Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Parted Magic 3.1 je dalším velkým krokem v životě distribuce, čím dál více se orientuje na flash disky a další aktivity vedle správy diskových oddílů. NexentaCore 2.0 Alpha 2 už má přes 4500 balíčků v repozitáři. NetBSD 4.0.1 pouze opravuje kritické chyby. CentOS 4.7 "Server CD" je řešením pro instalaci serveru z jediného CD a vychází pro x86 a x86-64. Elive 1.9.10 odstraňuje Exalt (konfigurace sítě), ale má novou aplikaci Elpanel; Ibar je nahrazen pomocí Itask-ng, dalších vylepšení je ještě více. Lunar Linux 1.6.4 Beta 1 má funkční konfiguraci SW RAIDu, lepší výběr jazyků, jde instalovat z USB disku a má jádro 2.6.27.
Mozilla Corportation uvolnila první veřejnou ukázkovou verzi prohlížeče Mozilla Fennec - Alpha 1 (kódové označení), se kterým se chce organizace postavit vůči konkurenci na mobilních zařízeních, kde se vyskytuje například Opera Mobile. Pod kapotou běží stejný Gecko engine, jaký pohání připravovaný Firefox 3.1, který před několika dny došel do verze Beta 1. Fennec je zatím ve stavu raného vývojářského sestavení a z mobilních zařízení podporuje pouze tablet Nokia N810. Tak trochu netradičně vyšly také verze pro desktopový Linux, Windows a Mac OS X, od čehož si autoři pravděpodobně slibují větší zájem o projekt. Mezitím se pracuje také na verzi pro Windows Mobile, tak doposud není připravena.
Jak se psalo v minulých Distribučních novinkách, Linux Foundation uspořádala na Wall Street první End User Summit. Byla to akce soukromá a mezi vybranou společnost nepatřili ani novináři - jednali zde zástupci firem Citigroup, Credit Suisse, Merrill-Lynch a dalších s vývojáři a dalšími zástupci linuxového světa. Jednou z událostí bylo představení vyvíjeného souborového systému BrtFS - pod taktovkou firmy Oracle na něm pracují lidé z IBM, Intelu a Novellu. Došlo rovněž na ext4, který by měl například získat rychlejší fsck
a spolu s BrtFS a XFS získat možnost ověřování integrity dat a metadat v souborovém systému. Dalším tématem zajímavým pro enterprise oblast je práce na paralelním NFS 4.1 nebo na persistentním kešování u NFS klientů. Jedna velká banka má o to takový zájem, že pomůže komunitě s testováním. Nezapomnělo se na open source ovladače - na toto téma se dostalo s nadějí, že to přesvědčí některé výrobce k jejich podpoře. Podrobnosti o celé akci má Linux Magazine.
Před časem se rozšířila zpráva, že Apple má možnost na dálku zablokovat aplikace nainstalované na vašem telefonu jejich zařazením na blacklist. V případě Google Android se uvnitř podmínek používání Android Market objevilo něco, co by naznačovalo podobný přístup.
Google může odhalit produkt, který porušuje vývojářská pravidla pro jeho distribuci... v takovém případě si Google vyhrazuje právo ji dle svého uvážení na dálku z vašeho zařízení odstranit.
Tento text je možné najít v sekci "O telefonu". Okolnosti se u Apple a Google liší - zatímco Apple o věci neinformoval a přiznal se až několik dnů poté, co byla tato funkce vývojáři náhodou odhalena, Google se tím netají a navíc slibuje, že se v případě využití funkce pokusí uživatelům získat peníze zpět. Zároveň je však o něco pravděpodobnější, že Google k něčemu takovému přistoupí, neboť Android Market bude otevřený, což může znamenat příliv škodlivých programů. Zajímavostí obchodu je možnost zakoupenou aplikaci do 24 hodin vrátit, za což uživatel získá peníze zpět.
Vyšel Flash Player 10 pro Linux. Pro Adobe byl Linux dříve jen nedůležitou platformou, ale jak se Linux protlačuje na různá zařízení, přístup se změnil. Minulý rok se na Flash 9 muselo čekat půl roku - tak dlouho už totiž byl dostupný na jiných systémech. Tentokrát je tu nová verze bez dlouhého čekání a přináší výkonnostní vylepšení, podporu pro vlastní filtry a efekty, nativní 3D transformace a přechody, pokročilé zpracovávání zvuku, hardwarovou akceleraci přes GPU a další novinky. Měly by také odpadnout problémy s tím, že například menu nebo jiný vyskakovací prvek na stránce je překryt Flash animací, která je vždy na vrchu - to skončí díky podpoře windowless režimu. Adobe nezapomněl zopakovat oddanost k Open Screen Project, který si klade za účel změnit požitek z internetových aplikací, které poběží na osobních počítačích, televizích, mobilních zařízeních apod.
