Portál AbcLinuxu, 19. května 2024 17:31

Distribuční novinky - 43/2008

27. 10. 2008 | Luboš Doležel
Články - Distribuční novinky - 43/2008  

T-Mobile G1 s Google Android v prodeji, nalezena první díra. Hra Prey portována na Linux. Linux Foundation vydala odhad nákladů na vývoj distribuce. Jak Sambě pomáhá spor EU a Microsoftu. SCO se nevzdává, plánuje budoucnost. Linux Mint 5 "Fluxbox". SimplyMEPIS 8.0 Beta 3. openSUSE 11.1 Beta 3. Distribuční rada: dva nástroje z alsa-utils (speaker-test a alsactl).

Obsah

Letem světem

link

Debian GNU/Linux 4.0r5 (Etch) je pátá revize stabilní řady Debianu, opět jde o opravy různých kritických chyb. Ubuntu 8.10 RC stabilizuje systém, mělo by jít o vydání vhodné pro testování jakýmkoliv uživatelem. Dreamlinux 3.5 RC4 vyřazuje GNOME, které připadalo vývojářům verzi od verze pomalejší a objemnější. Největší změnou v FreeBSD 7.1-BETA2 je použití kde-lite s tím, že kde bude až v konečném vydání. PC-BSD 7.0.1 přichází s KDE 4.1.2, verzí pro AMD64, lepší podporou WiFi nebo Adobe Flash 9. Foresight Linux 2.0.5 představuje poslední novinky v GNOME 2.24, OpenOffice.org 3.0 a X.Org Server 1.5.1. Parsix GNU/Linux 1.5r2 opravuje chyby, aktualizuje pár věcí a oficiálně zvládá Compiz Fusion.

T-Mobile G1 v prodeji, nalezena první díra

link

První telefon na bázi linuxového Google Android se pod názvem T-Mobile G1 dostal do prodeje ve Spojených státech. Ačkoliv jsme už mohli slyšet velká čísla ukazující, kolik telefonů se podařilo prodat, šlo jen o nákup zásob do skladů a žádná mánie jako kolem iPhone se dle očekávání neodehrála. Přesto je podle T-Mobile o telefon zájem a jeho produktová stránka zaznamenala pětkrát větší provoz než jiné podobné. Po několika dnech se však skupině bezpečnostních expertů podařilo najít první bezpečnostní slabinu v softwaru telefonu. Chyba v prohlížeči umožňuje, aby se do telefonu dostal např. spyware odposlouchávající klávesnici. V open source verzi OS Android už však byla chyba opravena a spolu s partnery HTC a T-Mobile se pracuje na rozšíření opravy mezi zákazníky. Dobrý návrh systému navíc omezuje rozsah možných škod - aplikace běží ve svých vlastních sandboxech.

Hra Prey portována na Linux

link

Akční střílečka Prey vydaná pro Windows v roce 2006 byla portována na Linux. Za prací stojí známá postava Ryan C. Gordon, kterému pravděpodobně práci usnadňovala skutečnost, že hra stojí na upraveném enginu id Tech 4 (použitém v Doom 3 a Quake 4). Serverová verze pro Linux vyšla už v roce 2006 a nikde ani nebyly zprávy, že se pracuje na klientovi, jde tedy o příjemné překvapení. Klient pro plnou verzi hry by měl být uvolněn brzy, jakmile projde patřičným testováním demoverze (instalátor o velikosti 450 MB). Na rozdíl od jiných her nebude nutné kupovat hru znovu pro Linux, pokud už máte verzi pro Windows - stačí mít původní média nebo mít data stažená přes herní distribuční systém Steam.

V demoverzi z 23. října není možné nastavit širokoúhlé rozlišení - při nastavení poměru stran ve hře jsou nadále nabízena jen rozlišení s obvyklými poměry. To je možné vyřešit úpravou souboru ~/.prey-demo/base/preyconfig.cfg, kde se např. pro rozlišení 1680×1050 nastaví hodnoty:

seta r_mode "-1"
seta r_customWidth "1680"
seta r_customHeight "1050"

Přeskakující zvuk může jít vyřešit nastavením jiného zvukového systému přes proměnné prostředí, příklad s ALSA:

SDL_AUDIODRIVER=alsa

Hra může místo SDL-Audio použít i OpenAL, přičemž knihovna OpenAL pravděpodobně není s demoverzí distribuována. Nalezené problémy patří do Bugzilly.

