Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Jak již bylo nastíněno, dnes se budeme zabývat kancelářským balíkem Calligra Suite. Jedná se o volně šiřitelný software, viz Calligra.org. Kořeny tohoto kancelářského balíku sahají až do začátku tisíciletí, a to do roku 2000. Takže se rozhodně nejedná o nováčka na poli tohoto typu softwaru. V té době tým vývojářů KDE začal vyvíjet KOffice, který si mnozí z vás jistě pamatují. Po letech ale přišly neshody a část vývojářů se oddělila a začala pracovat na již zmíněném Calligra Suite. Od prvního vydání uplynulo zhruba šest let. Calligra prošla několika změnami a dnes ji máme v nejnovější verzi 2.9.11, která vyšla v únoru tohoto roku.
Dost už ale k historii. Pojďme se podívat, co takový balíček Calligra Suite obsahuje, co umí a k čemu je nám to dobré. Když stáhnete jakoukoliv z posledních verzí, jistě si všimnete, že Calligra obsahuje poměrně dost součástí - Words, Sheets, Stage, Kexi, Plan, Braindump, Flow, Karbon, Krita a Author. No, není jich již na první pohled až nečekaně plno? Pojďme se tedy na ně podívat.
Words - jak již název napovídá, jedná se o klasický textový procesor, který známe například z Microsoft Office. Po spuštění nás přivítá úvodní obrazovka, která nám nabídne nějaké základní šablony jako například prázdný dokument, barevný dokument s dvousloupcovým rozvržením a barevnou hlavičkou, nebo šablonu pro dopis. Po tomto výběru se můžeme vrhnout do práce. Nejdůležitější je však zmínit, že Calligra neumí ukládat do formátů užívaných Microsoftem – umí je pouze číst. V takových případech bude nutno používat formátu ODT, ale i tak kompatibilita bude váznout, pokud budete muset pracovat na dálku s kolegou, který využívá Microsoft Office.
Sheets - zde se zase jedná o klasický tabulkový procesor, kde uděláte vše od jednoduchých tabulek až po ty složitější, které mají i něco počítat. Co člověka jistě potěší jsou „vzorce“, tak jak je známe i z Microsoft Office. Nalezneme zde všechny možné vzorce od ekonomie po matematiku.
Stage - další důležitá součást, která vám umožní vytvářet prezentace. Jako u ostatních součástí, zde naleznete několik šablon s poměrně zajímavým designem, které si můžete upravit. Do prezentace není problém vkládat grafy, obrázky ani videa. A pokud vám to nestačí, Stage můžete rozšířit dalšími zajímavými pluginy.
Kexi - databázový program, který může být užitečný. Kexi umí vytvářet vlastní databáze a databázové programy, kam můžete vkládat svá data a jednoduše je zpracovávat. Formuláře, tabulky, dotazy, sestavy - to není pro Kexi žádný problém!
Plan - program, který vám umožní naplánovat vše do detailu. Díky tomu budete schopní plánovat menší a středně velké projekty. Plan zobrazuje v podstatě všechny věci, které potřebujete - postup na jednotlivých úkolech, ale také třeba vypočte index výkonu. Tato součást Calligry se mi zdá také celkem dobře propracovaná.
Braindump - tabule vašich myšlenek, asi tak by se dal popsat Braindump, který umožňuje přenášet do PC vaše myšlenkové pochody – samozřejmě skrze myš a klávesnici. Do programu můžete kreslit, psát, vkládat obrázky i grafy - prostě vše co potřebujete. Já osobně k takovým věcem používám zápisník, který nosím všude s sebou, ale i tohle může být užitečné.
Flow - program na tvorbu diagramů. Jedná se o jednoduchý nástroj, který vám umožní vytvářet síťové nebo vývojové diagramy, které se občas mohou hodit. Užitečné to může být v momentě, kdy budete chtít rychle a jednoduše znázornit třeba nějaký algoritmus programu.
Karbon & Krita - nástroje pro grafiku. Tyto dva nástroje jsem si dovolil dát k sobě, protože oba patří do kategorie grafiky. Karbon je jednoduchý nástroj, který umožňuje pracovat s vektorovou grafikou a bez problémů v něm můžete vytvořit třeba logo, nebo ikonu pro svůj web. Zato Krita je o chlup pokročilejší nástroj, který je zaměřen na malování a kreslení. Takže pokud někdo z vás kreslí a vlastní tablet, tak si určitě přijde na své.
Author - nástroj pro spisovatele. Zde není moc co rozebírat, jedná se totiž o nástroj, který stojí na základech Words, ale má v sobě pár rozšíření, která mají ulehčit spisovateli psaní (např. statistika slov, skrytí panelů nebo export do formátů EPUB a Mobi). V současnosti je ale tento nástroj pořád ve vývoji.
Calligra i LibreOffice slouží ke stejné věci a běží i na stejných platformách, přesto se mi ale zdá, že obě míří na jinou cílovou skupinu. LibreOffice se celkově zdá takový striktnější a usedlejší, jelikož nabízí základní nástroje a ještě uzpůsobené uživatelům, kteří mají zkušenosti s Microsoft Office. Nebudeme si nic nalhávat, ale kdo přejde na LibreOffice právě z nástrojů od Microsoftu, vyzná se v nich rychleji, než kdyby přešel na Calligru. Zato Calligra mi přijde taková svěží a svobodná. Snaží se totiž nabídnout potřebné věci jinak, než je známe, a k tomu ještě přidá další zajímavé nástroje, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Speciálně uživatelé, kteří rádi experimentují to ocení. Jak Calligra Suite, tak LibreOffice jsou na dobré úrovni a dá se s nimi dobře pracovat.
Já osobně nejsem v poslední době příliš častým uživatelem takovýchto kancelářských balíků. Od doby, kdy jsem se naučil využívat LaTeX, tak povětšinou píši dokumenty a někdy i prezentace právě v LaTeXu. Ale musím říci, že kdybych měl po nějakém z dostupných kancelářských balíků sáhnout, bude to právě LibreOffice, který mám na svém Ubuntu 14.04. Kdo někdy používal Microsoft Office, pak mu LibreOffice bude svým uživatelským rozhraním jistě bližší, a to i svou kompatibilitou. Tím samozřejmě nechci Calligru shazovat, protože podle mne se jedná o kvalitní kancelářský balík, který svými funkcemi nabízí spoustu zajímavých věcí a jistě stojí alespoň za vyzkoušení. Celkově se ale na trochu jiné uživatelské rozhraní dá časem zvyknout a věřím, že i Calligra bude mít spousty spokojených uživatelů. Své názory a zkušenosti můžete vyjádřit do komentářů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Originalita je pro Vás na škodu?
Při návrhu uživatelských rozhraní je dobré držet se určitých pravidel; velká skupina uživatelů benefituje z držení se zavedených konvencí.
Z článku ale nechápu, co je na UI aplikací Calligra Suite originálního. Že mají ribbonoidní lišty v panelu na straně a blbě se tam pracuje s bílým místem?
Kexi - databázový program, který může být užitečný. Kexi umí vytvářet vlastní databáze a databázové programy, kam můžete vkládat svá data a jednoduše je zpracovávat. Formuláře, tabulky, dotazy, sestavy - to není pro Kexi žádný problém!
Tedy, Kexi je „databázový program“… a to je asi tak vše. Článek působí tak, že autor Kexi tak leda zapnul – když jsme u toho, proč jsou na snímcích obrazovky aplikace v anglofonní lokalizaci? Znamená to, že česká lokalizace neexistuje? Proč se nad tím nepohoršuje jazykový purista k3dAR? Nebo že by to autor zapomněl uvést? …?
Nemusím být kuchař, abych poznal zkažené jídlo.