Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dnešní představení nového vydání staré dobré distribuce nebude téměř v ničem objevné. Mageia 5 se totiž drží své tradice mírného konzervatismu, takže ač nám za několik hodin začne červenec a máme tu relativně čerstvě jádro verze 4.1, Mageia 5 staví na kernelu 3.19.8 (s podporou DMA-BUF + fences). Je to na škodu? Inu, pokud třeba máte Broadwell či Skylake (ha, ha, ha, jsem to ale vtipálek , tak vás může mrzet chybějící pokrok v ovladačích, případně pro majitele radeonů jde o to, že na nejnovější pokrok v podobě next-gen ovladače AMDGPU si ještě počkají (kdo ví, možná až do vydání Mageiy 6).
Pro grafiky Nvidia z hlediska proprietárního ovladače, jelikož Nvidia zahodila podporu pro starší karty, jsou zde tři větve: balíček nvidia304
pro Geforce 6/7, balíček nvidia340
pro Geforce 8/9 a 100 až 415 a nakonec aktuální nvidia-current
pro Geforce od 420 výše. Plus samozřejmě ovladač nouveau. Instalátor systému se při instalaci v případě možnosti ptá, jeslti chcete používat otevřený, nebo rovnou stáhnout a nahodit uzavřený ovladač (ověřeno na GeForce GTX 750 Ti).
Z dalších věcí je zde X.Org 1.16.4, Qt 5.4.0, GTK+ 3.14.8, mezi desktopovými prostředími pak KDE 4.14.3 (ale také Plasma 5.1.2 a Frameworks 5.5), GNOME 3.14 (plus „Gnome Classic“), Cinnamon 2.4.5, MATE 1.8.0, Xfce 4.12, LXQt 0.9.0 (a také LXDE na instalačním DVD), Enlightenment E18 (a mnoho dalších lehkých desktopů jako afterstep, awesome, dwm, fluxbox, fvwm2, fvwm-crystal, i3, icewm, jwm, lightdm, matchbox, openbox, pekwm, sugar, swm, windowmaker) a za aplikací třeba LibreOffice 4.4.2.2, Firefox ESR 31.7.0 (má být velmi (možná už byl) brzy upgradován na Firefox ESR 38.x). Balíčkovací systém používá RPM 4.12.0.1 s tzv. weak dependencies managementem. Editor HandBrake má podporu x265, konvertor Transmageddon podporuje VA-API, přibyl lehký prohlížeč fotografií Phototonic, instalátor Flashe freshplayerplugin
, který využívá instalačku pepperflashe z Chrome (je nutno ji stále dodat ručně).
Zkrátka novinky jsou celkem příjemné, ale nic co by představovalo revoluci. A to je dobře.
Instalátor je obligátní klasika, nic zásadního se nemění, snad jedině ta podpora instalace uzavřeného ovladače pro GPU.
Musím bohužel konstatovat, že mi opět neběžela přímo v instalaci Wi-Fi (může jít o pebkac, nevím), ale vytvoření UEFI / Grub2 instalace na mém stroji (Haswell Refresh a ASROck deska s UEFI) vedlo k nebootovatelnému systému. Možná chyba v implementaci Grubu2, nebo něco jiného, nicméně nejrychlejším řešením pro mě bylo repete klasickou cestou.
Zabydlení v KDE je stejné jako u Mageiy 4. Ostatně jde stále o KDE 4, s ohledem na zkušenosti s horší stabilitou „KDE 5“ v Kubuntu 15.04, za to Mageiu spíš chválím.
Mageia Welcome je zde stále a funguje dobře. Skrze ni nahodíte jak repozitáře, tak dodatečné instalace, včetně metabalíčků pro audio a video kodeky a mnoho dalšího včetně Skype a Flashe. Musím uznat, že od prvního objevení mi tento nástroj je stále sympatičtější.
Následně už začínají putovat i aktualizace. Nastavení všeho možného je bezproblémové.
GNOME i Xfce, stejně jako LXDE / LXQt vypadají víceméně standardně, ovládají se tak jak jsme zvyklí a totéž platí i pro zbývající GUI prostředí. Cinnamonu se týká stejný problém jako s Mageiou 4: opět mi odmítá nastartovat, s chybovou hláškou u Cinnamon i Cinnamon2D.
Mageiu 5 jsem osobně začal provozovat někdy v době vydání 5 Beta 1, tedy od poloviny listopadu. Už tehdy šlo o poměrně stabilní systém, který nabízel novější verze aplikací než Mageia 4, případně aktualizační vydání Mageia 4.1 uveřejněné po Heartbleed aféře. I o finálním vydání si dovolím říci, že pokud si pohlídáte známé chyby (a nebudete chtít používat Cinnamon, pokud vám také nepoběží , pak dostanete systém sice neběžící na bleeding-edge verzích programů, ale dobře udržovaný a stabilní (což jsem opravdu o Kubuntu či Lubuntu verze 15.04 říci bez uzardění nemohl). Vše je tak otázkou toho, jaká linuxová distribuce vám svojí filosofií či stabilitou vývoje nejvíce vyhovuje. Faktem totiž je, že s Mageiou se to poslední měsíce dost třáslo, je na ní stále znát, že vývojářů či balíčkářů není dostatečné množství a tak se vydání plánované na podzim/zimu daného roku může zpozdit až na léto roku příštího. Také je potřeba se smířit s tím, že ne na vše pro Mageiu najdete postupy, ne všechny programy jsou v repozitářích, natož v nejnovějších verzích. Ale každý další rok pozoruji, že stav je o něco lepší.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: