Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 22:35
Pájka je slitina
(i těm, co obsahují více nějakého jiného kovu než cínu :)No dobře, tak spíš ne, cínu je i v různých speciálních a RoHS nadbytek.
Vlastnost tehle bezolovnatych materialu je ze jsou jednorazove - napr. pro vymenu soucastky je potreba to kontaminovat olovem.No to je kvůli oxidaci, ne? Máš si koupit pájku [páječku] s ochrannou atmosférou.
+1
Wacom Bamboo Touch, po netu se s ním brouzdá výborně Dotykovou vrstvu mám vypnutou (obří touchpad), radši patlám tužkou.
Používáš to?
Je to můj primární trackball doma (jinak nosím Logitech TrackMan Marble/Wheel).
Jaká je zkušenost?
Ve srovnání s průmyslovými trackbally to působí jako spotřební zboží – lesklý plast, nízký kryt, ze kterého jde kouli snadno vyndat bez šroubování, optický senzor bez pořádných ložisek, levné spínače, fungl nový trochu vrže. Třeba DT225 je oproti tomu z bytelného hrubého plastu, napůl mechanický a pod tlačítky má japonské omrony.
Na druhou stranu: je tichý, díky konstrukci se snadno čistí, má velmi slušnou citlivost (rozlišení senzoru, chceš-li), to otáčení je navykové a konečně, dá se koupit v Mironetu za pouhé 2k CZK, navíc s normální zárukou.
Když vyměníš spínače a polepíš ten lesklý plast nějakou tou "carbon fiber" fólií, IMHO paráda.
A jak to chodí v linuxu?
Podpora 100%, prostě jako generické polohovací zařízení – viz záznam ve zdejší wiki.
A je to i horší. Už jsem se doslechnul, že naše vedení navrhuje zákaz ježdění do práce na kole, nebo že vlastní odpad si musí každý vyhodit až doma (např. obaly od svačiny). Že si musíme pomalu nosit nářadí z domu a že na servisní výjezd dostaneme všechno na kus přesně už je jen kosmetická záležitost, na kterou jsme si zvykli.
Tak to bych mel asi problem :D.To máš ještě docela uklizený. P.S. Ano ta karta je opravdu přilepená izolepou a ano opravdu mě po stole vede živej LPT
Taky jsem měl doma takovou lahůdku, ale i když jsem prošel tisíce fotek na disku, tak jsem žádnou nenašel. Nešlo o case, ale o dualhead:
- vlevo LCD s rozlišením 1280x1024
- vpravo CRT s rozlišením 1024x768 ležící na boku
- výška zobrazovací plochy byla při CRT položeném na boku stejná, tak jsem to tak několik měsíců používal s neobvyklým rozlišením 2048x1024
Přesně tak. Škoda že nemůžu z pokoje vyházet všechny skříně a dát si místo nich stoly, to by se pěkně tvořilo! Takhle se mi to hromadí na rohu stolu, pod postelí, v rohu pokoje, v garáži,....
Mám rohový stůl a je to katastrofa - na PC je to tak akorát, ale jak vytáhnu mikropájku a dám něco před sebe, tak už nemůžu nic dalšího dělat
Velká závist. Bydlím u rodičů v podkroví a na stole je strašně znát i ten miniaturní osciloskop, natož něco většího. Multimetr Metra M1T-290 jsem měl asi rok jako podstavec pod dva monitory, ale na stole pak zbylo místo na klávesnici, myš a trochu bordelu v obou rozích. Před ten multimetr se nic rozložit nedalo. Problém je, že ani kdybych ho vyhodil a koupil si nějaký HP za třicet tisíc, tak si s místem vůbec nepomůžu
Jedině přidat stůl nebo dva, ale to bych zase musel dát do pryč třeba postel a spát na podlaze.
Strop až k zemi naštěstí nemám, ale když si sednu na postel, tak se mi dřív stávalo, že jsem se běžně praštil do hlavy. Ale třeba na stole jsem míval dlouho problém s podstavcem pod monitory - buď byly nízko, nebo jeden dřel rohem o strop -> musel se posunout blíž. Nakonec to vyřešil podstavec na míru.
Téda, nápady se mi hodně líbí Problém spíš bude v rodičích, dokud si nenajdu vlastní bydlení, tak nemám moc šancí na nějakou změnu. Nějaká malá změna se sice dá vydupat (prohození skříňky a křesla), ale i tak jsem se musel týden hádat. Když jsem to prohodil, tak jsem nábytek po návratu ze školy našel na původních pozicích. Takže znova prohodit, nemluvit o tom a doufat. Asi rok to vydrželo, pak se maloval pokoj a už je to zase jako to bylo dřív. A můžeme se hádat nanovo.
Ty hádky mi za to nestojí, přežiju to. Spíš mi vadí to, že přijedu po práci domů a nemám do večera co dělat. Ne protože by nebylo z čeho, nebo nebyly nápady, ale já pořádně nemám kde si to rozložit V práci taky potřebuju dva stoly abych moh přebíhat mezi třema zakázkama.
4W měření odporu, automatická volba rozsahů, možnost připojení k PC (zatím jsem nevyužil) a hlavně moc stylová krabice, kde charakteristicky cvakají relé Ke kalibraci slouží tva trimry na předním panelu, ale se stářím údajně dochází k tomu, že ani s trimrem v krajní poloze se nedá například dostat na nulu, nezkoušel jsem. Teď mi leží v garáži na hromadě spolu s dalšíma dvěma kusama M1T-291 na náhradní díly a sháním někoho, kdo by o ně měl zájem. Mám sice zájemce z Ostravy (sběratel), ale posílat dva balíky celkem o hmotnosti kolem 45kg přes půl republiky...moc se mu to platit nechtělo.
Jinak běžně dělám s malý ručním multimetrem za pár desetikorun - napětí, proud i odpor to nějak měří, pískat to umí. Sice jsem koukal po klešťovym multimetru co uměl měřit i DC proudy, ale když jsem přijel, tak mi bylo oznámeno, že není a už nebude. Vím že si můžu postavit doplněk na měření indukčnosti, kapacity a ESR k voltmetru, ale radši bych to měl hezky na stole všechno pohromadě ve větší krabici, která umí "všechno" a bude mít alespoň nějakou přesnost. No, snad jednou
automatická volba rozsahůZa to bych zabíjel. Člověk si nemůže nastavit fixed rozsah 20 V a pak letmým pohledem zjistit, jestli je tam třeba plné TTL napětí (5.00 V) nebo šum (50.0 mV), musí sledovat desetinnou tečku a exponent.
To na tom z Metry je právě fajn, že si můžu nacvakat rozsah ručně a podle potřeby zapnout automat - obrázek Aby toho nebylo málo, tak to má napravo na displeji i LEDky ukazující rozsah a dá se to ovládat i na dálku. V návodu je i popis komunikace, je tam TTL logika a neměl by být problém připojit to přímo na LPT.
To rozhodně je, proto to taky nechci zahodit jako ruční multimetr, ale chci aby dožil u někoho, kdo si ho bude vážit (třeba sběratel), nebo ho opravdu využije.
