V Lucemburku byly oznámeny výsledky posledního kola výzev na evropské továrny pro umělou inteligenci neboli AI Factories. Mezi úspěšné žadatele patří i Česká republika, potažmo konsorcium šesti partnerů vedené VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. V rámci Czech AI Factory (CZAI), jak se česká AI továrna jmenuje, bude pořízen velmi výkonný superpočítač pro AI výpočty a vznikne balíček služeb poskytovaný odborníky konsorcia. Obojí bude sloužit malým a středním podnikům, průmyslu i institucím veřejného a výzkumného sektoru.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.105 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.105 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve Firefoxu bude lepší správa profilů (oddělené nastavení domovské stránky, nastavení lišt, instalace rozšíření, uložení hesla, přidání záložky atd.). Nový grafický správce profilů bude postupně zaváděn od 14.října.
Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.
ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.
Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
Renesas Mobile naskakuje do stejného vláčku jako Samsung se svým SoC Exynos 5 Octa a pro chystanou, čerstvě představenou generaci ARM SoC APE6 volí nejen novou generaci GPU PowerVR Series6, ale i koncept 4+4jádrového CPU big.LITTLE. To sestává ze čtveřice úsporných jader ARM Cortex-A7 pro klidový běh, resp. běžnou práci a čtveřice Cortex-A15 pro chvíle, kdy je třeba plný výkon bez ohledu na nižší energetickou efektivitu ve srovnání s A7.
Vedle APE6 představil Renesas v Barceloně i nižší SoC APE5R využívající dvě jádra Cortex-A9 a grafiku z předchozí generace PowerVR Series5XT MP. Oba typy zamíří do produktů již tento rok. Renesas se dále hodně snaží i v automotive segmentu, pro které předvedl dvě platformy R-Car H1 a R-Car H2. Prvně jmenovaná nasadí GPU PowerVR SGX543MP2 s výkonem 40 GFLOPS a podporou OpenGL ES 2.0/OpenVG 1.1, druhá vyšší pak rovnou PowerVR Series6 GPU, mimo jiné s podporou OpenGL ES 3.x. Zákazníci si budou moci vybrat, jestli jako OS nasadí Linux, Windows Automotive Embedded či QNX.
Ani dva známí výrobci smartphonů nezůstávají pozadu. Huawei ale na MWC 2013 žádný telefon s osmijádrem nepředstavila, to si schovává na druhou polovinu roku, ale oficiálně jej potvrdil Richard Hu, šéf Device Group. Podle všeho půjde o dříve diskutované vlastní řešení v podobě čipu HiSilicon K3V3, navazujícího na současný čtyřjádrový K3V2.
Korejské Timesy zase informují o vývoji osmijádrového čipu Odin u LG, který se blíží do finále. Jako jiné podobné bude i tento vyráběn 28nm HKMG technologií u TSMC a objeví se prý ve smartphonu Optimus GII. Spekulace jsou podobné jako u Huawei, mělo by jít opět o využití konceptu big.LITTLE.
Vedle Nvidie, jejíž Tegru 4 jsme si představili v lednu, stejně jako Snapdragon 800 od Qualcommu, se čtyřjádrového konceptu bude držet jak Mediatek, tak ST-Ericsson, který na MWC 2013 předvedl 3,0GHz quad-core Cortex-A9. Tak vysokého taktu mohl docílit pouze díky použití odlišné výrobní technologie, a sice 28nm FD-SOI, obvykle používané pouze pro „velké procesory“. Jeho SoC NovaThor L8580 ale bude konkurenceschopné díky možnosti běhu na 1,0 GHz při 0,6V napájení a jen poloviční spotřebě: nebude spoléhat na přepínání quadů úsporných a výkonných jader, vše obstará frekvenčně-napěťová flexibilita SOI technologie a stále více než dostačující jádra Cortex-A9.
Tohle bude na ARM poli zajímavý rok. Čekejme malé i velké bitvy, už teď se Qualcomm a Nvidia hádají, kdo z nich má výkonnější čip, co teprve až se připojí i ostatní .
Pokud Pentaxu dosud něco chybí, tak je to 20Mpix+ tělo, ať již full-frame, nebo APS-C. A odteď mu bude chybět ještě citelněji, Nikon totiž po středním model D5200 uvedl na trh i výše posazenou zrcadlovku D7100. Ta využívá 24Mpix snímač (oproti 16Mpix v D7000; rozlišení fotografií je rovných 6000×4000) a nový výkonný 51-point AF modul Multi-CAM 3500DX (15 bodů křížových, středový pracuje až do f/8) plus své tradičně dobré, 2 016pixelové měření 3D Color Matrix Metering II (s tímto systémem začínal Nikon již v době kinofilmových zrcadlovek). I poslední výhoda Pentaxu – absence low-pass filtru u středně drahého modelu K-5 IIs – padá, Nikon D7100 totiž tento filtr také nevyužívá a za cenu vyššího rizika vzniku moaré tak dává potenciál pro maximálně ostré fotografie, omezené v podstatě pouze kvalitami objektivu či difrakcí.
Rozsah citlivostí končí na 25 600v rozšířeném režimu, standardní je 100 až 6 400. Displej slušně polepšil, je 3,2palcový s 1229k body (matice RGBW, tedy rozlišení standardních 640×480), ani optický hledáček nenechává Pentaxu žádnou rezervu, je pentaprismový se 100% pokrytím a 0,94násobným zvětšením. Závěrka nabízí časy až po 1/8000 sekundy. Kontinuální snímání frčí 6 fps, video je 1080/60i/25p (u nás 50i/24p) se stereo zvukem a do těla se strkají dvě SD karty (vč. typu SDXC a podpory UHS-I rozhraní, samozřejmě). S dodávaným akumulátorem vydrží Nikon D7100 na 950 snímků (dle metodiky CIPA). Tělo navíc velice rychle reaguje, po zmáčknutí spouště vyfotí scénu se zpožděním jen 0,052 s (dle CIPA metodiky), při cropu na celkových 2,0× umí fotit dokonce 7 fps kontinuálně a AF body pokrývají větší část snímku než bývá zvykem.
Dále asi nemá smysl zdůrazňovat kvalitní konstrukci chránící útroby proti vlhkosti i prachu, kvalitou odpovídající Nikonu D300s. Závěrka je testována na 150 tisíc cyklů, ale tělo i tak zůstává poměrně lehké, s rozměry 136 × 107 × 76 mm váží jen 765 g včetně akumulátoru. Zkrátka a dobře, nějak nevím, co by mohl Pentax udělat lépe, aby tuhle zrcadlovku s cenovkou 27 990 Kč překonal. Napadá mě leda obligátní mechanická stabilizace snímače a jeho lépe řešené automatické čištění či AVCHD 2.0 video s 1080/50p či schopnost vytěžit z 24Mpix snímače více dynamického rozsahu (stále jsem přesvědčen o tom, že na již brzy chystaná zrcadlovka Pentax K-3 bude 24Mpix APS-C, byť bych samozřejmě raději viděl full-frame). Hlavně ale neošidit vstupy/výstupy, kterých má D7100 něurékom.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Přesně tak, defaultně ostří obojí – AF-ON i namáčknutí spouště – a v menu se dá přepnout ostření jen na tohle tlačítko. Jednou jsem si to nastavil na zkoušku (mám D800, ale ta zadní strana vypadá skoro stejně a funguje to asi taky stejně) a od té doby nevypnul… :)
Na Nikonech, kde tohle není, se dá ostření přiřadit tlačítku AE-L/AF-L. Ale to už mi přijde pro palec nepříjemně daleko, alespoň na D90.