Konference OpenAlt 2026 proběhne tento víkend 7. a 8. listopadu na FIT VUT v Brně. Jedná se již o 21. ročník této konference, která propojuje otevřené technologie, svobodný software, hardware a lidi, kteří chtějí věci nejen používat, ale také jim rozumět a měnit je k lepšímu. Více o konferenci v příspěvku OpenAlt 2026: technologie, které dávají svobodu na blogu spolku OpenAlt.
Eben Upton oznámil další zdražení jednodeskových počítačů Raspberry Pi. Tentokrát 16 GB varianty Raspberry Pi o 80 dolarů a 16 GB varianty Raspberry Pi Compute Module 5 o 40 dolarů. Cena Raspberry Pi 500+ se nemění.
Francouzské Národní shromáždění přijalo 30. října 2026 poměrem 11 hlasů pro, 10 proti a 14 abstencí pozměňovací návrh I-1358 ke státnímu rozpočtu na rok 2027, který zavádí daň z objemu dat doručovaných uživatelům internetu. Návrh socialistického poslance Laurenta Lhardita stanovuje sazbu 0,055 eura za gigabajt, tedy 55 eur za terabajt. Zatím nejde o platný zákon, ale o dílčí hlasování během prvního čtení rozpočtu. Daň by měli platit
… více »Nizozemská vláda ve snaze šetřit a zvyšovat efektivitu s využitím umělé inteligence (AI) hodlá zrušit asi 25.000 pracovních míst ve státní správě. Cílem je postupně dosáhnout ročních úspor až 3,5 miliardy eur (85,2 miliardy Kč). Na konci loňského roku ve státní správě pracovalo rekordních 160.000 lidí. „Nemůžeme pokračovat v tom, co jsme dělali dosud,“ uvedl státní tajemník pro efektivní fungování vlády Eric van den Burg. „Proto
… více »Příspěvek na blogu PRUSA 3D představuje fotoaparát CAIM1 (Counter Artificial Intelligence Machine 1). Uměle vytvořený obsah je každým dnem těžší rozeznat od skutečných záběrů či fotografií, což podrývá důvěryhodnost žurnalistiky, archivních materiálů i každodenní tvorby obsahu. Fotoaparát CAIM1 byl vyvinut právě k tomu, aby ověřoval původ fotografií a videí přímo během jejich pořizování. Uvnitř fotoaparátu se nachází hardwarová Web3 peněženka se zabezpečovacím čipem Tropic Square TROPIC01.
Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 4.1 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Při běžné migraci virtuálního stroje mezi hypervizory se jeho MAC adresa přesune na jiný leaf switch. EVPN tuto změnu distribuuje pomocí BGP Type-2 route a MAC mobility sequence number. Problém nastává, pokud útočník podvrhne zdrojovou MAC adresu jiného zařízení. Leaf může změnu interpretovat jako legitimní přesun MAC a rozšířit ji přes BGP do celé fabric. Výsledkem může být přesměrování provozu určeného původnímu zařízení. Autor článku rozebírá možnosti detekce pomocí sledování MAC moves, BGP route reflektorů a kontroly na přístupové vrstvě.
Vývojáři desktopového prostředí Enlightenment (Wikipedie) a souvisejících knihoven Enlightenment Foundation Libraries (EFL) vydali nové verze. Enlightenment byl vydán ve verzi 0.28.0 a Enlightenment Foundation Libraries ve verzi 1.29.
Cloudflare zjistil, že některé odpovědi modelu GLM-5.3 obsahovaly části dat z předchozích požadavků jiných zákazníků. Příčinou byla kombinace chybné konfigurace a chyby v inference enginu SGLang. Model podporoval kontextové okno 1 048 576 tokenů, ale GPU KV cache pool měl kapacitu pouze 681 280 tokenů. Při překročení kapacity docházelo k nesprávnému zpracování odmítnutého požadavku. Decode část systému následně pracovala se starými
… více »Vývojáři Knot Resolver vysvětlují, jak změnili rozhodování o tom, které DNS záznamy ponechat v cache a které odstranit. Článek obsahuje skutečná měření: devět hodin DNS provozu při 2 000 QPS, srovnání cache o velikosti 25 MB a 40 GB a také porovnání s BIND 9, kromě algoritmů obsahuje konkrétní doporučení pro konfiguraci a diagnostiku.