Jinak se přiznávám, že mě moc láká postavit si stolní multimetr. Napětí, odpor, proud, RaspberryPi uvnitř a přenos dat třeba přes RS-232 do PC. Když se k tomu přibalí ještě něco na měření indukčností, kapacity, ESR a přechodových napětí PN přechodů, tak už by to byla dost užitečná krabice
Na to jsem úplně zapomněl, dá se to koupit mám pocit kolem pětistovky v ČR a funguje to opravdu dobře, na škole si to mistr pořídil.
Míval jsem to spíš na orientační měření, ale třeba u napětí bylo krásně vidět, jestli kolísá, nebo jak moc se vlní. Na měření malých odporů to taky byla úžasná věc.
Budu se muset po něčem zase porozhlídnout, ten primitivní je sice fajn, ale nikdy není na škodu mít multimetry dva
+1Škoda že nemůžu z pokoje vyházet všechny skříně a dát si místo nich stoly, to by se pěkně tvořilo!
A co emacs piáno – ovládat editor přes MIDI klávesy?
hadam ze Vim diky svemu Esc na tom nebude o moc lepe
Jak jsou na tom jine editory, existuje nejaky editor, ktery neco resi, jak to dela? Pripadne napady jak vylepsit stavajici editory, treba vhodna macra a tak?
Vhodné je používat vhodné rozložení klávesnice (jak logické, tak fyzické). Pro představu moje rozložení na průmyslové klávesnici a ErgoDoxu. Ctrl/Alt mačkám dlaní, to ostatní na vnějších hranách malíčky, na zbytku spodního řádku nebo blocích pro palce samozřejmě palci a zbytek na vnitřních hranách ukazováčky.
Barvy, nekteri lide na tomto serveru si libuji v tmavych tematech variace pulnocniho hrbitova za uplnku, ma to pro vas nejaky ergonomicky benefit? Je lepsi mit u kodu/terminalu tmave ci svetle pozadi a proc? Lisi se v tom i distribuce a desktopy.
Na nejlépe čitelné kombinace barev jsou studie – mj. ta žlutá na modré v Turbo Pascalu byla na něčem takovém založená. Jinak hlavně doporučuju Redshift, regulovat jas displeje a zajistit si rozptýlené světlo za monitorem.
Co tedy veci jako Dvorak, Colemak, Minimak a dalsi? Bohuzel, alternativni layouty rozbiji moji praci s Vim-em a ten prinos by musel byt hmatatelny abych menil.
Optimalizované rozložení (plus vrstvy se speciálními symboly kolem domovského řádku) eliminuje podstatnou část pohybu rukou/prstů a spoustu podivných pohybů rukou (pro představu doporučuji video psaní na Colemaku nebo vyzkoušet si simulátor rozložení). Fyzické rozložení ale dělá na první pohled patrnější rozdíl.
Klávesové zkratky jsou problém, zvlášť pokud jsou navržené pro konkrétní rozložení (to je ve Vimu pravda jen částečně, takže divné pak je prakticky jenom hjkl). Nicméně jde používat makra (na úrovni systému/hardwaru) a třeba pro DSK zřejmě budou existovat propracovaná přemapování dávající smysl.
Ohledne klavesnic, jak je to dnes s diskuzi na tema mechnicke ci jine switche, a proc, u programatoru a IT-aku, ne her. A kdyz uz - ktera barva mechanickeho switche je pak nejlepsi?
Je to ryze věc osobních preferencí. (Pomíjím, že barva je irelevantní.)
Nicméně v minulosti na tohle téma proběhlo několik studií. Výsledky jsou dost široké, nicméně jako zlatá střední cesta vychází mechanismus, který
Asi nejblíž jsou k tomu spínače Matias (kompatibilní s Alps), ať už Click, nebo příp. Quiet Click (necvakají a jsou tiché i při návratu klávesy do výchozí polohy; jsou to asi nejlépe utlumené v současnosti vyráběné spínače).
IMHO stojí za vyzkoušení Cherry MX Clear (výrazná hmatová odezva, po aktivaci síla pro stisk prudce roste, takže dopad "nadoraz" se nestává nebo je utlumený), "ergo clears" (MX Clear s měkčí pružinkou a pokud možno lubrikované), lineární Cherry MX, buckling spring (od Unicompu je trochu měkčí) a Topre (různé varianty).
Jenže velmi významnou roli hrají také klávesy (tloušťka, výška, profil/úhel povrchu, materiál), konstrukce klávesnice (plát, materiál, úhly) a hlavně její tvar...
Ma smysl mit na klavesnici numerickou cast, kdyz prodluzuje cestu k mysi, nebo by mela byt oddelena, ci je vubec potreba?
Nemá. Klávesnice má být symetrická. Pak není problém mít vrstvu (jako na těch laptopech) s numerickým blokem – bez nutnosti hýbat se z domovského řádku.
Kdybyste si prave ted kupovali klavesnici, do ceho byste realisticky sli?
Mám ErgoDox, TypeMatrix 2030 (na cestování) a průmyslovou programovatelnou maticovou klávesnici (viz Elcom, Tipro, Access-IS aj.). Mít prachy, na používání na jednom místě bych si asi pořídil Maltron (Kinesis Advantage IMHO nemá smysl, viz moji recenzi). Čekám na Axios a keyboard.io (odkazy úplně nahoře) – obojí má lépe řešené bloky pro palce. Konzervativní uživatel nechť počká na Matias Ergo Pro.
vi Esc SyndromeZadny div, to je funamentalni problem, ktere se neda uplne resit. Co pouzivate za editor?
Ctrl/Alt mačkám dlaní, to ostatní na vnějších hranách malíčky, na zbytku spodního řádku nebo blocích pro palce samozřejmě palci a zbytek na vnitřních hranách ukazováčky.S vasim layoutem muzete. To nevyuziti palcu a dlane, a pretizeni malicku, je u standardnich klavesnic zoufale, stale za sebou vlacime dedictvi psaciho stroje.
Na nejlépe čitelné kombinace barev jsou studie – mj. ta žlutá na modré v Turbo Pascalu byla na něčem takovém založená. Jinak hlavně doporučuju Redshift, regulovat jas displeje a zajistit si rozptýlené světlo za monitorem.To je nekolik veci. Jedna vec je barevny kontrast, tedy rozdil mezi barvou textu a pozadi, a druha vec je rekneme rozdil jasu mezi pozadim a textem. Prumerny jas u textovych dokumentu je predevsim dan barvou pozadi a tmave pozadi znamena nizsi jas okna aplikace. Co ma negativni vliv jsou skokove zmeny jasu. Nejcasteji pouzivam terminal a prohlizec, a vetsina vetsina webovych stranek ma svetle pozadi, tmave pozadi terminalu se mi pak nezda moc vhodne. Druha vec je rozdil jas monitoru a okoli a ani tam to nevypada dobre pro tmava temata.
Pomíjím, že barva je irelevantní.Mel jsem na mysli barevnou kategorizaci Cherry MX switchu a tam mi rozdily prijdou relevantni. Mam na mysli silu stisku a tactile feedback. S dynamikou je to slozitejsi, ale dobra metoda kterou jsem pouzil na mereni nutne silu pro stisk je dat na klavesu sloupecek minci (hmotnost mice lze dohledat).
vyžaduje sílu zhruba 60 cN pro aktivaci.To mi prijde moc, ale odpovida to membranovym klavesnicim, i jejich masivnim rozptylem. Spise mi o slo o srovnani treba mechanical versus scissor switches.
IMHO stojí za vyzkoušení Cherry MX Clear (výrazná hmatová odezva, po aktivaci síla pro stisk prudce roste, takže dopad "nadoraz" se nestává nebo je utlumený), "ergo clears" (MX Clear s měkčí pružinkou a pokud možno lubrikované), lineární Cherry MX, buckling spring (od Unicompu je trochu měkčí) a Topre (různé varianty).Otazka zni jak to vyzkouset ... mel jsem v ruce MX Blue, Red, Brown a Black. Asi bych si vybral Blue nebo Brown, mam rad feedback.
Mít prachy, na používání na jednom místě bych si asi pořídil Maltron (Kinesis Advantage IMHO nemá smysl, viz moji recenzi).Maltron se tu da pronajmout od vyrobce za £50 na ctyri tydny. Mel jsem v ruce Truly Ergonomic, z tech pseudo-ergonomickych Truly Ergonomic a Goldtouch M16. Chtel bych neco s plne OSS firmwarem, takze ErgoDox by mohla byt cesta; mozna Truly Ergonomic.
Co pouzivate za editor?
V ideálním případě Emacs + evil. Ale často jenom Vim v konzoli nebo KWrite.
Mel jsem na mysli barevnou kategorizaci Cherry MX switchu a tam mi rozdily prijdou relevantni.
Barva *je* irelevantní, protože Číňani jednak chrlí klony (viz Razer Green/Orange, což jsou lehce modifikované plagiáty MX Blue/Brown a dělá je Kailh), jednak se začínají dělat různě barevné části spínačů pro #swag (před časem jsem na nějakém čínském fóru viděl růžové kopie posuvných částí z MX Brown).
Nejsou všechno Cherry MX. Jejich jediná výhoda je, že jsou snadno modifikovatelné a celkem dobře dostupné. Ty s odezvou jsou často považované za horší oproti BS nebo Alps, a to kvůli tření plast-plast, zatímco jinde je ta odezva skutečně věc pružinky.
S dynamikou je to slozitejsi, ale dobra metoda kterou jsem pouzil na mereni nutne silu pro stisk je dat na klavesu sloupecek minci (hmotnost mice lze dohledat).
Rip-O-Meter je Zlo(TM) a Ripster magor. ^_^ Ono to totiž funguje jenom pro určité typy spínačů, neměří to sílu působící nahoru (upstroke), nereflektuje to průběh stisku (ani pružinka není jako pružinka).
To mi prijde moc, ale odpovida to membranovym klavesnicim, i jejich masivnim rozptylem. Spise mi o slo o srovnani treba mechanical versus scissor switches.
To se absolutně nedá porovnávat kvůli odlišnému průběhu stisku, odlišnému bodu, při kterém se stisk registruje. Navíc porovnávat "mechanické" a "membránové" klávesnice moc nedává smysl – kromě toho, že ty první jsou z principu lepší díky aktivaci před dosažením maximální dráhy.
Mezi membránové klávesnice patří jak třeba Logitech UltraX (75cN 2mm scissor switch), tak Goldtouch Adjustable (40cN 3mm membránovka). Podobně se za mechanické klávesnice považují i 30g Topre, buckling spring, MX Red w/ 45g Korean springs nebo MX Superblack.
Otazka zni jak to vyzkouset ... mel jsem v ruce MX Blue, Red, Brown a Black.
Komunita (na GH i DT byly/jsou nějaké putovní krámy). Příp. switch tester (byť to psaní nenahradí) od CM Storm a možná ještě někoho (TechKeys? QWERkeys?). Nebo vzít několik spínačů od 7bita (má i spínače Matias).
Asi bych si vybral Blue nebo Brown, mam rad feedback.
No a já tvrdím, že obojí těžce saje, pokud se výrazně nemodifikuje. Jenže když není možnost srovnání... (V Olomouci je!)
Maltron se tu da pronajmout od vyrobce za £50 na ctyri tydny. Mel jsem v ruce Truly Ergonomic, z tech pseudo-ergonomickych Truly Ergonomic a Goldtouch M16. Chtel bych neco s plne OSS firmwarem, takze ErgoDox by mohla byt cesta; mozna Truly Ergonomic.
Podpora k TECK těžce saje (nereagují na dotazy, vypadalo to jako vaporware, programovatelný firmware určitě slibovali hodně přes rok). To bych vzal Maltron (na požádání dodají i programovatelný). Nebo Matias Ergo Pro (sice asymetrické, ale aspoň bude mít hackovatelný firmware). Nebo určitě to, co jsem odkazoval nahoře, protože Axios má být open source, keyboard.io možná taky a ErgoDox už je.
V ideálním případě Emacs + evil.Potom nejaka ergonomie asi nebude motivace, vim je tady skutecne evil.
Barva *je* irelevantní, protože Číňani jednak chrlí klonyPokud do to toho zacnem tahat plagiaty, prestava to mit smysl, to muze pak byt cokoliv. Mechanicke klavesnice ktere jsem mel v ruce byly ruzne variace bankovnich Cherry G80, tedy klasicky design s Cherry MX a Das Keyboard - provedeni je impozantni. Dale stare klavesnice s ALPS (Dell) ci klasicke IBM model M (tu histerii jsem u nich nikdy nechapal).
o se absolutně nedá porovnávat kvůli odlišnému průběhu stisku, odlišnému bodu, při kterém se stisk registruje.Samozrejme se to muze srovnavat, i kdyz klidne muzete rici, ze jsou to odlisne kategorie. Spise nez sila nutna ke stisku me zajima dynamika stisku. Jde mi o to, aby po registraci klavesy byla energie uderu absorbovana a pohyb utlumen zpusobem, ktery je pratelsky vuci vasim kloubum. Mne k tomu pomaha urcity, byt i akusticky, feedback. Faktem je, ze obrovsky podil ma i design klaves, uhly dopadu a podobne, zejmena u velkych klaves - a tam je to casto uplne podelane.
No a já tvrdím, že obojí těžce saje, pokud se výrazně nemodifikuje.V cem je doporucena Cherry MX Clear tak vyrazne jina? Vyraznou modifikaci rozumite treba tu srandu s O krouzky ci kombinace dilu ruznych barev?
Jenže když není možnost srovnání... (V Olomouci je!)OK, jak jsem zjitil v Londyne jsou, vcetne Maltronu a dalsich.
Potom nejaka ergonomie asi nebude motivace, vim je tady skutecne evil.
Podstatné je, že ovládání u vi apod. je založené na modalitě a sekvencích příkazů, nikoliv na kombinacích kláves. K tomu rozumné rozložení a vychytávky jako makra, doplňování nebo dual-role keys.
Samozrejme se to muze srovnavat, i kdyz klidne muzete rici, ze jsou to odlisne kategorie.
Ale nemá to vypovídací hodnotu, viz dále.
Jde mi o to, aby po registraci klavesy byla energie uderu absorbovana a pohyb utlumen zpusobem, ktery je pratelsky vuci vasim kloubum.
Cherry MX Clear (resp. jiné spínače se stejným typem pružinky, která má málo závitů). U Cherry MX White/Blue/Green nebo Alps se to na konci jakoby propadne (potřebná síla výrazně neroste), ale jde používat nějakou tlumící hmotu, ať už jsou to silikonové kuličky ve spínačích nebo o-kroužky, resp. soft-landing pads od EliteKeyboards, na klávesách.
V cem je doporucena Cherry MX Clear tak vyrazne jina?
Pokud jde o posuvnou část, je to "táhlá" odezva trochu jako u dobré membranovky nebo MX Brown na steroidech, nikoliv tak ostrá jako u MX Blue/White/Green nebo tím tuplem Alps. Druhá část je, že jejich normální pružinka má méně závitů, proto síla roste rychleji (viz ten odkaz na rknizeho měření výše).
Vyraznou modifikaci rozumite treba tu srandu s O krouzky ci kombinace dilu ruznych barev?
MX Brown lubrikované a hodně používané (vyhladí se plast, nedřou pak tolik), přesto odezva furt saje oproti MX Clear nebo ergoclears. MX Blue upravené na jailhouse blues.
Lze psat, rekneme setrnym zpusobem, na klasicke klavesnici, respektive jak z ni vytezit maximum?
Takové ty klasické poučky jako nemít ruce položené na ničem pevném, mít klávesnici ve správné výšce (a ideálně s negativním sklonem) atp.
Jsou skutecne ergonomicke klavesnice odpoved?
Eliminují do značné míry ohýbání zápěstí (oddělení polovin, příp. vertikální orientace), eliminují podivné laterální pohyby (symetrie), minimalizují zátěž malíčků (lepší umístění modifikátorů apod.). Spása sama o sobě to není, ale dost to pomáhá.
Skutecnost, ze maji mizivy podil na trhu - a klavesnice jako IMHO dobry Microsoft Keyboard 4000 do toho nepocitam - nebudi dojem, ze exoticky design je reseni.
Path dependency.
Přitom je to začarovaný kruh. Většina lidí neumí psát na klávesnici, proto se bojí jít do něčeho, co vypadá nezvykle, přestože by se na tom dost možná psát naučili mnohem snáze. Laterální pohyby v případě číselného řádku a hranatých/složených závorek na asymetrickém rozložení jsou typický příklad.
Lze psat, rekneme setrnym zpusobem, na klasicke klavesnici, respektive jak z ni vytezit maximum?Takové ty klasické poučky jako nemít ruce položené na ničem pevném, mít klávesnici ve správné výšce (a ideálně s negativním sklonem) atp.
BTW angle&wide mod jakožto škaredý hack, kterým lze částečně obejít asymetrii a jednolitost alfanumerického bloku.
Podstatné je, že ovládání u vi apod. je založené na modalitě a sekvencích příkazů, nikoliv na kombinacích kláves.Ze ovladani ve vim-u jsou seriove sekvence je obrovska vyhoda, i kdyz kombinace klaves jsou take bezne a casto pouzivane sekvence jsou rozsypane po cele klavesnici. Zkousel jsem ErgoVim, ktery nektere veci resi, nakonec jsem z toho vybral jen neco. Zmena layoutu plno veci rozbije. Jak resite tu zalezitost s Esc na standardni klavesnici?
Cherry MX Clear (resp. jiné spínače se stejným typem pružinky, která má málo závitů). U Cherry MX White/Blue/Green nebo Alps se to na konci jakoby propadne (potřebná síla výrazně neroste), ale jde používat nějakou tlumící hmotu, ať už jsou to silikonové kuličky ve spínačích nebo o-kroužky, resp. soft-landing pads od EliteKeyboards, na klávesách.To zni jak spiknuti vyrobcu spinacu, oni nam schvalne nedodaji nic poradneho a vse si musite dodelat; MX Clear je slozite koupit. Skutecne se clovek pak musi ptat, jestli to neni trochu jako s nekonecnymi tunici koncovky vyfuku.
Takové ty klasické poučky jako nemít ruce položené na ničem pevném, mít klávesnici ve správné výšce (a ideálně s negativním sklonem) atp.Tedy nemit "claw grip" i u klavesnice. To ze plno klavesnic nema negativni sklon, nebo alespon nejde nastavit, je napytel.
Eliminují do značné míry ohýbání zápěstí (oddělení polovin, příp. vertikální orientace), eliminují podivné laterální pohyby (symetrie), minimalizují zátěž malíčků (lepší umístění modifikátorů apod.). Spása sama o sobě to není, ale dost to pomáhá.Ergonomicka klavesnice vam umoznuje mene "prasit" stylem, kdy si zpusobujete ujmu - i kdyz prace s klavesnici zpusobuje ujmu sama o sobe a neutecete. Stacilo by prenest zatez z malicku na palce tak jak to delaji vase klavesnice a layouty, a split keyboard.
Většina lidí neumí psát na klávesnici, proto se bojí jít do něčeho, co vypadá nezvykle, přestože by se na tom dost možná psát naučili mnohem snáze.Je tu stale obrovska skupina lidi, kteri hodne pisi a umi psat, a nemeli by problem zmenit zvyky. Brighton Council nakoupil nekolik desitek Maltronu a presto se lide po nejake dobe vratili k klasickym klavesnicim. Stejne tak pohoreli i mene radikalni klavesnice jako Cherry G80-5000.
i kdyz kombinace klaves jsou take bezne
S xchainkeys si jde docela užít.
Jak resite tu zalezitost s Esc na standardni klavesnici?
Normální klávesnice používám tak málo, že to neřeším. Obvykle si s sebou stejně nosím TM2030 kvůli hygieně a výšce stolů.
MX Clear je slozite koupit.
Už dlouho ne. Třeba 7bit je má, Cherry G80-3000LQCEU jsou furt na prodej a vůbec.
Je tu stale obrovska skupina lidi, kteri hodne pisi a umi psat, a nemeli by problem zmenit zvyky.
Obrovská, mno... Ty dámy na poště by taky měly umět psát, ale je to bída.
Jak by to serazeni vypadalo?
Teoreticky by většině lidí stačilo mít správné návyky a techniku (a nepracovat 8+ hodin denně), *jenže*
U toho zbytku hraje roli každý detail.
Konečně: když mám uživatele, který se nechce nic učit, nepatrně lepší konfigurace udělá divy (ideálně třeba Matias Ergo Pro a dejme tomu citlivější vertikální myš, byť ty zrovna nejsou samospásné).
Ještě jedna věc, pokud bych měl vybrat jednu věc s nejlepším poměrem mezi cenou/námahou a úsilím, byla by to symetrická klávesnice.
Už dlouho ne. Třeba 7bit je má, Cherry G80-3000LQCEU jsou furt na prodej a vůbec.Takze (a) koupit switche v trochu exotickem shopu a postavit, nebo (b) vybrat z par klavesnic na trhu - zlomek blue/brown. Na Cherry G80-3000 je pozitivni, ze jsou vyrabene v Ceske republice a je to levne, jinak se to trochu krouti a je to zbytecne velke. Dalsi moznost je Code Keyboard od Jeff Atwooda. Byvaly kolega ho ma, ale Green s O-rings, a vypada to dobre.
Teoreticky by většině lidí stačilo mít správné návyky a techniku (a nepracovat 8+ hodin denně), *jenže*Ano, k tomu jsem take dosel.
jak ty návyky/techniku získat a udržet?Hlavne se dobrat k tomu co je ta spravna technika/navyk.
Ještě jedna věc, pokud bych měl vybrat jednu věc s nejlepším poměrem mezi cenou/námahou a úsilím, byla by to symetrická klávesnice.Ma hlavni modivace je odlehcit malickum a tam je symetrie fajn.
(a) koupit switche v trochu exotickem shopu
Taky je jde koupit u Mousera, když jsme u toho.
vybrat z par klavesnic na trhu - zlomek blue/brown
Podstatně víc než pár, z hlavy Leopold FC660M, zmiňovaná Cherry, některé modely Ducky, WASDv2, toho času Keycool – jenže tady se objevuje ten problém, který se výrazně týká i zrovna MX Brown, a sice že Cherry Corp. má problém uspokojit poptávku, a proto spousta výrobců přechází k odebírání čínských klonů typicky od Kailh nebo Gaote.
Na Cherry G80-3000 je pozitivni, ze jsou vyrabene v Ceske republice
Kvalitní modely se dělají v Německu.
Dalsi moznost je Code Keyboard od Jeff Atwooda. Byvaly kolega ho ma, ale Green s O-rings, a vypada to dobre.
Prostě podsvícená WASDv2, akorát Atwood kolem toho udělal hype. BTW zrovna WASDv2 je zrovna dostupná s MX Clear, ale s MX Brown ne.
Hlavne se dobrat k tomu co je ta spravna technika/navyk.
Nevidím žádné zásadní neznámé. Kdyby lidi nezalamovali zápěstí a neopírali si je a dělali přestávky, byl by to zásadní pokrok.
Porad cekam na ergo keyboard s OSS firmware a ErgoDox je cesta spravnym smerem, ale porad nejsme tam.
Jediný problém je poloha bloků pro palce, která není pro všechny. To řeší Axios i keyboard.io, ale ono to jde obejít i u ergodoxu (přidat klávesu mezi bloky, oddělit bloky pro palce a dát je vertikálně nebo prostě používat stojan). Dalo by se ještě diskutovat o agresivitě posunutí sloupců nebo příp. zvlnění, ale to bude zřejmě řešit modulární Axios s volitelnými zvlněnými alfanumerickými bloky.
spousta výrobců přechází k odebírání čínských klonů typicky od Kailh nebo GaoteJak jsou zkusenosti s Kailh? Zalman ZM-K500 maji problemy ...
Prostě podsvícená WASDv2, akorát Atwood kolem toho udělal hype.Ano, ale jeste pred par mesici byla levnejsi nez ekvivalentni WASD, i s podsvicenim.
Kdyby lidi nezalamovali zápěstí a neopírali si je a dělali přestávky,To je zaklad, ale rekl bych, ze toho vice. Pohyby zapesti, predlokti, a ruznou prstovou akrobacii a nakonec i potize s rameny.
Jak jsou zkusenosti s Kailh? Zalman ZM-K500 maji problemy ...
Po internetech běhají asi dva staré obrázky zlomeného "nástavce" na klávesu. Nová data zatím nejsou, ale... nevím o žádném dodavateli průmyslových/enterprise řešení, který by ke Kailh přešel. Tím myslím Tipro, Diatec apod. Všechno, co jsem dosud viděl, byl spíš levnější "herní" hardware. Nemám k tomu důvěru.
Ano, ale jeste pred par mesici byla levnejsi nez ekvivalentni WASD, i s podsvicenim.
Stejně bych bral WASDv2 bez kláves. Tenké ABS je fuj.
To je zaklad, ale rekl bych, ze toho vice. Pohyby zapesti, predlokti, a ruznou prstovou akrobacii a nakonec i potize s rameny.
Otázka polohy těla a konfigurace nábytku/pracoviště. Samozřejmě to s tím souvisí, ale netýká se to přímo klávesnice.
Prstová akrobacie se prakticky redukuje na neutrální polohu zápěstí, potažmo dlaně (a příp. uvolnění svalů nebo nepoužívání příliš velké síly). Jinými slovy, nebudu natahovat/krčit prst (a tím celou dlaň), nýbrž tam posunu celou ruku.
Všechno, co jsem dosud viděl, byl spíš levnější "herní" hardware. Nemám k tomu důvěru.Tím chci říct, spínače třeba i můžou být OK, ale co kvalita pájení? Co kvalita kláves? ...?
Plno lidi dnes uteklo k Sublime Text, closed aplikaci, coz indikuje velky problem na poli stavajicich OSS editoru.K Sublime vzniká opensource alternativa atom.io, ale zatím to moc použitelné není (a ty technologie na kterých je to postavené mi přijdou jako silně divná volba).
:-/
A co Lime Text editor? Napsané je to v Go.Když jsem na to koukal naposled, tak to mělo skoro nulovou uživatelskou základnu. Ten atom má aspoň spousty nadšenců, co pro to píšou pluginy (bez pluginů by bylo i Sublime skoro k ničemu, je jich tam k dispozici přes 2000).
:-/
BTW: nemáte někdo zkušenost s psaním modulů pro Kate? Ty by měly jít psát v C++ i Pythonu. Navíc se dá i skriptovat a klávesové zkratky jsou nastavitelné. Přijde mi to jako zajímavá volba (byť zatím zůstávám spíš u jEditu nebo IDE, pokud jde o GUI editory).
No jako vypadá to pěkně, ale oproti Sublime to bude určitě žrát hrozný paměti :-/
Jo, to žere, ale zatím je to jen nějaká alfa verze, tak se dá počítat s tím, že to časem dotáhnou do použitelnosti.
CTRL+SHIFT+p
, inst[ENTER]
a už hledám jestli to tam je, nebo není. Člověk přitom nevypadne z flow a celé je to záležitost jednotek vteřin, ne minut jako v jiných editorech, kde člověk musí kamsi klikat a hledat, nebo nedejbože stahovat z webu a kopírovat kamsi.
http://www.sublimetext.com/updates/2/stable/updatecheck?version=2221&platform=linux&arch=x64&r=0
. Bonzuje to i každé dvacáté uložení? Bonzuje i koupená verze?
http://www.sublimetext.com/updates/3/stable/updatecheck?version=3059&platform=linux&arch=x32&r=0&m=RUq_
, odkud je asi nejpodstatnější hlavička Last-Modified: Wed, 18 Dec 2013 02:37:06 GMT\r\n
.
Otevírání, zavírání, přesuny, editace, minimalizace a tak dále komunikaci nespouští, aspoň ne pokud běží wireshark (k tomuhle by to chtělo nějakou pasivní hardwarovou síťovou sondu).
k tomuhle by to chtělo nějakou pasivní hardwarovou síťovou sondu
Nebo prostě ten Wireshark pustit na vedlejším počítači, který v tu chvíli bude dělat bránu
Zkoumal jsi, jestli to nebonzuje? Já to spustil a bonzla na http://www.sublimetext.com/updates/2/stable/updatecheck?version=2221&platform=linux&arch=x64&r=0
. Bonzuje to i každé dvacáté uložení? Bonzuje i koupená verze?
Tohle je dobrý vědět, díky.
Nelíbí se mi, jak je v linuxu komplikovaný blokovat (nebo i monitorovat) přístup aplikace k sítí. Právě jsem vygooglil Douane - má někdo zkušenosti?
Nelíbí se mi, jak je v linuxu komplikovaný blokovat (nebo i monitorovat) přístup aplikace k sítí.Můžeš být konkrétnější? Mám namysli jak tvá očekávání, tak konkrétní nedostatky. Pokud je o přehlednost dat, tak by podle mě mohlo být řešením cgroups nebo dokonce i (nástroj podobný) systemd user sessions, kde by každá služba měla vlastní cgroup a tím pádem možnost samostatného monitoringu a omezení konfigurovaného deklarativně, mimo samotnou aplikaci.
/usr/sbin/backdoor se snaží poslat paket na nsa.gov. Je to TCP SYN na port 22 a jeho obsah je 00000000 53 53 48 20 62 61 63 6b 64 6f 6f 72 20 63 26 63 |SSH backdoor c&c| - Povolit jednou - Povolit vždy - Zakázat jednou - Zakázat vždyFrontend si píšu jako skript v Zenity, který strká pravidla do iptables. cgroups je dobrý nápad, teď filtruju podle UID.
Jo, prostě normální, nepošahaný uživatelský firewall, tak jak ho známe z jiných, proprietárních, OS.Pravdou je, že jsem většinu lidí na UI typu „chcete povolit přístup aplikaci xyz“ slyšel povětšinou nadávat. Svět samozřejmě není černobílý a pro někoho může mít smysl i halda dialogů, na druhou stranu si myslím, že většině lidí spíš vyhovuje něco ve stylu capabilities, kde aplikace hlásí, jaké typy přístupů potřebuje a obyčejný uživatel to potvrdí, zatímco pokročilý si může zvolit podmnožinu, kterou aplikaci skutečně dá a pak doufá, že bude fungovat (v případě open source je o něco větší šance, že tento přístup skutečně zafunguje). To je vlastně taková kombinace obou klasických přístupů s minimalizací množství zobrazených bezpečnostních dialogů. Jinak když koukám, že Jenda už něco má, ty máš velký zájem a mě to taky docela zaujalo, nechcete to dávat nějak postupně společně do kupy? A jestli se někdo bude ohánět tím, že není programátor nebo nechce věnovat čas něčemu, co chce, aby fungovalo, tak mu přerazím prsty ;).
Pravdou je, že jsem většinu lidí na UI typu „chcete povolit přístup aplikaci xyz“ slyšel povětšinou nadávat.Já to dřív používal a docela mi to vyhovovalo. Samozřejmě ne tu windowsí parodii na zabezpečení, ale něco lepšího (jméno si ale nevybavím, naposledy to bylo někdy 2008). Z uživatelského hlediska je to fajn, protože ti to dává přehled a těch dialogů zas tak moc není - kolik běžně používaných programů komunikuje s internetem? 10? Na linuxu jsem jeden čas používal vuurmuur, ale to je taky jen CUI nad iptables a filtrace to umí jen na základě portů, ip adres a dalších síťových podrobností, nikoliv na základě otisku aplikací.
Jinak když koukám, že Jenda už něco má, ty máš velký zájem a mě to taky docela zaujalo, nechcete to dávat nějak postupně společně do kupy? A jestli se někdo bude ohánět tím, že není programátor nebo nechce věnovat čas něčemu, co chce, aby fungovalo, tak mu přerazím prsty ;).No, ale vážně, času (či spíš energie spotřebovatelné na aktivní myšlení) je málo, projektů které mám v todo zase hromada. Ale pokud to Jenda nasdílí, můžu se mrknout.
# ./lpfw
--snip--
<UDP src 33731 dst --snip--:53 /opt/sublime-text/sublime_text 26719 (frontend not active) drop
<UDP src 33361 dst --snip--:53 /usr/bin/curl 26734 (frontend not active) drop
(Ten curl je zavolán skriptem ze sublime)
Při použití cli frontendu:
# ./lpfw
>UDP dst 5678 src 255.255.255.255:5678 (port not found in /proc/net/*) drop
Registered frontend
<TCP src 57100 dst --snip--:443 /usr/lib/chromium/chromium 1576 (asking frontend) drop
<TCP src 54265 dst --snip--:80 /usr/lib/chromium/chromium 1576 (frontend busy) drop
<TCP src 54266 dst --snip--:80 /usr/lib/chromium/chromium 1576 (frontend busy) drop
IN unsupported protocol detected No. 2 (lookup in /usr/include/netinet/in.h)
see FAQ on how to securely let this protocol use the internet
>TCP dst 33131 src 224.0.0.1:443 (unsupported protocol) drop
>TCP dst 33131 src --snip--:443 /usr/lib/chromium/chromium 1576 allow
<TCP src 54265 dst --snip--:80 /usr/lib/chromium/chromium 1576 allow
<TCP src 54266 dst --snip--:80 /usr/lib/chromium/chromium 1576 allow
<TCP src 57100 dst --snip--:443 /usr/lib/chromium/chromium 1576 allow
Mimochodem, CLI frontend poněkud paradoxně vyhazuje okno, viz příloha.
No takže s tímhle jsem dost spokojen. Nicméně nevýhody jsou: nefunguje pythonní GUI, nejsou balíčky, není systemd service. Další věc je, že třeba ten curl nebo wget mohou být zavolány kde čím.
Hmm... čte tohle někdo? No snad tu moc nespamuju Hmm... čte tohle někdo? No snad tu moc nespamujuYea a čakám k čomu sa dopracuješ
cgroups je dobrý nápad, teď filtruju podle UID.Já už dlouho toužím po správě uživatelských služeb a první, kdo vypadá, že je ochotný to dotáhnout do nějakého tvaru je systemd. Jenže teď mě napadá, jestli jsou cgroups dostupné i nenulovému UID, nicméně předpokládám, že by to šlo případně obejít třeba selinuxovým kontextem, ten si kernel nastaví podle dostupných pravidel sám.
Nelíbí se mi, jak je v linuxu komplikovaný blokovat (nebo i monitorovat) přístup aplikace k sítí.
Můžeš použít AppArmor nebo iptables a pouštět to pod jiným uživatelem (který třeba nebude moci ani k tvým soukromým klíčům atd.). Pro ten AppArmor jsem si napsal offline shell – obyčejný shell, který omezíš AppArmorem, a co pod tímto shellem spustíš, to nebude moci na síť (pozor: v nějaké verzi jádra to bylo rozbité – nutno předem otestovat).
Nelíbí se mi, jak je v linuxu komplikovaný blokovat (nebo i monitorovat) přístup aplikace k sítí.Upravit SELinux policy ci pouzit SELinux Sandbox. Oh, yes, ja zapomnel, tedy jen u distribuci, ktere se nestanou pomalu nefunkcni, kdyz je SELinux v enforcement modu.
:-/
Uzivale Windows maji pravdu.Samozřejmě, proč by neměli?
dokazete spustit dva roky stary Sublime na soucasne distribuci nebo zavisite na updatechNo už současné Sublime je staré rok. A já teda nemám problém spouštět na Debianu Unstable dost staré věci.
dokazete spustit dva roky stary Sublime na soucasne distribuci nebo zavisite na updatechNedokážeme, protože obsahuje DRM.
než práci kdesi v korporaci, která ho vyšťaví tak, že na programování vlastních projektů mu zbude sem tam hodina dvě týdně.Tak az tu budou nejaka OSS auta, ktera me uzivi, celkem rad z te korporace utecu.
Okrem toho čierna je pekná veselá farba.Tak mozna u vas
Dotykové monitory neprinesú okrem upatlaných monitorov nič.Zalezi na aplikaci. Pro navrh PCB jsme meli trimonitorovou konfiguraci, jeden dotykovy a na nem byly toolbary, prepinace vrstev a dotekove ovladani pak bylo pohodlne.
Barvy, nekteri lide na tomto serveru si libuji v tmavych tematech variace pulnocniho hrbitova za uplnku, ma to pro vas nejaky ergonomicky benefit?Nebolí z toho tolik oči. Taky se mi nestává, že bych měl problém zaostřit po několika hodinách čumění do obrazovky.
Muze mit prichod dotekovych monitoru, navrch ke klavesnici a mysi, ergonomicky smyl?Ne, je to kravina pro uživatele, nikoliv pro vývojáře, jehož snahou je nesundavat ruce z klávesnice. Co mi naopak přijde že má potenciál je eyetracking (viz třeba http://theeyetribe.com/), který by teoreticky mohl umožnit nepoužívat myš vůbec.
Nechápu, jak se to liší od obyčejného Tablet PC, které funguje jako klient. Jo, software možná saje – jako u všeho.
Minority Report
NFC? V desktopoch zatial moc nie je, mobil ho ma snad uz kazdy novsi aspon mid-end.
Na projektor to chce widi (to zas chyba vacsinou v mobiloch/tabletoch, co je skoda). Bohuzial bude chybat to mierenie.
Asi chyba sw aj hw (technologie by na to boli), ale riesitelne by to uz mohlo byt aj dnes aj ked s miernou modifikaciou:
Sedim pri desktope s dokoncenou prezentaciou. Prilozim mobil/tablet k desktopu a odidem prezentovat, na desktope sa nic nemeni. S mobilom/tabletom pridem do prezentacky a cez widi sa pripojim na projektor. Na mobile/tablete si nacmaram poznamky. Vratim sa k desktopu, prilozim k nemu mobil/tablet a mam verziu s poznamkami aj na desktope.
Zpátky nohama na zem. V praxi se řeší třeba to, že nemůžeš najít1 dálkové ovládání k projektoru a když ho najdeš (mezitím najdeš ještě několik dalších k jiným přístrojům), tak hledáš člověka, který to bude umět ovládat. Ve větších místnostech můžeš mít víc promítaček a je potřeba, aby na jednotlivá plátna šel správný obraz – to už je trochu věda a vyžaduje to i určité formální vzdělání a roky praxe. Nezřídka je potřeba zapojení více lidí (minimálně inženýrů) a díky synergickému efektu se to nakonec povede. Velmi důležitou roli má i moderátor2, který bude během zapojování přístrojů bavit publikum. A když už se rozzáří obraz na plátně, tak si prostě otevřeš PDFko z flešky.
Na mobile/tablete si nacmaram poznamky. Vratim sa k desktopu, prilozim k nemu mobil/tablet a mam verziu s poznamkami aj na desktope.
Řada dotazů publika je uzavřena odpovědí: „já se na to kouknu“ nebo: „pošlete mi to mailem“. Kritické body jsou obvykle tyto: zda se přednášející na dotaz 1) podívá 2) vyřeší ho 3) odpoví – nikoli to, jakou cestou a na jakém médiu se na jeho počítač ten dotaz nebo poznámka dostaly.
Pokud jde o prezentování v rámci jedné organizace s jednotnou správou IT, dovedu si představit řešení postavené na čipových kartách – nebudeš se tahat s notebookem, ani tabletem, ani mobilem… prostě jen zastrčíš kartu do libovolného počítače/terminálu a uvidíš svoji plochu s rozdělanou prací.
Pokud jde o prezentace v cizím prostředí, bude schůdnější to řešit výměnou dat přes síť (verzovací systémy, SFTP, WebDAV, REST, SOAP, síťové disky nebo přinejhorším nějaká webová aplikace). A ne se snažit o propojení na úrovni hardwaru a nějaké živé migrace procesů mezi operačními systémy.
[1] tip: může být zamčené ve skříni, aby ho nikdo neukradl, a klíče má vrátný sedící o několik pater níže nebo ve vedlejší budově
[2] a přirozeně to musí být další osoba, protože během moderování nemůže lézt pod stůl nebo běhat po budově (i když má bezdrátový mikrofon)
Ja tu o prototype a vy uz o masovom rozsireni (viem ako to na takychto prednaskach chodi, par som ich uz mal)
cca vsetko mi to pride riesitelne softwarovo (az na zapnutie toho projektoru).
Ako mal nizsie Josef Kucner napad s premietanim QR kodu, tak vysledna hodnota by mohla byt napr. zasifrovana, aby mal pristup cez QR kod len jeden dany clovek (a vie, ze ak ho nema, tak je v zlej miestnosti a pod.). Kod by mu prisiel napr. mailom niekedy pred prezentaciou (telefon by to rozpoznal a poslal nejakej app, co to spravuje).
Okamzite by sa s tym vyriesil napr. aj problem s tym, ze ktory projektor je ktory -- ked nascanujem kod na nejakom platne, tak mam pristup k tomu platnu.
Co sa tyka vsemoznych problemov so zapinanim, viem, ze byvaju a ze niektore miestnosti maju v tomto velmi chaoticke nastavenia (od miliona kablov po milion vypinacov alebo tie ovladace v skrinkach). V buducnosti by sa to mohlo snad zjednodusit a projektor by mohol byt proste na vypinac (nieco ako svetlo -- toto som uz par krat videl v praxi), potom by vysielal ten QR kod az kym sa niekto nepripoji a to je vsetko.
Inak, toto presne vystihuje problem dnesnych technologii (a preco su mobilne os take popularne) -- chyba integracia. Na desktopovom OS ma clovek neuveritelne moznosti a ak sa vyzna, tak dokaze takmer hocico. Bezny clovek sa nevyzna, chce, aby vsetko fungovalo jednoducho a intuitivne a bez dalsej prace. Mobilne OS su v tomto momentalne omnoho dalej nez desktop OS (ako priklad postaci snad aj to spominane NFC).
Co sa tyka tych poznamok, tak ja som pod nimi skor chapal poznamky, ktore si spravi clovek dobrovolne sam (napr. tam nacmara lepsie vysvetlenie lebo ho po nom niekto chcel a nahodou na tom mal v prezentacii aj cas -- mame tu aj hodinu a viac trvajuce prezentacie, kde uz rozvrh nie je taky tesny ako pri tych 10 minut trvajucich), nie pripomienky od publika.
Samozrejme, od 'dalo by sa to spravit' -- tj. dalo by sa spravit jedno zariadenie (pripadne jedna mnozina zariadeni), co to dokazu spravit po masove rozsirenie je to roky az destrocia trvajuca trnita cesta.
btw: Osobne nie som az tak velky fanusik RPC a webovych sluzieb, idea to je pekna a svoje pouzitie urcite ma, ale pride mi, ze sa tieto technologie v dnesnej dobe naduzivaju -- vsetko sa robi vzdialene, nic lokalne, korunku na hlave tomu dava, ked stroj, co to robi vzdialene je menej vykonny nez priemerny notebook...
Pokud jde o prezentování v rámci jedné organizace s jednotnou správou IT, dovedu si představit řešení postavené na čipových kartách – nebudeš se tahat s notebookem, ani tabletem, ani mobilem… prostě jen zastrčíš kartu do libovolného počítače/terminálu a uvidíš svoji plochu s rozdělanou prací.Nechci, ty prezentační počítače jsou určitě backdoornuté. Nenechám je hrabat na svoji plochu.
