Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Protože staro-novou Nokii stále používám a i k vlastnímu překvapení, jsem nadmíru spokojen, potřeboval jsem si udělat držák do svého auta (bluetooth handsfree mám na cloně).
Moje auto je všude kulaté a není moc jednoduché kdekoliv cokoliv umístit, tak rozhodnutí padlo vlevo od volantu. Jsou tam spojeny plasty a je možné je přítlakem vychýlit. Po krátkém zamyšlení a odhadu jak to asi vypadá vevnitř se v hlavě zrodil možný tvar zobáčku.Psalo se tady o tisku mimo Zemi, tak jsem si říkal, že i něco ze Země by bodlo…
Takto tedy nějak může v praxi fungovat vývoj s 3D tiskem na Zemi. Toto celé bylo otázkou 4 dnů, ale lze to provést ve dvou dnech, protože tisk kompletu trvá ≈6 hodin a a tisk jen klipu mezi 1.5 - 2.5 hod.
Výtisky jsou z materiálu ABS a stavěny byly s vrstvením 0.1778mm.
Takže se na mém autě k relativně komplikovanému držáku MP4 s kloubem uchyceném na „šuplíček“, překrytu interního osvětlení a krytek stěračů, přidal 4. díl dělaný RP technologií, pominu-li, že mám i kompletní 3D sken (mrak bodů/stl data) celého auta interieru i exteriéru, který se mi zatím ještě na nic nehodil…
Pro ty co mají v nicku na začátku například ‚O‘ :), tak je to v pořádku, zaměstnavatel z toho má to, že zvednu pracovní telefon i ve svém autě a svém volné čase :).
Ale, vážněji, například na krytkách stěračů se zkouší změna barevnosti a odolnosti vakuově litých dílů v praxi, na krytce vnitřního osvětlení, zachování čirosti RP vakuově litých dílů, a na stávajícím držáku se odzkouší stálost lepeného spoje v závislosti na střídání teplot v praxi (nějaké zkoušky máme).
PS: Poslední obrázek je ve vyšším rozlišení, je patrný i povrch, pokud to někoho zajímá…
Tiskni
Sdílej:
Ten materiál docela dobře pohlcuje vibrace, síla se rozkládá na plochu a plasty auta jsou „měkké“ ( a když, byť si myslím, že k tomu nedojde, bych klip udělal z PC-ABS nebo pevnějšího PC, případně z pružnějšího materiálu).
Držák na MP4 má sice lehčí přístroj, ale klip je hodně napnutý a je tam už několik let beze změny.
Přiložil jsem STL modely s odchylkou od tvaru 0.03mm (standardně používáme s odchylkou 0.01-0.02mm), když se podíváš na klip, tak kriticky je namáhaný je zobáček na tah, a pevnost zobáčku je výrazně vyšší než pevnost palubky, takže to „vibruje“ jako celek.