím, že Ubuntu 8.04 má zvláštně opatchované iwconfig a iwlist.
Proč nejde na linuxu instaliovat ovladače stejně jednoduše jako na win (stáhnout instalátor, spustit, klik, klik, restart, hotovo. Jasně kdyby to šlo např. apt-get install ovladač, tak by mi to vůbec nevadilo, ale kompilovat jádro kvůli ovladači teda opravdu zjednodušení oproti win není).
Já se nesnažím poškodit linux, já jen nemám rád, když komunita nosí růžové brýle a tváří se jak je oproti win všechno, rychlejší, stabilnějsí, jednodušší, pohodlnější, a neůspěch linuxu na desktopu svádí na agresivní reklamu MS a zkostnatělost uživatelů. To opravdu není poctivý pohled na problém. Zastírání, nebo zlehčování problémů k nárůstu uživatelů nepřispěje, svět se bude klidně točit i bez linux desktopů.
a co nastavit linux, aby používal čas podle časového pásma, když je v menšině, tak se hold musí přizpůsobit a přitom ještě nabízet třeba přepočet na utc pro služby, které to vyžadujíTady nejde o nějaký přepočet na UTC, tady jde třeba o posuv letní/zimní čas. Jak má OS (libovolný) vědět, jestli už to někdo jiný neposunul?
viz. výše.Pozor, zvyšujete TCO (k řešení s Windows nutno dokoupit krabičku).
To není problém jen jednoho konkrétního zařízení/výrobce. Já mám problémy s dvěma wifi kartama, možná proto, že jich víc nemám.Ta první nemá linuxový ovladač, takže se nedivte, ta druhá nevím.
Proč nejde na linuxu instaliovat ovladače stejně jednoduše jako na win (stáhnout instalátor, spustit, klik, klik, restart, hotovo. Jasně kdyby to šlo např. apt-get install ovladač, tak by mi to vůbec nevadilo, ale kompilovat jádro kvůli ovladači teda opravdu zjednodušení oproti win není).Protože je to prostě jiná filozofie. Linux se dost rychle mění a běží na mnoha architekturách, takže na jednoduché použití BLOBů zapomeňte. Když má výrobce linuxový ovladač, může ho zaslat do LKML, a vývojáři se mu o něj budou zadarmo starat. Nebo může vydat specifikaci a obvykle se toho někdo chytí a *zadarmo* mu to napíše. Linux (distribuční jádro) má obvykle všechny existující ovladače jako moduly. Jádro jsem na nikdy kompilovat nemusel. Když pro Linux ovladač není, tak je to prostě smůla. Dá se to nějak hnusně emulovat (ndiswrapper), ale já to prostě řeším tak, že se při nákupu nestandardní komponenty prostě podívám do místní sekce hardware, nebo se zeptám Googlu, jestli funguje.
a tváří se jak je oproti win všechno, rychlejší, stabilnějsí, jednodušší, pohodlnějšíJá ale opravdu s Linuxem tyto zkušenosti mám. Kromě stability, Windows s NT jádrem už taky běží stabilně.
Tady nejde o nějaký přepočet na UTC, tady jde třeba o posuv letní/zimní čas. Jak má OS (libovolný) vědět, jestli už to někdo jiný neposunul?
Může se zeptat po NTP, nebo čas jednoduše neposouvat a nechat to na uživateli, stejně je to jen 2x do roka, to se mi častěji rozjede konfigurace x servru, nebo se rozbije něco jiného a to jestě nemluvím o rychlosti grafiky, která je na win na tom samém stroji podstatně svižnější a poslední dobou se mi zdá, že na linuxu je čímdál pomalejší síťování ve srovnání s win, že by na tom něco bylo http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/linus-torvalds-kernel-je-obri-a-precpany ?
