plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Protože staro-novou Nokii stále používám a i k vlastnímu překvapení, jsem nadmíru spokojen, potřeboval jsem si udělat držák do svého auta (bluetooth handsfree mám na cloně).
Moje auto je všude kulaté a není moc jednoduché kdekoliv cokoliv umístit, tak rozhodnutí padlo vlevo od volantu. Jsou tam spojeny plasty a je možné je přítlakem vychýlit. Po krátkém zamyšlení a odhadu jak to asi vypadá vevnitř se v hlavě zrodil možný tvar zobáčku.Psalo se tady o tisku mimo Zemi, tak jsem si říkal, že i něco ze Země by bodlo…
Takto tedy nějak může v praxi fungovat vývoj s 3D tiskem na Zemi. Toto celé bylo otázkou 4 dnů, ale lze to provést ve dvou dnech, protože tisk kompletu trvá ≈6 hodin a a tisk jen klipu mezi 1.5 - 2.5 hod.
Výtisky jsou z materiálu ABS a stavěny byly s vrstvením 0.1778mm.
Takže se na mém autě k relativně komplikovanému držáku MP4 s kloubem uchyceném na „šuplíček“, překrytu interního osvětlení a krytek stěračů, přidal 4. díl dělaný RP technologií, pominu-li, že mám i kompletní 3D sken (mrak bodů/stl data) celého auta interieru i exteriéru, který se mi zatím ještě na nic nehodil…
Pro ty co mají v nicku na začátku například ‚O‘ :), tak je to v pořádku, zaměstnavatel z toho má to, že zvednu pracovní telefon i ve svém autě a svém volné čase :).
Ale, vážněji, například na krytkách stěračů se zkouší změna barevnosti a odolnosti vakuově litých dílů v praxi, na krytce vnitřního osvětlení, zachování čirosti RP vakuově litých dílů, a na stávajícím držáku se odzkouší stálost lepeného spoje v závislosti na střídání teplot v praxi (nějaké zkoušky máme).
PS: Poslední obrázek je ve vyšším rozlišení, je patrný i povrch, pokud to někoho zajímá…
Tiskni
Sdílej:
Ten materiál docela dobře pohlcuje vibrace, síla se rozkládá na plochu a plasty auta jsou „měkké“ ( a když, byť si myslím, že k tomu nedojde, bych klip udělal z PC-ABS nebo pevnějšího PC, případně z pružnějšího materiálu).
Držák na MP4 má sice lehčí přístroj, ale klip je hodně napnutý a je tam už několik let beze změny.
Přiložil jsem STL modely s odchylkou od tvaru 0.03mm (standardně používáme s odchylkou 0.01-0.02mm), když se podíváš na klip, tak kriticky je namáhaný je zobáček na tah, a pevnost zobáčku je výrazně vyšší než pevnost palubky, takže to „vibruje“ jako celek.