Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 21:39
Vzít fotoaparát a zamířit ho na monitor není to úplně nejvhodnější řešení…jak kdy:
As far as I'm concerned, digital cameras have been more useful than kernel dumps to kernel debugging. -- Linus Torvalds
Chybí tu GNOMEVelmi rádi doplníme kapitolku o GNOME, když ji někdo napíše.
Jak tu již bylo zmíněno, chybí tam GnomePůvodní myšlenka byla taková, že tyto články budou vycházet ve variantách pro KDE a Gnome zvlášť. David pak svůj článek o KDE rozšířil o pár dalších nástrojů, takže vypadá tak, jak vypadá. Není problém kdykoliv v budoucnu článek buď doplnit, nebo vydat samostatný zaměřený na GTK+/Gnome. A že vyšel ten o KDE jako první, to snad nevadí, ne?
Dva odstavce o terminálu/konzoli? Jako začátečník bych v panice prchalMyslím, že je tam jasně řečeno, že je to jen jeden z mnoha způsobů. Nikoliv nutnost. Nicméně díky za podnět, ještě do budoucna zvážíme zařazování zmínek o příkazové řádce.
Absence pokorčilých nástrojů jako třeba Shutter taky zamrzí.Otázka je, jestli to má v takovém článku smysl. Už takhle je na můj vkus až příliš dlouhý. Ale myslím, že splňuje základní požadavky: Popisuje dvě grafická klikátka, připomíná, že to jde i v Gimpu, a zmiňuje příkazovou řádku. Ani tam toho více nechci. (OK, chybí Gnome, ale to je jiná věc - viz výše.)
Neškodilo by podotknout, že existuje něco jako podpixelový antialiasing, takže snímek může na jiném výstupním zařízení vypadat otřesně, a proto by se snímání nemělo používat na tvorbu přesné nebo prezentační grafiky (grafy, schémata, dekorace apod.).
U začátečníka to ještě překousnu, ale takové formáty, jako je pan Peterka z Lupy, by se měly zamyslet, jestli snímek z Excelu, je ten správný způsob.
user@stroj:~$ xwd -display :0.0 -root | xwdtopnm | tee /tmp/sken.pnm | \ pnmtopng > /tmp/sken.png; \ jasper --output-format jp2 --input /tmp/sken.pnm --output /tmp/sken.jp2; \ c44 /tmp/sken.pnm /tmp/sken.djvu; \ ppmquant 256 /tmp/sken.pnm | ppmtogif > /tmp/sken.gif xwdtopnm: writing PPM file ppmquant: making histogram... ppmquant: 12785 colors found ppmquant: choosing 256 colors... ppmquant: mapping image to new colors... ppmtogif: computing colormap... ppmtogif: 252 colors found user@stroj:~$ ls -alh /tmp/sken.* -rw-r--r-- 1 user users 193K 27. led 15.02 /tmp/sken.djvu -rw-r--r-- 1 user users 121K 27. led 15.02 /tmp/sken.gif -rw-r--r-- 1 user users 384K 27. led 15.02 /tmp/sken.jp2 -rw-r--r-- 1 user users 191K 27. led 15.02 /tmp/sken.png -rw-r--r-- 1 user users 3,0M 27. led 15.02 /tmp/sken.pnm
GIF vůči PNG?No to vlastně taky.
Proč?Nevím jak (lib)Jasper, ale OpenJPEG bez jakéhokoliv parametru použije místo nevratné CDF 9/7 vratnou CDF 5/3 a také to nekvantizuje. Jinými slovy bezeztrátovou kompresi. Naopak DjVu to očividně bez parametru kvantizuje (ztrátová komprese). Teda aspoň bych si to tipnul z velikosti výsledku. Takže aby to bylo spravedlivé, tak by se také buď u DjVu musela použít bezeztrátová komprese a nebo naopak JPEG200 výsledek by musel mít stejnou velikost a pak by se muselo porovnat zkreslení jednotlivých výsledků (ale vzhledem k tomu, že jsou použity téměř stejné algoritmy, tak by byly IMHO výsledky téměř totožné). I u c44 se dá různými parametry ovlivnit výsledné zkreslení (_kvalita_). Aby se z toho těžilo, tak by se to nějak muselo podělit na jednotlivé reprezentace (text, obrázky, grafika) aby z toho mohlo DjVu těžit.
U GIFu je nutné redukovat počet barev.No tak když už jsem u toho rýpání, tak se také dá vytvořit optimalizovaná maska.
Ono je to tak celkově míchání jablek s hruškama. Bezeztrátový JPEG200 a PNG, kde jeden to reprezentuje jako rastr a druhý jako frekvenční koeficienty a ztrátové DjVu a GIF kde jeden to drží jako kvantizovaný rastr a druhé jako kvantizované frekvenční koeficienty. Každý z nich je vhodný na něco jiného.
Byla by maska obrazku, a to co by bylo uvnitr te masky by se kompresovalo JPEGem a zbytek PNG.No jo, to se lehce řekne, ale horší udělá. To by ta maska nesměla mít žádné hrany, protože to by se i v JPEGu projevilo jako rezonanční záchvěvy, kterých se chceme tak horlivě zbavit. Navíc třeba na průhledné písmo které má v pozadí nějaký obrázek by to bylo krátké (to by se muselo nahradit buď původním pozadím a nebo by se muselo vymyslet něco co by ve frekvenční doméně mělo nejmenší dopad(a bylo nejspíše hodně podobné tomu původnímu pozadí)).
Ovsem nedovedu si predstavit, jakym algoritmem by se zvolila ta maska (mozna podle Laplacianu?).Spíš se čeká na nějaké objevy v Matematice(a pokud už jsou objeveny, tak na jejich implementaci). Zatím jsou ty obrázky reprezentovány jako kupa sinusovek (nebo jiných vln), ale furt ve vzduchu trčí jakási pachuť vztahu mezi doménou frekvenční a časovou. Stačilo by kdyby to byla vhodná kombinace koeficientů jak frekvenčních(nějakých vln), tak částic(co já vim? Asi nějaké obdélníky nebo co). Při vhodné reprezentaci by třeba nebylo potřeba ani kvantizovat k dosažení dobrých kompresních poměrů. (← IMHO)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.