Původní železo:
Deska: Gigabyte M61PME-S2P
CPU: AMD Athlon(tm) Processor LE-1640
RAM: 2GiB, @800 MHz
Disk: 2x 5400ot/min
Device Model: EcoGreen F2 HD502HI
Serial Number: S1VZJ1BS310211
User Capacity: 500,107,862,016 bytes
SMART hlásí teplotu: 23 (Lifetime Min/Max 18/26)
Tiché neparkující dísky s malým odběrem (<5.5 W)
(Jeden reklamovaný ined po koupi, druhý asi po roku, na základě SMART,
od té doba oba zdravé 3+ roků)
Uspořádání disků: RAID1 (mdadm), LVM
XEN: Domain-0 + 3x virtual, všechny něco sem-tam dělají
včetně Domain-0 (DNS + nezatížený fileserver Samba+NFS4)
Kde: dd if=/dev/urandom of=smaz bs=1048576 count=500sha512sum smazNové železo je (to o čem chci psát):
Deska: Intel S1200BTLR
Zdroj: SSR-450RM, SEASONIC G450 450W 80PLUS GOLD
CPU: Xeon E3-1230V2 BOX 3,30 GHz (chladič: Freezer 7 Pro Rev.2)
RAM: 32GiB, (4× DIMM DDR3 8GB 1333 ECC TRANSCEND CL9 STANDARD)
Disk: 2x WD10EZRX GREEN ... 1TB
2× WD20EFRX RED RAID EDITON ... 2TB
2× ST2000VX000 SEAGATE BARRACUDA ... 2TB
Kde: dd if=/dev/urandom of=smaz bs=1048576 count=500
trvá: 47 sec
a: sha512sum smaz
trvá: 1.6 sec
Celkového odběru (prozatím zjištěného) 55-98 W
Doplněno 2013-03-31: Celkový odběr po uspání 4 disků 39.7 W (hdparm -S 240 /dev/sd[d-f])
A bude tam toho o kus víc než před tím + data budou šifrována a místo OpenSuSe tam bude CentOS a místo XEN-u KVM-ko atd.
Je to v „levné-upravé-lehce-odhlučněné“ bedně (je to trochu slyšet, a výrazně méňe než šum radiátoru)
Už si zde povšimněte, že spotřeba celkové sestavy v idle je nižší, výkon nesrovnatelně vyšší 1 jádro vs. 4 a HT, paměti „trochu“ přibylo a úložný prostor je „o kapánek“ větší.
Základní odběry:
Ve vypnutém stavu <3.5W (PC vypnuto, BMC aktivní) Po zapnutí a nastartování systému: 57 W (po „nechání na pokoji“ 55 W) zatížení jednoho jádra (sha512sum) <=73 W zatížení 4 jader (sha512sum 4×) <=95 W zatížení 4HT jader (sha512sum 8+×) <=98 W (připojený LCD monitor, nezapočítaný do odběru, X-ka běží)Kdo neví, tak BMC (Baseboard Management Controller) je takový „mini-os“, který je aktivní i pokud je vypnutý zdroj, ale pod napětím a přes ethernet se můžete přihlásit a ovládat či sledovat (zapnout/vypnout).
Základní stav(y) z BMC:
Processor Fan 784 RPM Sys Fan 1 686 RPM zadní 120mm Sys Fan 2 686 RPM přední spodní 140mm Sys Fan 3 686 RPM horní přední 120mm BMC Board TEMP 36 °C (pro info limit je 105°C) Board Inlet TEMP 26 °C (pro info limit je 105°C) P1 Therm Margin -74 °CZ nastavením ventilátorů jsem si nehrál ani asi nebudu, zvolil jsem to čemu intel říká „Medium ramp“. Vzhledem k tomu, že při pokusech prozatím jsem zvedl teplotu CPU na max -51 °C, takže jsem zatím ani ventilátory nedostal do dalšího limitu a točí se furt stejně, jak je uvedeno výše.
Pokud Vás mate záporná teplota CPU (byl jsem na to stejně), tak je to teplota „kolik ještě zbývá“ k výrobní maximální hodnotě daného modelu a snad i konkrétního kusu (na první pohled to zní to divně, ale je to vlastně přesně to, co nás zajímá) info třeba tady či rovnou tady (pdf-ko).
Spotřeba disků:
Disk: Idle: Zápis: Celkem při zápisu:
WD10EZRX GREEN 3.7 W + 5.0 W = 8.7 W
WD20EFRX RED 4.0 W + 3.7 W = 8.7 W
ST2000VX000 SEAGATE 5.9 W + 4.0 W = 9.9 W
Celkem po 2 ks: 27.2 W 54.6 W
Je to jen jednoduché měření způsobem: zapojím jen systémový disk, nastartuji OS, chvíli počkám, zapíšu odběr a pak jednotlivé disky připojuji provedu to samé, nakonec dvě hodnoty odečtu.dd z /dev/zero přímo na disk a opět rozdíl hodnot před a při zápisu udává hodnotu. Takže měření nijak zvlášť přesná. Pro měření používám watt-metr Energy Check 3000.
Základní výkonové údaje (z testu):
Read MB/s Write MB/s
Disk: Min: Max: Avg: Min: Max: Avg: Acess:
WD10EZRX GREEN 70 218 118 36 119 66 17.2 ms
WD20EFRX RED 66 168 115 57 146 104 19.9 ms
ST2000VX000 SEAGATE 97 232 178 66 147 118 14.2 ms
V přílohách jsou obrázky výsledků testů.
Ceny s DPH
WD10EZRX GREEN 1509 Kč/Ks 1.62 Kč/GiB WD20EFRX RED 2633 Kč/Ks 1.41 Kč/GiB ST2000VX000 SEAGATE 2400 Kč/Ks 1.29 Kč/GiBCo k tomu říct: „WD je horší než Seagate a proto Seagate končí s klasickými disky a čtení je ekologické, proto GREEN je na tom lépe než RED, přičemž zápis zvládá ± stejně (ano, jsou to jiné kapacity…“
Na první závěr, parkování u GREEN disků:
Věděl jsem, že budu muset něco udělat, ale nečekal jsem, že nebude stačit hdparm.
Po chvíli hraní (několika více hodin provozu) jsem tam měl hodnotu u
193 Load/Unload Cycle Count skoro 900.
hdparm -B hlásí APM level = not suported (mimochodem u všech uvedených disků)
I když ve výpise hdparm -I najdeme * Power managment feature set
Pomocí utility od WD a FreeDOS-u jsem uspěl idle3 bylo nastaveno na „vypnuto“ - tedy konec parkování (maximum šlo nastavit 300 sec), existuje i idle3-tools projekt, ale nezkoušel jsem.
Drobná poznámka: pro uplatnění nové hodnoty musí být disk opravdu na chvilku vypnutý, takže bych „jen“ restart nedoporučoval.
Před přestavením se systém dostával s celkovou spotřebu až k 52 W, po přestavení 55-57 W, jak je uvedeno výše.
Na druhý závěr, ventilátory:
Nejraději používám Artic cooling ventilátory nakupované v TS-Bohemii, ale protože jsem to chtěl osadit jednou 140-kou, která v TS-ce nebyla, tak jsem si koupil červený ventilátor, ale už jsem zas na nějakou dobu vyléčený, dělá oproti a ARCTIC F14 PWM randál, s bednou dodaná 120-ka označená jako tichá, oproti ARCTIC F12 PWM je na to podobně, navíc při vyšších otáčkách plašila myši ultrazvukem, takže nakonec jsem všechny ventilátory zas osadil od Arctic-u a s PWM.
Bohužel Alza má na tyto komponenty docela fuj ceny (o 10 % vyšší než se sluší a až o 20 % vyšší než TS-ka…).
Tiskni
Sdílej:
Hraní s malým serverem I.
Xeon E3 3,30 GHz RAM: 32GiB 2x 1TB 4× 2TB…
dd if=/dev/urandom of=smaz bs=1048576 count=500
conv=fsync
conv=fsync - tady je to asi jedno, protože spíš je to rychlost dávaní, než zapisování (a moc jsem na tím nepřemýšlel). Ale uvědomil jsem si, že v některý připravených věcech (na ty testy) mám oflag=sync a teď vlastně nevím jaký je v tom rozdíl.
.
conv=fsync provede fsync nakonec, ale oflag=sync asi po každém bs.
, ten výkon bude využitý jen opravdu ojediněle, ale předchozí uvedené železo je semo-tamo nedostatečné a má radikálně nedostatečnou diskovou kapacitu (a musel by tam jít nový řadič) a nedostatečnou paměť (kde toho už moc udělat nelze), a za chvílí se tam možná začnou šklebit kondíky… $ time dd if=/dev/urandom of=smaz bs=1048576 count=500 500+0 records in 500+0 records out 524288000 bytes (524 MB) copied, 39.0765 s, 13.4 MB/s real 0m39.078s user 0m0.003s sys 0m38.990s2 roky stary desktop s Core i3-2100; 2x3.1GHz; bez TurboBoost. Disk asi 3-4 roky stary WD Green 1TB, 5400rpm. sha512sum uz hadze tak nejak ocakavane vysledky:
$ time sha512sum smaz 33c85bac1e5eb6...271eddcc smaz real 0m2.188s user 0m2.140s sys 0m0.043s
Nieco ti tam asi hnije, alebo ten RAID zerie viac, nez by som cakal:To mu hnije spíš urandom, tohle se přece vejde do cache.
~ # time dd if=/dev/urandom of=nesmaz bs=1048576 count=500 500+0 records in 500+0 records out 524288000 bytes (524 MB) copied, 57,4556 s, 9,1 MB/s real 0m57.488s user 0m0.000s sys 0m57.324s ~ # time sha512sum nesmaz 33c85bac1e5eb6...271eddcc nesmaz real 0m2.975s user 0m2.888s sys 0m0.080s ~ # time dd if=/dev/urandom of=/dev/null bs=1048576 count=500 500+0 records in 500+0 records out 524288000 bytes (524 MB) copied, 56,4191 s, 9,3 MB/s real 0m56.422s user 0m0.000s sys 0m56.376sCore i3, notebook, šifrovaný disk.
time dd if=/dev/urandom of=smaz bs=1048576 count=500 500+0 records in 500+0 records out 524288000 bytes (524 MB) copied, 57.7799 s, 9.1 MB/s real 0m57.782s user 0m0.000s sys 0m53.927sNa NE-šifrovanou partition:
time dd if=/dev/urandom of=/tests/imega/smaz bs=1048576 count=500 500+0 records in 500+0 records out 524288000 bytes (524 MB) copied, 54.0388 s, 9.7 MB/s real 0m54.041s user 0m0.000s sys 0m53.419sOpakovaně se to mění až v 10 %. (A při detailním sledování v průběhu, vidím, že někdy se zatížení CPU sníží a někdy i přeskočí z jádra na jádro…)
time dd if=/dev/urandom of=/dev/null bs=1048576 count=500 500+0 records in 500+0 records out 524288000 bytes (524 MB) copied, 55.1809 s, 9.5 MB/s real 0m55.183s user 0m0.000s sys 0m55.083sA jak vidno z diskem to nemá mnoho společného.