Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
iptables: Memory allocation problem iptables: Memory allocation problem iptables: Memory allocation problem iptables: Memory allocation problem iptables: No chain/target/match by that name iptables: No chain/target/match by that name iptables: No chain/target/match by that nameMyslel jsem si, že bude problém způsobený nedostatkem virtuální adresové paměti
root@shaper:/# cat /proc/meminfo MemTotal: 2039756 kB MemFree: 1887844 kB ... VmallocTotal: 114680 kB VmallocUsed: 39184 kB VmallocChunk: 37676 kBAle při načítání pravidel se VmallocUsed postupně naplňuje až do 40MB to jsou všechna pravidla načetlá, zbývá asi 75MB.
Není něco v logu jádra? Pokud ne, zkuste ještě nejdřív použít
echo 8 >/proc/sys/kernel/printk
způsobený nedostatkem virtuální adresové paměti
Ještě jednou: VmallocTotal neudává velikost virtuální paměti (ani adresního prostoru), jen velikost prostoru vyhrazeného pro alokaci přes vmalloc()
.
VmallocTotal: 114680 kB VmallocUsed: 39248 kB VmallocChunk: 37588 kBa jeho položka VmallocUsed nemá maximální hodnotu 114680 kB? Je možné, že ta hodnota 39248 kB je již maximální možná hodnota? Zjistil jsem, že problém je v přidávání nových chainů do iptables (vytvořených chainů je již několik tisíc). Při vytvoření nového chainu
/usr/sbin/iptables -t mangle -N nazev_noveho_chainuse to tváří, že vše projde, ale chain neexistuje a do systémového logu se zapíše
kernel: allocation failed: out of vmalloc space - use vmalloc=<size> to increase size.Předpokládá, že chyba tedy bude v nedostatečné velikosti virtuálního adresního prostoru, který navýším přidáním patříčné informace do grubu. Bohužel přímo hw, který to dělá nemám u sebe, takže než se rozjedu to vyzkoušet, potřeboval bych od někoho potvrzení, jestli je má idea správná.
Zeptám se, znamená to, že vůj výpis /proc/meminfo
a jeho položka VmallocUsed nemá maximální hodnotu 114680 kB?
Nic takového jsem netvrdil. Jen se vám snažím vysvětlit, že to není virtuální paměť ani celkový (virtuálně) adresovatelný prostor, ale jen jeho část určená pro alokace pomocí vmalloc()
.
kernel: allocation failed: out of vmalloc space - use vmalloc=<size> to increase size.
Nemám teď čas to kontrolovat v kódu, ale jedno možné vysvětlení by bylo, že sice máte dost nevyužitého místa pro vmalloc()
, ale ne dostatečně velký souvislý blok (to by mohla být hodnota VmallocChunk).
iptables-restore
nebo přes iptables-batch
) by pomoci mohlo - aspoň pokud tazatel nepotřebuje ta pravidla přidávat a odebírat dynamicky.
Příkaz iptables-save
jen vydumpuje aktuální konfiguraci na standardní výstup; iptables-restore
pak obnoví konfiguraci z toho dumpu, který dostane na standardní vstup (ve stejném formátu). Ten dump je poměrně čitelný, takže se dá i editovat nebo vyrobit automatem. Vzhledem k tomu, jak fungují, oužívání po dávkách moc smysl nedává.
Pokud by konfigurace byla pevná, odpadne ta potřeba mít na chvíli v paměti dvě kompletní tabulky, což by mohlo pomoci. Ale jestli se s ní má pak ještě hýbat, tak to sice jde, ale jste tam, kde jste byl, protože i na přidání, změnu nebo odebrání jediného pravidla je potřeba provést to, co jsem popisoval.
Tiskni
Sdílej: