Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 16:46
Uvedení dalších Nehalemů se zpozdí. Creative ZiiLABS a procesory Zii. NVIDIA představila mobilní GeForce řady 100M. Dva zajímavé Radeony HD 4670 od Sapphire. 2TB paměťové karty Memory Stick.
Krize je potvora, která se nevyhýbá ani Intelu, ani výrobcům základních desek. Zákazníci totiž začali šetřit a lépe zvažovat své investice, takže si povětšinou hodlají pro letošek vystačit se stávajícími základními deskami. Nijak se tedy nehrnou do nákupů modelů nových, kterých tak mají výrobci nemálo na skladě a ještě více mají nakoupeno od Intelu čipsetů jako P45.
Bortí se tak časové plány na uvedení dalších produktů generace Nehalem. Intel hodlal v červenci pustit na trh další procesory a s nimi související nové čipsety jako P55. Výrobci již nyní čelí snížení poptávky i v důsledku toho, že se lidé rozhodli s nákupem počkat až na tuto novou generaci, a tak podle všeho zatlačili na Intel, aby vše pozdržel. Tak se také stane, procesory s kódovým jménem Lunnfield a čipset Ibexpeak (P55) se odsouvají prozatím na přelom září/října, nicméně pokud by se stále nedařilo zbavit současné generace, může být odsun ještě dlouhodobější.
Zpoždění naberou i generačně P55 odpovídající lownedové produkty s integrovanou grafikou, neboť jejich předchůdců má na skladě příliš mnoho dokonce samotný Intel. Lowend se tedy odsouvá rovnou na leden 2010.
Dlouhé ticho po pěšině kolem tajemného názvu Zii konečně prolamuje firma Creative Labs. Nedávno založená jí plně vlastněná dceřinka ZiiLABS, která má kořeny v 3DLabs, se pokusí zaujmout nový segment trhu. Představila hned dva produkty.
Prvním je procesor ZMS-05, který má nabídnout „výkon superpočítače v nanovelikosti“. Tolik marketing firmy, nyní fakta. ZiiLABS ZMS-05 je „System-on-Chip“, aplikační procesor obsahující části s pevně danými funkcemi a plně programovatelné logické jednotky a další obvodovou logiku k tomu. Základem jsou tedy dvě ARM jádra (ARM926 EJ-S) a 24 výpočetních jednotek sdružených v „Media Processing Array“. Ta budou počítat věci jako (de)kompresi videa H.264 atd. Další logika zahrnuje USB sběrnici, I²C, S/PDIF, GPIO, UART, SDIO/MMC, HSI, video porty, TV encoder a mnohé další.
Procesor umí výpočty v Integer IEEE 32-bit a 16-bit float, kompresi a dekódování až 720p videa v H.264 (Main profile, 30fps, 8Mbps), MPEG 1/2/4, WMV/VC-1 a dalších, 1080p výstup na analogovém TV encoderu, velkou škálu zvukových formátů jako MP3, AAC, WMA, AAC, Ogg Vobis včetně efektů, grafiku přes OpenGL ES 1.1 a 2.0 (výkon 42M textured pixels/sec, 21M vertices/sec) včetně 2D akcelerace, celkově nabízí výkon 8 GFLOPS/32 GOPS. Paměťově umí adresovat až 1 GB SDR/DDR/DDR2. NVIDIA Tegra či ATI Imageon a další podobná řešení tak dostávají další potenciální konkurenci.
Kromě něj firma představila i o rozhraní očesanější procesor DMS-02, který taktéž disponuje dvěma ARMy a 24 výpočetními jednotkami a je určen pro ultramobilní zařízení zejména k práci s multimédii, kde při spotřebě pod 1 W slibuje H.264 720p decoding a samozřejmě i vše ostatní jako ZMS-05. Tak držme palce, od představení k prodeji reálných produktů je velký kus cesty a ZiiLABS je teprve na začátku.
Ještě na CES 2009 představila kalifornská NVIDIA tři nové lowend mobilní grafiky řady 100M. GeForce G105M, G110M a GT 130M vycházejí architektonicky z generace 9000M, tedy podporují DirectX 10.0 či OpenGL 2.1 a samozřejmě škálu firemních věcí jako CUDA, PhysX, PureVideo, Hybrid Power, GeForce Boost a PowerMizer 8.0. Oproti přímým předchůdcům slibuje NVIDIA navýšení výkonu o 55, 35 a 17 %. S největší pravděpodobností (firma to přímo neuvádí) nahrazují stávající modely GeForce 9100M, 9300M GS a 9600M GT, mění se jen frekvence (směrem nahoru).
Dvorní výrobce grafik s GPU ATI firma Sapphire představila dva zajímavé modely mainstreamového Radeonu HD 4670. Začnu tím nudnějším: Na trh přichází varianta využívající 512 MB GDDR4 pamětí vybavená kvalitnějším aktivním chladičem oproti standardní hlučné verzi. Paměti jedou samozřejmě rychleji, zde na efektivních 2,2 GHz, ale jaký bude nárůst výkonu, na to si ještě počkáme.
Zajímavější je bezpochyby pasivně chlazený model využívající heatpipe a masivní žebrování na „opačné“ straně PCB (kupříkladu na BOXovém Intelu tak patrně bude mírně ofukováno chladičem procesoru). Frekvence jsou standardní, obě karty nesou D-Sub, DVI a HDMI výstupy.
Stejně jako formát SDXC od SD Association přichází s až 2TB budoucí kapacitou společnost Sony v rámci formátu paměťových karet Memory Stick. Prozatím se vše schovává pod označením „Memory Stick format for Extended High Capacity“, přičemž pro karty typu HG Micro a PRO-HG se počítá s rychlostí až 60 MB/s, původní 4bitový přenos pojede rychlostí 20 MB/s. Nemohu si ale pomoci, dražší a pomalejší Memory Stick karty asi moc velkou díru do světa vedle rychle rostoucího formátu SD neudělají, prakticky je nad vodou drží jen Sony ve svých produktech, stejně jako Olympus s xD (a i ten už ustupuje a typicky přibaluje redukci pro microSD).
Bortí se tak časové plány na uvedení dalších produktů generace Nehalem. Intel hodlal v červenci pustit na trh další procesory a s nimi související nové čipsety jako P55. Výrobci již nyní čelí snížení poptávky i v důsledku toho, že se lidé rozhodli s nákupem počkat až na tuto novou generaci, a tak podle všeho zatlačili na Intel, aby vše pozdržel.Osm tisíc za nejlevnější variantu CPU a dvacet sedm za nejdražší - to se není čemu divit, že se toho nemůžou zbavit.
Navíc při té spotřebě. Ta je zpátky na úrovních P4/Netburst. Až udělají die-shrink Nehalemu na 32 nm, tak to snad začne být zajímavé.
Tak při max. vytížení všech jader ta spotřeba není malá, ale zase za to dostanete velice slušný výkon (tedy výkon/watt není tak špatný). Poměrně zásadní rozdíl oproti Netburstu je ale při nízké zátěži nebo bez zátěže — tam je u Nehalemu spotřeba několikanásobně nižší.
Je fakt, že můj profesionální zájem je trochu někde jinde. Stavíme počítače, které musí především vydržet dlouho běžet 24x7 bez poruchy. Vyšší výkon není k zahození, ale naši zákazníci ho často stejně nevyužijí. Ty stroje mají trvale CPU load v nízkých desítkách procent, s periodou někde v jednotkách milisekund - takže si procesor moc neodpočine. Zas na druhou stranu to typicky nejsou MMX instrukce, takže ten procesor nejede vysloveně na max... každopádně mám rád procesory spíš z dolního konce výkonového spektra, protože v rámci škály, kterou obslouží VRM daného motherboardu, zatěžují VRM relativně málo, a totéž platí o nárocích na ventilaci... v konečném důsledku to má blahodárný vliv na životnost ložisek ventilátorů a elektrolytických kondíků.
8.000,- za CPU se Ti zda moc? To je takova normalni cena - tedy podle me.
... ale takto širokoúhle se stejně nefotí.aberace je u canonů afaik známá. jako seťák je to dobrý, ale říci, že 18mm při 1,6x cropu se nepoužívá - nesouhlasím, to je ~28mm a s tím já normálně fotím. To takovej 20mm Mir na fullframe (tedy 20mm)...
Kámoš má pevný Canon L 50mm 1.2f a v kombinaci s postarší EOS 350D umí takovéto věci, škoda jen toho šumu.zdá se mi to nebo trochu aberuje? ale ta foto je F2, nějakou 1.2 nemáš?
Dále je tu Tamron 17-50mm, světelnost tuším 4.6 po celém rozsahu. A Canonácký Lkový teleobjektiv 200mm až něco, ale s ten se ke mě ještě nedostal.tak dej vědět, jen ze zvědavosti.
8mm při 1,6x cropu se nepoužívá - nesouhlasím, to je ~28mm a s tím já normálně fotím
Jasné, měl jsem napsat "já nefotím" - na cropu 1.6 mám drtivou většinu fotek od 35 vejš (a nejvíc právě na 50 - což je maximum Tamronu, který mi kámoš společně se svou 40D půjčoval, tímto chci Ranovi veřejně poděkovat). I dnes (jak tak třídím první fotky z 50D) koukám, že fotím průměrně tak na 60mm. Pochopitelně záleží na scéně. Já rád detaily na objektech, případně samostatné objekty (např. sochy), na krajinky moc nejsem.
zdá se mi to nebo trochu aberuje? ale ta foto je F2, nějakou 1.2 nemáš?
Čéče, mrkni se na lsf.cz, to jsou jeho stránky, fotí toho moc (a velmi pěkně). K té aberaci, tak fotka prošla přes AdobePhotoshop a nějaké pluginy přímo pro ten objektiv. Takže těžko říct, jestli za to může objektiv, či plugin. Ale na 1:1 se na tu fotku moc koukat nedá (šum) a zmenšenina je ok.
No ja dal za 4jadrovy phenom 125W 4500,- takze pro me je to moc, taka cena za grafiku mi uz prijde normal
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.