Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:46
Většina recenzí Pre hodnotí nejlépe z celého telefonu právě operační systém. Ani já nemohu jinak. webOS je prostě skvělý! Troufám si tvrdit, že v dnešní době neexistuje mobilní operační systém, který by multitasking zvládal s takovou lehkostí jako webOS.
Předchozí díl pojednával o hardwaru Palm Pre.
Docela posun proti, co se týče multitaskingu, značně omezenému Palm OS, že? Rozhraní reaguje rychle, a to jak na hardwarové klávesy, tak na klepnutí na displej či gesta. Je s ním prostě radost pracovat.
Ač se webOS dostal na trh teprve před dvěma měsíci, neobjevil jsem za celou dobu testování žádnou chybu či nedodělek v uživatelském rozhraní. Ano, občas si na dokončení nějaké operace počkáte nestandardně dlouho, vždy je však její průběh korunován úspěchem. Zajímavé je, že se mi systém ani všemožnými pokusy nepodařilo nijak shodit ani zaseknout. Taková odladěnost však má svou cenu. V případě Pre jsou ty ceny dvě – jednak poměrně pomalé spouštění aplikací a dále jejich, v mnoha případech, značně omezená funkčnost.
Protože Pre nedisponuje klasickým směrovým křížem D-Pad, bylo nutné vytvořit nový způsob pohybu v textu na obrazovce. K tomuto účelu slouží oranžová klávesa, jejímž stiskem a pohybem prstu po obrazovce (kdekoli, nemusíte být na příslušným textem) posouváte kurzor. Zpočátku nezvyk, později vám tento způsob pohybu v textu a jeho označování přijde naprosto přirozený.
Pokud Palm prezentuje svůj systém, vždy hovoří o čtyřech pilířích této platformy:
Synergy umožňuje získat kontakty z vašeho účtu na Facebooku a propojit je s Google (AIM, Exchange) a daty z vaší SIM karty. Potom můžete s těmito daty pracovat najednou, jakoby pocházela všechna z jednoho zdroje. Pokud služba nabízí fotografii kontaktu (tedy zejména Facebook), telefon ji ke kontaktu automaticky přidá a pak ji zobrazuje například u příchozího hovoru. Synchronizují se i fotografie, pokud si tedy kontakt změní na Facebooku svoji fotografii, telefon ji aktualizuje.
Multitasking je řešen (velmi rychlým!) rozhraním s posuvnými kartami – minimalizovanými aplikacemi. Zpočátku se to může zdát pomalé či nepraktické, Palm však dotáhl správu karet k dokonalosti, přepínání běžících aplikací tak neruší a přirozeně zapadá do systému. Karty si můžete libovolně přeskládat, aplikace ukončovat a spouštět jak se vám zlíbí. Oficiální systémové omezení počtu běžících aplikací neexistuje, praktické testy však ukazují, že je možné bez problémů spustit 10-15 aplikací, aniž by to systém nějak významně zpomalilo.
S touto funkčností souvisí i takzvaná Vlna (Wave). Jde o jakousi náhradu hardwarových tlačítek. Vyvoláte ji vysunutím prstem z oblasti gest, a to kdekoli, i v maximalizované aplikaci.
Mimo tohoto gesta disponuje systém, jak už bylo uvedeno, i gesty zpět a vpřed a dále je možné v některých aplikacích zoomovat dvěma prsty (podobně jako u konkurence). Též je k dispozici gesto pro vyvolání pohledu na karty (Card View) přejetím prstem odspodu nahoru nebo přepínání běžících aplikací přejetím prstem přes celou oblast gest z jedné strany na druhou. K vyvolání Card View slouží i jediné tlačítko na přední straně přístroje.
Universal search umožňuje několik věcí – vyhledávat kontakty, přímo zadávat telefonní čísla k vytočení, prohledávat seznam aplikací a taktéž rovnou zadávat webovou adresu či heslo pro vyhledání Googlem, na Google Maps, na Wikipedii či Twitteru. Škoda jen, že toto vyhledávání zatím nepodporuje prohledávání e-mailů, událostí v kalendáři či poznámek.
Mimo to telefon zvládá technologii push, tedy například okamžité přijímání e-mailů tak, jak dorazí na server. Tuto technologii mohou využívat i další aplikace, není tedy problém vytvořit RSS čtečku, která vás na nové články bude upozorňovat ihned, jakmile vyjdou. Je ovšem třeba dávat si pozor, u které aplikace tuto funkci povolíte, má totiž dost podstatný vliv na výdrž baterie.
Organizace času byla vždy oblast, ve které Palm exceloval. Jeho jednoduché, stabilní a dobře navržené aplikace se u uživatelů těší velké oblibě. Pre se snaží jít ve stopách svých předchůdců. Kalendář je sice podstatně pomalejší než jeho předloha z původního Palm OS, nabízí však několik příjemných vylepšení. Hezkou funkcí je třeba jakási komprese volného času, díky které se do denního pohledu vměstná více událostí.
Kalendář podporuje současnou práci s více zdroji dat, které jsou odlišeny barvou. Pokud si necháte zobrazit jen jeden zdroj kalendářových dat (například Google Calendar), ostatní zdroje se zobrazí šedou barvou, aby se vám nemohlo stát že si na stejný čas sjednáte více událostí.
Jsou přítomny i další kancelářské aplikace: kontakty, poznámky a úkoly. Aplikace Kontakty, jak už bylo uvedeno výše, disponuje nejen seznamem kontaktů, nýbrž je umí i navzájem propojit z různých zdrojů. K dispozici je Facebook, Google a Microsoft Exchange. Pokud nechcete synchronizovat vaše kontakty ani s jednou z těchto služeb, mohou se vaše kontakty ukládat jen do profilu Palm. Pomocí aplikací třetích stran (například Mark/Space Missing Sync, prozatím pouze pro Windows a Mac) je možné provádět synchronizaci i se stolním počítačem.
Poznámky připomínají klasickou korkovou kancelářskou nástěnku s připínáčky, stejně se i chová. Prostě kliknete na balík poznámkových papírků, napíšete do něj poznámku (případně zvolíte barvu) a poznámka se připíchne na nástěnku. Poznámky se bohužel nikam nesynchronizují, dochází pouze k jejich automatickému zálohování (jako ostatně celého systému).
Úkoly jsou dvouúrovňové; vytvoříte souhrnný úkol, do kterého potom zapisujete jeho jednotlivé části. Úkolům je možné nastavit barvu případně dobu, do kdy mají být splněny. Úkoly se prozatím synchronizují jen se servery Microsoft Exchange, služba Google Tasks podporována není.
Telefon umí přehrávat video v různých moderních formátech (MPEG-4, H264, …) v kontejneru MP4. Výkonově je maximum video v MPEG-4 o rozlišení 640×480 a bitovém toku cca 1-1,5 Mbit/s. Záleží však dost podstatně na použitých optimalizacích a charakteru videa. Přehrávat lze hudební a zvukové soubory ve formátech MP3, AAC, AAC+, AMR, QCELP a WAV. OGG bohužel podporován není, stejně tak (bez bohužel) skladby chráněné DRM. Otravným nedostatkem je neexistence posuvníku pozice ve skladbě a tlačítek pro seekování.
Zabudovaný fotoaparát s 24mm fix-focus objektivem dělá relativně slušné snímky, a to i za horšího osvětlení. Samozřejmě je třeba počítat se značným šumem, případně nízkou ostrostí způsobenou vyhlazováním šumu. Blesk je účinný cca na 2 metry. Opravdu mimořádně jsem byl spokojen s rychlostí pořizování snímků. Odezva aplikace je okamžitá (rychlejší než na Treu 680!), telefon dokáže pořizovat fotky rychlostí 0,7 snímku za sekundu až do úplného zaplnění paměti. Při použití blesku je nutné čekat o nějakou tu sekundu déle kvůli jeho nabití. Nahrávání videa prozatím podporováno není, podle Palmu je však na cestě. Vyfocené snímky je možno okamžitě poslat MMSkou, e-mailem nebo nahrát na Facebook (samostatná aplikace Facebook však prozatím chybí). Fotoaparát umí fotky označit informací o poloze dle GPS, přidává i údaj o orientaci telefonu pro automatické otáčení.
Podporováno je i přehrávání z internetu, přehrávač se však zdá být dost vybíravý a málokterý stream přehraje.
Z prapodivných důvodů chybí přehrávačům videa a hudby funkce pro mazání a přesun souborů. Jedinou cestou, jak se zbavit nechtěné hudby či videa, je tedy připojení telefonu k počítači.
Fotografie ze zabudovaného fotoaparátu. Snímky nebyly nijak upravovány, jsou v původní podobě.
V telefonu je předinstalován skvělý webový prohlížeč na bázi WebKitu (stejné vykreslovací jádro, jakým disponuje iPhone) a o něco méně skvělý e-mailový klient. Webový prohlížeč podporuje změnu orientace telefonu. Při přetočení telefonu se oblast gest promění ve scrollovací plochu, prsty si tedy při posunu stránky necloníte ve výhledu. V tomto režimu se však projeví nedostatek webOS – není k dispozici softwarová klávesnice. Pro zadávání adres a dalších údajů tedy musíte stále využívat klávesnici hardwarovou.
Funkce webového prohlížeče jsou vcelku standardní. Úroveň vykreslování je výborná, asi nejlepší, jakou můžete na současných mobilních telefonech (spolu s iPhone) získat. Stránky se načítají rychle, například kompletní načtení hlavní stránky iDnes na osmimegabitovém připojení k internetu trvá necelých 16 sekund. Nedostatkem je nefunkčnost Copy&Paste. Operační systém totiž podporuje kopírování pouze z editovatelných textů. K dispozici je zoomování oddalováním a přibližováním prstů, stejně tak poklepáním. Opravdu velmi nepříjemné je omezení stahování souborů. Telefon povolí stahování jen těch typů souborů, které sám dokáže otevřít.
E-mailová aplikace je sice poměrně dobře provedená, má však několik nedostatků. Zásadním a nejotravnějším je nemožnost mazání více zpráv naráz. Tímto neduhem bohužel trpí i ostatní aplikace v systému. Pak jsou tu drobnější nedostatky jako zřejmá nepodpora složky odeslané pošty, pokud je použita diakritika (složka se zobrazí jako prázdná) nebo nepodpora horizontálního režimu psaní a čtení e-mailů. Abych však jen nekritizoval, potěšila mě autodetekce nastavení – pro vytvoření účtu zadáte jen e-mail a heslo, systém si zbytek zjistí (funguje zřejmě jen na „větších“ mailových službách). Podporovány jsou protokoly POP3, SMTP, IMAP a Exchange, včetně šifrování.
Telefon dokáže zobrazit i HTML e-maily. Přílohy (kancelářské formáty společnosti Microsoft, obrázky, video) jsou taktéž podporovány a to jak pro odesílání, tak pro příjem.
Příchozí e-maily, stejně jako mnohá další upozornění (nabíjení, SMS, MMS, úkoly, přehrávání hudby, …) se zobrazují ve stavové liště formou ikonky, která sice o několik pixelů zmenšuje zobrazovací plochu, uživatele však, na rozdíl od modálních oken, neobtěžuje. Po rozkliknutí upozornění se zobrazí podrobnosti, případně nějaké volby (například ovládací prvky hudebního přehrávače).
Podobně jako Apple, Research In Motion, Nokia či Google nabízí Palm aplikace třetích stran pro webOS prostřednictvím Katalogu aplikací. Ten je ve srovnání s těmito konkurenčními katalogy dost malý. Momentálně je v nabídce 41 aplikací. Katalog je prozatím v beta provozu, všichni vývojáři budou moci své aplikace do katalogu přidávat od podzimu. Palm slibuje, že nebude ověřovat zaměření ani obsah aplikace, nýbrž jen zda přílišně nezabírá systémové prostředky a je stabilní. Jediným problémem Katalogu aplikací je tak jeho rychlost…tedy spíše pomalost. Na první spuštění si dost počkáte, stejně tak někdy na otevření popisu aplikace.
Naproti tomu aplikace samotné se z katalogu stahují rychle, ihned po stažení se zobrazí v nabídce aplikací a je možné je spustit. Některé aplikace (například katalog rádií Pandora) jsou omezeny geografickou polohou a není je možné využívat mimo Spojené státy.
Telefon dále obsahuje tyto aplikace:
Aplikace Zprávy v současnosti sice podporuje jen Google Talk a AIM, přítomnost typů účtu Yahoo!, MSN, Jabber a ICQ však dává tušit budoucímu rozšíření i na tyto protokoly. Zmínil jsem aplikaci Zálohování – ta je v případě tohoto zařízení poměrně důležitá. Můžete totiž, chcete-li, zálohovat celý telefon včetně nastavení většiny aplikací a vašich dat na internet. Zálohování se může provádět i automaticky (například když je telefon na nabíječce).
Při prvním spuštění telefonu je nutné si vytvořit profil Palm, do kterého se zálohování a synchronizace kontaktů (pokud je telefon dostatečně nabit a má přístup k rychlé síti) provádí. Toto provázání ze servery Palmu má jednu výhodu – přímo z webového rozhraní je možné na dálku vymazat obsah telefonu. Pokud jej tedy ztratíte, nemusíte se bát o svá data.
Vlastníte-li starší telefon Palm, můžete svá data (jednosměrně, nejde o synchronizaci) do Pre přenést přiloženou utilitou pro Windows a Mac.
Ač má Pre mnoho nedostatků, je to až překvapivě dobrý telefon. Asi jen málokdo čekal, že bude zařízení s operačním systémem v první verzi takto odladěné a reálně použitelné. Současné Pre bych se nebál postavit proti kterémukoli z chytrých telefonů stejné kategorie, rozhodně má co nabídnout a disponuje mnoha zcela novými prvky, které konkurenci jistě způsobí nejednu bolest hlavy. Jde totiž po dlouhé době o první telefon, který není pouhou kopií některého z populárních produktů, ale vybral si svou vlastní cestou a přináší nejen funkčnost, ale i inovaci.
Je to však také telefon, který disponuje jen polovinou funkcí svých předchůdců a konkurenčních zařízení. Je tedy na Palmu, aby pokračoval v nastoleném trendu častých aktualizací a postupem času přidal všechny ty drobnosti, po kterých uživatelé tak touží. Doufejme, že stejné pochopení pro novou plaformu budou mít i vývojáři a Katalog aplikací bude za rok ne desetkrát, ale stokrát či vícekrát rozsáhlejší. Jak jsme mohli už mnohokrát v počítačové branži přesvědčit, na aplikacích totiž každá platforma stojí a padá.
Orientační cena v době testu: $400 (~ 7500 Kč) bez smlouvy, $199 (~ 3700 Kč) se smlouvou
Než se někdo zeptá:
Přesto bych se zeptal
1. Jde tam nastavit různý (vlastní) tón příchozí SMS pro různá čísla?
2. Co je myšleno s tím video zatím podporováno není. To jako že rozšíření funkcionality o video je otázkou aktualizace sw? Nebo, že se chystá do nějakého nástupce tohoto Palmu.
No já jsem na nástupce trea čekal dlouho - a už jsem to vzdal a šel do HTC hero. Těch důvodů, proč nečekat na konec roku bylo několik, jednak moje x-té Treo už také začínalo být silně dobité, a také jsem potřeboval otestovat nový systém pro své uživatele.
Proč jsem tedy - zatím - Pré vyřadil z výběru:
- absence synchronizace přes kabel s Outlookem je pro mé klienty fatální a pro ně není možné synchronizovat kalendář a kontakty přes Wifi nebo externí server
- malinkatá zásobička aplikací a dostupnost Pré pouze ve Státech nevěští nic moc dobrého: je méně vývojářů ze světa
- na rozdíl od HTC Hero zatím Pré neumí třeba Flash. Podobně je tomu u dalších funkcí, kde se příliš často objevuje "doprogramujeme, přidáme". Vzhledem k tomu, že Pré bylo představeno už v zimě, už to všechno mělo být. Nabírá to podle mne velké zpoždění a i přes řadu skvělých vlastností začínám být lehce skeptický.
- podobně capture video a další funkce, které jsou běžné, se tady teprve za provozu dodělávají. Třeba u HTC Hero je dobře vyřešeno přehrávání z YouTube, kdy se otevře video ve fullscreen přehrávači. U Pré s tím nepočítám.
- osobně kvituji, že se pro Android už objevují i praktické prográmky pro mojí práci (nejen tisíce zvukových schémat), zrovna analýza WiFi kanálů se mi v posledních dnech hodila několikrát. Toto souvisí s předchozími řádky - aplikace pro WebOS budou přibývat IMHO pomalu.
No a tak podobně bych mohl pokračovat... Čekal jsem na Pré strašně dlouho a marně.
Vezmu to popořadě:
Aplikace jsem už zmínil. Záleží, jaká bude situace za rok. Pokud to bude bída, tak Palm skončil ač předvedl skvělý systém. Asi mám na telefon nižší nároky, ale to co Pre umí, mi docela postačuje
Ano. A to je právě ten problém. Systém je hezký, ale holý. A to vzhledem k době od první prezentace je už strašně dávno a je tedy nebezpečí z prodlení. Platforma už není tak moc nová - je na světě déle, než Android Cupcake 1.5. Když přijde Palm Pré do CZ, bude k mání už Android 2.0. Jelikož už CZ programátoři začali pro Android vypouštět aplikace (včera jsem si do Hero dohrál IDOS (sice jezdím neekologicky autem, ale chtěl jsem to zkusit) a bavím dnes kolegy prvním skenerem čárových kódů s porovnáním cen na Heuréce. Jsou to vlaštovky, já to ale nepovažuji za slepý výstřel, ale za trend. Jsem hodně zvědavý (a skeptický), že se v dohledné době pro Pré začnou objevovat CZ aplikace.
Hledal jsem cesty na synchronizaci od třetích stran (naposledy minulý týden), ale ani Chapura, ani CompanionLink, ani další nemají vůbec nic (ani tiskové zprávy), co by naznačovalo, že to půjde v budoucnosti přes kabel. Jak píše jeden user: "Palm offers 3 ways to synchronize contacts and calendar (through Synergy) as part of the bundle. None of them suit me." Chtěl jsem koupit 4ks Palm Pré na úvod a tohle byl definitivní důvod ke zrušení akce. Pro moje managery není absolutně akceptovatelné, že jejich kalendář nebo kontakty půjdou na web přes Gmail, sync přes WiFi není možný, z bezpečnostních důvodů mám AP mimo vnitřní síť a takto synchronizovat to prostě nepůjde. Pro korporátní využití je to bohužel velká chyba Pré.
Trochu mi to připomíná pokus Palmu vytvořit netbook dřív, než konkurence spustila netbook tsunami. Foleo by bylo hezké, ale drahé a omezeně použitelné, nápad ale dobrý. IMHO je strašná škoda, že Palm postupuje s Pré takhle, protože by to mohlo skončit krátkodobým ziskem díky prodejům přes Sprint, ale dlouhodobě izolací výborného systému na malou komunitu. Ale mohu se mýlit, lidé kteří stojí za Pré asi vědí, co dělají. Nicméně Wiki píše už o poklesu prodejů: "News coverage of the launch noted that the sales quantity was a record for any Sprint phone launch, and estimated sales of approximately 50,000 units for the day, and up to 100,000 for the week.. However, reports stated that sales of the Pre on July and beginning of August were much lower than expected". Pokud bude pokles trendem i v dalším období, poklesne i zájem programátorů o psaní pro tuto platformu.
WM je IMHO extremne uzivatelsky neprijemne, sluzebni PDA ze srdce nenavidim. Jedinou vyhodou je vaha, da cihla se da pouzit k sebeobrane.
"Jde totiž po dlouhé době o první telefon, který není pouhou kopií některého z populárních produktů, ale vybral si svou vlastní cestou"
S tímhle si dovolím nesouhlasit, podle mého WebOS až drze nápadně kopíruje OS X na iPhone, kdo iPhone někdy používal mi určitě dá za pravdu.
Z prapodivných důvodů chybí přehrávačům videa a hudby funkce pro mazání a přesun souborů. Jedinou cestou, jak se zbavit nechtěné hudby či videa, je tedy připojení telefonu k počítači.
huh? mam tomu rozumiet tak, ze neexistuje ziaden program typu mc, nautilus, prieskumnik vo Windows ... na prezeranie a manipulaciu suborov a adresarov?
BTW da sa pepojit telefon s linuxom? Napr., ze sa bude tvarit ako USB mass storage?
Jsou nějaké informace o tom že by tenhle "telefon" mohl časem podporovat i J2ME aplikace?
Chápu že třeba Steve Jobs považuje Javu za sprosté slovo, ale když J2ME funguje pod Symbianem i Windows Mobile, připadne mi trochu škoda být s "chytrým telefonem" najednou ochuzený o spoustu šikovných (a mnohdy i jedinečných) aplikací ...
Nejsem si jist, Javě moc nerozumím. Telefon však disponuje Apache Harmony.
root@castle:/# javahy --version Oasis VM Oasis-Linux-WebConsole-LightLocks-Generational-GCC_Goto_Optimizations-SingleSlot
V /usr/lib/jvm/java-1.5-palm/bin/
je i binárka java
, která však nefunguje, stěžuje si na error while loading shared libraries: libhyprt.so: cannot open shared object file: No such file or directory
.
Hádám je to otázka zejména ARM plug-inu do prohlížeče.
Ten font je nadherny! Pro zajemce je to "Prelude" od spolecnosti "Font Bureau"
Diky za pekny nahled na schopnosti tohoto pristroje.
Uz je mi jasne, ze si radeji priplatim a pockam na Nokia N900. Jako spokojeny vlastnik N810 mi prijde lepsi.
N900 umi: poslat fotku na Facebook, Flicker a Ovi (ne ze bych neco z toho chtel, ale je tedy lepsi nez Palm) ... stejne jako Palm da komunikaci s jednim clovekem dohromady at je to sms (chat zobrazeni) nebo ruzne IM. .. podporuje vic Talk - instalovan SIP Voip, GoogleTalk, Skype, Ovi talk .. podporuje vic IM - navic uz ted je na N810 odladeny Pidgin s podporou 15 protokolu (samozrejme vcetne ICQ, ktery ma 90% zastoupeni v CR) - doladeni na N900 bude rychle .. defaultni prehravac zvladne jako zdroj HD720 a ma samozrejme seek .. prehrava dobre streamy .. prehraje skoro vse, co prehrajeme na stolnim PC (asi diky mplayeru) .. jiz se doladuje player Canola bezne pouzivany na N810 .. neni problem tam vrazit haldu jednodussich aplikaci , ktere uz ted jsou na N810 (treba MC, rdesktop, NX, Putty, Abiword, .. ) .. je mozne, ze stejne jako N810 bude mit USB OTG - tj. i USB host = pripojeni USB/RS232, USB/Ethernet .. .. instalace a updates pres repos - linux to ma davno, konkurence tomu rika treba AppleStore (protoze oni tam chteji vse PRODAVAT) - Maemo ma zatim vse zdarma (krome Map navigace WayFinder, ale mozna Nokia bude tlacit spis svoje Ovi maps), mozna tam casem pribydou i aplikace za penize .. na N810 je MaemoMapper s podporou GPS a Google, Openstreet, Yahoo map (neni to navigace v klasickem zpusobu).
cena: cca $500
http://maemo.nokia.com/n900/specifications/
http://darlamack.blogs.com/darlamack/2009/08/nokia-n900-features-and-specs-its-official.html
no .. neni to lepsi foun pro linuxaky ???
PS: kdyz mi N900 nekdo pujci, udelam na ni recenzi i srovnani s N810, kterou mam
Jo k tomu Pidginu - protoze podporuje MUC na jabberu .. napriklad
A Canola player poporuje:
zvuk - soubory, podcasty, internet radia
obrazky - soubory, photocast, flicker
video - soubory, youtube
UPNP-AV servery a na nich zvuk, obrazky, video
moznost pluginu ..
Jo a N900 ma vpredu webkamerku .. pro videocall .. kdyby to teda nekdo chtel pouzit .
A jak tak procitam features, umi emaily a kalendar syncovat pres sit na Exchange nebo s kompem pomoci (Nokia) PC suite, tzn stejne jako soucasne nokia mobily .. taky dobre .. vyhovi beznym bfu s widlows i enterprise sfere s exchange. Sync s tucnakem se urcite dodela komunitne.
1) Jak je to s telefonováním?
2) Umí to odlišný zvuk SMS pro různá čísla?
Ty fotky jsou skutecne realne? Tolik informaci, obrazku a ikonek se vejde na displej mobilu? Wow.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.