plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Dnes se vedle jiných věcí podíváme zejména na tři novinky přímo související s příchodem architektury Intel „Haswell“, nebo její příchod předznamenávající. Dojde ale i na vývoj v pevných discích a čínské Baidu…
Kdybych chtěl šířit poplašnou zprávu (což podle § 199 trestního zákona není moc dobrý nápad , tak bych napsal něco, že se obávám, jestli se základní desky Intel vůbec dožijí uvedení „Broadwellu“. Je to sotva něco přes měsíc, co jsme si psali, že Intel přestane s výrobou vlastních základních desek a už tu máme první důsledek této informace: výrobci počítačů se patrně začali již na tento moment připravovat a přesouvají své objednávky k jiným výrobcům desek a Intel se tak zkrátka ocitl v pozici, že totálně přestřelil odhady odběrů. Musel tak u svých dodavatelů zredukovat objednávky výroby základních desek o celých 75 %, neboli na pouhou čtvrtinu. Pro březen si tak objednal jen 100 tisíc základních desek, zatímco ještě loni hovořil se svými partnery z řad dodavatelů komponent o tom, že v první polovině roku 2013 bude vyrábět celých 400 tisíc kusů.
Přičtěme si k tomu, že celkově segment desktopu a tudíž i základních desek (které se tak často neobměňují) zažívá poklesy, jak se zájem spotřebitele přesouvá k mobilním produktům, a máme recept na konec rychlejší, než jaký byl v plánu. Ne nebojte, Intelovy desky ještě nějakou dobu vídat budeme, ale ten čas se nyní zjevně opět o něco zkrátil oproti původním plánům. Zajímavý vývoj.
Errata pro „Haswell“ údajně nese jednu nemilou informaci týkající se řadičů USB 3.0 v čipsetech pro tuto generaci. Intelu se cosi pokazilo a dokud nebude připravena nová revize, budou se čipsety a tudíž jimi osazené počítače potýkat s nekorektně fungujícím úsporným režimem S3 (všeobecně známým jako Suspend to RAM).
Věc se má mít tak, že po probuzení stroje z S3 se nenahodí korektně k USB 3.0 připojená zařízení a tak například pokud jste zaklapli víko během přehrávání filmu, to po probuzení nebude pokračovat. Podobně například pokud zaklapnete během jakéhokoli jiného datového přenosu z/do USB 3.0 zařízení, po probuzení se to „podělá“. Řešením bude pouze „vystoupit-nastoupit“ s daným zařízením, což je poněkud frustrující. Intel celou věc zatím nekomentoval s odůvodněním, že o neuvedených produktech si nepovídá.
Připomenu, že to není poprvé, chybou byl postižen kupříkladu i čipset Intel P67 ze „Sandy Bridge“ generace, tomu zase zlobil SATA řadič. Tomuto tématu jsme se obšírněji věnovali v Hardwarových novinkách před dvěma lety.
Intelu se na čipy papírově nejvyšší v chystané rodině „Haswell“ vešla vedle spousty jiných prvků i embedded DRAM, která posílí výkon integrovaného GPU. Jak už víme, i s ohledem na to, že jde o 22nm tock, Intel výrazně zapracuje na architektuře, což tentokrát neznamená ani tolik CPU část, jako spíše právě GPU.
„Haswell“ tak ve verzích s nejvyšší integrovanou grafikou HD Graphics 5200 bude mít k dispozici vždy eDRAM. Nižší verze nikoli, možná by to s ohledem na jejich výkon bylo zbytečné, nebo výrobě nákladné (někam musí směřovat částečně defektní čipy), případně marketingově nevhodné. Uvidíme.
Vše bylo identifikováno z ovladačů, které u této jediné verze IGP nesou tučný řetězec: Intel(R) HD Graphics 5200 with High Speed Memory, nižší verze HD Graphics nic takového nemají. Obecně ale řada procesorů s IGP typu HD 5xxx zamíří jen do mobilního segmentu, kde z ní užitek bude, takže po Intel IGP s eDRAM počítejme v noteboocích (případně Ultraboocích, pokud se nakonec Intel uvolí do tohoto form-factoru pustit i něco vyššího než „Haswelly“ s maximálně HD Graphics 5100), nikoli desktopech.
V desktopech se použití verze s eDRAM jeví jako plýtvání potenciálem, uživatel bude buď spokojen s výkonem grafiky bez eDRAM, nebo je to beztak hráč, který integrovanou grafiku ani nepoužívá. Samozřejmě ale vše výše uvedené se klidně ještě může změnit, jedná se o neoficiální informace.
V nadpisu zaznívá vše potřebné, Seagate končí s jednou kdysi oblíbenou produktovou řadou, jelikož se mu ukazuje výhodnějším nabídnout zákazníkům 5400otáčkový disk s flashovou cache v řádu jednotek či desítek GB. Doba již pro takové řešení uzrála a dle Seagate v podstatě ukončuje morální životnosti 7200otáčkových notebookových disků.
A asi nelze než přednímu výrobci HDD dát za pravdu. Doby, kdy se z rychlého HDD dalo nějak benefitovat, jsou pryč. Rychlostí přenosu 7200otáčkových disků sotva dva roky starých dosahují již současné, nebo příští generace 5400otáčkových (díky rostoucí hustotě dat na plotnách) a technologie jako HAMR toto jen posílí. Zbývá nám tedy rychlejší přístupová doba či zpoždění, ale to zase cela smetla se stolu technologie NAND flash.
Lze očekávat, že Seagate bude 7200otáčkové disky ještě nějakou dobu prodávat. Pro případné zájemce, či prosté odpůrce SSD či HHD (Hybrid Hard Drive), je zde ještě Western Digital a Toshiba, oba 7200otáčkové disky velikosti 2,5 palce nabízejí, Toshiba s kapacitou až 640 GB, Western Digital dokonce v rámci řady WD Black i 1 TB se zárukou 5 let.
Serverová platforma Marvell Armada XP získala dalšího významného zákazníka. „Čínský Seznam.cz“, Baidu, si dobře spočítal provozní náklady a svoji cloudovou službu Baidu Cloud tedy staví na ARMových serverech se čtyřjádrovými ARM SoC od uvedného výrobce. Celkové náklady (TCO – total cost of ownership) totiž bude mít díky tomuto kroku o 25 % nižší ve srovnání s tím, co nabízí x86.
Marvell Armada XP staví na quad-core ARMv7 járech o pracovní frekvenci 1,6 GHz s podporou až 16 GB paměti (typ DDR2, DDR3 či DDR3L) z hlediska stavby MNOHOjádrového řešení pro velké úložiště je podstatné, že každý SoC nese dva SATA 2.0 porty a také Ethernet konektivitu, která navazuje na 10Gbps Ethernet, kterým budou propojeny jednotlivé moduly v racku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: