Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 11:51
Seriál o programech z rodiny Mozilla uzavíráme představením kalendáře a plánovače Sunbird. Ač nejmladší z trojice Firefox - Thunderbird - Sunbird, již teď nabízí množství funkcí a příjemné pracovní prostředí.
V dnešním článku si představíme poslední program z řady Firefox a Thunderbird. Je jím kalendář a plánovač Sunbird. Jako oba předchozí programy se snaží zastávat část úkolů "velké" Mozilly - a podle mě se mu to daří skvěle. Zkoušel jsem několik podobných aplikací, ale žádná mě nijak zvlášť neoslovila, kdežto Sunbird je přesně to, co jsem hledal: na prostředí nezávislý, je to normální aplikace, žádné PHP, MySQL..., není zbytečně komplikovaný a má intuitivní ovládání, je česky. Třeba se zalíbí i vám.
Předem bych chtěl upozornit, že postrádám jakýkoli přehled v různých "hromadných podnikových centrálních plánovačích" a podobných věcech. Nevím, jestli je Sunbird využitelný pro kooperaci více lidí, sdílení dat přes internet apod. Ve verzi, ve které se nyní nachází, nejspíše ne. Já ho používám jako osobní kalendář, kam si zaznamenávám schůzky, úkoly, narozeniny, akce, návštěvy lékařů, nebo třeba že mám za hodinu jít na autobus...
Jak jsem již naznačil, vývoj Sunbirdu je teprve v začátcích (zkuste si tipnout, kolikrát se ještě změní název;). V době psaní toho článku je aktuální verze 0.2rc1 a doporučuje se používat pouze pro testovací účely - opustí-li vás přítelkyně, protože Sunbird zapomněl upozornit na její narozeniny, byli jste varováni:).
Chcete-li Sunbird vyzkoušet, a nenašli jste nikde balíček pro svou distribuci, tak zamiřte na stránky projektu. Jestli máte chuť, můžete si zkompilovat zdrojové kódy. Já jsem radši sáhl po hotových binárkách - pro Linux máme na výběr dvě - GTK1 verzi a GTK2 s XFT. Já používám GTK1 verzi.
Po stažení vámi zvoleného archívu (kolem 7MB) ho rozbalte a adresář
sunbird
nakopírujte na nějaké vhodné místo, například
/usr/local/
či /opt/
. Ještě doporučuji udělat
např. v /usr/local/bin
spustitelný soubor sunbird
s cestou ke spuštění Sunbirdu, např:
/usr/local/sunbird/sunbird
, ať pak můžete Sunbird
pohodlně spouštět pomocí příkazu sunbird
.
Nevím, jestli mám něco špatně nastaveno, ale po zapnutí byl Sunbird
anglicky. Na fóru czilly.cz je k
nalezení vlákno, v němž jsem našel řešení. Nevím, jestli je to
čistě a správně, ale nic jiného google nenabídl a tohle mi funguje. V
adresáři se Sunbirdem je adresář chrome
, v něm se nacházejí
(mimo jiné) dva soubory s koncovkou jar - s těmi se pracuje jako s
nomálními zip archivy. Jedná se konkrétně o soubory
calendar-cs-CZ.jar
a calendar.jar
. Otevřte
calendar-cs-CZ.jar
a všechny soubory z adresáře
locale/cs-CZ/calendar/
překopírujte archivu
calendar.jar
do adresáře locale/en-US/calendar/
.
Od této chvíle by měl být Sunbird česky.
Konečně se dostáváme ke spuštění - mělo by se objevit následující okno:
Nejdříve si projdeme nastavení: Nástroje - Předvolby
a
uzpůsobíme Sunbird k obrazu svému. Všechny volby jsou snad srozumitelné,
tak zmíním jen některé. Jen rámcově, o co se jedná. Nastavení jsou
rozdělena do pěti kategorií: Obecné, Upozornění, Publikování, Pohledy a
Časová zóna (zatím nefunkční).
V kategorii Obecné si lze nastavit přednastavenou délku události, formát data, přidat či odebrat kategorie, do kterých můžete události řadit (Cesta, Dárek, Dovolená, Hovor, Konkurz, Narozeniny, Zákazník... lze samozřejmě přidávat i své vlastní), to je výhodné pro budoucí filtrování, když potřebujete zobrazit např. pouze dovolené apod.
Kategorie Upozornění skýtá rozličné volby při upozorňování na události. Lze si zde například nastavit, aby vám Sunbird o každém úkolu dal vědět s předstihem jedné hodiny, či aby vás upozornil i na promeškané akce atd.
V oddílu Pohledy přizpůsobujete, kterým dnem začíná týden (u nás pondělí), které dny patří do víkendu (někdo bere už třeba pátek jako víkend:)), kolik hodin ze dne se bude zobrazovat (např. od 8:00 do 17:00), atd.
S kategorií Publikování nemám žádné zkušenosti, a tak než abych opisoval něco z manuálu, radši to přenechám někomu s praxí, ať se vyjádří v diskuzi, jak to funguje.
Určitě jste stejně nedočkaví jako já a už se těšíte, až si naplánujeme společně nějaký úkol - pojďme na to. Úplně první tlačítko v tlačítkové liště se jmenuje Nová událost - klikněme na něj. Zobrazí se dialogové okno:
Vyplňte údaje jako název, místo konání, poznámka, od kdy do kdy má úkol trvat (nebo lze zaškrknout Celodenní, trvá-li akce celý den) a chcete-li upozornění na tuto událost s časovým předstihem, stav události (Předběžná, Schválená, Zrušená) a kategorii. Druhou záložkou v dialogu pro přidání události je Opakování - tady si můžete nastavit různou frekvenci opakování dané události, možnosti jsou poměrně flexibilní a postačí na většinu věcí (pro mne tedy na všechno).
Potvrďte tlačítkem OK.
Nyní ve vybraném dni přibyla nová událost. Nastavili-li jste si upozornění na ni, zobrazí se vám ve zvoleném čase dialogové okno. Při více událostech naráz na vás nevyskočí tucet dialogových oken, ale chytře se sdruží do jednoho okna.
V dialogovém okně Alarm můžete událost potvrdit, a tím ji vzít na vědomí, nebo odložit (dřímat, snooze) na později.
V Sunbirdu máte při zobrazování událostí více možností - stačí kliknout na stejnojmenné tlačítko na liště - Denní, Týdenní, Vícetýdenní (lze si nastavit, kolik týdnů se má zobrazit), Měsíční. Názvy snad mluví za vše. Tady je ukázka při zobrazení jednoho dne:
Sunbird rozlišuje mezi dvěma akcemi - událostmi a úkoly. Události, to jsou naplánované akce spojené s určitým dnem - zobrazí ze v kalendářové části Sunbirdu. Pro úkoly je naopak vyhrazen užší prostor nalevo. Můžete kliknout pravým tlačítkem myši do prázdné oblasti s úkoly, nebo opět vybrat z tlačítkové lišty Nový úkol. Zobrazí se dialog velice podobný tomu při nové události (navíc je tam snad jen stav dokončenosti v %).
Úkoly se hodí například pro věci, které děláte pravidelně každý den a zbytečně by zabíraly místo z každého dne (např. užívání léků). Nebo pro věci, které nejsou nějak svázané s časem - chcete vidět jen pokrok (úkol na rozdíl od události nemusí mít zadaný začátek).
Jak jsem se zmínil, ovládání Sunbirdu mi přišlo velice intuitivní a snadné, takže jestli jste zcela nepochopili mé pokusy o popis rozdílu mezi událostí a úkolem, je nejlepší si to vyzkoušet.
Na závěr si ukážeme, jak do Sunbirdu dostat české státní svátky, je to velice jednoduché. Na stránkách Sunbirdu zvolte sekci Holiday Files a stáhněte si soubor CzechHoliday.ics. V Sunbirdu zvolte v menu Soubor - Importovat ze souboru... a na disku najděte onen soubor. Budete dotázáni, jestli chcete importovat všech 11 událostí naráz, nebo každou potvrzovat. Zvolte tedy Importovat všechny - hotovo.
Tímto dílem seriál o programech nahrazujících velkou Mozillu končí. Firefox a Thunderbird jsou nepochybně vyspělejší než jejich kolega Sunbird, ale čím více lidí ho bude používat, tím rychleji se bude zlepšovat. Přeji mu úspěšnou budoucnost.
Takze jsem si chvili hral, a pak stejne mam jen KMail (ten je skoro dokonalej).silne mi vadi to, ze IMAPem smazany mail se nezobrazuje, ale presouva nekam do kose, kde snadno dojde (a taky porad dochazi) k nekonzistenci zobrazovanych udaju s realitou (napriklad kmail tvrdi, ze tam nejsou smazany zpravy, a pritom v imap folderu jsou). pro me je imap bohuzel nepouzitelnej...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.