Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Čistě pro výjimečné případy, kdy by se někomu jevil AMD Bulldozer v desktopu lepší než stávající nejvyšší Sandy Bridge procesor Core i7-2600K, vrhl Intel na trh o něco rychlejší variantu 2700K. Ta přidává 100 MHz taktu, procesor tedy běží na 3,5 GHz a vyjde o 15 dolarů dráže.
Turbo takt u tohoto CPU dosahuje na hranici 3,9 GHz, jako další procesory s K v názvu je i tento samozřejmě OC-pozitivní. Ale co naplat, když z pohledu desktopových Windows aplikací vlastně Intel jen překonává sám sebe, nemluvě o Sandy Bridge-E (o kterém si povíme někdy jindy).
Říjnová akce Fusion 2011 se nenesla jen v duchu APU, ale AMD zde předvedla i funkční vzorky 28nm GPU, tedy chystaných Radeonů HD 7000. AMD je však stále tajemná jako hrad v Karpatech (vrabci štěbetají, že něco málo snad bude odhaleno v prosinci), takže kromě samotného GPU v rukou jednoho ze zástupců AMD a strohé informace o inovované architektuře se neví stále prakticky nic.
Může jít jak o architekturu Radeonů HD 6900, tak novou „Graphics Core Next“, ale určit to nejde. Jistý slušně překopaný die-shrink by celkem dával smysl, protože v nižších segmentech, kam GPU dle své velikosti zamíří, asi nebude velkým problémem stávající architektura GPU doplněná řekněme o dílčí novinky typu „UVD4“ apod. – ostatně něco takového předvedly Radeony HD 6800 oproti řadě 5800 – buďme ale optimisty a doufejme v GCN. Velmi pravděpodobně pak jde o čip se 128bitovou paměťovou sběrnicí, který bude párován s rychlými GDDR5 čipy.
V jednom z nedávných dílů jsme si představili „tabletový“ displej japonské Toshiby s rozlišením 2560×1600. Intel nejde tak daleko, rád by se pro blízkou budoucnost spokojil s rozlišením menším na současně větší ploše: do notebooků by tak výhledově mohly zamířit displeje s 16:9 rozlišením 2560×1440.
Intel je nespokojen se skutečností, že příliš mnoho notebooků nabízí displej s pouze 768 řádky obrazu. To je jednoduše žalostně málo a notebookům s například 13,3palcovými displeji by slušelo rozlišení vyšší (tedy přibližně dvojnásobný počet řádků). Rozdíl ve spotřebě jak z hlediska elektroniky displeje, tak samotného podsvícení je samozřejmě znatelně velký, ale v absolutních číslech to není nepřekonatelný problém. Samozřejmě onoho zhruba 1,5 wattu navíc představuje netriviální snížení výdrže akumulátoru, pro průměrný 13,3palcový notebook s průměrnou spotřebou víceméně v jednotkách wattů zcela určitě.
Až čas ukáže, nakolik je toto reálný koncept, který výrobci notebooků převezmou, nebo spíše jen inženýrské papírové cvičení lidí z Intelu.
Systém 3D s aktivními brýlemi má Nvidia na trhu již pár let a přiznejme si, že jeho přijetí je spíše vlažné, což je dáno nemalými problémy řady (většiny?) uživatelů s neustále přeblikávajícím LCD za synchronně se měnícího obrazu na displeji.
Druhá generace 3D Vision tak dle Nvidie nabízí jasnější obraz, širší zorný úhel, ve kterém je 3D efekt v pořádku a celkově lepší komfort, ke kterému přispívají větší displeje (první generace startovala s 22" LCD, druhá s 27") a větší brýle (o 20 %).
Světlejší a barevně věrnější podání obrazu zabezpečuje záležitost zvaná 3D Lightboost, a tu musí podporovat pochopitelně monitor. Jako první byl pro 3D Lightboost certifikován 27palcový ASUS VG278H s rozlišením 1920 × 1080, který je v tuto chvíli již na trhu za cenu kolem 14 000 Kč, ve které jsou zahrnuty i brýle 3D Vision 2.
Samotné brýle mají jiné, méně otravné packy, které neomezují (netlačí) při použití sluchátek. První a druhá generace 3D Vision jsou vzájemně kompatibilní. Kit 3D Vision 2 v bezdrátové provedení vyjde na $149, samotné brýle bez USB IR modulu na $99. Vedle stolních LCD budou mít podporu i některé herní notebooky, například Toshiba chystá Satellite P770/P775, Dynabook Satellite T572, Dynabook T572 a Qosmio X770/X775.
V současné době asi nejvěhlasnější výrobce napájecích zdrojů přichází konečně s vlastními modely disponujícími certifikací 80Plus Platinum, v tuto chvíli tou nejpřísnější pro „desktopové“ zdroje.
