Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 16:29
Tchajwanská TSMC se jako vždy snaží vyvolat dojem, že její nový výrobní proces je fajn a zákazníci se nemají čeho bát. Zatím nemáme zprávy z druhé strany, ale s rozjezdem 28nm výroby to dle prohlášení firmy opravdu vypadá lépe než před lety se 40 nm. Firma je tak daleko, že již ukázala i první 20nm procesor. Vedle toho se dnes podíváme na jeden moc krásný foťák, situaci kolem HDD, jednu slibnou základní desku a ani tentokrát nevynecháme jednu zajímavou grafiku.
Sotva několik dní po oznámení Samsungu o vyrobení prvního jednoduchého ARM jádra s trochou té elektroniky okolo, přichází firmy ARM a TSMC s podobným oznámením. I ony již vyrobily první 20nm ARM, v jejich případě ale jde o plnohodnotný procesor Cortex-A15 MPCore, tedy podstatně větší a složitější věc než v případě Samsungu. Zdá se, že těsná spolupráce obou firem nese ovoce, nemluvě o tom, že do budoucna ji obě společnosti ještě posílí, neboť ARM otvírá na Tchajwanu nové výzkumné centrum.
Každopádně přes veškeré nadšení samozřejmě nejde o žádný finální produkt, jak co se týče všech ostatních čipů, tak i ARMu, platí skutečnost, že v TSMC teprve rozjeli 28nm výrobu a na 20nm si tak ještě dlouho počkáme. První vlaštovka však již byla vypuštěna. ARM s TSMC spolupracuje v rámci programu Open Innovation Platform tohoto tchajwanského výrobce.
TSMC i přes všechny velké problémy let minulých (ať již se superbolestným rozjezdem 40nm výroby, tak staršími procesy jako 80nm, kde TSMC potrápila ATI, tak 130nm, kde zase kdysi dala zabrat Nvidii) nadále posiluje svoji pozici technologického lídra. Příští rok nás čeká 28nm SoC Apple A6, 28nm GPU AMD a Nvidia, 28nm ARMy dalších značek a mnoho jiných čipů. Snad se vše podaří a nebudou porodní problémy, za to se jistě modlí i Apple, který si se Samsungem již poměrně dlouho „nerozumí“.
Když už jsem to naznačil, tak ještě dovětek: TSMC před několika týdny překvapila, když oficiálně oznámila nejen spuštění sériové výroby 28nm procesy, ale rovnou první dodávky 28nm čipů svým zákazníkům. Jen ve stručnosti to, co si již dávno štěbetají vrabci na střeše a co je naznačeno v předchozí části: mezi prvními odběrateli nechybí pochopitelně ti nejhladovější, tedy Apple, Nvidia a AMD. Na iPad 3 případně iPhone 5 si ještě chviličku počkáme, zajímavější bude sledovat, kdy se konečně pohnou již dva roky zatuchající vody grafických karet, kde vše mohou změnit právě jen a pouze 28nm GPU. Zlom nastane se zlomem roku, pokud ne jindy, tak na lednové ponovoroční monstrakci CES 2012 se jistě dozvíme vše potřebné.
Na tomto místě se sluší představit si asi poslední zajímavou hi-endovou grafiku před příchodem příští generace (AMD HD 7000, Nvidia Kepler). PowerColor značně zapracoval na Radeonu HD 6970 a přišel s modelem s posílenými napájecími obvody (mimo jiné s 12fázovým DirecFET) a chladičem se čtyřmi 80W heatpipe, což mu vše dohromady umožnilo ždímat z GPU úctyhodných 960 MHz taktu. PowerColor tak představil asi nejzajímavější HD 6970, jehož sráží na zem dvě podstatné věci: celá generace HD 6000 je morálně na konci života a současně cena v přepočtu 11 000 Kč je prostě příliš. Víceméně jde o konkurenci k obecně dražším GeForce GTX 580, ale nedělám si iluze, že v tomto čase jich stihne PowerColor příliš prodat. Jako sběratelská záležitost je to ale hezká věc, byť na slavný kufřík Davida Ortona se dvěma Radeony X1950 to samozřejmě nemá .
Sandy Bridge-E je v tuto chvíli již na světě a dle očekávání trhá rekordy ve většině benchmarků (ostatně nic jiného od takto drahé platformy nečekám), takže je čas si říci, jestli EVGA má stejné plány jako s Nehalemem. Má.
Na trh chystá dvouprocesorovou desku pro tuto platformu, která bude pochopitelně formátu HPTX. Vedle dvou 32nm šestijader od Intelu pojme až sedm PCI Express karet do rozměru ×16. Procesorům je k dispozici celkem 12 paměťových slotů rozdělených na 8+4 (řadič v procesorech je čtyřkanálový, nikoli tříkanálový). Napájení této bestie by pochopitelně neutáhlo standardní napájení desky, pročež sama spolyká od pohledu tři PCI Express kabely.
O výbavě desky je v tuto chvíli předčasné se bavit, zejména co se týče rozdělení PCI Express linek mezi jednotlivé sloty. To se dozvíme, až případně EVGA vypustí tento produkt na trh.
Poslední, před pár lety uvedené full-frame zrcadlovky Canonu měly 21Mpix snímač. Nyní po letech firma přichází s novým hi-end tělem, které nese 18Mpix snímač. Co se stalo, zamrzlo snad peklo? To nevím, ale faktem je, že Canon změnil přístup. Nová zrcadlovka se jmenuje EOS-1D X a ve srovnání s 24Mpix 1,5× crop ultrašumítky od Sony jde opačným směrem.
Nový snímač zvládá ISO 100 až 51200, v rozšířeném režimu pak 50 až 204800 (ano, to není překlep). Celek řídí trojice procesorů, dva Digic 5+ a jeden Digic 4. Tělo má 61 AF bodů, z nichž většina je pro světelnější skla křížová (centrálních 20 pak „křížuje“ i při cloně 5.6). Závěrka samozřejmě umí čas 1/8000, hledáček má 100% pokrytí a 0,76× zvětšení.
I LCD není zrovna obvyklá záležitost, 3:2 displej s 1040k body má úhlopříčku 3,2 palce. Záznam videa podporuje i 1080/30p, z výstupů vedle HDMI a USB 2.0 přidává gigabitový ethernet. Tělo je extrémně rychlé, umí 12 fps, při zvednutém zrcátku i 14 fps v plném rozlišení. Závěrka má životnost minimálně 400 000 cyklů. Snímač dostal do vínku výrazně rychlejší odečítání dat oproti předchozí generaci (16 dual kanálů oproti 8 single). Zkrátka a dobře, tohle tělo je papírově bomba, ale nechme si my všichni plebejci zajít chuť. Cena zatím není známa, ale stoprocentně bude v kategorii 100 000kč+. Na trh tento model zamíří v březnu 2012.
Do nedávného období spadá událost, kterou jste jistě neminuli. Obrovské záplavy v Thajsku vyplavily jak Western Digital, tak dodavatele diskových komponent pro ostatní výrobce HDD. Celý harddiskový průmysl dostal výraznou ránu, ze které se bude dlouho vzpamatovávat, ale rychleji se vzpamatovali prodejci, kteří i u skladových zásob okamžitě zvedli ceny, často na dvoj i trojnásobek. V současné době tak nemá smysl kupovat ani tak HDD, jako spíš SSD (pokud sháníte malý systémový HDD, s velkým odkladištěm na filmy je to horší). Následující čtveřice grafů ukazuje aktuální stav a vývoj cen typických HDD od všech čtyř výrobců (Hitachi, Samsung, Seagate, Western Digital).
Zatímco někteří lidé z oboru se již nechali slyšet, že situace by se měla v řádu týdnů uklidnit, Seagate přišel s prohlášením, že vysoké ceny budou i celý příští rok. Takže doufejte, že vám vaše HDD vydrží, protože to, co teď prodejci, jejich dodavatelé i výrobci udělali s cenami, je prostě nehezké, byť pochopitelné.
Jinak kromě výrobců HDD byly samozřejmě zaplaveny i továrny řady dalších firem z dalších oborů. Pod vodou měla některé fabriky třeba Sony, ale takový dopad jako na HDD se v jiných oborech nekoná, je daleko horší, než jaký dopad měla fukušimská záležitost na výrobce fotoaparátů.