Linux Foundation vydala odhad nákladů na vývoj distribuce

link

Linux Foundation zveřejnila analýzu, která odhaduje, kolik by stál vývoj běžné linuxové distribuce, pokud by šlo o vývoj proprietární. Odhad byl postaven na Fedoře 9 a konečným číslem je 10,8 miliard amerických dolarů, pokud by vývoj probíhal v USA. Fedora 9 staví na 204,5 milionech řádků kódu v 5547 balíčcích, přičemž potřebné úsilí je 60 000 člověko-roků. Náklady na samotné jádro systému by činily 1,4 miliardy a odpovídají 7500 člověko-rokům. V reálu do jádra přispělo přes 3200 vývojářů z celkem 200 firem. K dispozici jsou staré odhady z roku 2002, kde se jako základ použila distribuce Red Hat Linux 7.1. Tehdy odhad nákladů na proprietární vývoj distribuce dosáhl pouhých 1,2 miliardy dolarů.

Jak Sambě pomáhá spor EU a Microsoftu

link

Andrew Bartlett z vývojářského týmu Samba na webu people.samba.org popisuje, jak soudní spory Evropské unie s firmou Microsoft prolamují ledy v oblasti interoperability. Jen na konci září se v prostorách Microsoftu v Redmondu a v Santa Clara konaly dvě akce s interoperabilitou související. Byly zorganizovány "plug festy" pro technologie CIFS a Active Directory, kam byl tým Samby pozván a kde mohli vývojáři spolupracovat přímo s inženýry Microsoftu. To následuje po tom, co byla předána dokumentace pro více než 100 komunikačních protokolů, bylo vyřízeno přes 100 požadavků na vyjasnění dokumentace a proběhla řada konferenčních hovorů, kde se věci diskutovaly. Svobodná implementace se tak nyní nepotýká s chybějící dokumentací nebo obtížností analýzy síťové komunikace: omezujícím faktorem už je jen rychlost vývoje.

SCO se nevzdává, plánuje budoucnost

link

Firma SCO, která je známá tím, že vede soudní spory se společnostmi jako Novell a IBM, což ji přivedlo ke krachu, se nevzdává a představila plány na svou budoucnost. Podle informací zveřejněných na SCO TecForum 2008 hodlá provést reorganizaci tak, že zkrachovalá SCO Group bude v budoucnu jen prázdnou "schránkou", která bude dále pokračovat v soudních sporech, a veškerá tvůrčí činnost v oblasti unixových a mobilních produktů bude v rukách nové SCO Operations (jméno není úplně jisté). K SCO Operations se tak přesunou veškerá autorská práva, zaměstnanci a partneři. SCO tento způsob transformace hodlá financovat z nových investic. Jako šok působí to, že SCO TecForum 2008 je mimo jiné sponzorované firmou Intel.

Linux Mint 5 "Fluxbox"

link

Vyšla komunitní edice Linux Mint 5 s prostředím Fluxbox. Nabízí několik nových funkcí: menu Fluxboxu je automaticky generováno a aktualizováno a jsou předinstalovány všechny dostupné kodeky a související pluginy. Ve správci souborů Thunar jsou nově podporovány uživatelské akce. Dále byla zlepšena lokalizace systému a prostředí a jsou zařazena nová témata s důrazem na hlavní barvu distribuce (zelená). Zmiňované automatické aktualizace menu se ještě potýkají s problémy: není podporována lokalizace, některé položky nemusí být funkční a hledání ikon také není dokonalé. Vzhledem k tomu, že se vyskytly problémy s PulseAudio v kombinaci s Fluxboxem, standardně se v distribucí používá přímo ALSA. To znamená, že u dodatečně instalovaných aplikací může být nutné provést změnu zvukového nastavení.