BSDanywhere je nové živé CD na bázi OpenBSD, které nabízí prostředí Enlightenment 17 plus další software a automatickou detekci hardwaru. BSDanywhere 4.3 je první stabilní verzí - od poslední betaverze bylo odstraněno
bsd.rd
(ramdisk), což by mělo motivovat lidi k tomu, aby si nainstalovali čisté OpenBSD, pokud se pro něj rozhodnou. Díky tomu se hned uvolnilo místo pro dodatečné programy. Zároveň s vydáním verze 4.3 byly zpřístupněny grafické materiály, které se dají využít například pro vytvoření polepů na CD. Mezitím se pracuje na OpenBSD 4.4 - odpovídající BSDanywhere 4.4 by mělo přijít v listopadu.
XO Software je distribuce postavená na Fedoře, která je založená na grafickém prostředí Sugar známém díky laptopům OLPC. Podporuje správu výkonu na těchto zařízeních, má potřebné WiFi ovladače a Open Firmware a podporuje souborový systém NAND. Nová verze kromě oprav stovek chyb přidává překlady do dalších jazyků, umí se integrovat se Školním serverem za účelem zálohování, nabízí nástroj pro automatické aktualizace, dále najdete ovládací panel pro konfiguraci jazyka, sítě a správy výkonu a prostředí nabízí ještě jiné novinky.
PCLinuxOS 2009 Beta 1 přichází s KDE 3.5.10, protože KDE 4 nenabízí podobnou funkčnost. KDE
4 bude později dostupné z repozitářů, jakmile projde stabilizací. Jádrem je Linux 2.6.26.6 a hlavní programovou výbavou jsou OpenOffice.org 2.4.1, Mozilla Firefox 3.0.3 a Mozilla Thunderbird 2.0.0.14. Najdete také programy FrostWire, KTorrent, Amarok nebo Compiz Fusion.
Některé souborové systémy na Linuxu podporují rozšířené atributy souborů. Přes ně můžeme se soubory asociovat páry klíčů a hodnot v podobě řetězcových hodnot, obsah samotného souboru není nijak měněn. Klíče pak musí náležet do některého ze jmenných prostorů, pro své uživatelské hodnoty použijeme user
. Takto souboru nastavíme a pak zrušíme atribut user.pokus
s hodnotou hodnota
:
# Nastavíme atribut setfattr -n user.pokus -v hodnota soubor.jpg # Zrušíme atribut setfattr -x user.pokus soubor.jpg
Uložená hodnota je kdykoliv k dispozici a lze ji vypsat následovně:
$ getfattr -n user.pokus soubor.jpg user.testing="hodnota" # Vypsat bez věcí okolo $ getfattr -n user.pokus --only-values soubor.jpg hodnota
Problémem rozšířených atributů je skutečnost, že je mnoho aplikací nepodporuje. Pokud překopírujeme soubory jinam, atributy nemusí být zachovány. Naštěstí můžeme provést jejich export:
getfattr --dump *.jpg > attrs.txt
A následovně je v jiném umístění obnovit:
setfattr --restore=attrs.txt
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Rozšířené atributy mají problém s API. Témeř každý operační systém má jiné rozhraní, což potěší, když chcete atributy používat ve své aplikaci.
SGI razí svoje API balíkem attr (sem patří v článku zmiňované nástroje), které v podstatě simuluje služby jádra na IRIXu.
Jenže v nedávné době získala glibc také obálku (<sys/xattr.h>) nad linuxovým getxattr(2), která je samozřejmě odlišná od funkcí v libattr (<attr/xattr.h>).
A to jsem se ještě nevyjádřil ke schopnostem API, kde třeba ve FreeBSD je možné číst libovolnou část hodnoty atributu (prakticky se tam atributy chovají jako další proud dat i-uzlu) nebo všelijaká omezení na délku hodnot, která se liší operační systém od operačního systému a také souborový systém od souborového sytému.
A aby toho nebylo málo, kromě nástrojů z attr (getfattr(1)), existují nástroje z projektu XFS, které rovněž slouží k práci s rozšířenými atributy (attr(1)).
Korunu tomu nasazují desktopová prostředí, která i přes halasnou podporu freedesktop standardů zcela opomíjí user.mime_type, takže moje snaha protlačit ukládání MIME typu wgetem se u správce nesetkala s pochopením.