U předražených mobilních volání se to plně osvědčilo, tak to určitě zabere i tady.Ale no tak, nechte dětem jejich zábavu, my si zatím zvykejme na VoIP.
co by si chtěl od:
http://www.ganayo.com/wp-content/uploads/2011/08/men-before-and-now.jpg
Ideal for fixed focus situations, the EOS-1D X's can shoot up to 12 fps (RAW + JPEG). In Super High Speed Mode, high-speed shooting up to 14 fps (JPEG) is possible.
The EOS-1D X combines fast 16-channel data readout from its 18.1 Megapixel CMOS sensor and the supercharged processing capabilities of its Dual DIGIC 5+ Image Processors with a speedier shutter and mirror system to raise the performance bar for all digital cameras, capturing full-frame images and recording them fast to UDMA cards stored in the cameras Dual Card Slots. Ideal for fixed focus situations, the EOS-1D X's can shoot up to 12 fps (RAW + JPEG). In Super High Speed Mode, high-speed shooting up to 14 fps (JPEG) is possible.Vzhledem k tomu, že zmiňují změnu konstrukce zrcadla, tak pro tu 12 násobnou rychlost je to se sklápěním zrcadla. Také se to jinak ani neuvádí. Moje 5D Mark II má rychlost pouhých 3,9 fps, ale když takto fotí, tak zrcadlo se sklápí a já vidím v hledáčku záblesky kompozice. Pokud nastavím kontinuální přeostřování tak se ještě přeostřuje a pak je rychlost samozřejmě mnohem menší. Jeden z důvodů proč měli dvě řady v té nejvyšší třídě (1D a 1Ds) bylo i to, že pro reportážní fotografii a vysoké FPS na těch APS-H chipech mohli mít menší zrcátka a tím pádem menší mechanické problémy při rychlosti. Teď to tedy zvládni i na full frame. Uvádějí že "shutter lag" je pouhých 55ms (
shutter lag with the EOS-1D X is reduced to 55ms (down even further to 36ms via custom function).5D Mark II má shutter lag 73ms, víc než 2x tolik.
Poslední, před pár lety uvedené full-frame zrcadlovky Canonu měly 21Mpix snímač. Nyní po letech firma přichází s novým hi-end tělem, které nese 18Mpix snímač. Co se stalo, zamrzlo snad peklo?
Canon má (měl) dvě verze 1D. Jednu rychlou reportážní a druhou s velkým rozlišením, řekněme do studia (1Ds). Tohle 1Dx vypadá spíše jako nástupce reportážní verze.
1D Mark IV měla 16Mpx
1Ds Mark III měla 21Mpx
Ale hračka je to pěkná
Tohle 1Dx vypadá spíše jako nástupce reportážní verze.
Jak v čem. Např. 1D je APS-H, zatímco 1D X fullframe (stejně jako 1Ds). Takže vlastně došlo ke snížení hustoty buněk oproti 1D i 1Ds. I podle vyjádření zástupců Canonu má 1D X nahradit obě předchozí řady (ale 1D Mark IV se má dál prodávat přinejmenším do konce roku 2012).
V současné době tak nemá smysl kupovat ani tak HDD,To se říká, když člověku doma neodchází 1,5TB disk... Tak jsem holt prohrábl šrajtofli a se slzou na víčku šel nakupovat...
ale takový dopad jako na HDD se v jiných oborech nekoná, je daleko horší, než jaký dopad měla fukušimská záležitost na výrobce fotoaparátů.Po Fukusime se zvedly vlny protestu proti atomove energii. Nemeli bychom po zaplave v Thajsku zacit protestovat proti vode a vsechnu vodu vysusit?
Nemeli bychom ... vsechnu vodu vysusit?Protestuji. Nejde jen o to, ze pivo, vino ci slivovice nutne obsahuji nemaly obsah vody, ale i o to, ze po zmene skupenstvi dojde ke zvyseni vzdusne vlhkosti a nasledne k nadmernym srazkam -> dalsi zaplavy
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.