linux mint linux mint

SimplyMEPIS 8.0 Beta 3

link

SimplyMEPIS 8.0 Beta 3 nepřináší oproti předchozí betě mnoho změn, jde jen o přechod na Linux 2.6.27 z 2.6.26. Ten byl odůvodněn aktualizacemi ovladače Intel e1000 a problémy se stabilitou Aufs, které údajně odezněly. Navíc vývojáři věří, že v SimplyMEPIS 8.0 se více využije vylepšená podpora IPv6 v jádře. V řadě 8.0 najdeme hlavně nové verze aplikací - X.Org 7.3, KDE 3.5.9, OpenOffice.org 3.0, Amarok 1.4.10, MPlayer 1.0-rc2 a další.

simplymepis simplymepis

openSUSE 11.1 Beta 3

link

openSUSE 11.1 Beta 3 je tu a autoři vyzývají k rozsáhlému testování, jež je nutné pro kvalitní výsledek. Na rozdíl od předchozí betaverze vyšla x86 a x86_64 živá CD s GNOME a s KDE. Dostaly se sem také nové velké verze jako OpenOffice.org 3.0 a Mono 2.0 a uživatelé ovladače e1000e se už nemusí bát znefunkčnění síťové karty, protože je použito jádro 2.6.27.1. K přehrávání hudby se nabízí Amarok 2.0 beta 2 a Banshee 1.3.2. Najdeme také GNOME ve verzi 2.24. Vinou konfigurační změny jádra nefunguje virtualizace KVM, ale to by mělo být brzy napraveno.

opensuse opensuse opensuse

Distribuční rada: dva nástroje z alsa-utils

link

alsa-utils je sada nástrojů zvukového systému ALSA. Zde se podíváme na první dva z nich, nejprve na speaker-test. Ten se může hodit pro ozkoušení funkčnosti zvukového zařízení a díky svému principu může pomoci při kontrole, zda je sada reproduktorů zapojena správně (obzvláště užitečné u sad 5.1 a podobných), protože zkouší reproduktory postupně. Stereo reproduktory vyzkoušíme následovně:

$ speaker-test -c 2
# [...] (část výstupu vynechána)

 0 - Front Left
 1 - Front Right
 0 - Front Left
 1 - Front Right

5.1 konfigurace:

$ speaker-test -D plug:surround51 -c 6
# [...]
 0 - Front Left
 4 - Center
 1 - Front Right
 3 - Rear Right
 2 - Rear Left
 5 - LFE

Druhým nástrojem je alsactl. Ten je typicky používán spouštěcími skripty vaší distribuce pro uložení a obnovení stavu zvukového mixéru. Nám se může hodit k rychlému přenastavení mixéru - je tak možné ve VoIP aplikaci zajistit vypnutí zvuku do reproduktorů a správné nastavení mikrofonu. Takto stav mixéru zapíšeme do souboru:

alsactl -f nazevsouboru.state store

Pak můžeme ze souboru stav kdykoliv obnovit:

alsactl -f nazevsouboru.state restore

Seriál Distribuční novinky (dílů: 244)

První díl: Distribuční novinky - 1, poslední díl: Distribuční novinky 10-15/2024.
Předchozí díl: Distribuční novinky - 42/2008
Následující díl: Distribuční novinky - 44/2008

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci

Diskuse k tomuto článku

27.10.2008 06:56 Wire64 | skóre: 7 | blog: wireblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 43/2008
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Jako šok působí to, že SCO TecForum 2008 je mimo jiné sponzorované firmou Intel.

To by mě zajímalo, co tím Intel sleduje. Že by Wintel neskončil? Jen se více zamaskoval? :-D
27.10.2008 09:25 vencas | skóre: 32
Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 43/2008
To musíte pořád o SCO psát? Vždyť už je to snad pokleslejší než Dallas... Taková společnost si nezalsouží ani komentáře, které ji mediálně drží v povědomí.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.