Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 20:45
Ahoj, nainstaloval jsem si ubuntu na desktop, ktery sice vyuzivam jenom pro pripojeni ke vzdalene plose WIN a tam pracuji, ale chtel jsem se postupne rozkoukat na linuxu a prejit na nej zcela.
No, po par dnech prace s linuxem musim dat zapravdu tem, kteri uznavaji linux jako super system na server a ruzne slozite ulohy, ale paradoxne pro desktop preferuji win. Prace s WIN7 je proste neporovnatelne prijemnejsi nez ubuntu a gnome, ze ktereho po chvili dostavam depresi - asi i vlivem tech odpornych barev.
Rad bych zkusil milovane i zatracovane KDE, jestli to nebude lepsi. Docetl jsem se ale, ze ubuntu je pro KDE dost tragicka distribuce. Doporucite mi nejakou lepsi, idealne postavenou na debianu, protoze jsem na nej zvykly - instalace softu, uz vim, kde mam co hledat v nastaveni, apod.
Diky za tipy a prosim, nechci vyvolat flame, chci si proste jen zkusit jiny desktop, abych si mohl nazor udelat sam.
P.
Řešení dotazu:
Jo, tomu rozumim, ze se da provozovat i vice desktopu na jedne distribuci a prepinat se, nebo si jej takhle doinstalovat. Spis by mne ale zajimalo, jestli je to dokonale stabilni. Proste, jestli neni lepsi, kdyz je to celek - odladeny a dodavany takhle s KDE, nebo je to uplne jedno?
Chtel bych, at je to co nejstabilnejsi, i za cenu, ze prejdu na jinou distribuci - jsem novacek, takze nejde o nejaky zelezny zvyk, spis mi ubuntu / debian vyhovuje, protoze je znam - mam je na serveru bez Xek.
Popravde, se serverem jsem maximalne spokojen a szil jsem se i s prikazovou radkou. Zacina mi vadit, kdyz neco neni / nepodporuje linux. No ale protoze pocitac mne defakto zivi, potrebuju aby prace s nim byla efektivni.
Jsem fanda linuxu, ale nemam moc casu na zkouseni, takze se to ucim ve volnych chvilich. Jako desktop mi maximalne vyhovuji WIN7 a popravde, nebyt politiky MS a toho, ze je ten system absolutne uzavrena cerna skrinka, navic prospikovana ruznymi MS backdoory - pak bych nemenil a nedival se po jinem. Ale je mi jasne, ze do budoucna bude treba upgradovat a WIN8 mi proste do baraku nesmi. Takze bych se rad do te doby, nez budu potrebovat povysit, seznamil a naucil nenasilne pracovat s jinym, otevrenym a aspon trochu soukromi respektujicim systemem.
Linux usel na desktopu strasny kus cesty od te doby, co jsem ho zkousel posledne (>5 let), takze sice to jeste porad neni ono, ale uz JE TO POUZITELNE (jen muj subjektivni pocit). A to je MOC dobra zprava. Myslim, ze mu hodne pomohlo i to, ze veskere deni se ubira dneska smerem na web a internet a to, ze veskere dulezite softy uz jsou dostupne jako opensource a jsou rovnez dospele a bez chyb - pouzitelne. Proste MS ztraci tu zasadni vyhodu - nenahraditelnost.
Takze, openSUSE poleti pryc... mam posledni verzi a dle meho nazoru je to PROPADAK. Nefunguje tam ve srovnani s UBUNTU po instalaci skoro nic.
-Firewall mi zarizne sambu - super, zacatecnik musi mit radost. OK, povolim sambu a vypnu radsi cely firewall - muzu prochazet samba disky, ale nic si neotevru - videa, apod. Nemam chut to ladit.
- prehravace videi - nemaji zadne kodeky ... slozita anabaze s instalaci - tohle vsechno v ubuntu hned po instalaci funguje
- neexistuje prehravac internetoveho radia ? ubuntu ma hned po instalaci
- instalace softu - bud jsem blbej ja, nebo yast. Ale instalovat cokoliv je opruz, protoze se instaluji aplikace bez soucasti, apod. V ubtuntu se mi asutomaticky instaluji k VLC kodeky, k remmine RDP pluginy apod. Proste tohle dle mne dela distribuci uzivatelsky privetivou...
JDU ZKUSIT KUBUNTU.
Rozumnější volba by byla Fedora s KDE. Blbuntu v jakékoliv podobě je celkem spolehlivý recept na problémy a na zastaralý software.
No ja treba na desktopu zkousel ubuntu s tim defaultnim prostredim a zadne problemy jsem nemel. Vsechno frci hned, z krabice, bez chyb. Internet, multimedia, kancelar, instalace aplikaci, dokonce i ten samba client. I ta volba zakladniho softu mi prijde fajn a nic mi tam na prvni pohled nechybelo (z pohledu bezneho uzivatele). Samozrejme specialni aplikace je treba doinstalovat.
Zkousel jsem opensuse jen proto, ze jsem chtel zkusit KDE, pac mi prijde to ohnute gnome v ubuntu jako dost odtucneny system. Na desktopu mam proste rad omalovanky - ala win7. Ale cekal jsem, ze to bude fungovat z krabice, jako ubuntu. A abych se musel ucit jiny linux proto, ze na nem nic nefunguje a vsechno musim upravovat, na to bych se mohl vy...
Jinak trochu jsem ten opensuse poladil a dobry, treba mu jeste dam sanci pouzivam to stejne jen kvuli remminy pro pripojeni ke vzdalenym WIN a ve volnych chvilich se prepnu do linuxu a "osahavam". Tak ho jeste chvili necham a KUBUNTU si dam na druhy desktop, at muzu srovnavat
otevřít třeba Gedit a uložit.Přesně tenhle kreténský způsob používám ve winech. Někoho napadlo, že by bylo fajn, kdybychom to tak dělali i na linuxu?
Pravé myšítko > nový > > Adresář > Textový soubor ---- > Plátno gimpu > Dokument v libreoffice > whatever pro co bych si přidal pluginTo jen tak abych jen nehejtoval a řekl alespoň něco trošku konstruktivního. Nicméně v UNIXových systémech je prostě textový soubor základ, takže bych si představoval, že půjde vytvářet alespoň ten. PS: Jsou i případy, kdy potřebuješ vytvořit prázdný textový soubor, např __init__.py
/home/frostyx/docs/school/upol/ZP4JV/10-reflexe/src/zp4jv/
.
To mi neříkejte, že když už jsem v tom adresáři ve file manageru, že není jednodušší kliknout pravým > nový > soubor > napsat jméno > dvakrát enter (pro potvrzení a otevření v editoru)
Příkazový řádek nevyužívá myšUživatel používá nástroje. Používá tedy příkazový řádek, myš, menu, celou plochu obrazovky nebo jakoukoliv jejich kombinaci. V tomto případě není potřeba, aby nástroje používaly jiné nástroje. Tvá první věta tudíž zcela postrádá smysl a nelze z ní vyvozovat vůbec nic, natož jakékoli tvrzení o efektivitě.
No uz mam na druhem PC kubuntu, tak muzu porovnavat s opensuse. Urcite je opensuse po instalaci hezci - propracovanejsi. Na ubuntu ale zase SKORO vsechno funguje. Prekvapilo mne, ze se setkavam se stejnou chybou pri otevirani souboru z SMB. Zrejme nebude na vine distro jako takove, ale bud KDE, souborovy manazer, nebo dana aplikace. Na ubuntu s nativnim prostredim tohle beha uplne v pohode - kliknu na video v samba disku a hezky se hned prehrava, at uz v dodanem playeru, tak ve vlc.
Uvidime, budu zkouset dale
No a treba na ubuntu se instaluji automaticky Tusim, ze instalator chce neco potvrdit (ohledne kodeku), ale proste z krabice to hezky funguje.
Uz jsem vychladnul, takze jeste opensuse dam sanci a budu testovat, protoze jasne, je to prkotina, ale prijde mi, ze distro, ktere se chce tvarit jako user friendly by takove samozrejme veci melo obsahovat, pripadne uzivatele navest a ne nutit prolizat hned po instalaci forum. Jestli jste nekdo v aktivnim spojeni s tymem okolo opensuse, pak abychom jen plane nevychvalovali a nenadavali, zkuste jim naznacit, ze to je vec, ktera zacatecnikum komplikuje zivot. Stejne tak nefunkcni otevirani multimedialnich souboru z samba slozek na siti. Jsou to veci, ktere otravi hned na zacatku.
Jinak pro vtipnere : diky moc za rozsahle povidani. Desktop na linuxu TED nepotrebuju, takze ano, zkousim ho ve volnych chvilich kdyz zrovna nemam nic na praci. Ani jsem netusil, ze se k linuxu dostanu. Zacalo to virtualizaci, pak touhou mit vlastni server ve firme a ted, kdyz jsem k tomu pricichnul, rad bych vyzkousel alternativu MS. XPcka uz jsem nahradil, ted bych se rad do budoucna vyhnul nutnosti prejit na 8micky a veskere novejsi windows.
Diky za tipy. Jinak mne vzdycky docela nadzvedne to prizpusobovani prostredi. Ja treba vubec nemam potrebu si WIN7 jakkoliv prizpusobovat. Dokonce mam i original tapetu
Kdyz si koupite v autosalonu auto, taky nejdrive sundate volant, pedaly, radicku a nahazite si tam nejake tuningove prvky? Nebo Vam jde spise o to, jestli to auto jede, je spolehlive a zaveze vas tam, kde je treba?
Proste se nemuzu zbavit pocitu, ze tohle "upravovani" je neco podobneho, jako tuning na autech, kdy nejde o to, at je to lepsi, ale predevsim o to, at je to JINE. Tahle touha odlisit se ale nema s kvalitou auta/znacky nic spolecneho.
excel nepouzivam, makro jsem nikdy nedelal - prijde mi, ze nez se s-at s nejakym makrem, radeji to udelam znova a znova.
Je to asi podle toho, co kdo s pocitacem dela, ale nenapada mne, co by si clovek mohl POTREBOVAT prizpusobit. Kdyby nekdo uvedl konkretni priklad, treba bych byl chytrejsi,. Nepocitam nejake budiky s vytizenim procesoru na plochu, nebo nejake widgety, coz dnes umi kdeco, ale skutecne nejake prizpusobeni, ktere by cloveku mohlo opravnene chybet a ve win neslo udelat.
Nechci se s nikym hadat ani nekomu neco rozmlouvat, jenom bych rad, aby ta diskuse se opirala o nejaka fakta a ne prohlaseni typu - da se to prizpusobit (i kdyz to vlastne neni potreba, ale jde to...), proto je to lepsi, nebo distribuce xyz je spatna (ackoliv jsem ji ze zasady nezkousel), protoze se mi nelibi jeji tvurce.
Jinak ja si taky nemyslim, ze prace ve WIN je efektivnejsi. Jenom si myslim, ze WIN od verze VISTA a 7 nema zadne zasadni chyby, ktere by tu BEZNOU praci nejak komplikovaly. Navic treba v takovych sedmickach po instalaci vsechno funguje, nebo se to nainstaluje "samo". Proto pokud chceme operovat tim, ze linux je LEPSI, pak by mel umet to same, cili hladkou instalaci a nasledny chod + pridat neco navic - treba svobodu v tom, co v systemu chci a co ne, nebo pocit, ze vim, ze system, ktery pouzivam neodesila vsechny informace o mne kamsi do nejake firmy k dalsimu zpracovani / prodeji.
No a v neposledni rade, co se mi libi na linuxu - ze se nemusim krecovite obavat nejake aktivace, citelneho COA stitku, zda mam dle licencni smlouvy vsechno dobre (doklad o nabyti a kdesi cosi - OEM licence... no vyznat se v MS licencni politice, to je proste sichta) - muzu si virtualizovat jak je libo, muzu instalovat co chci, kam chci a nemusim se bat, ze mi system jednoho dne zahlasi, ze musim reaktivovat, protoze jsem v PC vymenil pameti a disk. O boze, tohle mi vazne nechybi Kupoval jsem pocitace vesmes s OEM systemy, takze jsem si s tim uzil sve - pocitace z dovozu s jinou jazykovou verzi (problemy sehnat instalacku) a kdesicosi.
panove, zase se trapim u toho opnesuse... nevite, proc kdyz pres krusader otevru film z SMB disku, normalne jede - jak ve vlc, tak v kafeine. Ale kdyz to same provedu z doplhina - vychozi spravce souboru, tak mi to vyhodi chybu, ze chybi nejaky plugin MRL???
Neni nejaky lepsi spravce souboru pro KDE? Nebo je nekde nejake srovnani? mnebo povidani o softu pro KDE? Chybi mi hodne veci. Treba Adobe reader na PDFka - umi docela dobre pracovat s tiskem - brozury, apod. To ty nahrazky asi umet nebudou?
Mám 4GB RAM takže v tomto směru mi to nepřidá nic
To sice na první pohled zní jako samozřejmé pozorování, ale není to pravda. Je tam rozdíl ve výkonu a kvůli žonglování s low/high memory občas narazíte na problémy, které byste nečekal, třeba nedávno tu jeden tazatel narazil na to, že s 32-bitovým jádrem nemohl vytvořit větší množství pravidel netfilteru, přestože volné paměti bylo dost (ale ne dostatečně velký souvislý blok v té relativně malé části adresního prostoru, kde to potřeboval). Při 2 GB paměti má smysl si to rozmýšlet, ale se 4 GB už bych o 32-bitovém systému vůbec neuvažoval.
Neni nejaky lepsi spravce souboru pro KDE?
Lepší než Dolphin nebo než Krusader? Ačkoliv nepoužívám KDE, Krusader je můj oblíbený správce souborů a jsem s ním velmi spokojen.
Jirka
Okular je v posledních verzích KDE doopravdy dobrý.
Na normální dokumenty ano. S interaktivními PDF formuláři České daňové správy (nebo jak si teď říkají) nebo ČSSZ si ale pořád neporadí. :-(
Pokud to jde nějak "oficiálně" aktualizovat na poslední verzi, určitě bych to udělal.
Nevím, co přesně myslíte výrazem "oficiálně", ale mělo by stačit
zypper ar http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Current/openSUSE_13.1/ kde zypper mr -p 90 kde zypper refresh zypper update
(asi bude potřeba nejdřív nastavit v /etc/zypp/zypp.conf
parametr solver.allowVendorChange
na true
, ale to dělám tak jako tak hned po instalaci).
Uaaaaaaaaaaaa, ze ja prechazel na to kubuntu vazne neni KDE schopne otevrit soubor z SMB disku? Mountovat ten share na lokalni disk pro mne neni reseni. Kdyz uz dokazu pres spravce souboru prochazet SMB disky, chci jednoduse kliknout a spustit. Hudbu, obrazek, film. Funguji jen obrazky, filmy proste VLC neprehraje. Docetl jsem se, ze GNOME ma nejaky virtualni filesystem, ktery tohle umoznuje. KDE nic?
Diky za nejaky tip, jak to zprovoznit, pouzivam sambu na veskera multimedia a radeji se vratim k original ubuntu, nez znasilnovat takovou banalitu nejakym mountovanim. Jestli to opravdu jinak nejde, byla by to velka skoda a minus pro KDE, ktere se mi jinak na prvni pohled hodne libi.
P.
to jsou vsechno tak hnusne otravna reseni popravde, za tyden sporadickeho zkouseni linuxu s Xkama bych ho na desktopu PRO PRACI nechtel ani pres tu jeho cenu. Nejvtipnejsi je, ze i ta linuxova hra OpenArena bezi lepe na windowsech, nez na linuxu
)) Kdyz ji spustim v cistem ubuntu i v kubuntu, tak proste nedokazu nastavit na grafice gammu. Porad je tmava. Navic, subjektivne jede tak o 30 procent pomaleji jako na win7 na pomalejsi masine. Dodam, ze mam v tom pc nvidii, ktera by mela byt na linuxu bezproblemova a je to core 2 duo, na kterem by openarena mela bezet bez jedineho zavahani, kdyz vezmu v potaz, ze je to hra grafikou na urovni -10let.
Je to proste jenom same trapeni. Se vsim. Zvukovka - to same. Neumim se domluvit s audio vystupy. Master volume mi reguluje na jednom PC vestaveny reprak, na druhem zase jenom bedynkovy vystup. Proste na co clovek sahne, to musi neustale upravovat a opravovat. A to jsem zatim nenainstaloval zadnou aplikaci, kterou skutecne potrebuji k praci.
Muj subjektivni dojem z KDE je tedy ten, ze je oproti gnome jenom hezci, ale to je tak vsechno. No a ze linux na pracovni desktop zatim ani nahodou. Doufam, ze budou mit sedmicky dlouhou podporu zatim je linux na desktopu dobry jen k pripojeni na RDP
))
Hmm, jestli je Lenonovo thinkcenter m55 a m58 kram, pak mi porad, co znackovejsiho koupit. Asuse? Grafika (kvuli akceleraci videa) to same, nepouzivam integrovanou, ale je tam Nvidie - schvalne jsem vymenil ATI, se kterou jsou udajne trable. Na stejne sestave predtim behaly OEM XPcka naprosto skvele, s akceleraci videa, bez jedineho problemu.
Ja nejsem nejak vysazeny, jinak bych se netrapil s linuxem, protoze jedine, co po nem skutecne potrebuji je, aby na nem bezela Reminna. Pouzivam ty kompy totiz jenom jako fat klienty pro pripojeni k pracovnimu desktopu z ruznych mist, na kterem bezi WIN VISTA.
Chtel bych a moc rad, dostat to do funkci roviny tak, abych si na tom dokazal predstavit nejakou praci. Uznavam, ze se obcas necham vytocit, protoze mne to proste zklame, kdyz po hodinach instalovani a nastavovani mi padaji dalsi a dalsi klacky pod nohy. Kdyz zjistuju, ze na co sahnu, to nefunguje, pritom ve win - ktery mi je silne proti srsti, vsechno funguje hned po instalaci. A jeste vice mne pak zdepta, kdyz vsemi zatracovany cisty ubuntu funguje na prvni zapnuti bez jedineho problemu, kdezto kubuntu a opensuse se se-e. Clovek do toho pak ma chut prastit, nebo jit spat, ale mne tyhle veci spise hecuji, naberu sily a druhy den to zkousim znova
Jinak diky za ten odkaz na nastaveni samby ve VLC, vyzkousim a jestli to pojede, budu rad. Nechci to mountovat napevno, protoze jde o desktop ke kteremu ma pristup vice lidi a ta videa jsou filmy, zabery z kamery, z vyletu, dovolenych, apod, ktere mam na multimedialnim oddilu nasu. Nechci proto, aby to viselo pripojene hned po najeti systemu, chci se klasicky prihlasit a poklikem prohlizet videa. Zavrit prohlizec, vypnout PC a jit domu, tak, jako to funguje na vsech rozumnych systemech, vcetne vychoziho ubuntu.
Snad to nastaveni tedy pomuze. Jinak na serveru nemuzu rici proti linuxu jedine sluvko. Jsem ochotny travit ctenim tutorialu hodiny a pak dny zkouset. Ale vadi mi, kdyz vsude ctu, jak se linux priblizil lidem, jak je "pro zacatecniky", mezi ktere se tedy skutecne nepocitam a pak zjistim, ze zase musim hodiny lustit fora a tutorialy, abych rozbehal absolutne banalni veci.
jo, staci nastavit primo ve VLC pristupove udaje k samba uctu, jak mi tady bylo porazeno (to by mne fakt nenapadlo, hledat to v nastaveni VLC).
Nakonec jsem ale stejne rezignoval a pouzivam SMB4K a mountuju si tim ty shary do home slozky, protoze KDE proste nema tak dobre vyresenou sambu jako GNOME, takze i ciste UBUNTU a nemam naladu bojovat s kazdym programem a hledat, jestli se tam nejak neda neco nastavit.
Nepovazuju to ale za dobre reseni, je to proste takova berlicka na nedokonalost. Idealni je proste virtualni FS, jako to ma GNOME, ktery uzivatele nicim takovym neotravuje, proste si naklikam cestu a spustim v cemkoliv cokoliv bez nejakeho otravneho mountovani.
Opravdu má smysl řešit takové pičoviny? Nechápu, proč by měl nějaký desktopový systém umět mountovat nějaký napůl Micro$oft shit. Možná to KDE umí, možná ne, ale to je mi úplně jedno, protože všechny takové vzdálené filesystémy jsem vždy mountoval normálně v terminálu, což je nesrovnatelně rychlejší a pohodlnější než nějaká klikátka. Pokud chce někdo klikat v něčem, co připomíná Windows, ať používá třeba Windows, jeho problém. Například se SSHFS v KDE rozhodně problém nebude, když na to přijde.
KDE má nejlepší window management, jaký se dá vůbec kde najít (napříč všemi operačními systémy) a nejširší možnosti nastavení, co se týká správy aktivit, ploch, oken a widgetů. To je ten hlavní důvod, proč KDE používám. Nechápu, proč někdo chce od KDE jako takového, aby mu mountovalo síťové filesystémy, vařilo kávu nebo hulilo péro.
Kromě toho, jak už jsem někde psal, KDE v Ubuntu je smutná kapitola a je mnohem vhodnější vyzkoušet třeba Fedoru s KDE, ve které je procento špatně nakonfigurovaných komponent a nefunkčních dialogů mnohem menší.
No tak to je teda extra vyblitek Treba ja povazuju spravu oken, widgety a dalsi nesmysly za absolutne druhoradou vec v desktopovem prostredi. Naproti tomu, nenasel jsem nic lepsiho, nez je samba, kterou podporuje bez problemu jak linux, tak windows, ios i android. Porid si libovolny NAS a hledej na nem nejaky SSHFS. Nikdy jsem o tom neslysel, natoz, abych to nekde potkal. Navic, samba je linuxem podporovana a DOBRE podporovana spousty let. Takze omlouvat to, ze nekdo zprzni jeji implementaci, nebo misto debilniho dialogu s textem : chybi mi nejaky mbr nesmysl napsat treba - nastav pristupove udaje tim, ze se jedna o MS shit je demonstrace linuxoveho fanatismu a neschopnosti uznat, ze jsou proste veci, ktere v linuxu stoji za hov.o, protoze za jejich implementaci nedostal nikdo zaplaceno a tak je mu celkem u zadku, jak to funguje.
Diky tehle totalni rozstristenosti distribuci asi zacnu fandit ubuntu, ktery se snazi z linuxu udelat neco, co je pouzitelne. Je totiz naprosto posahane, aby si clovek musel vybirat z dvaceti distribuci a delat si krizky, aby zhodnotil, co je v ktere vice zprznene a ktera bude mit pro jeho ucel vyuzititi nejmene chyb.
Porid si libovolny NAS a hledej na nem nejaky SSHFS.
Špatně. Napřed na něm budu hledat SSHFS a teprve poté, jestliže ho tam najdu, si ten NAS pořídím. Navíc si myslím, že nějaký jednoúčelový NAS je hovadina a je lepší mít diskové pole ve víceúčelovém domácím serveru. Ten samozřejmě s jakýmkoliv protokolem nebude mít žádný problém, protože co si nainstaluju, to mám, a jeho celková spotřeba energie bude asi tak stejná jako v případě toho NASu.
... neschopnosti uznat, ze jsou proste veci, ktere v linuxu stoji za hov.o, protoze za jejich implementaci nedostal nikdo zaplaceno a tak je mu celkem u zadku, jak to funguje.
To jsou ale výstavní žvásty. Myslel jsem, že se tady zrovna teď bavíme o KDE. Takže proč do toho najednou tahat Linux nebo „linuxový fanatismus“, ať už je to cokoliv? Upřímně řečeno, ta dětinská představa, že „v Linuxu“ musí nutně být kdeco špatně, protože za něj údajně kdosi nedostal zaplaceno, je opravdu k smíchu. Stačí se podívat na seznamy firem, které nejvíc přispívají do Linuxu. Opravdu si někdo myslí, že zaměstnanci těch firem pracují zadarmo?
Jasně, třeba v Linuxu stojí spousta věcí za hovno. Nejhorší problém s Linuxem ovšem nastává, pokud uživatel stojí za hovno. To už pak nepomůže nic. Kromě toho, co když ve Windows stojí hned dvě spousty věcí za hovno? To je pak linuxová jedna spousta stále ještě dobrá volba.
...ubuntu, ktery se snazi z linuxu udelat neco, co je pouzitelne.
Snaží, ale poněkud bezvýsledně. Je to špatná distribuce založená na jiné špatné distribuci (Debian).
Je totiz naprosto posahane, aby si clovek musel vybirat z dvaceti distribuci a delat si krizky, aby zhodnotil, co je v ktere vice zprznene a ktera bude mit pro jeho ucel vyuzititi nejmene chyb.
Doporučuji zůstat u Windows. Zdá se, že pro některé uživatele je možnost volby zkrátka příliš. Jeden systém, jedno uživatelské rozhraní, jeden způsob ovládání, jeden způsob myšlení, jeden způsob práce! Hurá!!!
Občas si říkám, zda bych se na to čtení diskusí neměl jednoduše vysrat.
To vřele doporučuji, protože zjevně nečtete, co kdo psal, ale něco si k tomu vymýšlíte. Například tady:
To se fakt snažíte tazateli navrhnout, že by měl zahodit plně fuknční řešení sdílení souborů přes Sambu a místo toho pořídit NAS s SSH?
Kde jsem tohle navrhoval? Prosil bych citaci. Tohle jste si zkrátka vymyslel. Všeho všudy jsem konstatoval, že v KDE nebude žádný problém s připojením k SSHFS, zatímco se Sambou zkrátka problém být může, protože jde o implementaci pofiedrních polouzavřených protokolů vytvářených podle hesla Embrace Extend Extinguish — tedy přesněji řečeno, v tomto případě tam nebude Embrace, ale to na podstatě věci nic nemění.
Debian je tak na hovno distribuce, že pohání servery Seznam.cz, Spotify a některé zkušební vybavení Boeingu (kromě dalších zhruba pár desítek milionů webů).
Tahle pseudoargumentace mi leze krkem, zejména proto, že ji někteří opakují stále dokola a nedaří se jim přijít na to, jak je nesmyslná. Windows XP (možná stále ještě) „pohání“ spoustu bankomatů a dobrých 30% domácích počítačů. No a co jako?! Říká to snad něco pozitivního o Windows XP? U každého systému, který je aspoň tak rozšířený, aby vůbec byl v obecném povědomí, se dá najít několik příkladů institucí a firem, které daný systém používají. O kvalitách příslušného systému to ale neříká nic.
Debian byl možná někdy kolem roku 1995 jedno z těch lepších a použitelnějších řešení. To je jistě jeden z důvodů, proč leckde běží dodnes. Náklady na migraci desetitisíců systémů by mohly být nakonec vyšší než škody průběžně působené špatnou, neefektivní a zastaralou distribucí. Podobným fenoménem je například Česká spořitelna a její klientela. Chce snad někdo tvrdit, že Česká spořitelna je nejlepší a nejúspěšnější z bank? Čistě podle počtu klientů to tak může na první pohled vypadat, ale faktem prostě je, že miliony klientů-důchodců, které tahle banka „zdědila“ od komunistické státní spořitelny, už zkrátka nikdy banku nezmění a ze setrvačnosti u České spořitelny zůstávají, ať už je oškubává sebevíc. Debian a Seznam.cz je podle mě velmi podobný případ. Počtem nasazení se prostě nedá argumentovat.
Pokud to ze skoro 80 přípěvků není zřejmé, tazatel zkoumá možnost nahradit Windows Linuxem a zjišťuje, zda mu bude na Linuxu něco zásadně překážet, chybět či vadit.
Další klasické přirovnání: Tazatel si vybírá auto, ale místo aby se zabýval motorem, podvozkem, výbavou a dalšími podstatnými parametry, konstatuje pouze, že barva tlačítka od ostřikovače mu nevyhovuje a že něco takového je nepřekonatelný problém. Copak jste si tohoto jevu v celé diskusi nevšiml?
Nevím, proč by si tazatel nemohl kliknutím ve správci souborů přehrát video. Naznačoval jsem snad někde, že je lepší, aby to nešlo? Kde přesně? Opět bych prosil citaci. V opačném případě bych se přimlouval za to, abychom nepodsouvali ostatním lidem v diskusi výroky, které nenapsali.
Věcně bych k tomu ještě dodal, že se tady zase ukázal dvojí metr. Ve Windows se taky může zcela běžně stát, že uživatel nepřehraje video kliknutím ve správci souborů. Proč by asi jinak existovalo tohle nebo tohle? Jenže zatímco ve Windows je normální, když něco nefunguje, a každý je ochoten instalovat nějaké podivné neprověřené pseudo-balíčky bez možnosti automatické aktualizace, v linuxových distribucích je kupodivu jaksi nepřijatelná nutnost instalovat balíčky kodeků, přestože je instalace mnohem snazší a kodeky se automaticky aktualizují dohromady s veškerým ostatním softwarem. Tento dvojí metr je naprosto absurdní a je jednou z největších překážek rozšíření Linuxu na desktopu.
Pak ještě existuje vděčné téma přehrávání DRM videa pro Microsoft Silverlight, které Novell Moonlight zkrátka nedá, ale k tomu lze těžko něco dodat. Veškerá argumentace na téma DRM už byla shrnutá jinde. Pokud někdo chce tento typ „obsahu“, ať prostě zůstane u Windows, koupí si Windows nebo něco takového. Jeho věc.
Debian byl možná někdy kolem roku 1995 jedno z těch lepších a použitelnějších řešení.
To naozaj chceš povedať, že na server je dobrá distribúcia ktorá ma najnovšie balíčky najlepšie ešte beta verzia. Nerozumiem tomu náhleniu, všetko najnovšie.Existuje jeden patch u ktorého sú zverejnené len nové verzie a predstav si, že ten patch obsahoval chybu. Spomínana chyba zabránila načítaniu jadra ešte počas fáze initrd. Čo urobíš ak by k takejto situácii došlo na Archlinuxe.
To naozaj chceš povedať, že na server je dobrá distribúcia ktorá ma najnovšie balíčky najlepšie ešte beta verzia.
Beta verze je pojem z oblasti closed-source. V případě open-source nic takového neexistuje a software se vyvíjí kontinuálně, nejčastěji zcela veřejně.
Spomínana chyba zabránila načítaniu jadra ešte počas fáze initrd. Čo urobíš ak by k takejto situácii došlo na Archlinuxe.
Jednoduchá odpověď: Vyberu v menu GRUBu starší kernel. (Nepoužívám totiž distribuční kernel a vždy mám v záloze předchozí funkční verzi kernelu a initrd.)
Složitější odpověď, kdybych se měl 100% držet toho, jak ArchLinux „implicitně“ funguje:
testing
, která je určená právě k včasnému odchycení kritických chyb tohoto druhu.Sečteno a podtrženo, nevidím tu jediný argument ve prospěch rádoby-stability nebo Debianu.
Napřed upgraduju svůj desktop, pak teprve servery. Nebudu upgradovat všechny systémy najednou. Je rozumné počkat, až první upgradované systémy úšpěšně nabootují. Nebudu na serverech používat repository testing, která je určená právě k včasnému odchycení kritických chyb tohoto druhu.Jenže i u těch servrů se může objevit problém později. Co potom, pokud jedna nová verze, vyžaduje nové závislosti (možné řetězení problémů). Není to sice stoprocentní ale tím, že Debian piplá větev stable, problémy minimalizuje. Než kdyby jen opravil problém čerstvou verzí (nejen s tou opravou) v které se může vyskytnou chyba další. A jestli můžu k Archu, čím je oproti Ubuntu co se týče závislostí někým sestaveného balíku výhoda právě pro Arch? Co když se mi nebudou zamlouvat u Archu zvolené závislosti (nebo obecná optimalizace pro kompilátor)? Odpovíš asi tak si to zkompiluju sám (tohle jde přece i u Ubuntu)? Je mi jasné, že správa je ve tvých rukou hned od začátku, to je asi jediná výhoda, co mě napadá a ještě, že si můžeš zvolit první balíčky (ale co ty závislosti někým předurčené později?)
U open-source se tomu obvykle říká release candidate. A věř tomu, že i open-source projekty mají stable verze.Beta verze je pojem z oblasti closed-source. V případě open-source nic takového neexistuje a software se vyvíjí kontinuálně, nejčastěji zcela veřejně.
Tohle matoucí zneužívání slova „stable“ by se mělo už konečně zakázat, nejlépe rovnou v Ústavě. (Sice nevím ve které, ale prostě nějak někde.)
Nastav smer na krajinu, ktorá všetko definuje zákonom. Ak máš na to tak choď robiť upstream kernel. Môžeš tam vložiť svoje neefektívne riešenia, ktoré nič neprinesú ale hlavne, že to bude novinka. Veď kašlať na to či ľudia sú ochotný kupovať stále vykonnejšie stroje aby fungoval neefektívny sw.
To naozaj chceš povedať, že na server je dobrá distribúcia ktorá ma najnovšie balíčky najlepšie ešte beta verzia.Beta verze je pojem z oblasti closed-source. V případě open-source nic takového neexistuje a software se vyvíjí kontinuálně, nejčastěji zcela veřejně.
Predpokladám, že vieš o čom je reč. Je jedno či pomenujem testovaciu verziu beta alebo RC. V podstate ide o to iste.
Spomínana chyba zabránila načítaniu jadra ešte počas fáze initrd. Čo urobíš ak by k takejto situácii došlo na Archlinuxe.Jednoduchá odpověď: Vyberu v menu GRUBu starší kernel. (Nepoužívám totiž distribuční kernel a vždy mám v záloze předchozí funkční verzi kernelu a initrd.)
Kernel pre ten patch musím mať taký istý ako je ten patch zostavený. Kernel používam z kernel.org. Spomínaný kernel fungoval bez patchu ale s patchom jednoducho sekol. Iný prípad bol s staršou grafikou. Problém bol v fb. Povolenie fb pre konkrétnu grafiku problém vyriešil. Ak chceš pozri blog.
Složitější odpověď, kdybych se měl 100% držet toho, jak ArchLinux „implicitně“ funguje:
- Napřed upgraduju svůj desktop, pak teprve servery.
- Nebudu upgradovat všechny systémy najednou. Je rozumné počkat, až první upgradované systémy úšpěšně nabootují.
- Nebudu na serverech používat repository
testing
, která je určená právě k včasnému odchycení kritických chyb tohoto druhu.- Chci-li distribuci, která má formálnější quality assurance proces, nezvolím ArchLinux, ale například Fedoru. Ve Fedoře je koexistence několika verzí kernelu podporovaná přímo balíčkovacím systémem.
Sečteno a podtrženo, nevidím tu jediný argument ve prospěch rádoby-stability nebo Debianu.
Ukazkovy priklad do sebe zahledeneho egoisty, ktery sice propaguje ruznorodost, ale potom lidem vstepuje, ze jedine jejich reseni a jejich navyky jsou ty spravne. Ja netvrdim, ze ses blbec, nebo ze nemas linux v malicku, ale mel by sis uvedomit, ze existuji i lide, kteri od linuxu pozaduji i jine veci, nez kompilaci vlastniho jadra, vychytanou spravu okynek a dokonale prenosove protokoly. Jsou lidi, ktere bavi i jine veci, nez od rana do vecera sedet u pocitace a neco na nem ladit, aby to fungovalo podle jeho predstav. Jsou lidi, kteri chteji JENOM otevirat soubory na vzdalenych ulozistich. Jestli tohle linux neumi, pak by nemel byt uzivatel, ktery se o to snazi nazyvany blbcem, ale linux by nemel byt pokladan za system, ktery JE UZIVATELSKY PRIVETIVY A PRO KAZDEHO.
A potom proste tady diky tomu maji windows tu prevahu na trhu - delaji veci jednoduse a pro vsechny, ne jen pro hrstku egoistu, kteri dny a noci studuji skripta, aby potom mohli machrovat, ze si pusti film. Bohuzel vetsina lidi na svete je podprumerne inteligentnich a vetsina lidi treba vubec nema pocitace rado, jenom je chteji pouzivat. A v tom je kamen neuspechu vetsiny inteligentnich lidi, kteri sice dokazou uzasne veci, ale vetsina lidi jim na to sere, protoze si chteji jednoduse pustit film.
Jsou lidi, ktere bavi i jine veci, nez od rana do vecera sedet u pocitace a neco na nem ladit, aby to fungovalo podle jeho predstav.
Tohle je klasický otřepaný a nesmyslný stereotyp o uživatelích Linuxu, který toho má s realitou pramálo společného. Faktem je, že jsou lidé, kteří dovedou ovládat počítač, a jsou lidé, kteří dovedou jenom klikat. To je ale zcela ortogonální k otázce, jaké mají ti lidé záliby, jak tráví svůj volný čas, na který hudební nástroj rádi hrají, co rádi jedí, zda a kam rádi cestují a podobně. Nechápu, kde se bere ta nesmyslná představa, že uživatel Linuxu musí trávit celé dny jen u počítače. Opak je pravdou. Protože Linux je snáze udržovatelný, ovladatelný a konfigurovatelný systém než Windows, může uživatel Linuxu trávit v průměru méně času u počítače, chce-li.
A potom proste tady diky tomu maji windows tu prevahu na trhu - delaji veci jednoduse a pro vsechny, ne jen pro hrstku egoistu, kteri dny a noci studuji skripta, aby potom mohli machrovat, ze si pusti film.
Někteří uživatelé Windows mají jakýsi dojem, ba utkvělou představu, že každý, kdo používá Linux, se napřed musel něco po nocích učit z nějakých „skript“. Co když je to zase jen naprostý nesmysl? Třeba to ti „egoisté“ zvládli i bez studia ve dne v noci. Pokud se to někomu zdá nemožné, jen ať klidně zůstane u Windows, platí desátky Microsoftu a (především) ať prosím netrolluje na linuxových fórech. Ano, možná to zní hrubě, ale co jiného se dá na tohle říct?
Bohuzel vetsina lidi na svete je podprumerne inteligentnich a vetsina lidi treba vubec nema pocitace rado, jenom je chteji pouzivat.
Tak jen ať ty počítače používají, jak se jim zachce. Nikdo jim nebrání pustit si film a nikdo jim nebrání koupit si Windows, pokud je z jakéhokoliv důvodu chtějí. Nikdo jim „alternativní systémy“ (či jak je většinou nazývají) nevnucuje. Můžou si dělat, co se jim zachce.
Ukazkovy priklad do sebe zahledeneho egoistyDle tvé odpovědi nepůsobíš jako o nic méně do sebe zahleděný egoista, který si chodí léčit svou frustraci do poradny operačního systému, který mu zjevně nevyhovuje (ať už z jakéhokoliv důvodu).
vetsina lidi treba vubec nema pocitace rado, jenom je chteji pouzivat.A co my s tím?
A v tom je kamen neuspechu vetsiny inteligentnich lidiOsobně vím zatím jen o jednom jedinci v této diskuzi, který je zjevně frustrovaný neúspěchem, který se usilovně snaží hodit na někoho jiného.
ale vetsina lidi jim na to sere, protoze si chteji jednoduse pustit film.Jestli ono to nebude spíš tak, že většina lidí ti na celou tvoji frustraci sere a ten film si prostě pustí a užijou.
No nic, tema se nam jaksi zvrhlo, i kdyz jsem to od zacatku nechtel a priznavam, ze jsem tomu pozdeji velkou merou prispel. Vsechno jsem jiz slysel, distribuce doporucene mam, neco jsem vyzkousel. Necham si LINUX na desktopu jen ve stadiu "na hrani", budu ho pouzivat jako klienta vzdalene plochy pro windows zadarmo, ale nainstaluji si zpet a vsem budu doporucovat vychozi ubuntu (tam chodi skoro vse bez problemu, KDE jsou jenom omalovanky navic, ktere jsou v kontextu s jejich pridanou hodnotou uplne zbytecne a jen zpomaluji pocitac a komplikuji jeho pouziti - viz treba ta samba), tem, kteri potrebuji pocitac predevsim na praci, pak jedine windows.
Bohuzel, jeste bude par let trvat, nez ten dnes jiz funkcni system nekdo odladi tak, aby se u nej clovek nezasekl na pul dne kvuli kazde hlouposti. V tomhle ma vyhodu treba to ubuntu, ze vetsina problemu, ktere mohou vyvstat je dobre zdokumentovanych primo na forech, kde lidi radi a ne se jen povysuji, nebo urazeji.
Takze diky vsem, kteri prinaseli dobre rady.
...vsem budu doporucovat vychozi ubuntu (tam chodi skoro vse bez problemu, KDE jsou jenom omalovanky navic, ktere jsou v kontextu s jejich pridanou hodnotou uplne zbytecne a jen zpomaluji pocitac a komplikuji jeho pouziti - viz treba ta samba), tem, kteri potrebuji pocitac predevsim na praci, pak jedine windows.
Takže v Linuxu se nevyznáte, distribuce nemáte dostatečně otestovány, nevyznáte se v nich ani zbla, ale už máte žaludek toto vše hodnotit a pak ještě doporučovat ostatním.
Vybavuje se mi pasáž z knihy Miloše Zemana, pasáž o idiotech. Podle něj je nejhorší takový idiot, který nejenže neví, že neví, nýbrž se domnívá, že ví. Což demonstroval na případě jednoho aparátčika, který na nějaké diskuzi o zavádění polovodičů vystoupil se slovy, 'soudruzi, my si počkáme na celovodiče'.
No jiste, jestli se mne nekdo zepta na doporuceni, pak logicky doporucim to, s cim mam nejlepsi zkusenosti Tak to snad udela kazdy, nebo snad nekdo doporucuje neco co nezna a s cim se mu pracuje spatne?
