Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 14:20
Tento týden se nám sešlo hned několik novinek, z nichž je těžké vybrat jednu zajímavou do nadpisu. Dnešní díl tedy bude po delší době zase taková správná všehochuť, skrze procesory, grafické karty, notebooky či nové rozhraní pro SSDčka. Dokonce pro dnešek zcela vynechávám téma „Haswell“, bude to totiž mimo jiné o … „Broadwellu“ :-) …
Podle všeho se AMD chystá zopakovat jistou „reklamní akci“, kterou nás poctila již několikrát. Pamětníci si možná vzpomenou na supervýběrové kusy Phenomu II s extrémními takty, které AMD poskytla několika vyvoleným, aby šířili firemní evangelium, případně na ještě starší prémiovou platformu Quad FX se dvěma procesory řady AMD Athlon 64 FX ve dvousocketové desce, což byla skvělá, ale šíleně drahá a šíleně žravá platforma. Zanedlouho nás čeká podobná akce s generací „Piledriver“.
AMD dle dostupných informací uvede do jisté míry omezenou sérii výběrových CPU, u kterých pod označením „Centurion“ bude garantovat běh na frekvenci 5 GHz při chlazení vzduchovým chladičem. Je jasné, že základem bude takt nižší, ale pro představu: současný, běžně dostupný procesor FX-8350 šlape na 4 GHz s 4,2GHZ Turbem. Nový výběrový čip tedy pojede možná v základu i na 4,5 GHz a při opravdu šťastné ruce na kvalitní čipy z nejlepších částí waferů si dovedu představit, že i s tímto taktem jej AMD na základní frekvenci dostane do TDP limitů desek, které typicky končí na 140W hodnotě. 5GHz overclocking už je z hlediska TDP bez šance, ale tam se jaksi a priori s něčím takovým počítá.
Každopádně bez ohledu na toto výběrové CPU nás letos čeká nějaká mírně výše taktovaná variace na FX-8350, osobně to tipuji na 100, maximálně 200MHz nárůst oproti dnes dostupnému CPU.
SATA Express je ve finálních fázích příprav, takže je logické, že v nejbližší možné generaci proputuje do čipsetů základních desek. U Intelu to už do „Haswellu“ nestihne, takže zbývá „Broadwell“, někdy v polovině příštího roku. Čipsety, u kterých byla informace o přítomnosti SATA Express rozhraní prozrazena, jsou hi-endový Intel Z97 a mainstreamový Intel H97. Sluší se připomenout, že SATA Express je určeno pro budoucí generaci SATA zařízení, která budou komunikovat přímo pro PCI Express linkách v něm obsažených. Již první generace má nabídnout rychlost 1 GB/s v obou směrech, což bude představovat odstranění výkonnostní brzdy, kterou již pro současnou generaci 6,0Gbps SATA SSD představuje právě „klasické“ SATA rozhraní. Osobně jsem přesvědčen – zejména s ohledem na výkony již dvou posledních generací SSD pro PCI Express sloty, že je v potenciálu 2,5palcových SATA Express SSD nabídnout příští rok dosažení oné 1GB/s hranice. Uvidíme, kam se případně posunou IOPS a životnost NAND flash čipů.
Zatím ve stádiu drbu se nachází další logický krok v uvádění nových grafik Nvidia na trh. Dvě věci jsou jasné: když se nikam nehoní AMD, nemá potřebu se nikam honit ani Nvidia. Oběma výrobcům vyhovuje, že mají na trhu již druhým rokem prakticky tatáž GPU, jen s drobnými obměnami, a na nich jsou schopni stavět svoji nabídku. Nvidia toto narušila uvedeném monstrózní GeForce Titan, AMD zase sympatickým Radeonem HD 7790, ale jinak se portfolio víceméně nemění (maximálně se na bázi stávajících GPU objevují mírně upravené nové modely).
Dále je jasné, že téměř plně aktivní GPU GK110, které nese GeForce Titan, není jediná varianta, kterou má firma na skladech. Jak se pomalu saturuje a bude i nadále saturovat trh kartami rodin Tesla a Quadro, bude stále více prostoru pro uvedení nižší verze této grafiky s GPU o 7 miliardách tranzistorů.
No a konečně, díra výkonnostní i cenová mezi GeForce GTX 680 a GeForce Titan (dvoučipovou GTX 690 nepočítám, to je vždy takový úlet) je natolik velká, že se tam prostě nějaký nový model vejde. A tím modelem nepochybně bude odlehčený Titan, kterýžto si prozatím nazvěme GeForce Titan LE. Přijít by mohla na přelomu léta a podzimu, ±autobus.
Otázkou samozřejmě zůstává, co to udělá s případným značením budoucí řady GeForce 700, tedy včetně hypotetického vlajkového modelu GeForce GTX 780. Dá se předpokládat, že letos nás nic takového nečeká, protože není na čem to postavit („Maxwell“). Ať už se tedy odlehčený Titan bude jmenovat jakkoli, je to stále generace „Kepler“ a s ní strávíme tento rok. Zájemci o něco výkonného, zejména v double-precision (kde je GeForce GTX 680 tragická), mohou začít uvažovat, kam do rozmezí 12 000 Kč (GTX 680) a 23 000 Kč (GTX 690, Titan) si odlehčená verze sedne.
PS: řada GeForce 700 samozřejmě na trh přijde, ona již tu nějakou dobu dokonce je, ale jde o přeznačená mobilní či low-end OEM GPU.
PowerColor, alias společnost Tul, rozhodně patří mezi firmy, kde inženýři rádi hrají společenské hry. Sice nejde o „flašku“ nebo oblíbenou „japonskou hru na sedm“, ale zábavy je při ní jistě také dost. V PowerColoru rádi hrají „dokážeme vyrobit tak velký pasiv, aby se vešel do běžné skříně a současně uchladil grafiku X bez ventilátorů?“. A v jejím hraní jsou velmi dobří. Poslední měsíce ji hráli s Radeonem HD 7850 a dosáhli vítězného konce.
Na svět se tak pomalu dere PowerColor Radeon HD 7850 SCS3, což je karta s 860MHz GPU s 1024 stream procesory, 4,8GHz GDDR5 pamětmi a 1 či 2 GB GDDR5 (obojí jsou základní takty referenčního modelu). Prozatím to vypadá, že oříšek je to tak velký, že karta od PowerColoru zůstane, alespoň pro blízkou budoucnost, jediným pasivně chlazeným Radeonem HD 7850. Jeho cena totiž nepochybně bude s ohledem na množství hliníku a mědi znatelně vyšší než u běžného modelu.
Karta přitom podle všeho používá referenční PCB. Osobně bych se trochu obával, že se i přes úctyhodné rozměry bude její GPU utápět v teplotách kolem 100 °C, ale nebuďme pesimisté. Nějaký ten byť drobounký průtok vzduchu v jejím okolí ale bude záhodný, přeci jen se bavíme o grafice s maximální spotřebou 150 W.
což je trochu blbost .. 150W je u teto tridy celkem nizka hodnota .. k tomu 7850 ma officialni max odber 130W v 2D 10W a pokud se fakt nudi tak pod 3W ...
na toto bude stacit namirit ci pridelat fakt pomaly a tichý ventikátor a bude z toho krásná grafika do tichého PC ..
i tak tam u toho sedi chudak moje babicka a radsi na to fouka.
nebo se začly tavit okolní kabelyA ted tu o cervene Karkulce. Navic Radeon od R100 maji integrovanou jednoduchou teplotni ochranu.
Rozlišujte taky to, kde se ta teplota snímá a kde se generuje ;)Prvni zakon termodynamiky stale plati.
třeba ta část co zajišťuje napájení,Dosahnout neco takoveho u spinaneho zdroje v teto kategorii za beznych provoznich podminek vyzaduje notnou davku debiliti jeho navrharu, s tim ale AMD ci Nvidia nic neudela (i kdyz Nvidia to udelala nekolikrat sama). U designu vyrabenych ve 100k seriich se bezne dela test v termalni komore, vcetne analyzy infrakamerou a pokud to pri navrhu nezjistili nebo klidne nechali povrchovou teplotu na takovych urovnich, vyvarujte se prislusne znacky.
A právě porto je ve skuteřčnosti ve zdroji tepla větší teplota než o kousek vedle na čidle.Rozlišujte taky to, kde se ta teplota snímá a kde se generuje ;)Prvni zakon termodynamiky stale plati.
Dosahnout neco takoveho u spinaneho zdroje v teto kategorii za beznych provoznich podminek vyzaduje notnou davku debiliti jeho navrharu [...]No a? To nic nemění na tom, že se to v praxi může stát. Co se případného poškození kabelů okolo týká, nezapomeňte, že ta lopata v počítači není ve vakuu. Když si to stavitel neohlídá, tak se kabely mohou dotýkat karty, a klidně tak na tom kontaktu těch devadesát+ stupňů můžou dostávat.
Kouknete se na prakticke hodnoty tepelnych odporu prechodu a vodivosti, treba kremik pouzdro, pouzdro chladic, chladic okoli. Pokud by na chladici ci na povrchu karty mela byt teplota, kdy se tavily kabely, teplotni ochrana na jakemkoliv radeonu je aktivovana nebo cip mrtvy.A právě porto je ve skuteřčnosti ve zdroji tepla větší teplota než o kousek vedle na čidle.Rozlišujte taky to, kde se ta teplota snímá a kde se generuje ;)Prvni zakon termodynamiky stale plati.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.