Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
iptables: Memory allocation problem iptables: Memory allocation problem iptables: Memory allocation problem iptables: Memory allocation problem iptables: No chain/target/match by that name iptables: No chain/target/match by that name iptables: No chain/target/match by that nameMyslel jsem si, že bude problém způsobený nedostatkem virtuální adresové paměti
root@shaper:/# cat /proc/meminfo MemTotal: 2039756 kB MemFree: 1887844 kB ... VmallocTotal: 114680 kB VmallocUsed: 39184 kB VmallocChunk: 37676 kBAle při načítání pravidel se VmallocUsed postupně naplňuje až do 40MB to jsou všechna pravidla načetlá, zbývá asi 75MB.
Není něco v logu jádra? Pokud ne, zkuste ještě nejdřív použít
echo 8 >/proc/sys/kernel/printk
způsobený nedostatkem virtuální adresové paměti
Ještě jednou: VmallocTotal neudává velikost virtuální paměti (ani adresního prostoru), jen velikost prostoru vyhrazeného pro alokaci přes vmalloc()
.
VmallocTotal: 114680 kB VmallocUsed: 39248 kB VmallocChunk: 37588 kBa jeho položka VmallocUsed nemá maximální hodnotu 114680 kB? Je možné, že ta hodnota 39248 kB je již maximální možná hodnota? Zjistil jsem, že problém je v přidávání nových chainů do iptables (vytvořených chainů je již několik tisíc). Při vytvoření nového chainu
/usr/sbin/iptables -t mangle -N nazev_noveho_chainuse to tváří, že vše projde, ale chain neexistuje a do systémového logu se zapíše
kernel: allocation failed: out of vmalloc space - use vmalloc=<size> to increase size.Předpokládá, že chyba tedy bude v nedostatečné velikosti virtuálního adresního prostoru, který navýším přidáním patříčné informace do grubu. Bohužel přímo hw, který to dělá nemám u sebe, takže než se rozjedu to vyzkoušet, potřeboval bych od někoho potvrzení, jestli je má idea správná.
Zeptám se, znamená to, že vůj výpis /proc/meminfo
a jeho položka VmallocUsed nemá maximální hodnotu 114680 kB?
Nic takového jsem netvrdil. Jen se vám snažím vysvětlit, že to není virtuální paměť ani celkový (virtuálně) adresovatelný prostor, ale jen jeho část určená pro alokace pomocí vmalloc()
.
kernel: allocation failed: out of vmalloc space - use vmalloc=<size> to increase size.
Nemám teď čas to kontrolovat v kódu, ale jedno možné vysvětlení by bylo, že sice máte dost nevyužitého místa pro vmalloc()
, ale ne dostatečně velký souvislý blok (to by mohla být hodnota VmallocChunk).
iptables-restore
nebo přes iptables-batch
) by pomoci mohlo - aspoň pokud tazatel nepotřebuje ta pravidla přidávat a odebírat dynamicky.
Příkaz iptables-save
jen vydumpuje aktuální konfiguraci na standardní výstup; iptables-restore
pak obnoví konfiguraci z toho dumpu, který dostane na standardní vstup (ve stejném formátu). Ten dump je poměrně čitelný, takže se dá i editovat nebo vyrobit automatem. Vzhledem k tomu, jak fungují, oužívání po dávkách moc smysl nedává.
Pokud by konfigurace byla pevná, odpadne ta potřeba mít na chvíli v paměti dvě kompletní tabulky, což by mohlo pomoci. Ale jestli se s ní má pak ještě hýbat, tak to sice jde, ale jste tam, kde jste byl, protože i na přidání, změnu nebo odebrání jediného pravidla je potřeba provést to, co jsem popisoval.
Tiskni
Sdílej: