Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Jelikož se uvedení „Haswell“u blíží mílovými kroky (spousty zařízení můžeme čekat na Computexu 2013, konaném začátkem června), je jasné, že Intel již musí dodávat tyto čipy svým partnerům ve velkém a ve finální podobě. Tak se také děje, velcí OEM partneři již dostávají dodávky „Haswell“ CPU a čipsetů nové generace, aby tak stihli zavčas připravit své počítače, ať již jde o výkonné desktopové čtyřjádrové mašiny, nebo novou generaci notebooků a Ultrabooků.
S červnem tak přijde unikátní možnost porovnat si hned několik posledních generací CPU Intel. Jak jistě víte, nejvyšším modelem v rámci desktopových 32nm CPU „Sandy Bridge“ je model Core i7-2700k, nejvyšším „Ivy Bridge“ pak Core i7-3770k. K nim přičtěme připravovaný „Haswell“ Cre i7-4770k a máme tu tři generace CPU, která nesou 4 jádra, podporují 8×HT, mají takt 3,5 GHz a 3,9 GHz Turbo Clock a také 8 MB L2 cache. Lišit se samozřejmě budou grafická jádra, 2700k má Intel HD Graphics 3000, 3770k již HD 4000 a od 4770k se na tomto poli očekává větší skok. Ale pokud „Sandy Bridge“ i „Ivy Bridge“ sjednocovaly instrukční sady (jejichž vrcholem byly SSE 4.1/4.2 a AVX), „Haswell“ na tento seznam přidá zejména AVX2.
Obecně se očekává nárůst výkonu oproti předchozí generaci v jednotkách procent, případně do zhruba 10 %. V aplikacích, které budou schopny efektivně používat nové instrukce ale čekejme postupem času nárůst vyšší. Já osobně ale jsem zdaleka nejvíce zvědav ne na nárůst výkonu, ale energetické efektivity. 2700k měl TDP 95 W, 3770k již jen 77 W. Pro 4770k se uvádí hodnota 84 W, přičemž jde mimo jiné o určitou rezervu právě pro výkonnější GPU. Jsem přesvědčen, že si Intel nemůže dovolit uvést procesor na vyladěné 22nm technologii, který by baštil víc než předchozí generace.
Jinak snad jen dovětek k čipsetům: Intel oficiálně potvrdil, že první revize bude mít dříve zmíněnou chybu týkající se USB 3.0 řadiče. Dle jeho vlastních testů se ale bude projevovat pouze s omezeným množstvím USB 3.0 flashek na trhu a jiných USB 3.0 zařízení či USB 3.0 periferií se týkat nebude. A pokud bude mít zákazník zrovna „štěstí“ na takovou flashku, tak si má být jist, že chyba nikdy nepovede ke ztrátě či poškození dat.
Pokud si můžeme být jednou věcí jisti, tak tím, že jak Ultrabooky generace „Haswell“, tak desktopové procesory budou kopírovat podobné „prémiové“ ceny jako předchozí generace Intel CPU. Core i7-3770k hodně dlouho stálo kolem 7 500 Kč+ a světe div se, na této ceně je i nyní, rok po svém uvedení na trh. Intel zkrátka nenutí nic zlevňovat. Nevím, jak se mu to podařilo, že ani výkonově srovnatelné, před půl rokem uvedené osmijádro AMD FX-8350 s aktuální cenovkou 4 600 Kč jej nedonutilo za celou dobu zlevnit, ale to tady nevyřešíme. Jediné, co je třeba konstatovat, je skutečnost, že i Core i7-4770 bude po svém uvedení nepochybně stát zhruba 7 500 až 8 000 Kč.
Většina nás běžných smrtelníků se ale obvykle pohlíží v nižších cenových relacích a ty zaplní generace „Haswell“ s nemalým zpožděním (opět: to je u Intelu již pomalu tradice). Je to logické, pokud Intel stíhá vyrábět prémiová čtyřjádra s dostatečnou výtěžností, byl by hlupák, aby si narušoval jejich pozici na trhu a také pozici levných CPU předchozí generace, kterou potřebuje doprodat.
Částečně vadné čipy generace „Haswell“ tak zatím míří do skladů, než z nich Intel udělá nějaké ty levnější procesory typu Core i5 či Core i3. A Nakonec dojde i na nová Pentia Dual-Core. Nicméně až do posledního čtvrtletí tohoto roku budou nižší segmenty opanovat u Intelu procesory generace „Ivy Bridge“. Levnější „Haswelly“ přijdou až v období před Vánoci, stávající „Ivy Bridge“ dokonce stihnou ještě na podzim dostat nové přírůstky v podobě o 100 MHz výše taktovaných modelů, týká se to třeba stávajících Core i7-3540M či Core i5-3380. Obecně tedy lze říci, že levné dvoujádrové „Haswelly“ zde budou tak za tři čtvrtě roku.
Víceméně oficiální potvrzení logického vývoje, který každý očekával, přichází z AMD. Firma oznámila, že k ukončení produkce všeho, co se týká socketu FM1 (do něj pasovaly první generace firemních APU) dojde ve třetím čtvrtletí tohoto roku a v posledním čtvrtletí bude následovat stejný osud i AM3.
Není potřeba pochopitelně slzet, úlohu plně převezmou již nějakou dobu na trhu zabydlené platformy AM3+ a FM2. Ukončování produktů započne již tento měsíc s koncem procesorů pro FM1 a bude pokračovat celý rok. Výhodou AM3+ oproti AM3 je vedle vyšší verze HyperTransportu 3.1 také oficiální podpora rychlejších pamětí typu DDR3-2133 (a možná ještě zmiňme zvýšení proudového limitu pro napájení CPU ze 110 na 145 A a jeho efektivnější regulaci). Změna, která potká nabídku procesorů, se odehraje zejména na bázi levnější CPU generace K10.5, tedy zbývajících Phenomů či Athlonů, ještě pasujících do AM3.
Do konce roku je tedy vhodné, v případě že chcete setrvat u stávající základní desky, pomýšlet na upgrade, pak už se budou jen doprodávat skladové zásoby. V tomto čtvrtletí AMD hodlá zlevnit nabídku procesorů s číselným značením FX-8320, 6300 a 4300, o nějakých 14 až 20 dolarů. FM2 v témže období zlevní také, modely 5600K a 5500 o 10 dolarů.
Obliba 29palcového IPS LCD panelu s rozlišením 2560×1080 mezi výrobci roste. Nově se mezi ty, kteří jej nasadili ve svém monitoru, zařadil japonský NEC. Jeho model EA294WMI tak v podstatě nijak významně nevybočuje z řady dalších výrobců jako AOC, LG a Dell, kteří tento typ již nabídli, ale vyloučit nelze, že třeba obsahuje kvalitnějšíelektorniku či řízení podsvětlovacích LED.
Každopádně tento monitor nabízí poměr stran 21:9, již zmíněné rozlišení, odezvu pro přechod šedá-šedá 6 ms, zorné úhly 178 ° v obou směrech či konektivitu v podobě komba DisplayPort, HDMI, DVI a VGA. Automatickou regulaci jasu řídí zabudované čidlo, jsou zde obvyklé možnosti polohování displeje na stojanu včetně Pivotu, to vše za amerických 800 dolarů, což u nás bude znamenat cenu o pár tisíc nad úrovní 27palcových IPS monitorů s rozlišením 2560×1440 a poměrem stran 16:9.
Tahle třída monitorů prostě logicky musí zlevnit, protože smysl nedává.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
zato ale pomalejšíHmmm. Tak zkusíme příklad. Nejlevnější osmijádrový Xeon, který vidím, mě stojí cca 25k - 2GHz takt. Za stejné peníze dostanu šestnáctijádrový Opteron na taktu 2.6GHz. Je to 2.6GHz AMD jádro pomalejší než 2GHz Intel? To možná jo, nehledal jsem. Ale jsem přesvědčený o tom, že nebude dvakrát pomalejší, tzn. že celkový výkon toho Opteronu je větší. Uváděné TDP je 95W vs 140W, což může odpovídat i rozdílu v celkovém výkonu.
Opteron má dnes do datacenter cestu zavřenou.Jak kde...
Pokud je tedy měřítkem jen peníze za elektřinu, tak chladit to bude kdo?No tak já mám ve svém stroji AMD Phenom(tm) II X4 920, který má podle wiki stejné TDP jako ten FX. Větrák na CPU začne dělat kravál, jenom když se tomu pořádně naloží, jinak si lehce šumí. Možná stačí slušná bedna.
„falíruje tam to násobení, spočítané je to dobře, ale 2× to mělo bejt“wtf?
Otrava hluku, lepší výkon atd., vrátí se to mnohem dřív…Lepší výkon už tady padl několikrát. Pokud provozuješ aplikace, které umí pracovat ve více vláknech (enkódování videa, rendering, kompilace), ten Intel výkonnější nebude - má jenom polovinu jader. A "vrátí se to mnohem dřív" versus čísla... Zkusil sis do toho výpočtu výše dosadit jiná čísla? I pro 80W rozdílu ve spotřebě to vychází na 200 dní v kuse, tj. pro desktop tak 2 roky reálně. Člověk, který jde po výkonu, ten procesor dřív vyhodí, než se mu to vrátí.
