plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Je to takový bulvární titulek, nicméně pravdivý. Došel mi info e-mail, že Alza jde do Evropy (nevím kde doposud byla…) Pro Evropu má alzashop na rozdíl od ČR, podle které ČR není v evropě, kde má jen alza. :)
Když se do evropského eshopu přihlásíte odsud z ČR, napíše, že do ČR lze doručovat jen z mimoevropského alza.cz.
No a když si najdete položky v Evropě a v ČR, přepočítáte kurzem ČNB, který je často vyšší než u vaší banky, zjistíte, že máme jiné ceny, není to moc, ale mimo Evropu, tedy v ČR, je to dražší než v Evropě.
Tak mně nějak napadlo, jak moc je to v pořádku, aby česká firma neumožňovala nákup ve své cizojazyčné verzi e-shopu a platbu v EUR. Morálně je to samozřejmě, podle mě, špatně, ale jestli to třeba není i v rozporu s něčím. A to nemluvě o tom, že nabízí jiné ceny - možná je to jen technická záležitost, nicméně jaká náhodička, že to zrovna tady máme dražší. Při cenách alzy (vysokým oproti některé konkurencí) a jejich obratu, musí mít dostatečnou marží aby drobné výkyvy mohli unést a pohybovat se šul-nul.
Možná se zbytečně „pletu“, ale přistupuji k tomu jako typický český človíček, který má pocit, že ho chce stále někdo okrást(, protože ho stále někdo okrádá :)).
Tiskni
Sdílej:
dokonca aj zo Slovenska hlasi, ze pre CR mam pouzit alza.cz :)
v tom europskom eshope si staci dat cenu v eur, a porovnat s alza.sk - pekny rozdiel.
Co k tomu říct? Snad jedině využít situace a přes různé fyzické mailboxy nakoupit třeba v Německuehm, a proč vůbec nakupovat u takovejhle šmejdů? - jsou snad ty zaváděcí ceny nějak významně pod tím, za kolik se daj věci sehnat v ostatních obchodech, co mají nízké ceny stabilně? co vůbec lidi do Alzy táhne, když každej druhej akorát tak nadává na jejich vlezlý reklamy apod.?
za kolik se daj věci sehnat v ostatních obchodech, co mají nízké ceny stabilně?
A které jsou to ty obchody, které mají trvale a systematicky nižší ceny? Předpokládám ovšem, že jsou ty ceny nižší významně. Jestli na zboží za pět tisíc ušetřím padesát korun, to opravdu nehodlám řešit.
co vůbec lidi do Alzy táhne, když každej druhej akorát tak nadává na jejich vlezlý reklamy apod.?
Tak třeba v mém případě je to přehledný e-shop, široký sortiment, dobré ceny, rychlé dodání a AlzaDrive při cestě z práce domů.
to já nevím, elektroniku moc nenakupuju a už vůbec ne v Německu, jak navrhoval kolega ... nicméně v ČR, resp. v mém dosahu, to za mejch mladejch let bejval třeba Alfacomp (než se přejmenoval na Alfa a pak byl sežrán konkurencí), slyšel jsem, že některé věci lidi dost často nakupujou v i4wifi apod. ...za kolik se daj věci sehnat v ostatních obchodech, co mají nízké ceny stabilně?A které jsou to ty obchody, které mají trvale a systematicky nižší ceny?
Předpokládám ovšem, že jsou ty ceny nižší významně. Jestli na zboží za pět tisíc ušetřím padesát korun, to opravdu nehodlám řešit.pokud si mohu vybrat, pak nevím, proč bych měl tu padesátikorunu navíc platit, i pokud to pro mě nepředstavuje problém ...? - a já to neřeším, řeší to za mě Heureka nebo zbozi.cz (budiž země lehká Jyxu ...)
vkus je od toho, aby se lišil ...co vůbec lidi do Alzy táhne, když každej druhej akorát tak nadává na jejich vlezlý reklamy apod.?Tak třeba v mém případě je to přehledný e-shop,
široký sortiment,tomuto argumentu nerozumím - buď mají to co chci nebo nemají, jestli mají deset nebo deset milionů dalších věcí, co nechci, je mi putna
dobré ceny,již rozebráno výše ...
rychlé dodáníto mi nepřijde jako konkurenční výhoda, do druhého dne zasílají snad už skoro všichni ...
a AlzaDrive při cestě z práce domů.ok, tak to máme jednoho do statistiky ... a ti ostatní? - tak hustou síť výdejen zase Alza nemá ...
pokud si mohu vybrat, pak nevím, proč bych měl tu padesátikorunu navíc platit, i pokud to pro mě nepředstavuje problém
Je-li rozdíl v ceně takhle malý (a to až na výjimky je), vybírám obchod podle jiných kritérií. Koneckonců rozdíl v čase stráveném nákupem může být pro mne významnější, někdy dokonce nepokryje ani cenu benzínu navíc za zajížďku. Stejně tak když budu sestavovat počítač, tak sice možná koupím procesor jinde, ale většinu komponent koupím z jednoho e-shopu, než bych kvůli pár korunám posílal deset objednávek.
dobré ceny,již rozebráno výše ...
Neřekl bych. Moje zkušenost je, že TS Bohemia nebo CZC mají u většiny sortimentu ceny natolik podobné, že je pro mne rozdíl nezajímavý. Občas se najde něco, kde je rozdíl výraznější, ale to funguje oběma směry. Když na takovou situaci narazím, tak toho využiju, takže jsem třeba koupil sluchátka u Kasy, protože stála 2499 Kč, zatímco všude jinde 2999 Kč. Ale když jsou rozdíly na úrovni jednoho nebo dvou procent, tak radši upřednostním obchod, se kterým už mám (dobré) zkušenosti.
tomuto argumentu nerozumím - buď mají to co chci nebo nemají, jestli mají deset nebo deset milionů dalších věcí, co nechci, je mi putna
Když budu chtít výkonnější procesor nebo AV receiver, tak si samořejmě nejdřív vyberu konkrétní typ a pak budu řešit, kde ho koupím. Když budu chtít propojovací kabel, chladič na procesor nebo nějaký jiný "spotřební materiál" (a to je podstatně častěji), tak bude postup spíš opačný. Pak se hodí, že když vlezu do příslušné kategorie, tak tam vždy něco přijatelného najdu.
to bylo schováno v tom "pokud si můžu vybrat", tj. nemám-li jiný vážný důvod ...pokud si mohu vybrat, pak nevím, proč bych měl tu padesátikorunu navíc platit, i pokud to pro mě nepředstavuje problémJe-li rozdíl v ceně takhle malý (a to až na výjimky je), vybírám obchod podle jiných kritérií.
Koneckonců rozdíl v čase stráveném nákupem může být pro mne významnější, někdy dokonce nepokryje ani cenu benzínu navíc za zajížďku.... což já například obvykle neřeším zajížďky, neb si věci většinou nechávám posílat (a ten "takto malý rozdíl" již často bohatě pokryje poštovné, pokud vůbec nějaké je); v horším případě (třeba nekřesťansky drahé poštovné na "nebezpečnou" autobaterii) se tedy omezuju na obchody v místech, kudy bych v dohlednu mohl jet při nějaké jiné příležitosti, a ne jenom co mám po denní trase
Když budu chtít výkonnější procesor nebo AV receiver, tak si samořejmě nejdřív vyberu konkrétní typ a pak budu řešit, kde ho koupím. Když budu chtít propojovací kabel, chladič na procesor nebo nějaký jiný "spotřební materiál" (a to je podstatně častěji), tak bude postup spíš opačný. Pak se hodí, že když vlezu do příslušné kategorie, tak tam vždy něco přijatelného najdu.to je ale zase otázka, kolik toho člověk nakupuje - pokud ten kabel přihodíte k něčemu jinému, co tam už kupujete, tak jo, ale pokud prostě jenom budu potřebovat kabel, pak mě nicmoc netáhne hledat jej konkrétně někde na Alze (resp. tady v kraji spíše u TS) - a abych pravdu řekl, naposled jsem propojovací kabel kupoval v Kauflandu
neb si věci většinou nechávám posílat
Místní pošta s otevírací dobou 8-11 / 13-17 a práce 45 km daleko člověka odnaučí nechat si zboží posílat. Stačí že tam čas od času musím pro DVR od úřadů. :-( Proto kromě obchodů, které mám při cestě (Alza, Mall, Kasa) preferuji Zásilkovnu (za rohem) nebo Uloženku (při cestě).
Místní pošta s otevírací dobou 8-11 / 13-17 a práce 45 km daleko člověka odnaučí nechat si zboží posílat.Tak já naštěstí pracuju z domova, ale chození na naši poštu mě otravuje. Teď se zaměstnavatel rozhodl mi poštou posílat stravenky a pošta jaksi nedoručuje do bytů. Navíc se čas od času stane, že tu zrovna v době, kdy přijede pošta nejsem, takže nedoručují i právem. Když jsem se na poště ptal, zda je možné si nechat poštu doručovat na zavolání, bylo mi řečeno, že mám zajít za vedoucí, tedy žádný připravený formulář.
No a když si najdete položky v Evropě a v ČR, přepočítáte kurzem ČNB, který je často vyšší než u vaší bankyV tom je imho ten zakopaný pes - kurz na ČNB je vždy výhodnější než co dostaneš reálně v bance nebo při nakupování online. Například včera jsem nakupoval na eBayi v dolarech s kurzem 22,323, zatímco na ČNB byl včera kurz 21,447.
Alza jsou šmejdi. Zrovna dneska mi od nich zase přišel spam – už poněkolikáté mi svévolně změnili nastavení, kde jsem měl spam samozřejmě vypnutý. Když jsem se tam dnes podíval, bylo „Nechci dostávat žádné akční nabídky“ nechci zase nezaškrtnuté.
