Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 00:24
Lennart Poettering na Google+ zveřejnil svůj pohled na open source komunitu: Vůbec se nejedná o hezké místo. Open source komunita je plná pitomců a já jsem asi jeden z jejich nejoblíbenějších cílů. Nenávistné maily. Petice, abych přestal pracovat. Finanční sbírka v bitcoinech na nájemného vraha.
Tiskni
Sdílej:
"Open source komunita je plná pitomců"toľko sebakritiky
-- Lennart Poettering
"Linuxova komunita plna polodementnich opic, tak jako zbytek místní verbeže."
-- Lennart Poettering
"Nevěřte všemu, co na internetu najdete. Především citátům."
-- Abraham Lincoln
but yes, the Open Source community is full of assholes, and I probably more than most others am oneof their most favourite targets
and yes, when I was younger I did not always stay technical in flamewars, but nowadays I am pretty good at that, I am sometimes articulate, but never personal.A "Do you hate disabled people?!" povazuje za technickou diskusi, nebo to byl jakoze jeste mlady?
If you are a newcomer to Linux, either grow a really thick skin. Or run away, it's not a friendly place to be in. It is sad that it is that way, but it certainly is.
lepsi rada by byla: netlacte software, ktery moc lidi nechce, a netvarte se u toho, jakoby ste sezrali salamounovo houno
First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.Jinak to, kdy začne útočit na Linuse bylo jenom otázkou času, je to jedna z posledních autorit, která mu stojí v cestě.
I'd actually put some blame...No to je to nejdůležitější, mít své problémy na koho svést. U jiných je dnes celkem v módě svádět své problémy na lennarta, tak proč to prostě neposlat dál.
Open Source isn't a kindergarten. Open Source is awful in many ways, and people should be aware of this.Tak to asi nebyl v mateřské školce.
Currently, the systemd community is fantastic, and I really hope we can keep it that way.Aby nebyla fantastická, když v ní je king a ne loser.
I have no intentions to ever talk about this again on a public forum. No já myslím, že to stačilo.
Neobhaujuju chování idiotů, kteří si myslí, že by se měl problém řešit fyzickou agresí vůči němu.já bych byl s těmi "idioty" opatrnější, v naší společnosti se fyzické řešení nefyzických problémů považuje nejen za akceptovatelné, ale často dokonce za žádoucí ... samozřejmě záleží na konkrétní formě, nicméně nezdá se mi vhodné toto hodnotit na základě Lennartovy (des)interpretace vynechám raději prezentaci vlastního pohledu na optimální řešení a důvody k tomu, a řeknu to takto: příspěvek na vraždu považuju v tomto případě za neetický, a došlo-li by k realizaci, měli by být účastníci potrestáni, avšak pro Lennarta rozhodně brečet nebudu
Tak to asi nebyl v mateřské školce.hehe, to mi připomnělo, měli jsme teď třídní sraz a padla zmínka o spolužačce, která není úplně v pořádku a proč ... bylo by zajímavé vědět, v jakém prostředí vyrůstal
mě k tomu spíše napadlo, že bych se s někým měl vsadit, jak dlouho mu to vydržíI have no intentions to ever talk about this again on a public forum. No já myslím, že to stačilo.
já bych byl s těmi "idioty" opatrnější, v naší společnosti se fyzické řešení nefyzických problémů považuje nejen za akceptovatelné, ale často dokonce za žádoucí ... samozřejmě záleží na konkrétní formě, nicméně nezdá se mi vhodné toto hodnotit na základě Lennartovy (des)interpretace vynechám raději prezentaci vlastního pohledu na optimální řešení a důvody k tomu, a řeknu to takto: příspěvek na vraždu považuju v tomto případě za neetický, a došlo-li by k realizaci, měli by být účastníci potrestáni, avšak pro Lennarta rozhodně brečet nebudujestli se nepletu (hledat v zakoniku se mi to zrovna nechce), tak je i vyzyvani k vrazde/nasili vuci jednotlivci v ceskem pravu trestnym cinem, ohodnocenym patricnou sazbou. sbirka na hitmana je trestny cin vrazdy ve stadiu pripravy, tam to je bez diskuse. takze "neeticky" je v tomhle pripade hodne slabe slovo. byt pochybuju, ze to bylo fakt myslene vazne. jinak co se tyce tematu, zrovna lennart se imho nema se svym pristupem moc co divit. cela leta si naprosto systematicky vytvari nepratele (lz... ehm, rika jine veci nez dela, rozbiji fungujici veci a odmita to resit, ironizuje a zesmesnuje vsechny, kdo s nim nesouhlasi atd.). mozna to dela cilene, nebo mu jen pan buh racil nenadelit moc socialni inteligence, nevim; soude podle toho postu bych hadal spis druhou variantu.
jestli se nepletu (hledat v zakoniku se mi to zrovna nechce), tak je i vyzyvani k vrazde/nasili vuci jednotlivci v ceskem pravu trestnym cinem, ohodnocenym patricnou sazbou. sbirka na hitmana je trestny cin vrazdy ve stadiu pripravy, tam to je bez diskuse. takze "neeticky" je v tomhle pripade hodne slabe slovo. byt pochybuju, ze to bylo fakt myslene vazne.nepleteš se, a domníval jsem se, že to je nad slunce jasné, otázku legálnosti jsem tudíž neměl potřebu jakkoli řešit, zabýval jsem se pouze tím, jak se k tomu postavit morálně, osobně to je úplně jiný problém, a nelze chápat právo jako nějakou "silnější morálku", že "neetické" by bylo něco míň než "nezákonné", nelze to porovnávat na jednorozměrné škále například, když máme rádi ty příklady s auty
jinak co se tyce tematu, zrovna lennart se imho nema se svym pristupem moc co divit. cela leta si naprosto systematicky vytvari nepratele (lz... ehm, rika jine veci nez dela, rozbiji fungujici veci a odmita to resit, ironizuje a zesmesnuje vsechny, kdo s nim nesouhlasi atd.). mozna to dela cilene, nebo mu jen pan buh racil nenadelit moc socialni inteligence, nevim; soude podle toho postu bych hadal spis druhou variantu.já hádám na první variantu, že to rozeštvávání lidí je cílené, protože to je jeho dlouhodobá strategie odmítat veškerou kritiku s tím, že není technická a že nebude poslouchat někoho kdo mu nadává etc. etc. - však se podívej tady okolo, kolik z jeho fanboys to kopíruje, a každý kdo bezmezně nesouhlasí je hned onálepkován hater apod. právě i ten post je toho důkazem - krásně ze sebe dělá chudáčka, kterého je potřeba podpořit proti těm zlým bitcoinovým maniakům, co ho chtějí zabít atd.
to je úplně jiný problém, a nelze chápat právo jako nějakou "silnější morálku", že "neetické" by bylo něco míň než "nezákonné", nelze to porovnávat na jednorozměrné škáleno vidis, ja to beru uplen presne obracene - je tak nejak obecne prijimane, co je a co neni moralni, a zakon jen kodifikuje nejakou nezbytne nutnou (a spolecnosti vynucovanou) podmnozinu moralniho pro ty, co ta obecna pravidla moralni neakceptuji. jak pravil prof. dokulil jednou, uz ani na kterym seminari - zakony mame jen pro cca 4-5% lidi, ten zbytek je shcopen se domluvit a chovat slousne i bez nich.
já hádám na první variantu, že to rozeštvávání lidí je cílené, protože to je jeho dlouhodobá strategie odmítat veškerou kritiku s tím, že není technická a že nebude poslouchat někoho kdo mu nadává etc. etc. - však se podívej tady okolo, kolik z jeho fanboys to kopíruje, a každý kdo bezmezně nesouhlasí je hned onálepkován hater apod. právě i ten post je toho důkazem - krásně ze sebe dělá chudáčka, kterého je potřeba podpořit proti těm zlým bitcoinovým maniakům, co ho chtějí zabít atd.ja fakt spis na tu druhou. ja lennarta beru jako vizionare s velkou VIZI, kterou je potreba pro vyssi dobro vsem proste nacpat za kazdou cenu. ti co to neprijimaji s nadsenim jsou zpatecnici, narusitele pokroku, a proto je potreba je utrit (you are not being technical, bsd is not relevant anymore, kdo nesouhlasi je automaticky hater, bugy se zaviraji/ignoruji). vlastne muzu rict, ze mi to cely pripomina "krasna padesata" - kosile modre, srdce ruda, kupredu leva, zpatky ni krok! nasrani znacne casti komunity neni primarni cil, je to... collateral damage. ale nemam zadny psychologicky vzdelani, takze to co tady pisu nejsou zadny pojmy, jen moje dojmy. :)
Jinak to, kdy začne útočit na Linuse bylo jenom otázkou času, je to jedna z posledních autorit, která mu stojí v cestě.Nad tim jsem chvili uvazoval, a v kontextu s timto rozhovorem si nemyslim, ze mu Linus stoji prilis v ceste. Jeho vybrane citace:
"I don't personally mind systemd, and in fact my main desktop and laptop both run it."
"Now, I don't get along with some of the developers and think they are a bit too cavalier about bugs and compatibility, but I'm also very much not in the camp of people who hate the very thought of systemd."
And systemd is in no way the piece that breaks with old UNIX legacy.
Is Lennart implying he isn't one of the assholes in the open source community?he's just attention whoring, then victimizes himself to justify going ad hominem on Linus
ktery mohou a nemusi pouzivat.Právě že musí pokud nechtějí překopat úplné základy skoro všech aktuálních distribucí. To není jako nějaký editor který když se mi nelíbí tak si najdu jiný který mi vyhovuje víc. Před systemd není v dnešní době úniku pokud si člověk nechce bastlit vlastní distro.
A proc pouzivas ty tyhle distra?Tak třabe z toho hloupého důvodu že mi ve většině ostatních aspektů vyhovují? Nebudu měnit auto jen kvůli tomu že má růžový volant, který mi sice pije krev ale když jinak je to ve všech ohledech super kára. Zvlášť když větsina aut se poslední dobou dodává jen s růžovým volantem, protože automechanikům to tak nejlíp vyhovuje.
"Nikdo" nema systemd rad, krome maintaineru distribuci
Spíš manažerů. U maintainerů taky žádné hromadné nadšení nepozoruji.
Tak proc to teda vsechny dnesni dostra pouzivaj, kdyz je to tak spatny?Všechna naštěstí ne. Ale Linus (jeho práce), do kterého se ten pán naváží, je zjevně podle tohoto kritéria lepší, protože to používá ještě více lidí/projektů (opravdu všechny linuxové distribuce). Nejlepší jsou ale kluci z Redmondu. Jinak mi ten plus post připomněl dalšího nepochopeného génia. Kde je dnes Jörg Schilling?
Lennart-hate jsem nikdy nechapal, co proti vsichni maj?
Mně to připomíná tenhle rozhovor.
Pokud nema pod kontrolou emoce jako vztek nebo frustraci, mel by se snazit s tim neco delat a nevymyslet si racionalizace.
Vy si opravdu myslíte, že je nemá pod kontrolou?
Lennart-hate jsem nikdy nechapal, co proti vsichni maj? Ono je zajimave, ze diskuze kolem systemd typicky nejsou technicke, ale toci se kolem Lennarta.A jak jinak to má být, když ten člověk denně pracuje na tom, aby na sebe strhnul pozornost a tenhle blogpost není výjimkou.
Nevim co maj lide proti cloveku, ktery pro ne vytvari free a open-source software, ktery mohou a nemusi pouzivat.Taky nevím, co proti Linusovi lidé mají.
A ta zminka o Linusovi, ma pravdu. Obcas se proste chova jako kdyby byl emocne na urovni desetileteho ditete.Podle mě nekritizuje Linuse proto, že by sám byl lepší, nýbrž proto, že mu tak trochu překáží v jeho slávě.
Lennart-hate jsem nikdy nechapal, co proti vsichni maj? Ono je zajimave, ze diskuze kolem systemd typicky nejsou technicke, ale toci se kolem Lennarta.To si myslim, že není tak úplně pravda, minimálně taby na ábíčku. Jasně, určitě se tu najde dost lidí, co si do něj kopnou, ale zárovn se tu hodně řešily i technícký stránky systemd a PA.
Ale nekteri lidi proste nezvladnou to, ze ho nedokazou uargumentovat :)Nie, on nedokáže argumenty prijať.
ať doložím studií, že vůbec někdo to chce v tradiční poloze v pravo.No minimálně jeden byl. Je to sice jejich projekt, ale klidně mohli udělat nějakou anketu. Požadavek na studii vidím jako naprosto irelevantní. Připomíná mi to styl, jakým se u nás zadávají veřejné zakázky. V KDE si můžu nejen vybrat, jestli budou tlačítka vlevo nebo vpravo, ale dokonce si je můžu poskládat zcela dle svých potřeb. Takže část mám vpravo (minimalizace, maximalizace a zavření) a část vlevo (menu, na všech plochách a vždy nahoře). Jen bych podotkl, že ten jejich projekt si sérií takovýchto podivných rozhodnutí docela pokazil renomé a stále se mu nedaří dostat se do plusu. A je docela možné, že s takovou se do plusu nikdy nedostanou.
V KDE si můžu nejen vybrat, jestli budou tlačítka vlevo nebo vpravo, ale dokonce si je můžu poskládat zcela dle svých potřeb.To se přiznám, že mě v Xfwm štve - nejde dát tlačítko Always on top, je jen v menu.
Ten pocit naroku je absurdni. My to chceme takhle, vy se s nama o tom bude bavit a pak nam to zdarma napisete, a kdyz ne, jste id*ot.V případě přesunutí zavírání okna doleva - to je docela hodně výrazná změna a vůbec se nedivím, že to některým nevyhovuje. To je fakt takový problém přidat možnost vrátit si to zpět, tak jak jsem zvyklý? To není o tom. že vývojářům zakazuji, si ta tlačítka umístit vlevo. Ať si je tam klidně mají. Ale mohli by zároveň respektovat, že některým to nemusí vyhovovat a rádi by si je nechali tam kde byly. Jasně, vývojáři mají právo se na uživatele vykašlat, ale pak se nesmí divit následkům.
Vyvojari by meli uzivatelum naslouchat, ale rozhodne se nevzdavat vize, kterou pokladaji za spravnou.Sorry, ale LP uživatelům naslouchá? Alespoň někdy? Původní vize systemd byla pěkná. Ale pak se to začalo rozrůstat, vize se změnila a mnoho uživatelů se nyní cítí podvedeno. Nevím jaké jsou možnosti u systemd, ale každý normální vývojář unix based systému by se snažil udělat minimální funkční základ na který by navazovaly volitelné moduly.
V případě přesunutí zavírání okna doleva - to je docela hodně výrazná změna a vůbec se nedivím, že to některým nevyhovuje.Nemam v umyslu obhajovat jejich rozhodnuti, pouze rikam, ze rozhodnuti je na nich a ostatni by to meli respektovat.
Sorry, ale LP uživatelům naslouchá?Ano. Naslouchat neznamena vyhovet vsem.
Takto ale vývojáři přijdou o zpětnou vazbu. Pokud se mi něco nelíbí, tak mám právo se ozvat. Taky se mohlo stát, že vývojáři něco nedomysleli a bez zpětné vazby by to nikdy neopravili. Pokud jsem vývojář nějakého programu, který používá mnoho lidí a přemýšlím nad nějakou zásadní změnou, měl bych se zamyslet i nad tím, jaký to bude mít dopad na uživatele a měl bych se snažit případný negativní dopad co nejvíce eliminovat. Ať už tím, že dám uživateli možnost nastavit si to dle svého a nebo mu vysvětlím, proč to nejde a co mu ta změna přinese. Krásný příklad je třeba poslední změna rozhraní Firefoxu. To totálně překopali, dlouho testovali, ale když to konečně vydali, spustil se řev, neb konfigurovatelnost skoro žádná. Podle mne, většina lidí nečekala, že to opravdu vydají ve stavu, v jakém to nakonec vydali. Následně se objevilo rozšíření, které umožnilo vše vrátit do více méně původního stavu. To se následně stalo oficiálně doporučovaným řešením. A jak jsem teď koukal, tlačítko menu, které dali napravo a nešlo přesunout, v poslední verzi FF už přesunout jde. Kdyby lidi nezačali řvát, tak se nic z toho nestane. Vývojáři sice mají právo, dělat si se svým kódem co chtějí, ale pokud chtějí, aby lidé jejich SW používali, měli by brát taky ohled na potřeby těchto lidí. Což předpokládá jistou dávku empatie a diplomacie. Taky to chce veškeré rozsáhlé změny promyslet a pečlivě naplánovat. No a pokud se stane chyba, měli by se snažit to nějak napravit ke spokojenosti všech. A ne je zcela nediplomaticky poslat do ...V případě přesunutí zavírání okna doleva - to je docela hodně výrazná změna a vůbec se nedivím, že to některým nevyhovuje.Nemam v umyslu obhajovat jejich rozhodnuti, pouze rikam, ze rozhodnuti je na nich a ostatni by to meli respektovat.
A kolik jich bylo? Dva tři?Sorry, ale LP uživatelům naslouchá?Ano. Naslouchat neznamena vyhovet vsem.
To je fakt takový problém přidat možnost vrátit si to zpět, tak jak jsem zvyklý?Ono to jde, jen musíš upravovat
To neporovnava velkosti zdrojakov a binariek ani zdaleka kedze cez 90 % toho obsahu bude grafika (fonty, ikony a kopa dalsich).
$ du -sh /opt/trinity/* 50M /opt/trinity/bin 72K /opt/trinity/etc 5.5M /opt/trinity/games 336K /opt/trinity/include 201M /opt/trinity/lib 300M /opt/trinity/share $ du -sh /opt/trinity/share/* 2.3M /opt/trinity/share/applications 1.2M /opt/trinity/share/applnk 127M /opt/trinity/share/apps 104K /opt/trinity/share/autostart 628K /opt/trinity/share/config.kcfg 224K /opt/trinity/share/desktop-directories 49M /opt/trinity/share/doc 852K /opt/trinity/share/emoticons 56M /opt/trinity/share/icons 22M /opt/trinity/share/locale 124K /opt/trinity/share/man 2.2M /opt/trinity/share/mimelnk 1.7M /opt/trinity/share/pixmaps 3.5M /opt/trinity/share/services 360K /opt/trinity/share/servicetypes 5.3M /opt/trinity/share/sounds 172K /opt/trinity/share/templates 29M /opt/trinity/share/wallpapers
Nebyl to náhodou zase ten bugreport na regresi, že u service status se změnil výstup,náhodou byl ... jsem rád, že už to aspoň považuješ za regresi
který nikde nebyl nikdy standardizovaný a proto se neměl používat ve skriptechza prvé, "nikdy nikde" je dosti silné tvrzení, při použití knihovních funkcí se to chovalo konzistentně; samozřejmě ISO standard to nebyl, ale to není ani LSB, že ... za druhé, ve tvojí implikaci mi schází nějaký krok, neb já tedy rozhodně nevidím, proč by použití něčeho ve skriptech mělo být vázáno na nějakou "standardizovanost", ať už si pod tím představíme cokoli ... každopádně krásně demonstruješ vzorec chování té vaší bandy, který se tu někde okolo taky kritizoval, že namísto abyste akceptovali, že uživatelé mají své důvody něco nějak používat a tak to dělají, prostě prohlásíte, že to používají blbě a že to tak používat neměli, a že je problém jedině u nich (co uživatelé ... nedávno jsem zas někde vyhrabal nějakou diskusi o tom, jak dělá blbě inicializaci databáze jeden deranged idiot TGL) za třetí, zdaleka nejde jen o skripty nýbrž o obecný UX problém, kdy namísto jedné jednoduché řádky výstupu je nyní uživatel zavalen haldou irelevantního bordelu a za čtvrté, pokud se tedy budeme bavit o skriptech, tak v našem usecase je dosažení téhož, na co s initskripty stačil jeden
cmp
na uložený výstup, prostředky systemctl
o řád složitější, pak to samozřejmě přidává složitost tím, že musíme větvit kód podle verze, neb compatibility wrapper žádnou kompatibilitu neposkytuje a neodstiňuje uživatele od toho, co běží pod ním, no a ještě navrch je problém to vůbec naprgat, neb dokumentace saje
nějakou "standardizovanost", ať už si pod tím představíme cokoliPokud by mě někdo jako vývojáře nutil k 100% zpětné komatibilitě tak se na psaní nových fičur vykašlu, pokud se nevykašlu radši na celý projekt. Zase je mi jasný, že když sw kompatibilní není, tak se z toho uživatelé a administrátoři zcvoknou. Proto bych byl moc rád kdyby obě strany používali nějaký stability promise, což je pro mě u initscriptů LSB nebo např. systemd má InterfaceStabilityPromise
Ano, Lennart umi celkem dobre argumentovat a je celkem slusny manipulator/demagog.S tim bych i souhlasil. Jenze ze vy muzete mit sebelepsi navrh a design, ale pokud nedokazete presvedcit ostatni, je vam to k nicemu - vse ma vyhody a nevyhody, a pak jde o to skutecne presvedcit ostatni, ze vyhody prevazuji nad nevyhodami.
ze ho nedokazou uargumentovat :)To je ale jejich problem, nikoliv Lennarta.
Finanční sbírka v bitcoinech na nájemného vraha.
To si dělaj srandu, ne?
Finanční sbírka v bitcoinech na nájemného vraha.To jako fakt?
Feb 14 18:21:51 how expensive is a hitman? Feb 14 18:22:03 we can pool some bitcoins Feb 14 18:26:42 cut his hands, so he will not be able to write any new line of code Feb 14 18:29:29 Pali: there's speech-to-text now Feb 14 18:29:40 i believe that any solution has to be more... radical Feb 14 18:30:52 i'm afraid redhat would pull a clone out of their fridge if anything ever happened to poettering Feb 14 18:30:56 hahaha Feb 14 18:31:09 DocScrutinizer05: systemd's bus factor is 1 Feb 14 18:31:56 which in itself disqualifies systemd for any serious system Feb 14 18:32:33 since eventually he *will* get hit by a bus, and then? watch systemd bitrotting? Feb 14 18:32:42 DocScrutinizer05: gleefully Feb 14 18:32:55 DocScrutinizer05: btw, can you drive a bus?
tak aspoň budou už předem negativně naladěni a odsoudí ty assholes za "nevybíravost", jak to označil kralykDoufám, že můj komentář nebyl špatně pochopen; to To je ovšem hrůza byla ironie
Od vtipkovania k cinom nie je zas az tak daleko a v pripade Lennarta su podobne zarty az prilis bezne (aspon ja som uz podobne "vtipky" pocul viac krat).
Dalsim problemom je jedno z pravidiel vtipov na internete, ktore vravi nieco v style: Pre kazdy vtip/sarkazmus sa najde clovek, co ho bude brat vazne. Tento krat to mohol byt Lennart (nevraviac o tom, ze si odporucam skusit predstavit, keby takto hovorili o tvojej osobe, asi nikomu to nebude prijemne a to ani ako vtip), zajtra to moze byt clovek, ktoremu uz z toho proste prepne a fakt nieco podobne spravi...
Od vtipkovania k cinom nie je zas az tak dalekoCo teprve vtipy o židech. Podle téhle logiky tu bude brzo další holokaust.
Vybrat si prave zidov nebolo uplne stastne. Antisemitizmus je stale celkom rozsireny.
Potom su tam este dalsie rozdiely, napr. je to adresovane proti skupine, nie jednotlivcovi; ak su vtipy o holokauste tak zvacsa referencuju poslednu udalost, ktora sa realne stala, nie hypoteticku udalost (neviem o tom, ze by uz Lennarta niekto zabil/uvaznil).
Antisemitizmus je stale celkom rozsireny.Spíše bych řekl stále rozšířenější teď když je v Evropě v módě nadržování muslimskému světu.
Nechápu. Když je podle Vás v módě nadržovat muslimům, z nichž mnozí jsou Arabové, tedy Semité, tak se tím rozšiřují nálady proti Semitům, tedy mj. Arabům a Židům? Mohl byste to trochu rozvést?Antisemitizmus je stale celkom rozsireny.Spíše bych řekl stále rozšířenější teď když je v Evropě v módě nadržování muslimskému světu.
Nechápu. Když je podle Vás v módě nadržovat muslimům, z nichž mnozí jsou Arabové, tedy Semité, tak se tím rozšiřují nálady proti Semitům, tedy mj. Arabům a Židům? Mohl byste to trochu rozvést?hm, že by akce a reakce? čím více se projevují skupiny semitům nadržující (ať už židům nebo arabům), tím víc lidí k tomu získává odpor a tudíž je lze nálepkovat antisemity, notabene tedy to nálepkování je tím častější a budí dojem, že ta druhá skupina je větší, čím více je ta prvá skupina aktivnější ...
Vážně?Zcela.
Já tedy vidím spíš šíření iracionálních protiarabských resp. protimuslimských vášníAno, ale to vnímám jako dlouhodobější záležitost, stejně jako obecná xenofobie, zatímco u „opačného“ směru vnímám v poslední době rapidní vzestup a to i mezi lidmi, se kterými se osobně vídám.
které by v případě realizace hraničily s omezováním základních ústavních práv.Mohl by ses místo téhle demagogie vyjadřovat nějak konkrétně?
Narozdíl od Vás se umím podepsat.lol tri krizky mozna, ale cist ne
Jste anti-gay?Ehm?
Je pravda že som sa pár krát v živote pošmykol, ale prečo zo mňa robia zločinca?Tí ľudia sú fakt svine, čo proti nemu majú?
... hate emaily ...no, pokud ne, tak by se toho neměl dopouštět ani ten, kdo si na to stěžuje, ne?
až se budeš nudit, můžeš mrknout na můj nedávný flejm na memo ohledně eudevuNechci spojovat interní a veřejnou komunikaci a nechci veřejně jednat na základě interních mailů ani je komentovat.
já jsem neřekl, že máš na základě toho veřejně jednat nebo to komentovat, jen že můžeš mrknoutPak ovšem nemám, co bych ti na to odpověděl.
jinak Tom něco takového psal i pod nějakým postem na některé z těch prapodivných sociálních sítí, takže nemám pocit, že bych něco nepatřičně vyneslPotom považuju za vhodnější se odkazovat na komunitou ověřitelné zdroje a neřešit na abclinuxu ty interní, zvlášť pokud za ně máš smysluplnou náhradu.
nemyslel jsem si, že je nutné odpovídat, a to na konci byla tzv. řečnická otázkajá jsem neřekl, že máš na základě toho veřejně jednat nebo to komentovat, jen že můžeš mrknoutPak ovšem nemám, co bych ti na to odpověděl.
Potom považuju za vhodnější se odkazovat na komunitou ověřitelné zdroje a neřešit na abclinuxu ty interní, zvlášť pokud za ně máš smysluplnou náhradu.mno, šlo vpodstatě o soukromý vzkaz realizovaný veřejným komunikačním kanálem ("rodiče Aničky Novákové ať se dostaví k dětskému koutku" ...), pročež jsem vhodnost pro ostatní nijak neřešil, a předmětem byl právě ten konkrétní flejm, takže odkaz na stejné tvrzení jinde nedává smysl
Sbírka bitcoinu na najemneho vraha, hate emaily a vyhrozovani Vam prijde vtipne?Stejně tam jsou tyhle věci vlepené jen proto, aby pomocí nich šla ubíjet jakákoli kritika toho článku. Ve skutečnosti o tom podle mě článek vůbec není.
Ale potešil ma keď si pri vymenovávaní nepriateľov pokroku popri Linusovi spomenul aj na nás priaznivcov Gentoo. Beriem to ako poctu.To je pravda. A po návštěvě Gentoo tracku na LinuxDays jsem i vcelku pozitivně naladěn.
A po návštěvě Gentoo tracku na LinuxDays jsem i vcelku pozitivně naladěn.podělíš se prosím proč konkrétně?
broadcom je zlo, na některejch jádrech mi dokonce fungoval jenom s jejich uzavřenym ovladačembrcmsmacCo používáš za modul?
firmware si natáhne?nevim, nestěžoval si, že by ne ... naposled jsem to zkoušel nacpat přímo do kernelu a taky nepomohlo
Tak som si ten jeho post prečítal celý a mám pocit, že ako ďalšie bude musieť do systemd začleniť celé linuxové jadro.A pak, že nemá rád BSD ;).
Pokud mi muzes hodit link na diskuzi, kde se Lennart chova jako hulvat, zmenim nazor.odkaz tady ve zprávičce ti nestačí? nebo mám špatný slovník a "asshole" je ve skutečnosti anglickou obdobou mluvy z příruček Gutha-Jarkovského?
odkaz tady ve zprávičce ti nestačí?Ne.
nebo mám špatný slovník a "asshole" je ve skutečnosti anglickou obdobou mluvy z příruček Gutha-Jarkovského?Asshole, byt neslusny slang, neni az tak silne, a pokud se generalizuje, je to akceptovatelne. Problem by byl, pokud by to bylo pouzito ad-hominem, at jiz primo ci neprimo a o [vulgarni] ad-hominem utoky bez adekvatniho duvodu tady jde predevsim.
Co se tyka zmineneho eudev, ta skupina nezacala zrovna dobrePopravdě řečeno si nemyslím, že by zrovna autor forkovaného software musel nutně věnovat svůj čas shazování forku a tím spíše ne aktivně rušit cizí přednášku na otevřené akci jako je FOSDEM. Kdyby to byl kdokoli jiný, bylo by to hulvátství, ale v případě Lennarta to holt něco jiného, že. Na open source akcích jsem míval rád to, že je všem, kteří dostali timeslot na přednášku měřeno stejným metrem. Jenže v rámci kultu osobnosti je najednou běžné aby jeden přednášející zasahoval do jiné přednášky nebo se dokonce řeší takové problémy jako jak udělat pořadí přednášek, aby se ten, co bude po Lennartovi vůbec dostal ke slovu, protože mistra nelze v jeho kázání přerušit.
tím spíše ne aktivně rušit cizí přednášku na otevřené akci jako je FOSDEM.Jestli myslis tu prvni prednasku po forku, tak tam je pozvali, a ted mi jeste rekni v cem bylo to ruseni - spise byla situace takova, ze Lennart mel problemy promluvit.
... s tim ze ostatni ho mohou dle uvazeni bud pouzit ci si zvolit jinou cestu.Tak tahle důležitá část mi tam dost chybí, jde to z nějakého postiženého distra snadno vyhodit? Nejde, protože závislosti ...
Pokud nechcete mit na systemove urovni z Linuxu variaci na OS X nebo Windows NT a nasl. , pouzivejte distribuce a prispivejte k vyvoji aplikaci ktere cti otevrenost a osvedcene a lety proverene koncepty, minimalne jako plnohodnotnou alternativu. Gentoo, Slackware, Debian a userland, ktery se vyhyba starym trikum s vynucenou nekompatibilitou a vytvarenim tvrdych zavislosti k protlacovani jedine spravne cesty™, ktera je uz sama o sobe oxymoron. Prostor a moznosti tu stale jsou.
Debian nepresiel na SystemD?Psal jsem minimalne jako plnohodnotnou alternativu. Systemd bude jen jako vychozi, s moznosti volby klasickeho initu. Plnohodnotna, krome GNOME s jeho tvrdou zavislosti na logind.
Kdo umí číst, čte, že trvalá dehonestace schopného, leč mnohdy nepochopeného tvůrce vede k obecným ztrátám tvořivosti a perspektivní hrozbě pro celý open source svět.kde se tyhle kecy učí, když už není VUML?
Lidé zapomínají na elementární slušnost,assholes, idiot, creepy work, deranged people, fuck, rubbish, shit ...
soudnost"I did not always stay technical in flamewars, but nowadays I am pretty good at that"
a respekt k těm, kteří dokázali více než oni."But more importantly, I'd actually put some blame on a certain circle of folks that play a major role in kernel development, and first and foremost Linus Torvalds himself. By many he is a considered a role model, but he is quite a bad one. ... In other words: A fish rots from the head down."
Dnes je to LP, kdo bude další?Putin?
kde se tyhle kecy učí, když už není VUML?+1 presne tohle me napadlo, ale byl's rychlejsi
kde se tyhle kecy učí, když už není VUML?CEVRO? Napriklad...
když ho vlastně nenávidí?Prispivanim do FOSS dokazuje prakticky opak.
Defakto tím, že přispívá do FOSS, je součástí OpenSource a tím pádem vlastně nadává sám sobě.A v tom posledním má ještě k tomu pravdu ;).
To sice dělá, ale evidentně nerozumí (nebo nechce rozumět) principu na jakém FOSS funguje.Vzhledem k uspechum jeho projektu FOSS principum evidentne rozumi.
všechny ostatní nazvat těmi neslušnými výrazy.Koho vsechny ostatni a kde?
No tím si právě nejsem až tak jistý. Původní myšlenka byla jistě dobrá, ale pak se to nějak zrtlo. Začalo se to nepřiměřeně rozrůstat. To jsme probírali už minule.To sice dělá, ale evidentně nerozumí (nebo nechce rozumět) principu na jakém FOSS funguje.Vzhledem k uspechum jeho projektu FOSS principum evidentne rozumi.
OK, ne úplně všichni. Nechal si místečko pro příznivce. ... is full of as.... nejsou všichni. Sorry za mystifikaci. Ale nic to nemění na tom, že mne to uráží.všechny ostatní nazvat těmi neslušnými výrazy.Koho vsechny ostatni a kde?
OK, ne úplně všichni. Nechal si místečko pro příznivce. ... is full of as.... nejsou všichni.Jste si jist, ze chapete vyznam te vety?
Myslím si, že že jo. Ale rád se nechám poučit.OK, ne úplně všichni. Nechal si místečko pro příznivce. ... is full of as.... nejsou všichni.Jste si jist, ze chapete vyznam te vety?
občas do nejakej diskusie kde sa vývojári iných projektov stretnú s vývjármi systemd, Lennart, Kay Sievers a ďalší.Nekolik mailing listu sleduji, vcetne systemd, ale na vse nemam cas. Rad si necham poslat odkaz.
Mluvime o FOSS, kde napsani a publikovani jakehokoliv kodu z principu nemuze skodit.*cough* OpenSSL *cough*
*cough* OpenSSL *cough*Psal jsem napsani a publikovani. Autori v OpenSSL uvolnili nejaky kod a v dobre vire vam ho dali k dispozici, to je rozhodne pozitivni krok.
Mluvime o FOSS, kde napsani a publikovani jakehokoliv kodu z principu nemuze skodit.To jsi zabil.
Tak tak. Navíc LP, jsa si moc dobře vědom situace, argumentuje způsobem, který lze jen těžko napadnout a používá se v politice.
Zastupitelstvo: Občané, navrhněte, jakým způsobem zlepšit stadion.
Občané: My stadion nechceme.
Zast: Prosím diskutujme konstruktivně o tom, jak vylepšit nově plánovaný stadion, co tam podle vás má být?
Občané: My vůbec žádný stadion nechceme! Za ty vyhrazené peníze chceme jiné věci.
Zast: Fajn, když o tom nechcete diskutovat, tak my to rozhodneme sami. Dali jsme vám šanci, příště se to nestane.
Každý jistě zná. Taková diskuse je zmanipulovaná právě těmi, kteří se tváří jak moc chtějí diskutovat. Ale povolí pouze takovou diskusi, jaká se jim hodí. Prostě klasická demagogie. V tomhle lennartboys rozhodně vedou, ale možná místo OSS by měli jít do nějaké politické strany.
Není. Lennart povoluje diskusi pouze o tom, co se mu hodí a to tím stylem, že to uzavře do nějakého objektu. To, že existence toho objektu jako takového je sporná a jsou technické argumenty proti tomu, (například proto, že se tím něco vynucuje, něco rozbije apod.), tak tato diskuse se nepovoluje, protože to není konstruktivní diskuse uprostřed onoho objektu.Nekdo diskutuje (ci si vynucuje diskuzi) a nekdo pise kod. Kdo ma navrch ukazuje cas.
Vsechny subjekty na IT trhu ho vicemene pouzivaji a nikdo se tomu nemuze vzeprit.To je volba IT subjektu, nikoliv Lennartova, on nema paky nekoho nutit. Jedina cesta jak se zbavit systemd je nabidnout vyrazne lepsi alternativu.
