Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 22:22
ITBiz upozorňuje: Na oficiálních stránkách vývojářů pro Android se objevila lehce znepokojivá informace. Hlavní vývojář zodpovídající za bezpečnost platformy zde upozorňuje na vzdálené odstranění dvou potenciálně rizikových aplikací ze všech aktualizovaných telefonů s operačním systémem Android.
Tiskni
Sdílej:
2.4 Společnost Google může čas od času objevit Produkt služby Market, který porušuje Distribuční smlouvu služby Android Market pro vývojáře nebo jiné smlouvy, zákony, předpisy nebo zásady. Souhlasíte, že v takovém případě si společnost Google vyhrazuje právo tyto aplikace vzdáleně odstranit z vašeho Zařízení na základě vlastního uvážení a bez oznámení.Také mě to velmi irituje, ale rozhodně kvůli tomu nepřestanu používat Android, to není konstruktivní přístup. Místo toho jsem se rozhodl udělat alternativní Market, který bude používat stejné zdroje jako ten oficiální Googlovský (a otevřeně kašlat na jejich podmínky použití), ale nebude nic vzdáleně mazat bez předchozího souhlasu uživatele.
To se týká jen jejich Marketu, stačí nepoužívat ten. Na Android (na rozdíl od supervelkobratrského iPhone) můžeš instalovat aplikace i z jiných zdrojů. Existují i alternativní obdoby Marketu.Jde o to, jak to mazání funguje (nevím, Android nemám). Pokud tam běží démon
bigbrotherd
, který se každou hodinu ptá serveru Google, co má udělat, tak je to blbý (i po jeho odstranění může být systém prolezlý jinými backdoory). Pokud se seznam smazaných aplikací kontroluje jenom při spuštění klienta Marketu, tak to ještě jde.
If an application is removed in this way, users will receive a notification on their phone.
a teraz aky je rozdiel medzi tymto a moznostou vzdieleneho odinstalovania (nejakej nebezpecnej) app z mobilu?Taková, že v případě Debianu na to doufejme prvních pár upgradujících přijde, napíšou o tom do mailinglistu/bugzilly, ostatní si ten upgrade nebudou instalovat a vývojář bude v případě úmyslného zavinění rituálně popraven? Větší problém by bylo zavlečení nějakého skrytého backdooru, na který by se přišlo až při prohlížení diffů zdrojáků balíku, ale takové riziko je u všech aplikací a systémů.
a teraz aky je rozdiel medzi tymto a moznostou vzdieleneho odinstalovania (nejakej nebezpecnej) app z mobilu?Rozdíl je obrovský, v jednom případě je to úmyslné smazání bez vědomí uživatele, v druhém případě je příčinou úmyslný upgrade v kombinaci s chybou (nerozumnou implementací upgrade). Btw, já myslel, že Debian je distribuce otevřeného software, kde se v něm vzal Adobe Flash?
apt-get remove --on-all-android-cellphones-in-the-world --assume-yes app-we-really-dont-like
2.4 Společnost Google může čas od času objevit Produkt služby Market, který porušuje Distribuční smlouvu služby Android Market pro vývojáře nebo jiné smlouvy, zákony, předpisy nebo zásady. Souhlasíte, že v takovém případě si společnost Google vyhrazuje právo tyto aplikace vzdáleně odstranit z vašeho Zařízení na základě vlastního uvážení a bez oznámení.Tomu říkám hnus, velebnosti. Připomíná mi to aféru s Amazonem, který vzdáleně smazal lidem román 1984 od Orwella (jaká krásná ironie) z ebook čteček Kindle. Asi se dám do vývoje alternativního FreeMarketu, který bude využívat stejné zdroje jako oficiální Market, ale nebude nic mazat vzdáleně bez předchozího potvrzení uživatelem. Konečně mám skutečný důvod naučit se psát Android aplikace...
stejně jako si nechali líbit, že linuxový Chrome instaluje cron skript, který každý den přidává repozitář Googlu do zdrojů softwaru, zřejmě jako pojistku, aby Google měl vždycky moc (tj. rootovská práva) nad systémem, kde je nainstalovaný Chrome, i v případě, že si to admin nepřeje a ze zdrojů softwaru to odstraní (v takovém případě to tam skript zase přidá).Je to dokumentovaná vlastnost a existuje dokumentovaný způsob, jak tomu zabránit. Ne že bych nesouhlasil s tím, že je to hovadina a výmysl nějakého pekelně chorého mozku, ale Google se těmihle šílenostmi aspoň netají.
To je hrozná zábava tohle sledovat jak se ta zpráva šíří a jak se z ní stává bulvár, od testu funkčnosti odstraňování aplikací, tedy naprosto neškodných aplikací pouze se špatným popisem a neaktivním vývojářem se to do češtiny dostalo jako odstranění "potenciálně" nebezpečných aplikací. A to jsme na abclinuxu…Protože jsme na AbcLinuxu.
Když si poprvé spustíš aplikaci Market pustí tě to dál, jenom když odsouhlasíš podmínky. Klidně si ale můžeš všechny aplikace instalovat ručně i bez Marketu. Takže je to opravdu tvůj stroj a můžeš si s ním dělat co chceš.
Tahle funkce Marketu má pro uživatele nevýhody (situace, že ti bude vadit když ti něco násilně odinstalujou - z pohledu jednoho uživatele velmi velmi nepravděpodobné), ale podle mě převažují výhody (odinstaluje se ti vzdáleně aplikace, která ti např. v pozadí odesílá spamovací smsky).
Když si poprvé spustíš aplikaci Market pustí tě to dál, jenom když odsouhlasíš podmínky.To je mi naprosto jasný. Nekritizuju Android, ale Market, protože kecá lidem do aplikací, které mají nainstalované.
situace, že ti bude vadit když ti něco násilně odinstalujou - z pohledu jednoho uživatele velmi velmi nepravděpodobnéJak jsi došel k tomu, že to je nepravděpodobné? Nějaký výpočet bych prosil, anebo citaci.
ale podle mě převažují výhody (odinstaluje se ti vzdáleně aplikace, která ti např. v pozadí odesílá spamovací smsky)Proč to nemůže být například tak, že mi přijde od Marketu zpráva ve stylu "Pozor na aplikaci XY - odesílá v pozadí SMS spam"? Tím by přece odpadla nevýhoda, ale výhoda zůstala, ne?
"Proč to nemůže být například tak, že mi přijde od Marketu zpráva ve stylu "Pozor na aplikaci XY - odesílá v pozadí SMS spam"? Tím by přece odpadla nevýhoda, ale výhoda zůstala, ne?" To je naprosto nefunkcni reseni, vetsina lidi si to totiz proste a jednoduse neprecte. Ano je to jejich problem, ale koho pak budou pomlouvat?
b. Removal of Apple Content or Other Materials. Notwithstanding any other provision of this Agreement, Apple and its principals reserve the right to change, suspend, remove, or disable access to any Products, content, or other materials comprising a part of the Service at any time without notice. In no event will Apple be liable for the removal of or disabling of access to any such Products, content or materials under this Agreement. Apple may also impose limits on the use of or access to certain features or portions of the Service, in any case and without notice or liability.Tady se ale píše, že když licence přestane platit, tak si mám aplikaci a všechny kopie smazat:
c. Termination. The license is effective until terminated by you or Licensor. Your rights under this license will terminate automatically without notice from the Licensor if you fail to comply with any term(s) of this license. Upon termination of the license, you shall cease all use of the Licensed Application, and destroy all copies, full or partial, of the Licensed Application.Takže podle tohohle TOS bych to chápal tak, že Apple aplikace vzdáleně nemaže (jen je odstraní s AppStoru), že smazání mojí kopie je na mě.
Jak jsi došel k tomu, že to je nepravděpodobné? Nějaký výpočet bych prosil, anebo citaci.
Je to jenom odhad, dokázat to nemůžu. Na Marketu je přes 50 000 aplikací. Uživatelé mají obvykle pod 50 nainstalovaných aplikací. Zatím tuto fci použili jenom na 2 aplikace, které byly prakticky zbytečné a uživatelé je většinou hned odinstalovali - http://android-developers.blogspot.com/2010/06/exercising-our-remote-application.html. Očekávám, že v budoucnu se budou chovat podobně.
Proč to nemůže být například tak, že mi přijde od Marketu zpráva ve stylu "Pozor na aplikaci XY - odesílá v pozadí SMS spam"? Tím by přece odpadla nevýhoda, ale výhoda zůstala, ne?
Napadá mě několik možných důvodů. 1) Chtějí zakročit dřív, než si uživatel upozornění všimne a např. přes noc bude odesílat smsky 2) Nějaká aplikace může provádět DDOS útok, takhle mají možnost ho rychle zastavit 3) Čas na implemetaci upozornění věnovali něčemu jinému co mělo podle nich vyšší prioritu 4) Je to pojistka pro případnou situaci, kterou nedokážou předpovědět
1) Jaký bude mít tato funkcionalita dopad na uživatele - podle mě pozitivní, viz výše
2) Někdo může mít pocit, že se děje nějaká nespravedlnost, a že tahle funkce je vždy a priori špatná. Já ten pocit nemám.
1) Já se zneužití nebojím, navíc vždy bude mít uživatel možnost si stáhnout smazanou aplikaci z jiného zdroje.
2) To je pravda... třeba pro tuhle implementaci mají důvod, nekdy může být třeba důležité smazat aplikaci co nejdřív než stihne napáchat škody.
Ja jen rikam, ze by bylo lepsi chovani ve forme, nejdriv se ptat a potom jednat, namisto opaku, protoze me napadaji nejmene dve zcela zbytecne pripady komplikaci pro uzivatele, kteri napriklad o pocitaci a internetu nic nevedi. Me osobne to prijde jako uzivatelsky neprivetivy/neprijemny/omezujici chovani.Pro uživatele, kteří toho o počítačích a internetu moc nevědí, je právě toto chování lepší. Kdyby se jich systém na něco ptal, stejně nebudou vědět, co s tím, a náhodně něco odkliknou. Dotaz by byl lepší pro pokročilé uživatele.
Pro uživatele, kteří toho o počítačích a internetu moc nevědí, je právě toto chování lepší. Kdyby se jich systém na něco ptal, stejně nebudou vědět, co s tím, a náhodně něco odkliknou. Dotaz by byl lepší pro pokročilé uživatele.Otázka instalace / odinstalace aplikace není pokročilý problém. Pokud užovatel neví, které aplikace má nebo nemá mít nainstalované, tak mu ta technika nepatří do ruky. Proč se musí chování software přizpůsobit právě těmto neschopným/ignorujícím? Všichni ostatní na to pak doplatí.
Viz můj komentář v 20:30 výše.
Mě se taky vybavila hypotetická situace... vyjdu ven a uhodí do mě blesk z čistého nebe, jsou totiž známy případy kdy se to opravdu stalo. Proto od teď nebudu vycházet ven.
Je důležité jakým způsobem budou tuto fci využívat. Pokud stejně jako doposud, tak je to prakticky jako by tam ta funkce nebyla.
1) Jaký bude mít tato funkcionalita dopad na uživatele - podle mě pozitivní, viz výšeTen pozitivní dopad se dá udělat i lépe a bez hrozby smazání na dálku - například zobrazením zprávy
Zjistili jsme, že aplikace XYZ dělá s vašimi daty to a to. Důrazně doporučujeme jí to zatrhnout. Váš Google. [Smazat aplikaci] [Používat dál]
.
Tady nejde o to, jakou aplikaci odeberou, tady jde o to, že vůbec taková funkcionalita existujeNo právě. Je zajímavé, jak má spousta lidí plnou pusu řečí o svobodě, ale pak najednou chtějí zakázat funkcionalitu, kterou každý používá dobrovolně, ale která se jim zdá špatná. Já tedy kdybych takovou funkcionalitu nechtěl, tak ji nebudu používat, ale rozhodně do toho nebudu kecat ostatním – ti ať se zařídí podle svého.
Takže chápu, že pro běžné uživatele ty případné nezbytné správcovské zásahy udělá jeho poskytovatel služeb, kterým je v případě Android Marketu Google.Nevím jak ty, ale já nevidím žádný rozumný důvod, proč by nemohla ta aplikace někde v nastavení mít funkce pro "pokročilé" (lepší by bylo říct ne-ignorantské) uživatele. Když tam ty pokročilé funkce budou by default vypnuté a nebudou uživatele obtěžovat, tak to začátečníky nijak neovlivňuje. Jediné dvě vysvětlení toho, proč tam ty pokročilé funkce nejsou, které mě napadly jsou 1) Google se tím prostě nezabýval, opomněl... 2) Google je tam nechce, protože chce mít kontrolu nad každým telefonem s Marketem, nejen nad telefony začátečníků.
Já nevidím žádný rozumný důvod, proč jen tak zbůhdarma pátrat po tom, proč v nějaké aplikaci nějaká funkce je či není a pátrat po tom, co k tomu asi autora vedlo.Tak po tom nepátrej, ale zároveň nech ostatní, které to zajímá, po tom pátrat.
Pokud vám to vadí, tak aplikaci nepoužívejte, nebo požádejte Google, aby tam tu funkcionalitu doplnil.Ano, to je několik možných řešení výsledku "Market není dobrá aplikace - zasahuje lidem do jejich telefonu".
Navíc i ten dotaz na smazání aplikace by byl jenom zbytečný dotaz navíc, protože stejně nemůžete udělat nic jiného rozumného, než tu aplikaci smazat.Můžu si ji chtít nechat. Proč si ji chci nechat? To je moje věc. Nikomu po tom nic není. Můžu si s ní dělat co chci - jinými slovy, mám svobodu rozhodnout se, co s tím udělám nebo nudělám. A pokud tu svobodu mám, tak mi nikdo nemá co říkat, že "jediné rozumné řešení (pro všechny?) je smazat aplikaci XY, tak ji smaž!"
Vy se nemůžete rozhodnout lépe, než Google, protože máte daleko méně informací.WTF!? Ty jsi spadl z jahody na znak, ne? Jakým právem můžeš vůbec vypustit
Mít možnost rozhodnout se, které aplikace budu nebo nebudu mít nainstalované je prostě svoboda a tečka, žádná iluze.Na základě čeho se rozhodujete? Hodíte si kostkou? Nebo podle toho, jestli se vám líbí splashscreen aplikace? A takovéhle náhodné „volbě“ vy říkáte svoboda?
Vy máte aplikacil o které si myslíte, že vám promítá úžasné obrázky. Google o té aplikaci ví, že přeposílá vaše SMS někam na internet. Kdo tedy má lepší informace?Lepší informace mám já, protože vím, co s tou aplikací chci nebo nechci dělat. Třeba chci, aby mi ty SMSky posílala někam na net. Pokud se ta aplikace nechová jak chci aby se chovala, mám prostředky, jak si to zjistit a případně ji odinstalovat.
Na základě čeho se rozhodujete? Hodíte si kostkou? Nebo podle toho, jestli se vám líbí splashscreen aplikace? A takovéhle náhodné „volbě“ vy říkáte svoboda?No to asi těžko. V operačním systému na PC nebo na notebooku se taky nerozhoduju takhle hloupě, tak nevím, proč bych s tím měl na mobilu začínat.
Jaké prostředky k tomu máte? Zkoumáte stroják každé aplikace, kterou instalujete?Ne to, asi ne. Jaké prostředky to jsou je poměrně široká otázka, nicméně systém poskytuje docela slušnou paletu nástrojů ohledně sledování procesů, otevřených souborů, socketů, atd. To určitě to víš taky. Kromě toho je tu komunita - ta se ráda obvykle o případné špatné chování aplikací podělí.
Ne, spravce balicku na mobilu je urcen tomu, kdo spravuje mobil (stara se o jeho chod).Jenže takovým správcem je do značné míry výrobce toho mobilu, případně operátor, a potažmo Google.
Pokud se nekdo neznalej zacne rejpat rukou v elektrice, rika se mu blbec, pokud se nekdo neznalej zacne rejpat v nastaveni, rika se mu uzivatel. Takova je doba, lidi nechteji premyslet, natoz neco vedet, lidi chteji, aby za ne premyslel nekdo jiny :(Teď si poněkud protiřečíte. To, co celou dobu tvrdím já, je právě to, že uživatel se nechce rejpat v nastavení mobilu, a když mu jeho správce (v tomto případě Google) řekne, že je nějaká aplikace nebezpečná a má se odinstalovat, nechce to řešit, ale chce, aby se o to dotyčný správce rovnou postaral.
to, ze neni jina moznost pro toho, kdo vi, co dela a nebo nechce spolehat na neci neomylnost, to je jasne minus.Jenže ona ta jiná možnost je.
No a ja si nemyslim, ze tohle je dobre. Co je vyrobci do toho? Proste to je pro me jasna nevyhoda, ja chci mit plnou svobodu nad tim, co a jak se zarizenim delam. A rozhodne nechci, aby software nebo, jeste hure, nejaky clovek rozhodoval za me, protoze si mysli, ze je chytrejsi.Tak si do toho zařízení neinstalujte software, který je určen k tomu, aby to zařízení mohl spravovat někdo jiný. To je vážně tak těžké to pochopit?
To, ze "vetsina lidi jsou tupy ovce" neznamena, ze jsou vsichni a to, ze nekteri nechteji neznamena, ze nechce nikdo. Ja si neprotirecim, to byl povzdech nad obecnym pristupem v soucasnosti. Vy tvrdite hloupost - ja jsem uzivatel a chci se rejpat, v cem chci.Vždyť to tak dělejte, nikdo vám v tom nebrání. Ale většina lidí nemá mobil na to, aby se v něm rejpali, ale aby ho používali – tak jim laskavě nechte tu možnost jenom jej používat.
Ano? Kde? Nebo zas odbihate jinam?Normálně jdete, a Android market nepoužíváte. Pro vás je to asi hodně těžké, ale zkuste to, třeba se překonáte a dokážete to.
Máte nějaký jiný nápad, jak Dromovi vysvětlitNěkdy je lepší mlčet, než říkat/psát něco úplně mimo. Pokud si to chce nechat vysvětlit, doporučuju zkusit rozumné logické argumenty bez emocí. Pokud nechce, doporučuju to samé shrnout v jednom příspěvku a dál to neřešit. Ale je mi vcelku jasné, že se mým doporučením řídit nebudete. Nehodnotím, kdo z vás má pravdu, oba používáte extrémní pohled a vytváříte si modely, které vám dávají za pravdu. To nedělá ani jednu z vašich pravd lepší než tu druhou. Kdybyste nešli tak do extrému, možná byste se dokonce i shodli (i když každý máte trochu jiné potřeby a zájmy).
Předpokládám, že jste si tu funkcionalitu Marketu prozkoumal stejně, jako zkoumáte všechny ostatní aplikace, a to, ž emůže nainstalované apliakce mazat, vám nijak nevadilo – jinak byste ho nepoužíval.Market používat nebudu. Myslel jsem, že už jsme to tady omýlali dostatečně, že nepoužívat Market je řešením. Bavíme se o důvodech, proč ho nepoužíváme, proč bylo nutné takové řešení najít. Už to konečně chápeš?
Můžete mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi tím, když vám správce balíčků nedovolí nějakou aplikaci nainstalovat, když vám ji updatem více či méně upraví, když vám zakáže update jiných věcí do té doby, než ji odinstalujete, a když vám ji rovnou odinstaluje?No moc velký rozdíl v tom není (nikdy jsem neříkal že je), ovšem ta poslední možnost je nejhorší, protože při té mi někdo vzdáleně manipuluje s daty v mém telefonu. V těch ostatních si s nimi alespoň manipuluji sám, ale velký rozfíl v tom opravdu není. Takový balíčkovací systém bych opravdu nechtěl.
Zvlášť když přihlédneme k tomu, že správce balíčků na osobním počítači je určen pro správce systému, kdežto správce balíčků na mobilu je určen pro uživatele.To není pravda. Správce ballíku je pro každého, kdo chce manipulovat se SW vybavením daného stroje. Viz Ubuntu, BFU to taky používaj bez problémů, a není nutné, aby jim Canonical mazal aplikace...
Market používat nebudu. Myslel jsem, že už jsme to tady omýlali dostatečně, že nepoužívat Market je řešením. Bavíme se o důvodech, proč ho nepoužíváme, proč bylo nutné takové řešení najít. Už to konečně chápeš?Jaké hledání řešení, o čem se tu chcete bavit? Android Market je aplikace, jejíž funkcionalitu nevyužijete, tak o jakých dalších důvodech chcete psát?
Na linuxu na svém PC naštěstí mám správu balíků kompletně transparentní, vidím přesně které balíky se aktualizují a v případě podezření si můžu všechno ověřit. A tak to má být.Tak to má být pro správce systému. Pro uživatele ne, ten tomu nerozumí a akorát by ho to otravovalo.
To není pravda. Správce ballíku je pro každého, kdo chce manipulovat se SW vybavením daného stroje. Viz Ubuntu, BFU to taky používaj bez problémů, a není nutné, aby jim Canonical mazal aplikace...Jenže manipulovat se softwarovým vybavením daného počítače má správce. Já se taky nehrabu v autě nebo v pračce, protože jim nerozumím, a nevidím jediný důvod, proč by se měl uživatel hrabat ve správě počítače. Jedině že mu to někdo celé připraví a zautomatizuje, aby to pro něj bylo jako když přepíná televizní programy. Jenže pak ten „někdo“ vystupuje v roli správce a musí mít tu možnost aktualizací.
Jaké hledání řešení, o čem se tu chcete bavit? Android Market je aplikace, jejíž funkcionalitu nevyužijete, tak o jakých dalších důvodech chcete psát?Ale já bych třeba tu funkcionalitu využil - ono to mazání aplikací není jedinná funkcionalita toho SW. Ale to je jedno, bavíme se o důvodech, proč je lepší tento SW nepoužívat. Opravdu je tak složité to pochopit?
Tak to má být pro správce systému. Pro uživatele ne, ten tomu nerozumí a akorát by ho to otravovalo.Neotravovalo. Ty informace na uživatele nijak nevyskakují, nijak neotravují. Pokud je člověk chce vidět, jsou tam, pokud ho to nezajímá, nijak ho to neobtěžuje. Podstatné je, že tam ty informace jsou pro případ, že je člověk potřebuje.
Jenže manipulovat se softwarovým vybavením daného počítače má správce.Takže běžný uživatel podle tebe vůbec neisntaluje nebo neodebírá software? A z které planety jsi přišel?
Ale já bych třeba tu funkcionalitu využil - ono to mazání aplikací není jedinná funkcionalita toho SW.Funkcionalita Android Marketu je umožnit na mobilním telefonu používat software spravovaný Googlem. Mazání nainstalovaných aplikací správcem je přirozenou součástí takové funkcionality.
Takže běžný uživatel podle tebe vůbec neisntaluje nebo neodebírá software? A z které planety jsi přišel?Bohužel to spousta běžných uživatelů dělá, protože věří té lži Microsoftu, že je to tak správně a že to uživatel dělat má. Platíme za to všichni v podobě spamů a dalších produktů zavirovaných počítačů.
Ty když používáš pračku tak taky potřebuješ nějakého správce, aby ti správně nastavil program, teplotu a koupil správný prášek?Já když program používám, tak ho používám, neinstaluju ho ani jej nespravuju. Když používám pračku, tak ji také používám, neinstaluju ji ani ji nespravuju.
Funkcionalita Android Marketu je umožnit na mobilním telefonu používat software spravovaný Googlem. Mazání nainstalovaných aplikací správcem je přirozenou součástí takové funkcionality.
Android Market is an online software store developed by Google for Android devices.Mazat aplikace na telefonech uživatelů není samozřejmá funkce online store. Může tam být, ale taky vůbec nemusí.
Bohužel to spousta běžných uživatelů dělá, protože věří té lži Microsoftu, že je to tak správně a že to uživatel dělat má.Lol
Platíme za to všichni v podobě spamů a dalších produktů zavirovaných počítačů.Spam? Kolik spamu ti chodí na jabber/icq/skype/apod. účet? Minimum, že? Čili chyba bude asi někde jinde - ano, v nedokonalosti dnešní mailové technologie. Koneckonců, je stará desítk let...
Já když program používám, tak ho používám, neinstaluju ho ani jej nespravuju. Když používám pračku, tak ji také používám, neinstaluju ji ani ji nespravuju.Prosímtě, popiš mi přesně a bez pohádek, jak to vypadalo, když sis pořídil pračku (myčku,...). Chtěl bych to slyšet od "chtěl bych pračku" až po "výborně, pračka je doma a funguje".
Mazat aplikace na telefonech uživatelů není samozřejmá funkce online store. Může tam být, ale taky vůbec nemusí.Jenže tady se nebavíme o online store, ale o aplikaci v mobilním telefonu (klientu toho online store).
Přidávat a odebírat aplikace patří mezi naprosto základní funkce systému, které nejsou, pokud je to správně uděláno, user-unfriendly.Patří k nim úplně stejně, jako je základní uživatelskou funkcí auta výměna motoru.
Spam? Kolik spamu ti chodí na jabber/icq/skype/apod. účet? Minimum, že? Čili chyba bude asi někde jinde - ano, v nedokonalosti dnešní mailové technologie. Koneckonců, je stará desítk let...E-mailový spam rozhodně nevzniká nedokonalostí technologie e-mailu.
Jenže tady se nebavíme o online store, ale o aplikaci v mobilním telefonu (klientu toho online store).dtto.
Patří k nim úplně stejně, jako je základní uživatelskou funkcí auta výměna motoru.Ne, nemluvíme o kompilaci jádra systému (=výměna motoru), ale o přidávání a odebírání aplikací (=přidání sedačky pro děti, zahrádky na střechu, potahu na volant, potahu na sedačky, clony na okna,... atd...).
E-mailový spam rozhodně nevzniká nedokonalostí technologie e-mailu.To máš pravdu. E-mailový spam přijímá tvoje schránka díky nedokonalosti e-mailu.
Pokud vy máte potřebu všechno si udělat sám a ve všem se hrabat, i když tomu nerozumíte, je to vaše věc.To jsem neřekl a není to tak. Ocenil bych alespoň snahu o pochopení toho, co píšu...
Co je nedokonalého na e-mailu, ICQ nebo webových diskusních fórech, že umožňují šířit spam?V ICQ nebo diskusních fórech je spamu v porovnání s e-mailem relativně velmi málo. Čím to asi bude.
Co je nedokonalého na TCP/IP, že umožňuje DDoS útoky?Jak proti spamu tak proti DDoS existují o řád rozumnější způsoby obrany než to, že nějaká firma rozhoduje, které aplikace mám nainstalované.
Pračku instaluji tak, že ji nechám už hotovou dovézt, a pak přesně podle návodu udělám pár jednoduchých kroků, kterými se nainstaluje – ustaví do roviny, připojí na vodu a do elektřiny. Takže je vše předem připraveno a já udělám jenom pár jednoduchých kroků, u kterých by se instalace zbytečně prodražila, kdyby kvůli tomu měl přijet nějaký servisní technik. Ale v takovém případě stejně jen vykonávám přesně to, co je napsáno v návodu.Výborně. Tak je to správně.
To jsem neřekl a není to tak. Ocenil bych alespoň snahu o pochopení toho, co píšu...Takže běžný uživatel telefonu rozumí správě linuxového systému, který v tom telefonu má?
V ICQ nebo diskusních fórech je spamu v porovnání s e-mailem relativně velmi málo. Čím to asi bude.Pokud vynecháme povinnou registraci, abychom zůstali u služeb s možností kontaktovat kohokoli, pak je to captchou, která je stále složitější, a dnes už člověk kolikrát uspěje až na několikátý pokus. To mi nepřipadá zrovna jako dobré a dlouhodobé řešení.
Jak proti spamu tak proti DDoS existují o řád rozumnější způsoby obrany než to, že nějaká firma rozhoduje, které aplikace mám nainstalované.Jaké? Podle mne jediný způsob obrany je nemít v síti ty zavirované počítače. Všechno ostatní nejsou způsoby obrany, ale různě úspěšné zahlazování následků.
Ovšem podle toho, co říkáš o mobilech, by to mělo být tak, že někde je nějaká centrála, která má klíče od tvého bytu, a pokud se stane, že nějaká pračka je vyrobena špatně a posílá špinavou vodu do vodovodu (třeba), tak technik přijde, odemkne si tvůj byt a pračku odveze.I takhle se to dělá, i když spíš u výrazně dražších zařízení v korporátní sféře. U toho bytu je trochu nepříjmené to, aby měl někdo cizí klíče od toho bytu. Naštěstí tohle u toho mobilu odpadá, protože se to dá pohodlně udělat na dálku bez přístupu k osobním datům v tom mobilu. Ostatně třeba u televizí nebo set-top-boxů už se to taky tak dělá, že si opravu stáhnou z družice, a žádné klíče nejso potřeba.
Takže běžný uživatel telefonu rozumí správě linuxového systému, který v tom telefonu má?Nevím a nezajímá mě to. Bavili jsme se o (de)instalaci aplikací. A to pro běžného uživatele není (neměl by být) problém.
Podle mne jediný způsob obrany je nemít v síti ty zavirované počítače.Ale spam nerozesílají zdaleka jen zavirované počítače, ale i počítače k tomu přímo určené.
U toho bytu je trochu nepříjmené to, aby měl někdo cizí klíče od toho bytu.Bingo.
Naštěstí tohle u toho mobilu odpadá, protože se to dá pohodlně udělat na dálku bez přístupu k osobním datům v tom mobilu.Což o to, on ten člověk co ti vleze do toho bytu kvůli té pračce taky pohodlně nemusí dělat něco nekalého. Problém je, že má tu možnost. Stejné je to s tou aplikací, pokud ti může smazat nějaký program, není problém, aby udělala bez uživatelova vědomí cokoli jiného...
Nevím a nezajímá mě to. Bavili jsme se o (de)instalaci aplikací. A to pro běžného uživatele není (neměl by být) problém.Na to jste přišel jak, že by to neměl být problém? On to někdo spravovat musí, takže čím snazší je to pro koncového uživatele, tím více do toho musí zasahovat nějaký správce. Google to u Androidu posunul právě tím směrem, aby to bylo pro uživatele co nejsnazší, což s sebou samozřejmě nese to, že Google musí mít jako správce relativně velké pravomoci. A vzhledem k tomu, že do Android Marketu může aplikace přidávat kdokoli (Google je nekontroluje předem), je jediná možnost, jak odstraňovat závadné aplikace, ta, že má správce možnost vzdáleně je odinstalovat.
Ale spam nerozesílají zdaleka jen zavirované počítače, ale i počítače k tomu přímo určené. Nevím, jaký je podíl těchto dvou možností, ale imho těch prvních zas tolik není.Těch prvních je drtivá většina.
Problém je, že má tu možnost. Stejné je to s tou aplikací, pokud ti může smazat nějaký program, není problém, aby udělala bez uživatelova vědomí cokoli jiného...Což může udělat Android jako operační systém daleko snáz, a nepotřebuje k tomu nějaký Google Market. Google Market dělá jen to, co dělat má, a s čím uživatel při jeho instalaci souhlasil.
Na to jste přišel jak, že by to neměl být problém?Protože není důvod, proč to problematizovat (uměle to ale samozřejmě jde).
Google to u Androidu posunul právě tím směrem, aby to bylo pro uživatele co nejsnazší, což s sebou samozřejmě nese to, že Google musí mít jako správce relativně velké pravomoci. A vzhledem k tomu, že do Android Marketu může aplikace přidávat kdokoli (Google je nekontroluje předem), je jediná možnost, jak odstraňovat závadné aplikace, ta, že má správce možnost vzdáleně je odinstalovat.Jinými slovy měl by si radši rychle vzít příklad z repozirářů linuxových balíkových systémů...
Těch prvních je drtivá většina.Citation needed - prosil bych toto odvážné tvrzení doložit.
Což může udělat Android jako operační systém daleko snáz, a nepotřebuje k tomu nějaký Google Market.Jistě, ovšem Android zatím žádnou takovou snahu neprojevil - Market ano.
Google Market dělá jen to, co dělat má, a s čím uživatel při jeho instalaci souhlasil.Jistě. Zřejmě trpíš problémem "nedokáže myšlenku opustit", protože přesto, že ti tady už různí lidé řekli, že v tomhle opravdu ale opravdu problém není a všem je to jasný, to nepřestáváš omílat.
Citation needed - prosil bych toto odvážné tvrzení doložit.Pokud nechces hledat nejakou konspiraci v tom, ze studie na toto tema produkuji firmy zabyvajici bezpecnosti, tak to je imho vseobecne prijimany fakt objevujici se ve vetsine zprav obsahujicich slova spam a botnet. Za vsechny treba zprava o studii, ktera tvrdi, ze za 78% procent spamu bylo na konci minuleho roku zopovednych (pouze) 5 nejvetsich botnetu. Vyjimka potvrzuje pravidlo.
Jinými slovy měl by si radši rychle vzít příklad z repozirářů linuxových balíkových systémů...Vzhledem k tomu, jaká se kolem toho zvedla vlna odporu u iPhone a jak to někdo neustále kritizuje u Linuxu, by to nebyl dobrý tah. To by hned všude bylo řečí, jak chce Google cenzurovat aplikace…
Ale spam nerozesílají zdaleka jen zavirované počítače, ale i počítače k tomu přímo určené. Nevím, jaký je podíl těchto dvou možností, ale imho těch prvních zas tolik není.Když už jsme u toho, zrovna o tom vyšla zprávička na ITBizu: Největší botnet všech dob se vrací.
takový balík je svinstvo a nemá ve slušném repozitáři co dělat.No vidíte. A když ho Google z toho repozitáře odstraní, tak je najednou oheň na střeše.
Buď někdo používá aplikace z Google Marketu, a pak to dělá proto, že chce využívat tu správu aplikací, kterou mu poskytuje Google. A nebo si chce aplikace instalovat a spravovat sám, a pak Google Market nepoužívá. Takže ta vaše funkcionalita by byla určená pro mizivý zlomek uživatelů, kteří nevědí, co chtějí.Ne. Ty dvě možnosti se nevylučují. Že se rozhodnete používat market neznamená, že se chcete vzdát možnosti spravovat si aplikace sám; že se rozhodnete spravovat si aplikace sám neznamená, že se chcete vzdát možnosti používat market.
Microsoft Word nebo Adobe PhotoshopDost bych se divil, kdyby Word sloužil k úpravě fotek a Photoshop byl (primárně) nástroj pro formátovaný text.
Google Market není žádný správce, kterému se musíte vždy podřídit – používat ho nemusíte.Přesto nikomu nemůžeš upřít možnost kritizovat chování Marketu, které považuje za nevhodné pro daný typ aplikace a vztahu zákazník-dodavatel.
Na to už ovšem v systému prostředky máte, takže je zbytečné tuhle funkcionalitu duplikovat ještě jednou v Google Marketu.To neznamená, že to je právě ten způsob, co si zákazník přeje (i když mu to může být prd platné). Nevidím nic špatného na tom dát najevo svůj (i klidně trochu silnější) nesouhlas s tím, že aplikace zasahuje do věcí, které už uživatel považuje za svoje.
To neznamená, že to je právě ten způsob, co si zákazník přeje (i když mu to může být prd platné). Nevidím nic špatného na tom dát najevo svůj (i klidně trochu silnější) nesouhlas s tím, že aplikace zasahuje do věcí, které už uživatel považuje za svoje.Kdyby to nebyla podstatná funkce té aplikace, dalo by se to pochopit. Ale podle mne jsou tři základní možnosti, jak se ke správě softwaru v telefonu postavit, Google v Androidu implementoval dvě. Jednu v samotném systému, druhou v aplikaci Android Market. A já pořád vidím nesouhlas s tím, že Android Market implementuje jen jeden způsob, když by mohl implementovat dva – ten druhý je ale implementován přímo v systému. Takže pořád nechápu, v čem je problém. V tom, že se ta aplikace musí jmenovat zrovna Android Market, a když je to jen nepojmenovaná součást systému, je to špatně? Nebo spoludiskutující nevědí, že lze do Androidu aplikace instalovat i přímo, bez Marketu? Nebo se pletu já, když si myslím, že jsem takhle několik aplikací nainstaloval? Nebo požadují ještě nějakou jinou variantu, než je jedna ze dvou „software spravuje uživatel“ / „software spravuje provozovatel repozitory“?
Nebo požadují ještě nějakou jinou variantu, než je jedna ze dvou „software spravuje uživatel“ / „software spravuje provozovatel repozitory“?Na správě softwaru se podílí oba. Uživatel rozhoduje a provozovatel repozitáře mu k tomu poskytuje služby. Ani tak, jak vidíte Google Market vy, není správce jediný, kdo se na správě podílí. O tom, co si nainstaluje, rozhoduje uživatel.
Ta možnost s trezorem podle mne není další možnost. Buď aplikaci spravuje Google, pak je trezor jen zbytečný krok navíc, který umožňuje udělat chybu. Nebo aplikaci spravuje uživatel, pak ale vůbec nepoužívá Google Market.To tvrdíte vy. Nemusí to tak být, akorát vy to tak chcete a pořád nám to podsouváte jako hotovou věc. Mohlo by to být tak, že si koupím aplikaci přes market a Google mi aplikaci jen vzdáleně zablokuje (dá do trezoru, ne že ji hned smaže), v případě, že je nebezpečná; můžu ji však z trezoru vytáhnout a dál používat, pokud si to přeju. Pokud vezmu pár desítek miliard USD, koupím si Google a zařídím, že to bude fungovat s tím trezorem, tak budete pořád tvrdit, že taková možnost není?
Když nějakou aplikaci stáhne z nabídky, protože je nebezpečná, musí ji pak i odinstalovat od uživatele – nemůže najednou uživateli říci „tak, a když sis nainstaloval tuhle nebezpečnou aplikaci, teď si s ní dělej, co umíš“.Ano, mohlo by to fungovat i tak a nebylo by to ideální. Ale to tady pokud vím nikdo neobhajuje.
Běžné je to u on-line aplikací (tam ani jiná možnost není)Uhodil jste hřebíček na hlavičku. Tam jiná možnost není, tady je. Tak proč to tady má fungovat jako tam?
Mohl by ji u vás nechat, ale v pojetí Google Marketu to nedává smysl (stejně jako by nedávalo smysl, kdyby třeba přestal provozovat GMail, nechávat si v prohlížeči nakešované skripty a obrázky té služby).Komu záleží na tom, jestli to dává smysl ve vašem pojetí Google Marketu? Důležité je, že to dává smysl uživateli. Mimochodem, kdyby Google přestal provozovat GMail, tak uživatelům kvůli tomu žádné keše promazávat nebude.
Uhodil jste hřebíček na hlavičku. Tam jiná možnost není, tady je. Tak proč to tady má fungovat jako tam?Protože je to základ toho principu, že nedostáváte software, ale službu jím vytvářenou. Je to stejný rozdíl, jako když si objednáte materiál na stavbu domu, nebo když si objednáte postavení domu. V tom druhém případě vás přece také nezajímá, že si stavitel přiváží a odváží míchačku – vás zajímá ta služba, ne jakým způsobem si to poskytovatel zařídí, aby vám ji poskytl. Pravda je, že si můžete objednat službu, a pak zhotoviteli neustále kecat do toho, jak to má dělat – ale to nedopadne dobře.
Důležité je, že to dává smysl uživateli.Obávám se, že to uživateli smysl nedává. Zatím jsem tady četl jenom takové vysvětlení, které potřebuje jiný Google Market, než ten současný. Ale tím by se získala jiná funkcionalita, kterou už ale Android má implementovánu jinak, než přes Market. Takže mi to spíš připadá, že někteří vidí jenom jediný možný způsob využívání softwaru, a snaží se na to všechny ostatní způsoby naroubovat.
o je nedokonalého na e-mailu, ICQ nebo webových diskusních fórech, že umožňují šířit spam? Co je nedokonalého na TCP/IP, že umožňuje DDoS útoky? Jak byste jinak navrhl komunikaci mezi dvěma lidmi, kteří se do té doby neznali, aby byla spamu odolná?To snad při vašich znalostech e-mailu prokázaných v jiných diskuzích, nemůže být vážně myšlená otázka.
Mimochodem to ověřování identity stejně slouží jen k tomuJe v tom určitá dávka odpovědnosti. Nemusí jít vůbec o odpojování. Bohatě stačí, když to bude mít vliv na reputaci.
Mimochodem to ověřování identity stejně slouží jen k tomu, aby bylo možné najít toho koncového uživatele a vysvětlit mu, že Microsoft jej sice přesvědčuje, že spravovat počítač může každý, ale že konkrétně jeho počítač rozesílá spam, a jestli s tím hodně rychle něco neudělá, ISP ho odpojí, nebo bude platit pokutu, nebo něco podobně příjemného.To dnes nejde?
whois | grep abuse
Jenže tu IP adresu často nelze s jistotou určit.Vy nevíte, odkud vám přišel e-mail? Můj poštovní server loguje, s kým se baví.
Navíc ta IP adresa může být přidělována dynamicky, takže sice zjistíte, že spam pravděpodobně byl odeslán z nějaké IP adresy, jenže zase nevíte, kdy se tak stalo, takže konkrétní přípojku zase nezjistíte.Můj poštovní server loguje i čas. A provideři v mnoha zemích zase musí logovat, kdo měl kdy jakou IP adresu.
Vy nevíte, odkud vám přišel e-mail? Můj poštovní server loguje, s kým se baví.Můj taky. Ale chybí mu jedna periferie – křišťálová koule – aby věděl, zda ten, s kým se baví, je odesílatel, nebo jen zprostředkovatel.
Můj poštovní server loguje i čas. A provideři v mnoha zemích zase musí logovat, kdo měl kdy jakou IP adresu.Výborně, takže víte naprosto přesně kdo byl zprostředkovatel. K čemu je vám to dobré?
Já netvrdím, že by se odesílání spamu nemělo trestat (nejen blacklistem, klidně i pokutou). Já tvrdím, že máme dostatečné prostředky pro identifikaci zdroje už teď. Že se to nedělá, to je spíše administrativní problém.+1 Přesně tak, žádný hovadiny typu Google Market na to nejsou potřeba (a ve výsledku by stejně asi až tak nepomohly...).
Naštěstí s koncem IPv4 bude i tomuto konec.Důvod?
Já pořád vidím problém v tom nakládání s poštou od neznámých entit.Výborné poznatek. A já tvrdím, že se má různě nakládat s poštou od známých a neznámých entit. A komu to nevyhovuje, ten ať se stane známou entitou (v nejjednodušším případě se nechá autorizovat protistranou).
Až se nakonec ukáže, že propašovat přes filtry regulérní e-mail od neznámé entity je takřka nemožnéV některých případech je to zcela namístě, v jiných se to takto nenastaví. Podle všeho vycházíte ze dvou zásadních omylů... a to že jedna přístupová politika má fungovat pro všechny e-mailové schránky (a servery), a že na to, abych měl řešení lepší, potřebuju řešení dokonalé. Takže stále ještě tvrdím, že stávající systém obsahuje výrazné návrhové i implementační chyby a že lze postavit systém, který bude proti SPAMu a dalším problémům významně odolnější a přitom bude pořád velmi dobře použitelný.
Prakticky odříznout tu možnost komunikace neznámých entit, protože to nedokážeme kvůli spamu a dalším problémům provozovat, je přípustné řešení. Ale je dobré to naplno přiznat, že tím kvůli spamu přijdeme o jednu z možností.Rád bych připomněl, že to nejde řešit stejnou globální politikou pro všechny. Důležité je mít tu možnost pro některé adresy dát politiku restriktivní a pro jiné uvolněnou. Jde přece v první řadě o snížení časových a finančních nákladů, ne? Dají se nad tím postavit docela zajímavá řešení, která mají dobré vlastnosti obojího. Nevidím důvod se dál dohadovat o něčem, kde nejsme ve sporu. Vy tvrdíte, že by takové řešení nebylo dokonalé. Já tvrdím, že by bylo výrazně lepší oproti stávajícímu. Nevidím sporu.
Nevim, zatim tu nikdo nenapsal, z meho pohledu, jediny pozitivum, ktery prinasi system 'nejdriv smazat potom oznamit'.Ja treba nahore v 20:30 pisu par pozitiv a duvody proc muze byt soucasne reseni lepsi
Navíc i ten dotaz na smazání aplikace by byl jenom zbytečný dotaz navíc, protože stejně nemůžete udělat nic jiného rozumného, než tu aplikaci smazat.Takže vy věříte tomu, že Google je neomylný?
Kde pořád berete tu jistotu, že máte právo chtít u nějaké aplikace zapínat a vypínat její funkčnost?Nic takového jsem neřekl. Nechci přinutit Google k tomu, aby změnil nějakou aplikaci. Pouze kritizuju aplikaci Market. To je úplně stejné, jako když někdo kritizuje aplikaci pro práci s fotkama, že nepodporuje RAW - tím taky nechce nikoho k ničemu nutit, taky nechce nikomu brát nějaká práva - poue vyjadřuje kritiku té aplikace za chybící feature, to je vše.
Changes. Content contained on Mozilla’s websites, including these Legal Disclaimers and Limitations, may be changed at the sole discretion of Mozilla and without notice. You are bound by any such updates or changes, and so should periodically review these Legal Disclaimers and Limitations.Myslím, že něco takového by se u nás nedalo brát vážně jako smlouva. Nemůžu dopředu souhlasit s jakýmikoliv změnami, co se tam můžou bez varování objevit. Nejsem právník, ale tohle mi prostě připadá absurdní.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.