Vždycky si ofotím obrazovky a poznamenám, když jsem nastavení opravoval.
To je sice hezké, že je jim to líto, ale jsem zvědavý hlavně na to zajištění nápravy…
česká specialita je nechat si srát na hlavuTo je úhel pohledu. V některých zemích (asi převážně v Asii) tomu říkají slušné chování při obchodování.
Už včera přišla odpověď. Dokonce od teamleadera!
Dobrý den pane Kučero,
velice mě mrzí komplikace, která se projevila níže popsaným způsobem.
Dle prověření je skutečně zasílání nabídkových emailů na email …@… zcela zrušeno. Provedl jsem aktualizaci, aby Vám již skutečně nic nepřišlo.
V případě jakýchkoliv dalších přání či dotazů nás neváhejte kontaktovat.
Rozhoduju-li o ceně nějakého produktu na trhu, je amornální či protizákonné nastavit různou cenu pro úplně ten samý produkt dle kupní síly daného trhu (děleno asi podle země)? Najdu-li nějakou standardizovanou cenu, kterou jsou zákazníci na danném trhu za produkt ještě ochotni zaplatit, tahle cena se bude pro jednotlivé trhy lišit (někdy mám pocit, že všechno stojí naprosto stejně a liší se tou pouze znakem měny za částkou ), někdy klidně o řády. Můj selský rozum říká, že pokud se mi to povede, tak vlastně nějaký produkt budu schopen zpřístupnit pro víc trhů po zeměkouli než když nastavím jednotnou cenu, kdy se asi budu muset orientovat dle nejsilnějšího trhu a ty ostatní ostrouhají, protože jim to přijde moc drahé a zároveň budou-li různé trhy schopny akceptovat takto nastavenou cenu tak z globálního pohledu ještě vidělám, protože i když tržní kapitalizace ostatních trhů nemusí být bůh ví jak zavratná, tak součet všech je furt více než pouze toho nejsilnějšího. Dále mi můj selský rozum říká, že na tom není nic amorálního (ostatně pokud si zákazníci daného trhu myslí, že se jim vyplatí tahat něco přes půl zeměkoule, tak nech si můj produkt kupují kde chtějí) ergo by na tom nemělo být ani nic protizákonného, ne?
Můžu očekávat nějaké negativní efekty? Jakože asi můžu, takže jaké? Jmenuje se taková metoda vůbec nějak a je popsaná?
ale je nemorální vynucovat umělá omezení na to, kdo smí na kterém trhu nakupovat.To je fakt. Ale to bude způsobeno tím, že Alza si prostě pro podporu fungování své metody neumí najít nic jiného než národnostní systémové restrikce. Velmi kreativní a nápadité. Však doufám taky že na to dojedou…
Obecne se toto nazyva price targetingDík
Obecne se toto nazyva price targetingChápu. Takže největším úskalím metody jsou zákazníci sami a jejich nepředvidatelné reakce na takové chování.
Protizakonne to obecne neni, ale najdou se vyjimky ... napr. cena prace zamestance by u jednoho zamestnavatele na stejne pozici mela byt podle zakona vzdy stejna...Tohle IMHO platí pouze v případě, kdy je mzda stanovena mzdovým výměrem, který ale není součástí smlouvy.
Nejlevnejsi elektronika obecne je v krajine s nejvetsi kupni silouZdaleka se to netýká jen elektroniky, ale tak nějak vskoro všeho spotřebního zboží. Doporučuju třeba projít si Amazon a zkusit získavat různé věci z různých zemí. Myslím si, že v tom nepochybně bude hrát roli úroveň vážnosti kapitalistické ideologie v dané krajině nebo něco takového.
Alza ma svate pravo stanovit si ceny a podminky sluzeb, jak uzna za vhodne.Šangala má svaté právo o tom napsat blog.
Pokud vam jejich nabidka vadi, jednoduse ji ignorujte.Pokud vám to vadí, jednoduše ho ignorujte.
Jinak nastaveni ruznych cen na ruznych trzich je moralni a naprosto dle zakona i selskeho rozumu.Jinak psaní blogů o tom, co se člověku nelíbí je morální a naprosto dle zákona i selského rozumu.
Ale pokud vam vadim ja, jednoduse mne ignorujte.Proč? Mně přijde mnohem užitečnější, když někdo nesmyslnost tvých komentářů vypíchne
:p
No a když si najdete položky v Evropě a v ČR, přepočítáte kurzem ČNB, který je často vyšší než u vaší banky, zjistíte, že máme jiné ceny, není to moc, ale mimo Evropu, tedy v ČR, je to dražší než v Evropě.U "vaší banky" je 4% spread nad kurz ČNB. U devizovych obchodniku to bude jak rikate vyrazne mene. Ale porad to bude nad stredovym kurzem. Devizy nejsou Nemecke dluhopisy, aby s nimi nekdo cilene obchodoval se zapornym ziskem
Už vám to tejden melduju.