Pokud jde o prezentace v cizím prostředí, bude schůdnější to řešit výměnou dat přes síť (verzovací systémy, SFTP, WebDAV, REST, SOAP, síťové disky nebo přinejhorším nějaká webová aplikace).Problém je, když mám prezentaci, ve které je ukázka, která třeba vyžaduje rozchozené gnuradio
Nechci, ty prezentační počítače jsou určitě backdoornuté. Nenechám je hrabat na svoji plochu.
Proto píšu „v rámci jedné organizace s jednotnou správou IT“ – zdejší uživatelé jsou přeci jen trochu jiný případ. Já si taky instaluji svůj pracovní počítač… ale většina lidí má to, co jim tam dal místní ajťák, takže i na svém stroji můžou mít klidně podstrčené různé MITM CA, backdoory atd. Neříkám, že je to dobré, ale dokud ti lidé nebudou mít důvěryhodné pracovní stanice, tak je nemusí trápit, že mají stejně nedůvěryhodný počítač v přednáškové místnosti (spravovaný stejným ajťákem).
Někde v „běžné firmě“ nebo na úřadě by to mohlo být celkem fajn – prostě na schůzky a prezentace nemusí tahat notebooky a řešit připojení k projektorům a prostě jen zastrčí kartu do čtečky.
Problém je, když mám prezentaci, ve které je ukázka, která třeba vyžaduje rozchozené gnuradio
To může běžet na plnohodnotném počítači na tvém stole (navíc připojené k SDRku a pořádné anténě) a při prezentaci použiješ vzdálený přístup na plochu. Docela by se mi líbilo mít důvěryhodný mobil s HDMI výstupem, to by bylo na prezentace asi ideální. A k tomu BT klávesnici a myš. Vlastně by tam ani nemusel být GSM modul, takové RPi by na to asi šlo použít
Ten QR kod mi pride ako napad hodny snad okamzitej implementacie.
Len to by sa chcelo bud nechat zamestnat nejakym epsonom alebo zalozit vlastnu podobnu firmu, inak to tam clovek len tak nepretlaci.
Na nějakém uspávání procesů se pracuje/pracovalo, ne? To by asi šlo použít – prostě bys proces probudil na jiném počítači – přenesl obraz paměti. Ale vždycky je tu problém s HW a dalšími zdroji – třeba navázaná síťová spojení, otevřené soubory atd.
Odtrhnout můžeš třeba displej TouchBooku
Nicméně ten monitor, co mám na stole, bych odtrhávat a někam nosit fakt nechtěl. A když už mít víc monitorů, tak spíš 2-3 stejné.
Naneštěstí je to se současným software nerealizovatelné. Tedy alespoň tak, aby to za něco stálo.
Myslíš třeba možnost živé migrace běžících programů mezi více instancemi OS (jedna by běžela na desktopu1 a druhá na tom přenosném displeji)? Ono by to šlo… ale stejně mi přijde jednodušší sdílet po síti data a ne migrovat běžící programy.
[1] pracovní stanici
nebo by jsi mohl promítnout fotky na velkém displeji bez nutnosti je nějak explicitně přenášetTelefon můžeš mít připojený normálně přes sshfs. Zbytek jsem zatím neřešil, protože mám jenom jeden počítač…
Další úskalí budou odlišné architektury – na desktopu mám osmijádrové AMDčko, ale v mobilu/tabletu bude nejspíš nějaký ARM. To by ty aplikace musely být psané třeba v Javě Objekty aplikace by se serializovaly a jako proud dat přenesly jinam.
Případně by se mohl přenášet jen obraz a aplikace by běžela pořád na tom původním počítači. To by asi šlo celkem jednoduše, akorát bys musel být pořád online.
Co se týče těch SMSek – nepotřebuji přetahovat žádná okna, stačilo by mi sdílení dat mezi mobilem a počítačem – když přijde zpráva, vyskočí mi upozornění na mobilu i počítači, na jednom z nich si ji přečtu a na obou se označí jako přečtená. V podstatě by mobil mohl fungovat jako IMAP server a to je vše – jen by chtělo nějak ošetřit jeho nedostupnost, aby e-mailový klient na počítači pořád neprudil, když bude mobil mimo dosah.
Přiznám se, že tyhle věci moc nepoužívám – musel bych mít pořád zapnutý bluetooth nebo wifi a to bych musel mobil nabíjet každou chvíli. Takhle mi aspoň pár dní vydrží (když byla baterka nová, tak asi šest, teď tak čtyři, podle intenzity používání…). A zase tolik těch smsek nechodí.
Další úskalí budou odlišné architektury – na desktopu mám osmijádrové AMDčko, ale v mobilu/tabletu bude nejspíš nějaký ARM. To by ty aplikace musely být psané třeba v Javě
U OSS bych předpokládal, že nebude problém zkompilovat program na míru HW.
To nebude, ale jak chceš vzít obraz paměti programu pro amd64 a spustit ho třeba na mobilu s armem?
Ne tak úplně. Spíš něco jako v Minority Report.Co mi to jen připomíná: http://okcancel.com/strips/okcancel20031003.gif :)
Menší extra displej, na který můžu přesunout, co chci a odejít s tím.No já nevím, co bych dělal s menším extra displejem a zároveň si to nemůžu hodit na tablet, nebo do čtečky. V podstatě bych musel mít zbytečný držák na ten tablet a vymyslet nějaký způsob, jak ho propojit se systémem. Navíc by se tam těch 10" mezi 23" poněkud ztrácelo, jak významově, tak funkcionálně.
Naneštěstí je to se současným software nerealizovatelné.Jo, v tomhle ohledu by to chtělo větší pokrok ve vývoji Plan9, protože ten by tohle umožnil.
BTW: Proč tenhle systém vypadá tak hnusně a nepoužitelně? Přitom ty myšlenky za tím jsou docela hezké. Nešlo by tam rozchodit aspoň CDE?
Eyetracking je starý veľa rokov.
Jistě, ale donedávna byl použitelný jenom s velkými obrazovkami jako pomoc pro pohybově omezené. Dneska už existují docela cenově dostupné implementace pro normálně velké (malé) displeje.
Pár rokov dozadu som skúšal MouseTrap a iné projekty, kde si stačilo nalepiť na nejakú časť tela (napr. rameno) reflexný pásik a pohybom prepínať taby atď.
...což není eye tracking.
Ovšem třeba NaturalPoint SmartNav byl (je) mezi určitou skupinou uživatelů *velmi* populární.
Eyetracking je starý veľa rokov. Pár rokov dozadu som skúšal MouseTrap a iné projekty, kde si stačilo nalepiť na nejakú časť tela (napr. rameno) reflexný pásik a pohybom prepínať taby atď. Nejak sa tieto technólogie neujali.No to ani nepopírám. Problém je, že dřív to bylo drahé, hnusné a velké, pokud sis rovnou něco nemusel přidělávat na tělo. Tenhle rok by měly dorazit na trh senzory za 100$, které prostě dáš pod/nad monitor, nakalibruješ a ono se to chová jako myš.
hadam ze Vim diky svemu Esc na tom nebude o moc lepe.delam ve vimu pres deset let a nikdy jsem nepochopil, proc tolik lidi resi ESC. staci pouzivat ctrl+[ (a pripadne dalsi veci jako napr. ctrl+h misto backspace)…
Ha, táta to udělal přesně obráceně - plánoval pracovnu a najednou se tam objevila mísa a byl z toho záchod
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.