Pozor, zvyšujete TCO (k řešení s Windows nutno dokoupit krabičku).
j, už tu padlo, že za dobu, co jsem se snažil v linuxu rozchodit věci, které ve win chodí bez větší námahy bych těch krabiček měl možná i 10.
Protože je to prostě jiná filozofie.
ano a myslím že je akutně potřeba zamyslet se, zda je správná, neúspěch systému, který je navíc zdarma, u běžných uživatelů není opravdu jen náhoda, tak raději zkoumej příčiny neúspěchu místo hladání stále nových výmluv. END
protože na win je instalace velmi jednoduchá, většinou stačí stáhnou instalátor a pak už jen souhlasím, ok, ok, restart, hotovo už to jede
aptitude install ...
, nebo v Synapticu na dvě kliknutí, je to jednodušší a člověk nemá strach, že stahuje z leckdy pochybných stránek.
Spravovat Linux je IMHO jednodušší, protože nehrozí zavirování atd.
Na linuxu jsem měl po instalaci problém i s rozchozením myší a nastavením správného rozlišení monitoru, kdežto win, si po instalaci vše správně vyhledali a nastavily.U mě to bylo zase přesně naopak. Tedy ve Windows jsem měl ještě problém s multifunkcí.
aptitude install ...
, nebo v Synapticu na dvě kliknutí, je to jednodušší a člověk nemá strach, že stahuje z leckdy pochybných stránek.
nebo v Ubuntu 8.04 sudo apt-get install dosbox a pak dlouhé hodiny přemýšlet proč se nechce spouště z nabídky aplikace v gnome, až nakonec člověk zjistí, že se spouští se špatnými user právy a další bezesné noci to v konfigurákach spravovat (to mě ještě čeká, byl bych moc rád, kdyby řešení bylo na jeden řádek, ikdyby v editoru vi)
Spravovat Linux je IMHO jednodušší, protože nehrozí zavirování atd.
když ti to někdo do repozitářů zkompiluje i s virem, tak si ho nainstaluješ bez mrknutí oka.
Ja už dosbox dosť dlho nepoužívam, ale nikdy som nevidel dôvod ho spúšťať z menu, to je fakt blbosť, keď som si niečo chcel pustiť, tak som na ten "tfuj" exe klikol pravým tlačítkom myši a zvolil spustiť v dosboxe, prípadne dosemu. V akých užívateľských právach pre dosbox sa chceš mrviť? Keď ho chceš spusťiť ako root tak daj sudo dosbox, ale to asi spraví len šialenec, neviem o akých bezosných nociach tu píšeš, hoď dotaz do poradny a odpovie Ti niekoľko ľudí ešte v ten deň kua
A ohľadne toho vírusu v repozitároch, keď si ho už nainštaľuješ
ten skončí tak isto ako ty s dosboxom, nebude mať užívateľské práva niečo posrať v systéme
Ja už dosbox dosť dlho nepoužívam...
tady je jasně vidět omezování se v práci na pc, když něco nefunuje, tak to nebudu používat, jestejně je ten program špatně koncipován ... hromada dalších výmluv.
nikdy som nevidel dôvod ho spúšťať z menu, to je fakt blbosť
tak proč se při instalaci do toho menu přidá odkaz na /usr/bin/xdosemu , když stejně nefunguje? a co když chci spustit pouze příkazovou řádku dosu a programy si spouštět z ní, krom toho při poklepání pravým tlačítkem na soubor.com v nabídce není možnost otevřít dosboxem.
a teď ještě malá ukázka co se stane když se pokusím doseme po čerstvé instalaci spsutit z terminálu
$ /usr/bin/xdosemu
LOWRAM mmap: Invalid argument
Segmentation fault
a teď s root právy
sudo /usr/bin/xdosemu
[sudo] password for zmije:
už to běží
"tfuj" exe
co je na exe špatného? Náhodou oproti linux binárkám má obrovskou výhodu binární kompatibility, pokud je program rozumně napsaný a nesnaží se přistupovat přímo k hw, tak i třeba 15 let stará binárka poběží na nejnovějším windows, bez kompilace, ale program zkompilovaný pro ubuntu 7.10 s velkou pravděpodobností nebude pracovat už ani v ubuntu 8.04, musí se překompilovat, natož aby pracoval třeba ve fedoře. Musí to být pro výrobce sw opravdu velké zjednodušení kompilovat stejnou verzi programů znova pro několik stovek různých distribucí a jejich verzí oproti jedné kompilaci do exe pro všechny win, nebo nanejvýš dvakrát jedno pro win starší NT a pak pro NT.
co je na exe špatného? Náhodou oproti linux binárkám má obrovskou výhodu binární kompatibility, pokud je program rozumně napsaný a nesnaží se přistupovat přímo k hw, tak i třeba 15 let stará binárka poběží na nejnovějším windows, bez kompilace, ale program zkompilovaný pro ubuntu 7.10 s velkou pravděpodobností nebude pracovat už ani v ubuntu 8.04, musí se překompilovat, natož aby pracoval třeba ve fedoře. Musí to být pro výrobce sw opravdu velké zjednodušení kompilovat stejnou verzi programů znova pro několik stovek různých distribucí a jejich verzí oproti jedné kompilaci do exe pro všechny win, nebo nanejvýš dvakrát jedno pro win starší NT a pak pro NT.Vy skutečně perlíte. Není spíš rozdíl v tom, že ve Windows si ten program s sebou táhne úplně všechny knihovny, případně je staticky zkompilovaný, kdežto v Linuxu se knihovny distribuují trochu jinak? Není možné, aby program fungoval v Ubuntu 7.10 (2.6.22, jestli se nepletu) a nefungoval na jádře o dvě setinky novějším. Jakou chybu to házelo? Vsadím se, že to bylo nepřítomností knihoven.
nebo v Ubuntu 8.04 sudo apt-get install dosbox a pak dlouhé hodiny přemýšlet proč se nechce spouště z nabídky aplikace v gnome, až nakonec člověk zjistí, že se spouští se špatnými user právy a další bezesné noci to v konfigurákach spravovat (to mě ještě čeká, byl bych moc rád, kdyby řešení bylo na jeden řádek, ikdyby v editoru vi)Jé, já mám zase důležitý program pro Linux, takže nainstalovat Cygwin a pak řešit blablabla... Btw. je to mrzuté, že se dosbox spouštěl se špatnými právy (i když nevím, co si pod tím mám představit), ale bohužel chyba se stane. Každopádně vám děkuji, že až budu někdy v Ubuntu rozcházet Dosbox, už tam tato chyba nebude.
když ti to někdo do repozitářů zkompiluje i s virem, tak si ho nainstaluješ bez mrknutí oka.Což se stává skutečně každý druhý den.
Podle me linux nikdy nebyl, nebude a nema byt pro normalni lidi.Na jednu stranu - vzhledem k těm bastlům, co se kvůli "normálním lidem" do distribucí dostávají - jsem vcelku pro. Na druhou stranu - proč? Proč by Linux neměl být použitelný pro běžného uživatele? Jediné, co je potřeba, je běžnému uživateli vysvětlit, že možnost pracovat s počítačem, aniž by se museli učit, protože všechno je snadné, je lež.
No po rade problemu s pocitacem od me sestry na kterem byl win XP a pokazde smazala neco co nemnela nebo to nejak jinak poslala do kremikoveho nebe, jsem ji tam hodil debian a akorat jsem ji ukazal jak odklikat aktualizace. Od te doby se opravuje maximalne hardware. Takze dle mych skusenosti je pro skutecne technicke antitalenty prave lepsi Linux nebot se jim jednou nastavy a uz jede jak ma at delaji cokoliv (samozrejmne jim nesmyte prozradit co je to konzole,sudo,ci synaptic )