Pokud bych opustil svoje nadseni pro jednoduchost a rozhodl se tedy sdilene disky do KDE primountovat, aby s nimi bylo mozne jednoduse pracovat.
Da se v KDE primountovat SMB disk i jinak, nez v prikazove radce, nebo pomoci instalace nejakych dalsich komponent?
Treba tak, jako to ve win dela pripojit sitovou jednotku? S tim, aby to po prihlaseni do systemu, nebo pri pouziti toho mountu po mne chtelo zadat heslo?
Ja se nevzdavam a zkoumam dale, jsem masochista Ani radoby vtipne narazky a urazky od samolibych egoistu, kteri si mysli, ze maji patent na rozum mne nedokazi rozhodit, je jich plny internet
P.
zypper in smb4k
na příkazové řádce.
A ještě mám jednu poznámku. Pohodlnost a bezpečnost jsou vždy proti sobě, se zvyšující se bezpečností jsou systémy stále otravnější a mají stále více přesných požadavků na nastavení. Mnoho věcí je v linuxu default zakázaných prostě proto, že je to záměr. Záměr na tom, aby systém se choval bezpečně a komunikoval jen to, co skutečně je třeba. Na rozdíl od Windows, které jsou záměrně dělány na jednoduchost a na to, aby fungovaly okamžitě. S tím vědomým rizikem, že třeba mnohé otevřené díry někdo třeba využije, ale BFU uživatelé budou raději, když to bude jednoduché. V linuxu záměr na bezpečnosti mnohdy může znamenat, že uvolnění a zprovoznění funkce znamená zásahy na více než jednom místě.
Píšu to proto, že standardně mountování filesystému v linuxu může udělat jen root. Platí to i pro smb disky. Pokud bude třeba mountovat pod uživatelem, tak je třeba zásah do policy-kitu.
Da se v KDE primountovat SMB disk i jinak, nez v prikazove radce, nebo pomoci instalace nejakych dalsich komponent?I to KDE v základní instalaci se sestává ze spousty komponent, v tom je to kouzlo. Instalace klikátka jako frontendu pro méně časté úkoly je naprosto běžné a vychází to z filozofie, že každý si nainstaluje jen to, co potřebuje.
skoda casu, skoda slov...
Problem je, ze NFS jako takovy je zcela k nicemu. Neni ani z poloviny tak dobry, jako samba.
Proto na 100Mb/s ethernetu všechny normální protokoly včetně NFS přenesou 11.2 MB/s, zatímco u SMB jsem nikdy neviděl víc než 9.6 a běžně je to tak 8-8.5? Návrh toho protokolu je naprosto šílený. NFS má taky své mouchy, ale proti SMB je zlatý.
tady jsem ti nasel nasel jen zlomek toho, proc stoji NFS za hovno, i kdyby bylo sebe svatejsi
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/303485
Takze doufam, ze mi zase nekdo poradi, at se vykaslu na sambu a pouziju NFS nebo jine unix paskvily ze 60tych let.
Predpokladám, že daný protokol je určený na iný učel ako popisovaný. Tu ide o stream.
Prečo nepoužiješ SFTP protokol je rýchlejši na kopirovanie medzi pc a má podobné ovladanie ako FTP na prikazovom riadku.
Jezisi a proc bych pouzival SFTP, kdyz jsem ZCELA SPOKOJENY se SAMBOU? Jen jsem tady argumentoval tem, kteri mi doporucovali NFS jako NAHRADU SAMBY, coby zmetku od MS a jako reseni sdileni souboru v LINUXU.
Pritom je jasne, ze SAMBA je nejen pro muj ucel to nejlepsi v pomeru vykon / jednoduchost.
Aha, pan rad slovickari kdyz jsem hodnotil NFS, tak samozrejme z hlediska jeho vhodnosti pro muj ucel. Predpokladam, ze vsichni, kdo se k nemu vyjadrovali jej hodnotili z hlediska ucelu, pro ktery SAMBU pozaduji a ne proto, jak ucesany je jeho kod, nebo kdo jej napsal.
Pokud je to jinak, pak je lepsi mlcet, nez doporucovat nekomu neco, aniz bych vedel, co vlastne chce a jeste hodnotit, jak to, nebo ono, co si vybral a s cim je dosud spokojeny, je k nicemu.
Takže ten "petr_fm", který o kousek výš napsal
Problem je, ze NFS jako takovy je zcela k nicemu. Neni ani z poloviny tak dobry, jako samba.
Je někdo úplně jiný než vy? A jak mám asi poznat, že věta
tady jsem ti nasel nasel jen zlomek toho, proc stoji NFS za hovno
ve skutečnosti znamená "NFS je pro mé účely nevhodný"?
Po case musim uznat, ze po prekonani prvotnich problemu, ktere teda umi cloveka na-rat jsem s KDE docela spokojeny. Libi se mi ty vychytavky, jako zalozky oken, presouvani na ruzne plochy, aktivity, apod. Super jsou taky akce najetim do rohu obrazovky - tohle asi MS okopiroval do 8cek? Dokud to clovek nema, nechybi mu to, ale je to navykove a umi to zprijemnit praci
Hodne je to taky o zvyku, prece jen clovek neni zvykly hledat nastaveni tam, kde jsou - je toho hodne uplne jinak, nez ve win, i kdyz se to tvari dost podobne, jako win, tak to je podobne jen vzdalene.
Docela marne jsem hledal nejaky pekny clanek s vysvetlenim zakladnich kroku na KDE. Uz jsem to ale vsechno da se rict proluskal sam
Co mi jeste chybi, je nejaky zebricek must have aplikaci. Prekvapila mne treba absence i takove blbiny, jako je unRAR - myslim tim nativne v prostredi KDE, klepnu na soubor a mam problem mel by to snad umet krusader... clovek toho proste hodne po instalaci musi naladit, aby to mohl pouzivat. Vidim to jako chybu, ale pokud pozitiva prevazi tyhle prkotiny, samozrejme se s tim smirim, nic a nikdo neni uplne dokonaly, navic beztak casem zjistim, ze je to chyba uzivatele
))
Takze jsem rad, ze jsem vydrzel a budu zkouset dale.
P.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.