Pan si nejspis domu koupil kvuli chlazeni pocitace klimatizaci.„falíruje tam to násobení, spočítané je to dobře, ale 2× to mělo bejt“wtf?Otrava hluku, lepší výkon atd., vrátí se to mnohem dřív…
Koupě lepšího chladiče toto řeší minimálně, protože to řeší jen jeho účinnost,Mluvil jsem o hluku.
Prostě jakýkoliv watt méně při „stejném“ výkonu beru jako zásadní.Mne zajima dlouhodoby prumer. APU nabizi velmi dobrou grafiku, u otevreneho driveru nemam problemy se stabilitou pod Gnome Shell, narozdil obcas od inteli grafiky, navic AMD binarni blob chodi take vyborne, vcetne OpenCL a to jsme pak jinde. Pokud k intelu hodim externi grafickou kartu, vyhody spotreby jsou v haji.
že žerou v idle opravdu hodně málo (až jen jednotky watt-ů )Pokud to neni nejaka vykostena rada, kde je pomalu lepsi zustat s integrovanym intelem, bylo to u mne vzdy vice nez par Wattu.
Jsem zvyklí „neslyšet“ počítačHmm, "rozdíl v ceně se zaplatí za pár dní" nenápadně zmizelo a místo toho je na stole "preferuju Intel kvůli hluku"
A stále si si stojím, že se to vrátí za pár dní, pokud ovšem někoho nezajímá vyšší výkon či pohodlíPohodlí je subjektivní věc a na vyšší výkon jsem ti tady přinejmenším jednou odpovídal. Ale dobře, beru na vědomí, že nemáš v úmyslu nechat se zviklat realitou.
bez nákladů na chlazeníAsi nejsem dost hi-tech, ale můj nejvyšší náklad na chlazení byl, když jsem si na svoji GeForce2 koupil nový větrák, protože ten starý se upekl.
Pohodlí je subjektivní věc, ale pokud je při práci „vyšší“Tím jsem chtěl říct, že někomu to, že slyší počítač, nevadí.
…koupil nový větrák, protože ten starý se upekl.To je jednorázový náklad, snažil jsem se výše naznačit, že o co je vyšší spotřeba, o to potřeba také více chladit (energie nacpaná do CPU se promění převážně na teplo).
Asi nejsem dost hi-techNo vidiš - nejsi, moje náklady na chlazení a ztišení PC jsou až v desítkách procent z celkové sestavy (myšleno i včetně výběru „dražších-tišších-účinějších“ komponent).
že někomu to, že slyší počítač, nevadí.Možná (určitě) někomu ne, ale nejobvyklejší zadání zní „nic nepotřebuji, jenom maily, internet, facebook, sem tam nějaké hry a aby to moc nehučelo“.
Zkušenost empirická.To mi nestaci, navic moje zkusenost je jina. Tyhle veci se daji merit a testovat.
Holt už u těch potvor dělám nějakej pátekTo ja take.
Jinak ale myslím, že neurologové by pro geometrii zorného pole mohly mít nějaké exaktnější výzkumy.Vyzkumy na to jsou, ale nasel jsem jen starsi ze ctyricatych, padesatych a sedesatych let, a tam vychazi pomer 4:3 lepe, ostatne tyhle vyzkumy byl duvod proc to tak udelali. Ve tricatych a ctyricatych letech to byly spise technicke problemy, kulata obrazovka se delala lepe a byl tam problem s vychylovanim paprsku, teplotne jim ujizdela hlava elektronoveho dela a podobne, o snimacich elektronkach nemluve. Sirokouhly format je spise vymysl Hollywoodu a rozumne fyziologicko-percepcni zduvodneni jsem zatim nenasel.
To perifernější vidění ale přirozeně leze do stran docela pěkněZorne pole, perfiferni videni a schopnost neco pozorovat jsou ruzne veci, my nedokazem soustredene sledovat vice cilu soucasne.
zkuste zavřít oko - mě přijde, že zorné pole jednoho oka je prostě eliptické)Je to mirna elipsa, ale my se bavime o projekci na obdelnik, i kdyz mit elipsoidni display, navic konkavni, by mohlo byt zajimave
navic moje zkusenost je jina.
To mi nestaci;)
Ja ted schvalne zkusil porovnat dva starsi 19" monitory - 1280x1024 a 1440x900No jo, jenže 19" 5:4 má větší plochu než 19" 16:10.