Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 15:09
Nová verze přináší množství zajímavých funkcí. Například schopnost spouštět linuxové programy.
Než začnu tento souhrn připravovat, musím si uvědomit, že Robert Krátký
to určitě nebude chtít vydat jako článek, ale jako PR. Není to reklama!
Toto je souhrn vlastností nové verze Solaris 10, které jako systémový
"architekt" považuji za unikátní a které řeším s klienty na denní
bázi.
Předem musím poznamenat, že nejsem administrátor ani Linuxu ani Unixu, ale zkompilovat ovladač pro polorozpadlou Fedoru a její eepro100 ovladač pro onboard NIC ještě umím. Mám vedle sebe ale odborníky, kteří nechtějí ztrácet čas tlacháním na papír a raději již půl roku testovali bety Solarisu 10, a to na více strojích. Měl jsem možnost postupně evidovat jeho kvality, ale i neduhy tak, jak se bety nachylovaly k RC. Nejvíce budu čerpat od předního odborníka v ČR na Solaris a Java Enterprise System, našeho kolegy Mirka Seveldy.
Ještě než se pustíme do suchého výčtu jednotlivých parametrů poslední dostupné verze oznámené na akci Sun Network Computing '04 Q4 2004, odbočím trochu k HP-UX. Aniž bych někomu nadržoval, i když se převážně architekturou Sun živím, vyslovím malou modlitbu, ať se nestane to, co HP (s jejich posledními přešlapy). Tak jako Novell veleúspěšně pohřbíval vše, co koupil, nebo s čím fúzoval, to samé se dá říci za posledních pár let o HP a nově absorbovaných technologiích. Pomineme EV6 a vyšší Alphy, které měly hrobku vykopanou ještě dříve, než přišla norma S-VHS. Ale zásadní obchodní chyby, kterých se HP se svojí vlajkovou lodí HP-UX dopouští, jsou alarmující. Přesvědčování klientů o bezpečnosti investice do jakékoliv platformy HP s vidinou zastřešení a integrace pod HP-UX. Jednoduchý pokus o záchranu děravého škuneru Itanium, kterému nepomůže ani 6MB L2 cache na 966MHz a SoI křemíku.
HP prostě svůj slib daný zákazníkům, platícím vysoké sumy světa Unix ještě dražší měnou Itanium, nesplnilo. A jak se zdá, dle prohlášení vysokých představitelů HP, ani nesplní. Prostě se to nepovedlo! HP-UX má se svojí PA-RISC platformou obrovský výpočetní potenciál. Osobně jsem vždy ohromen některými výkony jediného FPU na chipu HP PA-8800 v porovnání s 2 UltraSPARC IIICu a fandím jim. Jen se někde stala chyba a ta se bude těžce napravovat. Je to veliká škoda a HP poškozuje svoje zákazníky.
Abychom jen nepomlouvali, pojďme se raději podívat, na co jsme s kolegou Seveldou tolik vyvalovali oči. Společně se několik let staráme již o desítky "mašin" ať již našich nebo našich klientů. Budiž nám země lehká. Nové vlastnosti bych si dovolil rozdělit na ty, které jsou důležité pro "architekty", jako jsem já a najdete je zejména na datasheetech, a ty, které jsou pro praktický manželský trojúhelník drahá aplikace + OS + drahý server.
To je prostě bomba a je to náznak cesty, kam Sun vlastně v OS míří. Nerad bych se hádal se zastánci, kteří budou tvrdit, že Sun plně přejde na Linux. To se prostě nestane. Ne kvůli prestiži a Linuxu vůbec, ale kvůli těm miliardám, co jsou ve vývoji a podpoře OS Solaris. Solaris zde bude dlouho a hlavním důvodem je prozaicky to, že za něj někdo platí a platit bude.
Věřím, že provoz binárek tuxe pod Solarisem najde opodstatnění ve výjimečných případech. Může to řešit speciální aplikace bez nároků na Mission Critical apod. Zdravě uvažující admin si nepustí KDE pro 150 uživatelů pod Solarisem, aby čekal, kdy se začne smažit první CPU. Jeden úplně upečený jsem viděl; stál přes 4.000,- USD a chtělo se nám všem hodně brečet. Může se jednat o doplňkové aplikace, které mohou ušetřit nějaký sekundární server jen pro tuto speciální aplikaci a možná admina na další platformu.
Dobře nastaveným Resource Managementem, instancemi a nově tzv. Zones by se mohlo jednat o bezpečné spuštění těchto binárek bez hrozby, že bude narušen běh např. Oracle nebo Lotus Domina. V nejhorším by se daly tyto kritické aplikace prostě z dedikovaného CPU odebrat a nechat je běžet na zbylých 3 CPU. Protože je RAM málo, tak si půjčíme i nějakou banku z dedikovaného CPU, protože ten tux není tak "žravej".
Tato funkce patří spíše do oblasti sci-fi a nanotechnologií, ale může v některých případech ušetřit administrátorovi hlavně čas a práci. Solaris už umí řadu let dobře pracovat s chybující RAM a to je závada velmi častá zejména při OEM dílech REG ECC.
Se zapnutým systémem "předpovídání samoléčby" nebo "nosočistopleny" budu mít možnost pružněji reagovat na chyby nebo očekávané chyby. Nechám si doporučit postup jak a co udělat a co může být daným krokem ohroženo, nechám se prostě vyrozumět, nebo zařízení jednoduše izoluji. Že by poslal Jonathan Schwartz své vývojáře do MS na školení click-click? Nemusíme se bát! Vše je stále pěkně čistě a jak má být - konzole a jenom konzole.
Zajímalo by mne ale, jak je tato funkce spřažena s provozem tzv. Zones či virtuálních serverů nebo N1 atd.? Toto se musí ještě podrobněji vyzkoušet, ale bude se jednat asi o nižší systémovou úroveň na tzv. master serveru nebo podobně.
Aha, takže asi lepší jailování a řízení instancí. Tady měl Solaris ještě ve verzi 8 docela mezeru. To, co se dá o zrušení pouze dvou rolí superusera a usera jen tušit, míří možná někam k LDAPu nebo čistým privilegiím. Rozšíří se nám o něco více management rolí a to je dobře. To se někdy velmi hodí!
Nejenže již počítá s 100GB TBase, ale je kompletně přepsaný. Tak tady to je něco! Dostáváme se do oblastí, které mají opravdový vliv na náš každodenní život ve světě IT technologií. Vyšší a vyšší výkony za menší a menší peníze. Jestli tomu dobře rozumím, tak Sun přestal v Solaris 10 posílat pakety sem tam bez rozmyslu, ale dle jejich vyhodnocení na UDP, TCP či IP rozdělení jsou rozesílány efektivněji. Snad si to nevezme moc výkonu, když budu mít na jednom patchcordu 3000 sessions konkurentně a každý si jde pro 725 bitů? Parametry této nové fičury ale považuji opravdu za důstojné ke zvážení migrace. Navíc když to slibuje 30% úsporu ve srovnání s x86 zatížením CPU u jiných zásobníků.
A máme tu další souborový systém. Tento zní ale opravdu velmi slibně - Zeta-byte File System. Virtuální souborový systém. Že by již žádné mkdir, mnt, krájení a posouvání a počítání i-nodů, sync stripů a sliců? Že by již vůbec žádné inody? 128bitový souborový systém. Musel jsem to přepočítat, ale mají pravdu v tom, že je to 16 miliardkrát více než 32bitové FS. Sun byl historicky zatížen zpětnou kompatibilitou svého krále NFS. Hodně si ukrojily Veritasy Volume a FS, ale jsou drahé a komplikované pro méně rozsáhlé systémy. Tady by se mohlo jednat o posun vpřed formou skoku o tyči. Na tento systém se opravdu hodně těšíme.
Další megavlastnost. Vlastně to tu již jednou bylo pod hlavičkou Sun N1 grid. Kde je mu konec? Systém virtuálních serverů neboli kontejnerů až jak hluboko to jen jde. Napříč sítí si budu moci izolovat aplikaci, službu nebo instanci nebo si udělám záložní LDAP na třech místech. Už slyším pana Grilla z PES.cz, jak si mne ruce, že má skvělý model pro konečně pořádnou marži na dedikované servery. Na jednom např. 2xCPU serveru Sun si prostě spustím 50 dedikovaných serverů s vlastní IP a konfigurací a databází a Cathalinou a paměť bude potřebovat až do kuchyně ze sklepa. Tak jednoduché to zase nebude. Já osobně bych si prostě takovýto dedikovaný server neobjednal, ani kdyby stál 399,- za měsíc bez DPH.
Zajímavé je, že se tyto izolované služby mohou v rámci infrastruktury libovolně přesouvat. Mám pocit, že některého z praotců Javy si půjčili do vývoje Solarisu. Prostě takový dynamický cluster na objektové úrovni. Tady bych byl při testech hodně přísný a ty nody hodně zatěžoval a hodně přehazoval, dokud nedojdou lopaty.
Čím blíže konci, tím lepší. Zatím moje nejvysněnější fičura. Představte si, že máte JBOSSe a jeho výkon je opravdu na nízké úrovni v porovnání s vaším kolegou, který si jej spustil na PIII 866MHz pod Debianem. Den za dnem sledujete logy, došlo už i na sniffer a začínáme přepočítávat bajty v hlavičce a zahozené pakety. Tudy cesta nevede. Jednoduše si běh celé binárky systémem vytracujete, stanovíte kritická místa, prověříte výsledky a ejhle. JBOSSu jsem zapomněl povolit využití jediného CPU nad 5 %. Určitou informaci o běhu procesu dává utilita truss. Ale truss byl velmi invazivní a hlavně sbíral údaje o prostředí nebo uživatelské aplikaci rozdílným způsobem.
To není vtip. Do 31. ledna 2005 je zdarma. Pokud chcete nějaký servis a updaty, je nutné si něco připlatit, ale není to taková hrůza. Solaris 10 je k dispozici pro SPARC 32bit i 64bit, x86 a AMD Opteron. Potřebujete alespoň 64 MB RAM a 1 GB pro serverovou instalaci.
Nové logo! Málem jsem se k tomu ani nedostal. Je to věc individuální. Z konzole to logo moc často nevidíte a krabice vybalíte tak dvakrát za rok. Poprvé, když instalujete Solaris na novo a podruhé, když hledáte místo pro tu starou krabici od Solarisu.
Děkuji Mirku Seveldovi za jeho výzkum a Robertovi za to, že tohle vůbec pustí do světa. A nevěřte těm, kteří tvrdí, že Solaris 10 je bez podpory zdarma jen kvůli Red Hatu!
Co se týče slohu/stylu, nepovažuji jej za nějak úpadkový. Je prostě jiný, netradiční, ale ne pokleslý nebo nežádoucí.Otazkou je zda povazujete ABCLinuxu za popularni ci nikoli. Pokud ano, tak ve vsi ucte Roberte, ale vhodnost ci upadkovost muzete maximalne predikovat, ale rozhodnuti ucini ctenari.
Ohledně HP(-UX) je v článku asi více než by bylo zdrávo...Presne tak.
vhodnost ci upadkovost muzete maximalne predikovat, ale rozhodnuti ucini ctenari.Nikomu jeho rozhodnutí neupírám. Ostatně je z diskuze patrné, že čtenáři, kterým se styl nelíbí, si neberou vůbec servítky. Nesouhlasím s jejich názorem, ale to neznamená, že jej ignoruji. Stojím si však za tím, že je-li něco napsáno neobvyklým nebo provokativním stylem, není to samo o sobě důvod k zavržení. Když přišel Picasso s hranatou kytarou a okem na břiše, také to mnoha lidem připadalo jako nesmyslná a nepřijatelná forma. Pochopitelně tím přirovnáním nemyslím, že bychom tu četli umělecké dílo - jen chci přiblížit, že nestandardní nerovná se automaticky špatné.
Vam jde o ctenost, nam o obsahNám jde především o (pokud možno kvalitní) obsah. A pochopitelně jsme rádi, když má obsah dobrou čtennost. Kdyby nám nezáleželo na obsahu, ale pouze na čtennosti, nedělali bychom portál o Linuxu.
Nám jde především o (pokud možno kvalitní) obsah.To je nesmysl. To je jako kdyz firma tvrdi, ze ji nejde o zisk, ale o dobro zakaznika. To je taky nesmysl - protoze jde hlavne o zisk.
To je jako kdyz firma tvrdi, ze ji nejde o zisk, ale o dobro zakaznika.Zdá se, že nechápeš jeden základní koncept: spokojený zákazník = úspěšná firma. Druhá věc, se kterou máš asi problémy, je uvěření/pochopení, že pro někoho může být práce koníčkem, a proto se jí snaží dělat co nejlépe. Btw, reklamy tu sice jsou, ale ty si myslíš, že bannery pokryjí všechny výdaje ;-)?
> Zajima me obsah a ne naznaky a slovni hricky
Taky jsem nektere vety cetl dvakrat nez jsem pochopil, co tim chtel basnik rici. Clanek mi prijde obsahove prazdny, silne mi pripomina "americke eseje", kde par faktu je obaleno (mozna i utopeno) radoby umeleckym slohem (to je muj osobni nazor, takove clanky nemusim, mozna ze nekomu vyhovoji).
Kazodpadne se mi nelibi budouci cas, ktery autor pouzil, vypada to, jako by si ani sam autor nebyl jisty, co Solaris umi. A nebo je clanek jedno velke PR, i kdyz se autor od nej distancuje (znate ty reklmni reci: "S nami uz nebudete muset... S nasi firmou budete vzdy...").
> BTW: Skupovani komercnich SW
Zajimavy jev. Rekl bych, ze velke unixove firmy zvykle na sve vysadni postaveni a svoji nepostradatelnost zacinaji zjistovat, ze jejich pole pusobnosti se zmensuje smerem ke specializovanym resenim, protoze jinde si uzivatele vystaci s free alternativami a pripadny support poskytuji vyrobci komercnich distribuci. Takze se jedna o takovy social ingeneering ("My jsme Vam dali Solaris, my jsme Vam dali Javu..."), kdy si firmy vybuduji dobrou povest a zustanou tak v povedomi potencialnich zakazniku.
Ale nepapouškujte termín "newspeak".Roberte! Je samozrejme, ze pokud o tom nekdo mluvi, tak o to cetl. Ja tam prave jistou podobnost vidim. Zejmena v rovine nesrozumitelnosti vuci lidem neovladajicim tento jazyk, ktera je v knize take zminena. A proto jsem ten termin pouzil. Pripoustim vsak, ze podobnost je na zaklade vedlejsi vlastnosti newspeaku a Tve pouziti (politika, apod...) je jiste urcite na miste.
Ha ha ha ha ha ... Tak takovouhle dedukci bych tu nečekal. Autor je zřejmě duševní gigant
Bouhuzel tim shodil celou redakci Abicka, o ktere ted bude dosti zatezko uverit, ze je nezavisla.Viz výše.
ale jinak nic nerikaTo zavisi na ctenari. Ja o Solarisu nic nevim, takze jsem se neco dozvedel. Expertovi jako jsi ty to muze pripadat jako mlaceni prazdne slamy. Take by se mi libilo, kdyby ten clanek sel do vetsi hloubky, ale respektoval jsem uroven, kterou autor zvolil. Byl to clanek, ktery jen predstavil par vlastnosti Solarisu, ale nebylo to zadne hloubkove porovnani. Kdyby autor na zacatku napsal, ze to je takove srovnani, mel bys pravdu. Co treba dnesni clanek o Wiki? Take tam autor napsal jen neco malo o principech wiki. Mohl bych jej zacit pomlouvat, ze tam neni vubec vsyvetlena wiki syntaxe, WikiNames, moduly atd. Ale respektuji, ze to autor pojal jen jako predstaveni wiki pro neznale. Hlavni problem clanku (krome netradicniho slohu, ktery dost lidi vcetne me neprekousne) je, ze titulek naplnil ctenare velkymi ocekavanimi a kdyz tam nenasli, co chteli, da-li svou frustraci najevo. Kazdopadne si myslim, ze i clanky, ktere neprobiraji dane do tema do hloubky, ale jen jej laicky priblizi, maji pravo na existenci. A pokud se chcete dozvedet vice, tak autora pozadejte o dalsi clanek s podrobnosti, misto abyste jej urazeli (jako to nekteri diskutujici delali).
To vás docela obdivuji. O Solarisu také nevím skoro nic a na článku mi vadí právě to, že se z něj také nic nedozvím. Pokud zrovna nekritizuje politiku HP, vždy jen nahodí název nějaké feature a pak už jen křepčí nad tím, jak je to bombastická věc. Ale že by aspoň pár slovy naznačil, k čemu to má být vlastně dobré, nebo dokonce vysvětlil, v čem se to liší od přístupu jiných systémů, to v článku prostě postrádám. Kdyby tam ty informace byly, přešel bych barnumský styl mlčením. Ale takhle článek vyznívá v duchu hesla prázdný sud nejvíc duní.
Co treba dnesni clanek o Wiki? Take tam autor napsal jen neco malo o principech wiki. Mohl bych jej zacit pomlouvat, ze tam neni vubec vsyvetlena wiki syntaxe, WikiNames, moduly atd. Ale respektuji, ze to autor pojal jen jako predstaveni wiki pro neznale. Hlavni problem clanku (krome netradicniho slohu, ktery dost lidi vcetne me neprekousne) je, ze titulek naplnil ctenare velkymi ocekavanimi a kdyz tam nenasli, co chteli, da-li svou frustraci najevo.Presne tak Leosi. Clanek se jmenuje:
Že místo aby nás seznámil s tím, jaké nové vlastnosti Solaris 10 přináší, vždy jen nadhodí název a opět jen jásá a křepčí.to je konecne konstruktivni komentar, ze ktereho se muze autor poucit.
Dnes 3.3.2005 je tomu zhruba měsíc co byla vydána nová verze Solarisu 10. Verze o níž se mnoho mluví a proto ji možná budete chtít vyzkoušet i vy. Proto jsem na rootu založil thread Instalace Solarisu 10 na x86 - rady
Testování Solarisu 10 zdarISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.