Aktuálně nabízí Seasonic dva modely: P-860XP a P-1000XP, které nabízejí výkon 860 a 1 000 W. Jak je smutnou tradicí, jejich kabeláž je již kompletně modulární. Větší nabízí šestici, menší pak čtveřici PCI Express 6+2pin konektorů a systém řízení ventilátoru, který jej začíná roztáčet, až pokud zátěž překročí 40% mez. Z hlediska designu jde o ještě více vyladěný návrh dosavadních zdrojů 80Plus Gold řady X, které tak dosahují o fous lepší účinnosti v celé škále hodnot zatížení a splňují tak přísnější normu.
Větší z obou zdrojů se již v českých e-shopech zabydlel s cenou od 5 800 Kč, menší lze očekávat někde kolem 5 000 Kč rovných.
Minule jsme si představili jednotlivé 8GB moduly Corsair DDR3-1600 s časováním CL10, dnes je čas na něco lepšího. 32GB čtyřkanálový kit Corsair Dominator s chlazením DHX+ totiž nabízí rychlost DDR3-1866 při časování CL9-10-9-27, to vše při napájení 1,5 volty. Corsair tak posouvá hranici trochu dále a uvádí na trh produkt jako dělaný pro čerstvě představenou platformu Sandy Bridge-E. Za tento kit s označením CMT32GX3M4X1866C9 ale zaplatíte cenu odpovídající parametrům, tedy 999 dolarů.
Operační systém Android 4.0 je na světě poměrně krátce, ještě méně času strávil mezi námi nedávno vydaný zdrojový kód tohoto OS, takže se v rychlosti podívejme na první kousek železa tímto systémem poháněný.
Ze spolupráce Googlu a Samsungu (chápejte ji spíše jako marketingovou, ne že by Samsung kecal do Androidu a Google na oplátku říkal Samsungu, co má kde přibrousit/vyměnit za součástku) vzešel telefon, s nímž byl Android 4.0 „launchován“: Galaxy Nexus.
4,65palcový macek se Super AMOLED displejem o rozlišení 1280×720 nese 1,2GHz ARM procesor doprovázený grafickým jádrem PowerVR SGX540. Vedle obvyklé výbavy je zde WiFi (s možností hot-spotu), NFC, modrý zub třetí generace, 5Mpix hlavní a 1,3Mpix face fotoaparát s podporou záznamu 1080p videa, autofokusem, LED bleskem a nulovou prodlevou závěrky.
Dále podpora 21Mbit/s HSPA+, 5,75Mbit/s HSUPA, GPRS/EDGE, WiFi umí 2,4 i 5 GHz, A-GPS zase určit polohu. Sluchátka lze připojit standardním 3,5mm jackem, nechybí USB 2.0, kompas, gyroskop, proximity senzor, baromet, akcelerometr či snímání intenzity okolního světla. 1GB paměť doprovází 16, nebo 32GB flash paměť. Telefon má rozměry 135,5 × 67,94 × 8,94 mm a hmotnost 135 g. Baterie typu Li-ion nabízí kapacitu 1 750 mAh. Galaxy Nexus v těchto dnech míří na český trh.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Intel je nespokojen se skutečností, že příliš mnoho notebooků nabízí displej s pouze 768 řádky obrazu.Intel není sám, je to hrůza. Proč nepoužijou ty displeje, které jsou v současných smartphonech?
Takže, tvůrce prohlížeče, který si „zoom“ představuje tak, že se zvětší pouze písmo a ne obrázky, nakopat
A já bych zase nakopal toho, kdo tohle neumožní, protože zoomování včetně bitmap je ukrutnost.
A já bych zase nakopal toho, kdo tohle neumožní, protože zoomování včetně bitmap je ukrutnost.A přesně proto je nejlepší, když máš na výběr. I když by mi asi „by default“ nejvíc vyhovoval celkový zoom.
browser.zoom.full
).
Ale ani celkový zoom nepomůže, dokud se text nezalomí tak, aby šel na obrazovce číst.Všichni máme rádi upscalované bitmapy!
Vyšší spotřebu? Zjisti si něco o displejích v současných smartphonech.A ty zkus dnešní smartphone používat nějaký ten týden bez nabíjení :).
Kladu si otázku, k čemu že vyšší rozlišení pro notebooky.Zkoušel jsi někdy na rozlišení YYYYx768px něco nakreslit v CADu? Ano, i k tomu je potřeba občas notebook použít a věř mi, že v porovnání s 1600x900 je těch 132pixelů navíc sakra znát.
Ano, i k tomu je potřeba občas notebook použítKoukny do nějakého počítačového obchodu, prodávají tam úžasné věci. Třeba monitory :D. Jako sorry, pokud potřebuješ notebook na kreslení v CADu, pořiď si notebook na kreslení v CADu. Ale nevidím důvod to vnucovat ostatním :).
Jak je smutnou tradicí, jejich kabeláž je již kompletně modulární.
Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno. :-)