Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 23:58
Páté vydání následníka již zesnulých distribucí Mandrakelinux a Mandriva přináší trošku konzervativnější složení softwaru, což je v mnoha ohledech naopak kladem. Pojďte se podívat, jak Mageia 5 vypadá a co nabízí.
Dnešní představení nového vydání staré dobré distribuce nebude téměř v ničem objevné. Mageia 5 se totiž drží své tradice mírného konzervatismu, takže ač nám za několik hodin začne červenec a máme tu relativně čerstvě jádro verze 4.1, Mageia 5 staví na kernelu 3.19.8 (s podporou DMA-BUF + fences). Je to na škodu? Inu, pokud třeba máte Broadwell či Skylake (ha, ha, ha, jsem to ale vtipálek , tak vás může mrzet chybějící pokrok v ovladačích, případně pro majitele radeonů jde o to, že na nejnovější pokrok v podobě next-gen ovladače AMDGPU si ještě počkají (kdo ví, možná až do vydání Mageiy 6).
Pro grafiky Nvidia z hlediska proprietárního ovladače, jelikož Nvidia zahodila podporu pro starší karty, jsou zde tři větve: balíček nvidia304
pro Geforce 6/7, balíček nvidia340
pro Geforce 8/9 a 100 až 415 a nakonec aktuální nvidia-current
pro Geforce od 420 výše. Plus samozřejmě ovladač nouveau. Instalátor systému se při instalaci v případě možnosti ptá, jeslti chcete používat otevřený, nebo rovnou stáhnout a nahodit uzavřený ovladač (ověřeno na GeForce GTX 750 Ti).
Z dalších věcí je zde X.Org 1.16.4, Qt 5.4.0, GTK+ 3.14.8, mezi desktopovými prostředími pak KDE 4.14.3 (ale také Plasma 5.1.2 a Frameworks 5.5), GNOME 3.14 (plus „Gnome Classic“), Cinnamon 2.4.5, MATE 1.8.0, Xfce 4.12, LXQt 0.9.0 (a také LXDE na instalačním DVD), Enlightenment E18 (a mnoho dalších lehkých desktopů jako afterstep, awesome, dwm, fluxbox, fvwm2, fvwm-crystal, i3, icewm, jwm, lightdm, matchbox, openbox, pekwm, sugar, swm, windowmaker) a za aplikací třeba LibreOffice 4.4.2.2, Firefox ESR 31.7.0 (má být velmi (možná už byl) brzy upgradován na Firefox ESR 38.x). Balíčkovací systém používá RPM 4.12.0.1 s tzv. weak dependencies managementem. Editor HandBrake má podporu x265, konvertor Transmageddon podporuje VA-API, přibyl lehký prohlížeč fotografií Phototonic, instalátor Flashe freshplayerplugin
, který využívá instalačku pepperflashe z Chrome (je nutno ji stále dodat ručně).
Zkrátka novinky jsou celkem příjemné, ale nic co by představovalo revoluci. A to je dobře.
Instalátor je obligátní klasika, nic zásadního se nemění, snad jedině ta podpora instalace uzavřeného ovladače pro GPU.
Musím bohužel konstatovat, že mi opět neběžela přímo v instalaci Wi-Fi (může jít o pebkac, nevím), ale vytvoření UEFI / Grub2 instalace na mém stroji (Haswell Refresh a ASROck deska s UEFI) vedlo k nebootovatelnému systému. Možná chyba v implementaci Grubu2, nebo něco jiného, nicméně nejrychlejším řešením pro mě bylo repete klasickou cestou.
Zabydlení v KDE je stejné jako u Mageiy 4. Ostatně jde stále o KDE 4, s ohledem na zkušenosti s horší stabilitou „KDE 5“ v Kubuntu 15.04, za to Mageiu spíš chválím.
Mageia Welcome je zde stále a funguje dobře. Skrze ni nahodíte jak repozitáře, tak dodatečné instalace, včetně metabalíčků pro audio a video kodeky a mnoho dalšího včetně Skype a Flashe. Musím uznat, že od prvního objevení mi tento nástroj je stále sympatičtější.
Následně už začínají putovat i aktualizace. Nastavení všeho možného je bezproblémové.
GNOME i Xfce, stejně jako LXDE / LXQt vypadají víceméně standardně, ovládají se tak jak jsme zvyklí a totéž platí i pro zbývající GUI prostředí. Cinnamonu se týká stejný problém jako s Mageiou 4: opět mi odmítá nastartovat, s chybovou hláškou u Cinnamon i Cinnamon2D.
Mageiu 5 jsem osobně začal provozovat někdy v době vydání 5 Beta 1, tedy od poloviny listopadu. Už tehdy šlo o poměrně stabilní systém, který nabízel novější verze aplikací než Mageia 4, případně aktualizační vydání Mageia 4.1 uveřejněné po Heartbleed aféře. I o finálním vydání si dovolím říci, že pokud si pohlídáte známé chyby (a nebudete chtít používat Cinnamon, pokud vám také nepoběží , pak dostanete systém sice neběžící na bleeding-edge verzích programů, ale dobře udržovaný a stabilní (což jsem opravdu o Kubuntu či Lubuntu verze 15.04 říci bez uzardění nemohl). Vše je tak otázkou toho, jaká linuxová distribuce vám svojí filosofií či stabilitou vývoje nejvíce vyhovuje. Faktem totiž je, že s Mageiou se to poslední měsíce dost třáslo, je na ní stále znát, že vývojářů či balíčkářů není dostatečné množství a tak se vydání plánované na podzim/zimu daného roku může zpozdit až na léto roku příštího. Také je potřeba se smířit s tím, že ne na vše pro Mageiu najdete postupy, ne všechny programy jsou v repozitářích, natož v nejnovějších verzích. Ale každý další rok pozoruji, že stav je o něco lepší.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.