To Heronovo prirovnani 100% sedi,Nesedi, mino zmineny rozdil jsou tam i dalsi fundamentalni rozdily.
proc se obraci tedy LP na komunitu?Protoze je jeji soucasti. Ale to apriori neznamena ze tim ztraci volbu kam smerovat svoji energii.
To je volba IT subjektu, nikoliv Lennartova, on nema paky nekoho nutit.Kdyby nemel, systemd by se do RHELu nikdy nedostalo.
Hezky demonstrujes pravdivost tvrzeni, ktere se snazis rozporovat ;)Ne. Diskuze o smerovani projektu se vetsinou limituje na urcitou uzavrenou skupinu, rozhodnuti dela jeste mensi skupina a na informativni zjisteni postoju ostatnich se pouzivaji jine prostredky.
hijacking parametru debug,Nafoukly komar.
uclibc a jeho odmitnuti patche protoze glibc-onlyKazdy projekt si stanovuje cilovou platformu a z toho pak vyplyva design systemu a pouzite prostredky. U systemd se vyvojari rozhodli pro Linux a k pozadavkum prihodili glibc, s tim ze portovatelnost na jine platformy neni oficialne podporovana a nebudou se ji nechavat omezovat.
Což je podle mne krátkozraké rozhodnutí připomínající jistou firmu z Redmondu.uclibc a jeho odmitnuti patche protoze glibc-onlyKazdy projekt si stanovuje cilovou platformu a z toho pak vyplyva design systemu a pouzite prostredky. U systemd se vyvojari rozhodli pro Linux a k pozadavkum prihodili glibc, s tim ze portovatelnost na jine platformy neni oficialne podporovana a nebudou se ji nechavat omezovat.
Což je podle mne krátkozraké rozhodnutí připomínající jistou firmu z Redmondu.Nemusi a ve skutecnosti to muze byt racionalni reseni. Nevim, jestli jste nekdy pracoval na SW ktery musel behat na vice platfomach (OS/knihovny/ruzne kompilatory), ale casto je to limitujici kompromis a prace navic.
speciální distribuce linuxu, pro které je glibc moc velký bumbrlíček? Myslím routery, minipočítače a podobně?Na vetsine zadna specialni distribude neni.
Tam bude jiný init systém?Muze byt. A nebo mohou pouzit systemd s uclibc.
A nebo mohou pouzit systemd s uclibc.Jehož podpora byla odmítnuta? Divná to logika.
A u jineho kusu OSS takovou zaruku mas?nemam. ale taky netvrdim "ze to funguje od roku 2011" s nevyrcenym predpokladem, ze to bude trvat i nadale.
Ja samozrejme souhlasim, ze spolupracovat je lepsi, a mozna to skutecne casem povede k forku systemd.uz se stalo (eudev, uselessd). reakce ze strany systemd komunity? ironizace, zesmesnovani. ehm.
Na druhou stranu, proc vsechna ta nenavist?nenavist? ehm, muzes mi prosim te osvetlit, kde se vyjadruju nenavistne? nejak si toho nejak nejsem vedom. nezastiram, ze me systemd a dalsi lennartoviny dost lezou na nervy, ale osobni invektivy si odpoustim a "sbirky na hitmana" nepovazuju za vtip, ale za cin, na ktery pamatuje trestni zakon specialnim paragrafem, jak uz jsem v tehle diskusi jednou psal.
... s nevyrcenym predpokladem, ze to bude trvat i nadale.Ten predpoklad jste si tam prihodil sam.
uz se stalo (eudev, uselessd). reakce ze strany systemd komunity? ironizace, zesmesnovani. ehm.O eudev nevim, ale uselessd skutecne trochu smesny je (protoze mi prijde, ze se zbytecne vymezuje negativne spis nez pozitivne vuci systemd). Ale je to jejich vec. A s tim zesmesnovanim - no, ja to prave zazil. Taky bych mohl rict, ze se me tehdejsi "moje obet" snazila zesmesnit, a byla by to naprosta pravda. Jenze jenom cast pravdy. Nesouhlasim se vsim, co LP v tom postu napsal, ale s vetsinou ano.
ehm, muzes mi prosim te osvetlit, kde se vyjadruju nenavistne?Ty nejspis ne, nema smysl brat si to osobne; nechtel jsem se do tehle nesmyslne diskuse prilis poustet, tak jsem cely svuj nazor napsal do jednoho komentare.
Na HN ted vysel blogpost analyzujici tento problem. Jeho pointa je, ze lide, kteri nekoho nenavidi na Internetu (coz lze aplikovat na odpurce systemd a jejich nenavist k LP), maji pocit, ze si dana osoba nezaslouzi pozornost, ktere se ji dostava od jinych lidi. Tenhle pocit ale vede ke stadovitemu jednani, ktere nakonec zahrnuje i vyhruzky. Takze dost mozna to vubec neni o necem technickem, ale proste lidska pudova zalezitost (ale to se v IT prece stat nemuze, my jsme totiz ti racionalni Spockove).
Obrovske +1. Pride mi, ze velka cast haterov proste (kludne podvedome) zavidi Lennartovi jeho poziciu a (a opat kludne podvedome) lutuje, ze v nej nie su oni. Ostatne, tak to je skoro vsade v spolocnosti. Dalsiu typicku instanciu tohto problemu vidno napr. pri politike.
Druhou castou je tendencia idealizacie leaderov -- kopa ludi trpi (vadnou) predstavou, ze leader musi byt dokonaly a kazda jeho chyba sa preto zamerne zvelicuje, kedze dovoluje ludom, co o nej vedia zvysit si vlastne ego v style 'ja by som taku chybu urcite nespravil -- som lepsi ako leader'.
Ked sa tieto dve veci spoja a leader, ktory robi kontroverzne rozhodnutia [*], spravi nejaku chybu (a tu chybu spravi kazdy leader lebo je to proste clovek), tak tu mame typickeho nenavideneho leadera ci uz je to Lennart alebo prezident alebo premier alebo ...
Dosledkom je, ze clovek bude napriec spolocnostou/komunitou obdivovany az v momente, ked uz cca nic nerobi. Tu tomu zas pomaha selektivna pamat -- tendencia pamat si to lepsie z minulosti a zabudat na to horsie, aj ked zalezi aj od toho ako moc osobne to clovek berie -- ako moc silne emocie v nom jednotlive veci vyvolavali.
[*] v podstate lubovolne rozhodnutie, ktore sa dotyka dostatocneho mnozstva ludi je kontroverzne
Pride mi, ze velka cast haterov proste (kludne podvedome) zavidi Lennartovi jeho poziciu a (a opat kludne podvedome) lutuje, ze v nej nie su oni.
Zajímavá teorie… Bude i vysvětlení, proč ji nezávidíme Linusovi a dalším?
Ona tam uz v tom prispevku sort-of je. Torvalds nespravil ziadne rozhodnutie, ktore by malo dopad na dostatocne velke mnozstvo ludi uz celkom dlho, takze sa nedostava az tak do kontroverznych situacii. Linus je momentalne skor v tej faze po, kde uz robi skor len rozhodnutia, co nemaju az tak velky dopad na okolie (v jadre samozrejme maju stale velky dopad, ale to okolie skor nevidi).
Kazdopadne z minulosti si staci zobrat take neprijatie reiser4, ktore vyvolalo tiez dost velky rozruch a Linus urcite par stupencov stratil. Podobne odmietanie BFQ I/O scheduleru je relativne kontroverzne (s ohladom na to, kolko ludi vie, co to je I/O scheduler).
Kazdopadne, ta zavist je tam skor podvedoma a osobne si myslim, ze najlepsie ju clovek uvidi, ked prestane Lennarta brat ako niekoho mimo/nad a zacne ho brat ako seberovneho (a skusi si napr. aj predstavit ako by bol na tom on na jeho mieste, ako by sa on spraval v danej situacii). Zvacsa sa potom emocialny dopad Lennartovych rozhodnuti vyrazne zmierni a prave ten emocialny dopad je podla mna dosledkom prave tej zavisti (clovek ho neberie ako seberovneho).
Torvalds nespravil ziadne rozhodnutie, ktore by malo dopad na dostatocne velke mnozstvo ludi uz celkom dlho, takze sa nedostava az tak do kontroverznych situacii.
"Fuck you, NVidia!" vám nepřipadá dost kontroverzní? :-) A i těch rozhodnutí je samozřejmě dost.
Kazdopadne, ta zavist je tam skor podvedoma a osobne si myslim, ze najlepsie ju clovek uvidi, ked prestane Lennarta brat ako niekoho mimo/nad a zacne ho brat ako seberovneho (a skusi si napr. aj predstavit ako by bol na tom on na jeho mieste, ako by sa on spraval v danej situacii).
Myslíte? Ne, určitě bych se nesnažil za každou cenu, aby můj projekt nemohl koexistovat s jinými. Snažil bych se ho navrhnout jako alternativu, která by mohla existovat paralelně vedle stávajícího řešení, aby si uživatel mohl vybrat. Neintegroval bych do něj podivné reimplementace osvědčených řešení. Určitě bych nezvolil binární formát logů a i kdyby snad ano, nenutil bych uživatele k aktivaci mého logovacího řešení tím, že můj démon bude logovat do syslogu výhradně jeho prostřednictvím. Neignoroval bych svévolně POSIX a určitě bych neodmítal patche umožňující fungování s jinými implementacemi libc než je moje oblíbená. Nezneužíval bych log jádra a parametry jeho commandline způsobem jakým to udělal systemd, a pokud by se tak stalo, uznal bych, že to byla chyba, a napravil ji (nebo aspoň akceptoval opravu dodanou jeho vývojáři). Zcela určitě bych neimplementoval takovou ptákovinu jako socket based activation a kdybych snad ano, neprezentoval bych ji jako killer feature, bez které jsme doteď nemohli existovat.
Hm… tohle mi mělo pomoci se s Lennartem Poetteringem ztotožnit?
"Fuck you, NVidia!" vám nepřipadá dost kontroverzní?A i těch rozhodnutí je samozřejmě dost.
"Fuck you, NVidia!" mne osobne pride minimalne kontroverzne a hlavne so stale daleko mensim dopadom nez mavaju Lennartovo rozhodnutia. Nevraviac o tom, ze to je len veta, ludia si jej nasledky v praxi nejak nevsimli. Lennart sa da skutocne prirovnavat skor k politikom nez k niekomu inemu v foss.
Predstavit si ako by som na tom bol na jeho mieste neznamena hladat chyby v jeho rozhodnutiach. To je skor ten druhy bod z mojho povodneho prispevku a hlavne je to stale myslenie "on je niekto iny" nie "ja som on". Predstavit si jeho situaciu je aj o okolnostiach a premisach, ktorym on veri (a tie mozu byt akekolvek).
Zoberme si napr. jednoduchy priklad:
Denno denne nieco hackujem/robim, dostanem napad a realizujem ho. Zrazu mi polka sveta nadava a obvinuje ma z mojich chyb ako by som mal byt ja ten jediny dokonaly. Len preto, ze som napisal nejaky kus kodu. V jeden den po nejakych 10 hodinach hackovania v zlej nalade (neslo to moc dobre/stres) mi po x-ty krat pride e-mail v takmer rovnakom zneni, co sa ma zas snazi z niecoho obvinovat. Bez rozmyslu nan odpisem a kedze som podrazdeny a unaveny, tak neodhadnem spravny ton odpovede. Zrazu je mojej odpovede (mojej chyby) plny internet vdaka poctivym haterom, ktori sa potrebuju potlapkat po pleci, ze oni su lepsi a ja som ten pekelny zm*d.
Osobne by som tipoval, ze ten blog post o ktorom je tato zpravicka pisal Lennart v podobnom rozpolozeni ako som nacrtol v predchadzajucom priklade.
To prostredie nebolo tak priatelske ani kooperativne ani predtym, len to zvyklo mat mensi dopad na koncovych uzivatelov, pripadne sa zmeny diali pomalsie. Z toho, co si tak pamatam je tu napr. util-linux-ng fork lebo util-linux stagnoval, neustale zmeny v takom djangu, python2 vs python3, gnome2 vs gnome3, kde3 vs kde4, ...
Cca plati, ze cim je vacsia pravdepodobnost, ze si uzivatel vsimne, ze nejaka zmena nastala, tym viac dostane clovek vynadane.
A sice mu priamo nevycitate, ze si napisal nejaky kus kodu, ale vycitate mu kazdu jednu chybu, co kedy spravi a zvacsa bez ohladu na okolnosti, ktore k nej mohli viest. A poniektori (nie nutne vy) mu to vycitaju az nasilne/vyhrazanim.
Len tak pre istotu: Nikde nevravim, ze Lennart je dokonaly, chyby robi ako hocikto iny (to je vlastne jedna z hlavnych point mojho prveho prispevku). Co tvrdim je, ze su na neho kvoli tomu, ze je v leaderovskej pozicii kladene absurdne prehnane naroky.
Z toho, co si tak pamatam je tu napr. util-linux-ng fork lebo util-linux stagnoval, neustale zmeny v takom djangu, python2 vs python3, gnome2 vs gnome3, kde3 vs kde4, ...
To jsou všechno, snad až na ten python, úplně jiné případy. Např. KDE3 a KDE4 vedle sebe mohly v distribuci v pohodě koexistovat a většinou to tak i bylo.
A sice mu priamo nevycitate, ze si napisal nejaky kus kodu, ale vycitate mu kazdu jednu chybu, co kedy spravi a zvacsa bez ohladu na okolnosti, ktore k nej mohli viest.
Snažím se vám vysvětlit, že tohle je až důsledek chování jeho a jeho projektu. Kdyby tam nebyl ten efekt "kukaččího mláděte", byly by mi návrhové i implementační chyby systemd ukradené, protože jakmile bych zjistil, že mi v podstatných věcech nevyhovuje, tak bych si ho prostě nenainstaloval.
Zas az tak ine to nie je, v debiane moze byt systemd nainstalovany a nemusi sa pouzivat na boot a pravdepodobne ani ako zurnal (nepoznam detaily, debian nepouzivam). Tym sa daju splnit potrebne zavislosti napr. gnome a nepouzivat systemd inak ako kniznicu.
Ze to nerobi vacsina distribucii je uz o inom (asi sa im to neoplati?). Kazdopadne by som netvrdil, ze to je chyba Lennarta, ale skor tych distribucii.
Samozrejme, podobne je na tom python2 vs. python3, ktore mozu koexistovat popri sebe, akokolvek je v tom celkom bordel a kazde distro si to robi inak.
naprosto presne. me je systemd uplne u zadele, podle me je by design blbe, pouzivat ho nechci a vubec me nezajima, co se v nem deje. co me ale zajima a dokaze primet i k vypusteni slov, ktera do slusne spolecnosti nepatri (nahlas, ale v soukromi) je, kdyz mi najednou z niceho nic po nevinne se tvaricim update prestane fungovat treba uspavani. jen proto, ze nejaky mudrc rozhodl, ze kod pro uspavani patri ne do upower, alobrz do systemd-logind.Snažím se vám vysvětlit, že tohle je až důsledek chování jeho a jeho projektu. Kdyby tam nebyl ten efekt "kukaččího mláděte", byly by mi návrhové i implementační chyby systemd ukradené, protože jakmile bych zjistil, že mi v podstatných věcech nevyhovuje, tak bych si ho prostě nenainstaloval.
Zvláštní směr myšlenek.
Debian "nasadil" systemd způsobem, který by si nedala za rámeček ani Sládkova republikánská strana (bez času na rozpravu, volba skončila nerozhodně, předseda zvolil systemd sám, a člen, co si dovolil se proti tomu ohradil byl navržen na vyloučení). U něčeho tak podstatného bych čekal jasně a dopředu stanovená technická kritéria a rozhodnutí podložené technickými argumenty a širokou shodu. Ne určením předsedou po nerozhodném hlasování. Jestli to, co je aktuálně v Jessie (která se má už v listopadu zmrazit a stát se z ní ostrá verze někdy příští rok) je to "ono", tak potěš. Nefunguje synchronizace aktivace služeb mezi systemctl
a update-rc.d
, některé služby se podaří aktivovat jedním způsobem, jiné zase druhým. A takto by se dalo pokračovat.
Takže rozhodovací proces stejně "kvalitní" jako v české politice no a zpracování tomu docela odpovídá. Až mě to tak zaujalo, že si asi vyzkouším jiné distro abych zjistil, zda to opravdu má "tak vypadat". Podotýkám, že Debian se systemd provozuju již 3/4 roku, nejsou to zkušenosti z pár minut staré instalace.
A nebál bych se napsat, že začlenění systemd do komerčního produktu, který mnohdy slouží jako OS pro mission critical aplikace, znamená, že ten kus software nemůže být tak až tak špatný.
Když jsem slyšel, jak se (ne)testuje a (ne)balí software (jeden by čekal, že se to bude testovat na RHEL a balit do rpm) vyvíjený přímo v RH na OS vyvíjený přímo v RH, tak ... Raději nic.
Nefunguje synchronizace aktivace služeb mezi systemctl a update-rc.d, některé služby se podaří aktivovat jedním způsobem, jiné zase druhým. A takto by se dalo pokračovat.To je ale problém Debianu. Nevím zdali si zkoušel Fedoru se systemd, ale tam je to uděláno tak, že například stále funguje
service httpd start
místo systmed varianty systemctl start httpd.service
, a funguje i chkconfig. A s tím testováním a balením RH software pro jejich OS, nevím, to si opět musí rozhodnout vedení RH, jak to budou dělat a jestli to pak budou prodávat za peníze. Nicméně, chtěl jsem si vyzkoušet třeba Software Collections (chtěl jsem použít Python 2.7 v CentOS 6.5), a když jsem viděl, jaká je to zmatlanina, hned mne to přešlo Debian "nasadil" systemd způsobem, který by si nedala za rámeček ani Sládkova republikánská strana (bez času na rozpravu, volba skončila nerozhodně, předseda zvolil systemd sám, a člen, co si dovolil se proti tomu ohradil byl navržen na vyloučení). U něčeho tak podstatného bych čekal jasně a dopředu stanovená technická kritéria a rozhodnutí podložené technickými argumenty a širokou shodu. Ne určením předsedou po nerozhodném hlasování.Prominte, ale sirite nesmysly. Volba probehla podle ustavy Debianu, kde pro reseni patovych situaci, jako v tomto pripade, ma predseda dva hlasy. Dale, rozhodnuti technicke komisem muze byt snadno zmeneno pres General Resolution, a odpurci systemd zatim nesehnali ani dost hlasu na toho ho svolat, natoz ho vyhrat, coz neco jasne rika. Mate problem respektovat demokraticke rozhodnuti? Ohledne vylucovani, narazite asi na navrh jednoho z mnoha set developeru odvolat Iana Jacksona za jeho obstrukce. Ten navrh nebyl nikym akceptovan, resen, byl ignorovan a zadny pokus nekoho odvolat se nikdy nekonal, nema vubec smysl to sem tahat, protoze kazdy vyvojar muze navrhnout cokoliv.
Mate problem respektovat demokraticke rozhodnuti?
Nemám problém respektovat demokratické rozhodnutí, ale v tomto případě bych rád viděl technické rozhodnutí. Ovšem chápu, že moderní doba si žádá moderní metody, takže stejně jako IPCC si, místo vědeckého postupu, raději cosi odhlasovalo, stejně jako si orgány EU myslí, že fyzikální zákony podléhají těm legislativním, tak i v Debianu jsou přesvědčeni, že se dá o technických věcech hlasovat demokraticky a když to nejde, tak využít (podotýkám zcela legitimně) krajní řešení.
Zrazu
To si z nás děláte srandu? Najednou (zrazu)? Opravdu najednou? SystemD není jeho první projekt a vůbec ne první konktroverzní. To se vůbec nestalo najednou, když "náhle dostal nápad, který se někomu nelíbí" jak se nám tu snažíte podsouvat. Ten člověk roky ignoruje všechno a všechny.
To zrazu trvalo dlhsie, o tom sa nehadam, na tom priklade to ale nic nemeni. Ak sa vam tam nepaci zrazu, tak si tam dajte 'Casom'. Tiez ten priklad mohol vraviet uz o jeho prvom projekte, ktory tak dopadol.
O tom, ze je Lennart tvrdohlavy nepochybujem, ale to je velmi bezna crta v IT (a nie len tam) a bez toho by sa asi tiez nikam nedostal -- beriem, ze kopa ludi by bola rada, keby sa nikam nedostal.
PS: Osobne som si pri tom 'Zrazu' predstavil fast-forward dopredu o par rokov. Netvrdim, ze to bola nutne stastna formulacia.
beriem, ze kopa ludi by bola rada, keby sa nikam nedostal
Tohle tady opakujete po několikáté, přičemž zcela popíráte realitu. V repositáři jsou desítky tisíc balíčků a linuxáři mají velmi rádi nový software. Buď je jim nový software v repositářích lhostejný, nebo jsou za něj rádi, protože se jim zrovna hodí na vyřešení nějakého problému. Asi málokdo aktivně bojuje proti tomu, když do repositáře distribuce přibude další balíček. Protože jej může nechat prostě ležet.
LP žádný takový software nepíše. Naopak dělá maximum proto, aby jeho software prostě musel povinně používat a existovaly na něj co možná nejsilnější závislosti. I k vůli tomuto je tak "oblíben".
Ja si myslim, ze debian (a gentoo?) ukazal, ze to ide aj starou cestou (systemd ako jedna z moznosti) -- nemusi sa pouzivat na init dokonca ani ak je nainstalovany ako zavislost. Preco to nerobia ine distra netusim, ale stale to povazujem skor za chybu danych distribucii nez Lennartovej osoby.
Keby sa Lennart aktivne snazil o znemoznenie niecoho takeho, tak to v tom debiane vyzera dnes uplne inak.
logind
, systemd-services
, nutné libsystemd
knihovny, oroubované okolo systemd-shim
u… A to na stanici nemám ani Gnome 3, ale MATE úplně mimo zájem… Přesto power management je v háji, co se s tím začlo, otravuje systém s právy častěji něž kdy, v brzké době půjde do háje udev
…to jsou teda vyhlídky. ked prestane Lennarta brat ako niekoho mimo/nad a zacne ho brat ako seberovneho (a skusi si napr. aj predstavit ako by bol na tom on na jeho mieste, ako by sa on spraval v danej situacii).Tak to vím naprosto přesně. Choval bych se jinak. Pomohlo ti to?
Ked sa tieto dve veci spoja a leader, ktory robi kontroverzne rozhodnutia [*], spravi nejaku chybu (a tu chybu spravi kazdy leader lebo je to proste clovek), tak tu mame typickeho nenavideneho leadera ci uz je to Lennart alebo prezident alebo premier alebo ... Ona tam uz v tom prispevku sort-of je. Torvalds nespravil ziadne rozhodnutie, ktore by malo dopad na dostatocne velke mnozstvo ludi uz celkom dlho, takze sa nedostava az tak do kontroverznych situacii.To je ale podstata toho problemu. Torvaldsuv managersky styl je zalozen na tom, ze se kontroverznim rozhodnutim snazi vyhybat, Poetteringuv styl je zalozen na tom, ze kontroverznost svych rozhodnuti ignoruje. K Torvaldsove managerskemu stylu (viz ManagementStyle):
Everybody thinks managers make decisions, and that decision-making is important. The bigger and more painful the decision, the bigger the manager must be to make it. That's very deep and obvious, but it's not actually true. The name of the game is to _avoid_ having to make a decision. In particular, if somebody tells you "choose (a) or (b), we really need you to decide on this", you're in trouble as a manager.Oba styly jsou v podstate opacne. Nekomu mozna vyhovuje Poetteringuv styl managementu. Fine. Ale pro mnoho lidi je takovy styl managementu projektu neprijatelny a nemaji duveru k takto vedenym projektum a mnozi z nich si prave kvuli tomu zvolili Linux, nebot preferuji Torvaldsuv styl. No a soucasna situace v distribucich je takova, ze defacto kazdy, kdo chce Linux vedene Torvaldosvym stylem, tak k tomu musi pretrpet Systemd vedeny Poetteringovyum stylem.
Samozrejme, "no decision management" je ideal -- tj. nechat prirodzeny vyber vybrat spravne riesenie, ale je dost pomaly (co je fajn pre jadro, nie pre userspace) a nie vzdy je mozne ho pouzit (niekedy nejake to rozhodnutie proste treba spravit).
Lennart je mlady clovek plny energie, ktory tomu proste ten cas na vyber nedokaze dat, to pride mozno tak s vekom. Nevraviac o tom, ze s jeho cielami by tym Linusovym stylom nikam nedosiel. Pokusy na to uz nejake boli -- napr. LSB a nemam pocit, ze by boli nejak uspesne.
Poetteringuv styl je zalozen na tom, ze kontroverznost svych rozhodnuti ignoruje.Mně konklikrát připadá, že kontroverzi aktivně vyhledává. Čas od času na nějakou změnu hned někdo nezareaguje, tak on udělá blogpost o tom, že se diví, že to nikomu nevadí. Myslím, že attention whoring je docela výstižný výraz.
No a soucasna situace v distribucich je takova, ze defacto kazdy, kdo chce Linux vedene Torvaldosvym stylem, tak k tomu musi pretrpet Systemd vedeny Poetteringovyum stylem.To je taky zajímavý pohled.
A ty znáš nějaké ty důvody, proč teda je pro systemd racionální vyžadovat specifická rozšíření jedné konkrétní implementace libc?Což je podle mne krátkozraké rozhodnutí připomínající jistou firmu z Redmondu.Nemusi a ve skutecnosti to muze byt racionalni reseni. Nevim, jestli jste nekdy pracoval na SW ktery musel behat na vice platfomach (OS/knihovny/ruzne kompilatory), ale casto je to limitujici kompromis a prace navic.
A ty znáš nějaké ty důvody, proč teda je pro systemd racionální vyžadovat specifická rozšíření jedné konkrétní implementace libc?Nejde jen o rozsireni - oni tim rikaji: pokud je v glibc pro nas vhodne specificke rozsireni, klidne to pouzijeme; systemd testujeme pouze s glibc; resime bugy pouze vuci glibc; smerodatny je release cycle glibc ci nase cilova skupina pouziva predevsim glibc. Ulehcuje jim to praci. Opacne - co by ziskali na Linuxu [explicitni] podporou i jine - jake - libc?
pokud je v glibc pro nas vhodne specificke rozsireni, klidne to pouzijemePorovnal jsi nějak pro a proti? Imho dokud se neprokáže, že to rozšíření je nezbytné nebo nějak opravdu výrazně ulehčuje práci, není závislost na něm ospravedlněná...
Opacne - co by ziskali na Linuxu [explicitni] podporou i jine - jake - libc?Pokud by postavili systemd na obecné libc tak, jak je specifikovaná standardem, získali by 1) nezávislost na jednom konkrétním projektu, se kterým se v budoucnu může potenciálně stát všechno možné, a 2) možnost rozběhnout systemd nad jakoukoli libc.
Pokud by postavili systemd na obecné libc tak, jak je specifikovaná standardemJe to vůbec technicky možné, tedy postavit systemd pouze na POSIX a hlavičkách jádra? Nechtěl by někdo náhodou, aby bylo systemd čistě POSIXové a fungovalo i s jakýmkoli jádrem?
nekdo by to mozna chtel, kazdopadne to nechce lennart, takze to nebude, tecka.Lennart ať si dělá co chce, pokud o to někdo bude mít velký zájem, jistě to dokáže zajistit.
Porovnal jsi nějak pro a proti?Neporovnaval. Casto jsou to Linux specificke veci v glibc jako treba
epoll_create1()
ci spolehani implementacne zavisle chovani.
1) nezávislost na jednom konkrétním projektu, se kterým se v budoucnu může potenciálně stát všechno možné, a 2) možnost rozběhnout systemd nad jakoukoli libc.ad1) glibc je stezejni soucasti stejneho ekosystemu jako systemd, takze tohle nema smysl moc resit.
Pokud by postavili systemd na obecné libc tak, jak je specifikovaná standardem, získali by 1) nezávislost na jednom konkrétním projektu, se kterým se v budoucnu může potenciálně stát všechno možné, a 2) možnost rozběhnout systemd nad jakoukoli libc.Třeba se připravují na pohlcení glibc. Co my víme?
Ale vizionari jsou potreba, v Linuxu pocinaje Stallmannem. A taky se jim pak vic nadava, protoze zadna vize se na 100% nepodari.To mi přijde teda dost mimo tohle přirovnání. Stallman je vizionář a imho mu celkem ani nikdo nenadává, maximálně se mu někteří smějou, ale jinak celkově to je člověk, který si svou vizi dokáže dobře obhájit. LP bych za vizionáře rozhodně neoznačil, co je jeho vize? Propagace monolitického software a NIH designu? Jemu se nenadává, protože by byl vizionář, ale protože 1) trpí NIH syndromem a 2) jeho soft skills sotjí za houby...
Stallman je vizionář a imho mu celkem ani nikdo nenadáváDneska uz moc ne, protoze vyrostlo spousta dalsiho svobodneho software, ale v 90. letech to bylo dost jine. Vzpomen gcc vs. egcc, Emacs vs. XEmacs, GNU vs. BSD.. Emacs i gcc jsou monoliticke, ve srovnani s konkurenci, celkem dost. A cynik by mohl rict, ze cele GNU je jeden velky NIH syndrom.
Emacs i gcc jsou monoliticke, ve srovnani s konkurenci, celkem dost.No však taky je na GCC poslední dobou vyvíjen tlak ze strany LLVM, jehož modulární design se ukazuje jako docela dobrá věc (viz třeba množství frontendů, které poslední dobou pro LLVM vzniklo).
Ja si myslim, ze historie casem da za pravdu i Lennartovi, ale uvidime.Ale v čem? Imho jeden z hlavních přínosů RMS je jeho propagace myšlenky sovobodného software a napsání licence GPL, dost možná mají tyhle věci větší "impact factor" než GCC nebo celé GNU, protože se jedná o princip nezávislý na konkrétních technologiích. LP je zaměřen přesně opačně, tomu jde naopak pouze o konkrétní technologie, ať už se jedná o PA, systemd nebo btrfs... Čili není mi jasný, v čem by teda vlastně měl dostat za pravdu...
No však taky je na GCC poslední dobou vyvíjen tlak ze strany LLVM, jehož modulární design se ukazuje jako docela dobrá věcVzdyt to je to, co rikam. Navrhy od RMS nejsou zrovna vzorem modularity.
Ale v čem?V tom, ze init/restart system se moc modularne udelat neda. Logicky potrebuje integrovat informace z ruznych zdroju, aby mohl delat smysluplna rozhodnuti. Myslim si, ze to je hlavni duvod, proc lide systemd prijimaji - umi veci, ktere jine systemy ne, prave proto, ze neni az tak uplne modularni. Dostane za pravdu podobne jako Linus s navrhem jadra, ktere neni mikrokernel. I kdyz to patrne bude modularnejsi systemd, stejne jako dnes mame modularnejsi kernel nebo gcc v porovnanim s dobou, kdy probihaly podobne diskuse.
V tom, ze init/restart system se moc modularne udelat neda.LP tvrdí, že systemd je modulární (resp. minimálně se tam dušuje, že není monolitický).
Logicky potrebuje integrovat informace z ruznych zdroju, aby mohl delat smysluplna rozhodnuti.Tohle imho vůbec není v rozporu s modularitou. Ale hlavně nevím, proč se vůbec o modularitě bavíme, ono to s NIH syndromem nijak moc nesouvisí... Zejména pokud někdo trvá na tom, že si všechny moduly napíše sám, že
LP tvrdí, že systemd je modulárníA ma nejspis pravdu. Podle me se snazi, co muze, ale obhajcum RC skriptu to pochopitelne vzdy bude pripadat nedostatecne.
Tohle imho vůbec není v rozporu s modularitou.Je, vytvari to zavislosti. Pokud chces neco ridit, musis vedet jak to funguje, a to casto zavisi na technickych detailech, ktere nelze jednoduse abstrahovat.
Ale hlavně nevím, proč se vůbec o modularitě bavímeTy jsi o ni zacal. <shrug/>
Podle me se snazi, co muze, ale obhajcum RC skriptu to pochopitelne vzdy bude pripadat nedostatecne.No to asi jo no...
Je, vytvari to zavislosti.Ty taky nejsou v rozporu s modularitou
Ty jsi o ni zacal. <shrug/>Ok, pravda, to jsem ale víceméně jen tak střelil, páč jsem moc nevěděl, co měla být ta jeho vize...
Kazdy projekt si stanovuje cilovou platformu a z toho pak vyplyva design systemu a pouzite prostredky. U systemd se vyvojari rozhodli pro Linux a k pozadavkum prihodili glibc, s tim ze portovatelnost na jine platformy neni oficialne podporovana a nebudou se ji nechavat omezovat.Tos jenom mnohoslovně převyprávěl to kolegobo "protoze glibc-only". Tím ale kritika systemd kvůli závislosti na glibc není o nic míň na místě.
Tos jenom mnohoslovně převyprávěl to kolegobo "protoze glibc-only". Tím ale kritika systemd kvůli závislosti na glibc není o nic míň na místě.Kritizovat to muzete, ale kritika sama o sobe neznamena, ze mate pravdu, treba jen, ze se na to divate z jine pozice a mate jine priority. LP je jeden zakladatelu projektu, ma za nej stale znacnou zodpovednost, cini rozhodnuti a nese kuzi na trh. Cas ukaze a zatim mu to jde spise dobre.
Muzete zacit pracovat na sve alternative.Moje alternativa je zatím openRC.
Ne. Diskuze o smerovani projektu se vetsinou limituje na urcitou uzavrenou skupinu, rozhodnuti dela …Nesouhlasim a naznacoval jsem, ze diskuse by mela byt rozhodne sirsi, i mimo ramec projektu. To je presne na co poukazoval i Linus, ze soustavne ignoruji ostatni projekty i uzivatele a nelamou si hlavu jestli tim zpusobi ztratu nebo omezeni existujici funkcnosti.
Nafoukly komarAha, negativa bagatelizovat, uspechy zvelicovat. Dopad problemu se tykal hlavne vyvojaru jadra, bezny uzivatel si toho nemusel vsimnout. O to ale nejde. Doklada to o cem jsem psal, o jejich pristupu k "diskusi". Reakce k bugreportu to nazorne ilustruji - ignorovani zavedeneho projektu, naruseni jeho funkcionality, odmitani zadosti vyvojaru o opravu. Reakci Linuse se nelze proto divit. Na jedne strane ohleduplnost vyvojaru Linuxu nebo GNU, na druhe zpupnost a bezohlednost "svate" trojice Lennart & Kay & GKH.
Aha, negativa bagatelizovat, uspechy zvelicovat.Ne. Chybny assert byl opraven, logovani do kmsg o neco zpozdeno a interpretace debug u systemd stejna. To, ze kernel klekne, kdyz jedna komponenta kvuli chybe intenzivne loguje, je spise chyba kernelu.
Ne. Chybny assert byl opraven, logovani do kmsg o neco zpozdeno a interpretace debug u systemd stejna.To ano, ale kolik povyku kolem toho bylo? Správce libovolného normálního projektu by po nahlášení chyby uznal, že kód je špatně, a opravil ho. Ovšem správci systemd se urputně tvářili, že tam žádnou chybu nemají, a muselo se na ně sesypat málem celé osazenstvo LKML, než váhavě připustili, že by to mohlo být špatně. Toto bohužel není výjimka, spíš velmi typický případ jejich přístupu. Ačkoliv mnoho myšlenek systemd se mi líbí, jeho správci a Lennart zvlášť se chovají s prominutím jako hovada.
Ty závislé projekty ovšem nedělá LP, že ...Na nich delaji zase jini borci z Red Hatu. Nebo naopak potopi jako udev. Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina ;)
Init je uzke hrdlo a strategicke misto mezi jadrem a userspace. To neni prehravac medii nebo textovy editor. Kdyz meli pod palcem udev, consolekit, policykit, gnome a dalsi, ktere se v dobre vire etablovaly v linuxovem ekosystemu, tak si vytvorili vliv ktery se dotkne kazdeho. Vliv ktery lze zneuzit a take k tomu doslo. Vetsina velkych distribuci tak byla predstavena pred dilema jestli s tim bojovat a financovat vlastni konkurencni vyvoj, vypustit veskery zavisly software jako Gnome nebo se podrobit. S ohledem na moznosti zvolili tu treti. Vzhledem k vlivu RH to tak trochu pistole u hlavy byla, a to rikam i s ohledem na nektera dilci technicka reseni systemd ktera vidim jako pozitivni.
some idiot posted a "song" on youtube, a creepy work, filled with expletives about me and suggestions of violencenema nekdo link?
the Debian folks realized the bottomless pit they jumped in, and angry sysadmins are popping out from the ground, I guess there's still hopeJeste se uvidi. Porad doufam v mlcici vetsinu, ktera teprve da o sobe vedet. A jestli to bude mit nejaky efekt na zmenu kursu.
Porad doufam v mlcici vetsinu, ktera teprve da o sobe vedet.A stanou se aktivnimi vyvojari Debianu? Fakt, ze mlci idikuje, ze ji je to minimalne jedno.
Třeba jí to není jedno, třeba se ona mlčící většina pomalu připravuje na přechod k jinému systému, protože, kupodivu pro vás, ne každý může být vývojářem, ne každý má čas a schopnosti bastlit si své distro. Možná si říkají, zda to, že před lety, když o nějakém LP nebylo ani vidu ani slechu, kdy jako svůj systém zvolila linux, protože se jim líbila filozofie systému oproti jinému nejmenovánému binárnímu uzavřenému molochu, neudělali chybu. BTW vaše příspěvky zde jsou opravdu kouzelné, vy jste taková jemnější forma LPPorad doufam v mlcici vetsinu, ktera teprve da o sobe vedet.A stanou se aktivnimi vyvojari Debianu? Fakt, ze mlci idikuje, ze ji je to minimalne jedno.
Třeba jí to není jedno, třeba se ona mlčící většina pomalu připravuje na přechod k jinému systému,Treba, treba ... Nevidim skutecne duvod, proc by se Debiani mlcici vetsina lisila vyrazne od obdobne skupiny lidi z jinych distribuci. Pokud to pro ne bude bude fungovat a nebudou mit problemy, nebudou nic resit.
kupodivu pro vás,Ne, zadne kupodivu.
ne každý může být vývojářem, ne každý má čas a schopnosti bastlit si své distro.Usla vam podstata. V Debianu, stejne jako u jinych FOSS projektu - a zde navic explicitne - rozhoduji o distrubuci aktivni vyvojari. Pokud nejste jeden z nich, jsou vase moznosti "dat o sobe vedet" a neco ovlivnit pomerne male, zejmena kdyz podle devel mailing listu nema vetsina vyvojaru se systemd problem.
vy jste taková jemnější forma LPTo je pro me spise spatna zprava, nicmene si rad poslechnu proc.
Protože nejste schopen zpracovat informace z druhé strany, jste přesvědčen o své jediné nevyvratitelné pravděTřeba jí to není jedno, třeba se ona mlčící většina pomalu připravuje na přechod k jinému systému,Treba, treba ... Nevidim skutecne duvod, proc by se Debiani mlcici vetsina lisila vyrazne od obdobne skupiny lidi z jinych distribuci. Pokud to pro ne bude bude fungovat a nebudou mit problemy, nebudou nic resit. To taky nikdo netvrdil. Hlavní je, co si ona mlčící většina myslí, a to se týká všech majoritních dister, nejen debianu.kupodivu pro vás,Ne, zadne kupodivu. Ne? Mně to tak nepřijde, třeba vzhledem k tomu, že jakmile někdo něco namítne, ihned se ptáte, kolik toho daný člověk vyvinul a publikoval.ne každý může být vývojářem, ne každý má čas a schopnosti bastlit si své distro.Usla vam podstata. V Debianu, stejne jako u jinych FOSS projektu - a zde navic explicitne - rozhoduji o distrubuci aktivni vyvojari. Pokud nejste jeden z nich, jsou vase moznosti "dat o sobe vedet" a neco ovlivnit pomerne male, zejmena kdyz podle devel mailing listu nema vetsina vyvojaru se systemd problem. Víte, opět kupodivu pro vás (a možná i další "vývojáře"), taky se může stát, že tu distribuci přestanou lidé používat. Pokud vývojáři neberou ohled na zpětnou vazbu od uživatelů, budou si nakonec distribuci dělat sami pro sebe. Mám dojem, že podstata tady uniká někomu jinému, útěchou vám může být, že se to děje v současné době všude (viz Google a jeho zaříznuté služby). Tahle arogance "vývojářů" konkrétně u mě znamenala přechod na widle na desktopech (i přes všechna negativa Win7 jsou stabilní systém a těch negativ je tam méně, než u linuxu, alespoň v mém případě), u serverů už taky pomalu testuji náhradu za debian. Pokud z linuxu zmizí ona "unixová filozofie", kterou mnoho "vývojářů" včetně LP evidentně nechápe, nebude už linux pomalu mít co nabídnout oproti widlím, kromě ceny, kterou ale nikdo moc neřeší.vy jste taková jemnější forma LPTo je pro me spise spatna zprava, nicmene si rad poslechnu proc.
To taky nikdo netvrdil. Hlavní je, co si ona mlčící většina myslí, a to se týká všech majoritních dister, nejen debianu.Hlavni je co dela, o tom co si mysli muzem jen spekulovat a mlcenim se nic nezmeni.
Víte, opět kupodivuNe, opet zadne kupodivu.
taky se může stát, že tu distribuci přestanou lidé používat. Pokud vývojáři neberou ohled na zpětnou vazbu od uživatelů, budou si nakonec distribuci dělat sami pro sebe.Muze byt, nesou svou kuzi na trh. Cast FOSS vyvojaru vyviji veci skutecne jen pro sebe a navrch zverejnuje kody.
Tahle arogance "vývojářů" konkrétně u mě znamenala přechod na widle na desktopech (i přes všechna negativa Win7 jsou stabilní systém a těch negativ je tam méně, než u linuxu, alespoň v mém případě), u serverů už taky pomalu testuji náhradu za debian.Vporadku, pouzivejte nastroj, ktery vam nejlepe vyhovuje. Bylo by kupodivu, pokud byste tak nedelal.
Pokud z linuxu zmizí ona "unixová filozofie", kterou mnoho "vývojářů" včetně LP evidentně nechápe, nebude už linux pomalu mít co nabídnout oproti widlím, kromě ceny, kterou ale nikdo moc neřeší.Subjektivni. Stejna jako Linus Torvalds si nemyslim, ze systemd bori filozofii Unixu. Unix neni dogmaticka modla, kde zmeny znamenaji herezi. Unix, potazmo Linux se budou casem menit, stejne jako Windows a vsechny technologie okolo.
Protože nejste schopen zpracovat informace z druhé strany, jste přesvědčen o své jediné nevyvratitelné pravděZpracovat informace a akceptovat jiny nazor jsou dve ruzne veci. Ja celkem chapu vyhrady vuci systemd ci LP, a sam jich mam pomerne dost. Nicmene tvrdim, ze tvurci SW a distribuci maji svobodu vybrat si svou cestu, smer ci vizi, a jejich volba, at je jakakoliv, neospravedlnuje onu vlnu nenavisti a antipatii, ktere jsou tu videt. A tady, v soucasnosti, v tomto pripade, i kdyz mohu pusobit jako Lennartuv zealot, skutecne nejsem ochoten podstoupit nejaky nazorovy posuv.
Aroganci vidim casto spise u uzivatelu. Premyslel jste nekdy, proc by mel vyvojar FOSS skakat, jak nejaka skupina uzivatelu piska?Na tohle bych taky rád znal odpověď. Já osobně nemám rád aroganci na straně tvůrců open source software a sám se snažím vyhovět každému, kdo má zájem můj software nebo software, kterým se aktivně zabývám, smysluplně použít. Ale čas od času se setkám s někým, kdo si sám sebe plete s ředitelem zeměkoule a vysvětluje vývojářům, jak mají trávit svůj volný či pracovní čas. To mi přijde jako úplně jiná úroveň arogance.
Aroganci vidim casto spise u uzivatelu. Premyslel jste nekdy, proc by mel vyvojar FOSS skakat, jak nejaka skupina uzivatelu piska? Takhle ten kontrakt mezi nimi nikdy nestal. Tim ze nekdo vytvori SW, da ho k dispozici a nekdo ho zacne pouzivat, vznikne size urcity moralni zavazek nenechat uzivatele na holickach, ale to neznamena ze vyvojar nemuze delat zmeny ci na projektu prestat pracovat - pak musi zacit tahat pilku nekdo jiny a u FOSS tu moznost mate. Pokud chcete nad vyvojari vetsi kontrolu budete si muset SW a sluzby zacit kupovat, s tim ze muzete ztratit vyhody volneho kodu.To bude asi ten problém. Já nikde nepsal, že by vývojáři měli skákat, jak uživatelé pískají, ani si to nemyslím. Stejně jako si nemyslím, že je v pořádku, pokud vývojáři úplně kašlou na uživatele a jedou stylem "já jsem bůh a vy všichni ostatní jste assholes". Tohle se dá akceptovat u nějakého malého projektíku, ale ne u něčeho, co zasahuje hluboko do systému a v konečném důsledku ovlivní miliony uživatelů.
Opět mi podsouváte něco, co jsem netvrdil. Neříkal jsem, že by se linux neměl měnit, to jaksi dost dobře není možné. Na unixové filozofii není nic subjektivního, je to jeden z hlavních důvodů, proč linux používám.Pokud z linuxu zmizí ona "unixová filozofie", kterou mnoho "vývojářů" včetně LP evidentně nechápe, nebude už linux pomalu mít co nabídnout oproti widlím, kromě ceny, kterou ale nikdo moc neřeší.Subjektivni. Stejna jako Linus Torvalds si nemyslim, ze systemd bori filozofii Unixu. Unix neni dogmaticka modla, kde zmeny znamenaji herezi. Unix, potazmo Linux se budou casem menit, stejne jako Windows a vsechny technologie okolo.
Abyste mohl akceptovat něčí názor, musíte ho nejdříve pochopit, což znamená informaci zpracovat. Já tu vlnu antipatií naopak chápu velmi dobře. Pokud mi někdo (tvůrce SW nebo distribuce) začne měnit léta zažité postupy a praxi, komplikovat mi život a přidělávat zbytečnou práci navíc, moc sympatií k němu pociťovat nebudu.Protože nejste schopen zpracovat informace z druhé strany, jste přesvědčen o své jediné nevyvratitelné pravděZpracovat informace a akceptovat jiny nazor jsou dve ruzne veci. Ja celkem chapu vyhrady vuci systemd ci LP, a sam jich mam pomerne dost. Nicmene tvrdim, ze tvurci SW a distribuci maji svobodu vybrat si svou cestu, smer ci vizi, a jejich volba, at je jakakoliv, neospravedlnuje onu vlnu nenavisti a antipatii, ktere jsou tu videt. A tady, v soucasnosti, v tomto pripade, i kdyz mohu pusobit jako Lennartuv zealot, skutecne nejsem ochoten podstoupit nejaky nazorovy posuv.
Stejně jako si nemyslím, že je v pořádku, pokud vývojáři úplně kašlou na uživatele a jedou stylem "já jsem bůh a vy všichni ostatní jste assholes". Tohle se dá akceptovat u nějakého malého projektíku, ale ne u něčeho, co zasahuje hluboko do systému a v konečném důsledku ovlivní miliony uživatelů.Arogance je spatne na obou stranach, nicmene si nemyslim, ze to je hlavni problem v teto situaci.
Na unixové filozofii není nic subjektivního, je to jeden z hlavních důvodů, proč linux používám.Nazor na to, co je a neni v rozporu s unixovou filozofii, je do znacne miry subjektivni, stejne jako zdali tradicni unixove koncepty jsou nejlepsi reseni. Osobne nemam problem i s jinymi pristupy.
Pokud mi někdo (tvůrce SW nebo distribuce) začne měnit léta zažité postupy a praxi, komplikovat mi život a přidělávat zbytečnou práci navíc, moc sympatií k němu pociťovat nebudu.Sympatie citit nemusite a nikdo to nevyzaduje, a ani nejsou jadrem sporu.
a jehoz cilem je unifikovat a integrovat system
Problém je, že ten kdo unifikuje nechápe důvody, které vedli k rozdělení. Ono totiž nelze udělat jeden systém, který by optimálně vyhovoval všem situacím. Tím, že množinu systémů, které byly optimální pro různorodá použití zredukují pouze na jeden systém, tak tím také znemožní, nebo alespoň ztíží použití. Jestli chcete konkrétní příklad, tak tohle je důvod, proč jsou Windows pouze na desktopech a (skoro) vůbec je nenajdeme na routerech nebo třeba na TOP500. Asi netřeba říkat, jaký jiný OS tam najdeme, že.
Zkuste prosim nastinit konkretni situaci, kdy nasazeni systemd...
Opět klasická demagogie tohoto typu.
Hledá se argument PRO změnu, nikoliv PROTI změně (nebo snad PO změně). Žádný argument pro (tedy to, co se systemd funguje a dřív, bez systemd nefungovalo, jsem nezaznamenal. V tomto ohledu je změna zcela nulová.
stejne jako zdali tradicni unixove koncepty jsou nejlepsi reseni
Jedná se o nejstarší koncept operačního systému na světě, který přežil do dnešních dnů. To samo o sobě nemusí znamenat, že se jedná o nejlepší koncept, na druhou stranu je zde dost dlouho na to, aby bylo možné analyzovat proč zrovna tento koncept přežil v konkurenci ostatních a také, proč ty ostatní neuspěly.
Problém je, že ten kdo unifikuje nechápe důvody, které vedli k rozdělení.Kazdy pristup ma sve vyhody a nevyhody. V okamziku kdy zacnou narustat nevyhody se to postupne zastavi a zatim tam nejsme.
Tím, že množinu systémů, které byly optimální pro různorodá použití zredukují pouze na jeden systém, tak tím také znemožní, nebo alespoň ztíží použití.Pokud systemd neni vhodnym resenim, pouzije se neco jineho. Systemd se bude dale vyvijet, tak aby pokryl stale vice oblasti a moznych scenaru.
Opět klasická demagogie tohoto typu.To uz jsme reseli. VY musite predlozit duvody proc ne, nikoliv tvurci SW a distribuce. Pokud tohle nepochopite, bude stale jen frustrovany a vymyslet nesmyslne analogie.
Hm, to já si myslím, že arogance je ten hlavní problém v této situaci.Stejně jako si nemyslím, že je v pořádku, pokud vývojáři úplně kašlou na uživatele a jedou stylem "já jsem bůh a vy všichni ostatní jste assholes". Tohle se dá akceptovat u nějakého malého projektíku, ale ne u něčeho, co zasahuje hluboko do systému a v konečném důsledku ovlivní miliony uživatelů.Arogance je spatne na obou stranach, nicmene si nemyslim, ze to je hlavni problem v teto situaci.
Pokud s cilem projektu nesouhlasim, nepouzivam ho, a naopak tim, ze to ho zacnu pouzivat, cile projektu jsem akceptoval, a je jedno jestli se jedna o dalsi SW, distribuci a nebo koncoveho uzivatele.Tohle je velmi úsměvné v případě, že léta používám nějakou distribuci, jsem na ni zvyklý, mám vypracované postupy řešení, a pak přijde nějaký "projekt" a já můžu začít znovu. A ještě úsměvnější je to v případě, kdy "nearogantní" vývojáři onoho projektu nehodlají řešit nahlášené problémy a komunitu označí za bandu assholes.
Tady to máte subjektivně vypsáno.Na unixové filozofii není nic subjektivního, je to jeden z hlavních důvodů, proč linux používám.Nazor na to, co je a neni v rozporu s unixovou filozofii, je do znacne miry subjektivni, stejne jako zdali tradicni unixove koncepty jsou nejlepsi reseni. Osobne nemam problem i s jinymi pristupy.
Uspech systemd naznacuje, ze tech scenaru, zejmena relativne novych, kdy ma smysl, je vice nez dost. Tahle oblast IT se velmi rychle meni, takze stezovat si na zmenu leta zazitych postupu pusobi, minimalne, usmevne."Úspěch windows naznačuje, že se jedná o kvalitní systém". KSČ taky volilo 99,9 % občanů.
Zkuste prosim nastinit konkretni situaci, kdy nasazeni systemd pro vas predstavuje nejaky zasadni problem ci obtizne resitelnou situaci, toho jsme se v techto diskuzich vetsinou nikdy nedobrali.Stížností, že něco nefunguje, nebo je neřešitelné, jsem četl víc než dost. Já žádnou situaci nastínit nemůžu, protože se systemd nevěnuji a je velmi velká pravděpodobnost hraničící s jistotou, že ani nebudu. Pak se budu usmívat já, až mi systémy poběží na něčem, kde mi vývojáři i přes všechny změny, které v této oblasti IT probíhají, nepřekopou systém od základu, takže budu moci stále používat léta zažité postupy.
... a já můžu začít znovu.Pokud kvuli systemd musite zacinat znovu, nejedna se zrovna o typickou aplikaci.
kdy "nearogantní" vývojáři onoho projektu nehodlají řešit nahlášené problémy a komunitu označí za bandu assholes.V rychlosti dve poznamky: (a) systemd nejsou jen ty primadony, ktere jsou vsude videt a plno lidi na nem odvedlo kus dobre prace a (b) LP neoznacil komunitu za bandu assholes.
Tady to máte subjektivně vypsáno.Diky za fakticky potvrzujici odkaz. Jesli jsou v souladu s unixovou filozifii i X-ka (Mike Gancarz) ci monoliticky kernel (Richard P. Gabriel), pak souhlasim s Torvaldsem, ze v teto oblasti se systemd skutecne vubec zadny problem neni.
Stížností, že něco nefunguje, nebo je neřešitelné, jsem četl víc než dost. Já žádnou situaci nastínit nemůžu, ...OK, tedy zadna prakticka zkusenost ani hlubsi znalost, pouze koncepcni rozpory. Proc ne, preji vam, aby trava jinde byla zelenejsi a mene zmen.
Já tolik emocí nevzbuzuju, jsem totiž pracovitý tak nějak běžně. O komunitě můžu říct, že je tvořena normálními jedinci. Ale nevím, kolik jich je. A taky nevím, co bych na jeho sdělení, které jsem nečetl, řekl.
Ve mně prostě Lennart Poettering a systemd vášně nevyvolává. Od hrací skříňky očekávám jen, že pojede. Dobrá zábava je taky s Davidem Kolibáčem, protože má vyšší IQ než já. Ale to není nic divného.
Process-per-tab je velmi mala cast navrhu browsera.Malá, ale příliž hluboká, než aby se to dalo snadlo dobastlit.
Obecne receno, v softwaru urcite existuje korelace mezi datem navrhu a kvalitou navrhu
Jako že když se něco stále používá i po třiceti a více letech letech, tak to asi tenkrát navrhli docela dobře? :-)
kdyby tu byla diakritika standard
"Tu" jako v ČR? No, to snad asi (ještě pořád) je, ne?
Obecne receno, pokud neco navrhnu dnes, tak se muzu poucit z minulosti, mam kolem sebe lepsi ekosystem (nastroje, api, ...), ten navrh bude vic odpovidat soucasnym podminkam atd.
Nebrat osobně. Někdy mám pocit, že dneska se lidé zaměřují tak moc na "současné podmínky", že jim potom zbývá nulové množství času na to studovat jak a proč se to dělalo v minulosti a hlavně proč to přežilo desítky let. Výsledkem je moderní bastl s poločasem rozpadu 30 měsíců, zatímco ta "zastaralá technologie" si spokojeně žije paralelně vedle toho. Takže hypermoderní hejhulové každý rok obměňují komplet infrastrukturu, zatímco ti "pomalejší" si už 15 let jedou spokojeně na něčem, co už spolehlivě fungovalo 15 let před tím.
Je pochopitelně na každém co si vybere, někomu vyhovuje neustále všechno předělávat, někdo má rád stabilitu a dlouhodobou funkčnost.
ze pro programatora znamenaji min prace
Než něco, co je 20 let prošlapené a ví se, jak se s tím má (a co je možná ještě důležitější: nemá) pracovat?
a jsou uzivatelsky privetivejsi
Uživatel přece nepřistupuje k DB.
neni potreba resit nejaka schemata
No to teda je a je to sakra důležitější než u relační db, kde tě vede první až x-tá normální forma. Když tě nic nevede, tak máš sice větší svobodu pro tvorbu, ale také větší prostor to zkurvit.
pouzivat ORMka
Už nevím, zda to řekl přímo Linus nebo někdo takovej, ale datová struktura, která se nedá vysvětlit na prostoru podtácku pod pivo je složitá. Na jednoduché struktury není třeba dalších izolačních vrstev.
Než něco, co je 20 let prošlapené a ví se, jak se s tím má (a co je možná ještě důležitější: nemá) pracovat?
No to teda je a je to sakra důležitější než u relační db, kde tě vede první až x-tá normální forma. Když tě nic nevede, tak máš sice větší svobodu pro tvorbu, ale také větší prostor to zkurvit.Spousta programatoru to nevi (a nema chut se to ucit) a i kdyz vi, tak s relacni ACID databazi je proste vic prace... Pokud neni potreba ACID tak treba to Mongo neni spatny, hlavne ze zacatku kdyz se porad meni schema. Zmena schematu = jednoduse zacit ukladat do databaze jine JSONy + dle potreby to osetrit na aplikacni urovni. Pro programatora znamenaji tyhle databaze min overheadu (za cenu ztraty ACID). Dalsi priklad jsou hierarchicka data. V Mongu se do databaze jednoduse ulozi zanoreny JSON. V relacni db se musi vytvorit nekolik tabulek a pak navic resit obousmerny prevod mezi db a tim zanorenym objektem, bez ORM celkem zabava... A dalsi den se programator dozvi, ze se zmenila struktura toho objektu :)
Uživatel přece nepřistupuje k DB.Tady jsem myslel uzivatele databaze (programatora).
Už nevím, zda to řekl přímo Linus nebo někdo takovej, ale datová struktura, která se nedá vysvětlit na prostoru podtácku pod pivo je složitá. Na jednoduché struktury není třeba dalších izolačních vrstev.To jsem uplne nepochopil, ale je celkem rozsireny nazor, ze ORM jsou zlo z principu, protoze to je leaky abstraction. Myslim ze nejlepsi je pouzivat ORM, ktere se nesnazi o abstrakci nad relacni databazi, ale drzi se filozofie, ze to je jenom sada pomocnych funkci pro prevod mezi objekty a relacni databazi.
(a nema chut se to ucit)
Tady jsem myslel uzivatele databaze (programatora).
To mi připomíná jednu historku, kdy mi někdo (programátor) tvrdil, že mysql je mnohem lepší (než jiná sql db). Když jsem se ptal na příklad, tak říkal, že v mysql si může vybrat, kam se vloží nově přidávaný sloupec a že se potom mnohem lépe pracuje se SELECT *
. Dál už jsem se raději neptal...
Dál už jsem se raději neptal...Skoda - mohl jsi mit daleko zajimavejsi historku.
Obecne receno, pokud neco navrhnu dnes, tak se muzu poucit z minulosti
To rozhodně můžete. Bohužel praxe ukazuje, že to tak zdaleka ne vždy je.
ten navrh bude vic odpovidat soucasnym podminkam
Tady bych asi použil opatrnější formulaci (podobnou jako v první větě). A samozřejmě je dobré nesoustředit se až příliš na současné potřeby, ale pokusit se zamyslet i nad těmi budoucími.
Jako že když se něco stále používá i po třiceti a více letech letech, tak to asi tenkrát navrhli docela dobře? :-)X11, COBOL…? :)
Myslel jsem spíš C, Unix nebo TCP/IP, ale budiž. V případě Cobolu už je skoro dvojnásobek, ale ani tak bych se neodvážil říct, že byl (s ohledem na dobu vzniku) navržen špatně. X11 (nebo spíš X Window System obecně) rozhodně byl dobře navržen. To ostatně nepopírají ani tvůrci Waylandu.
A to je právě to, co mi na projektech typu systemd vadí. Zatímco tvůrci Waylandu si sedli a vyhodnotili, co v X funguje dobře a na čem se dá stavět, a co se přežilo a je potřeba řešit jinak. Podobně to bylo v případě C, Unixu nebo TCP/IP.
Oproti tomu tvůrci systemd vycházejí z premisy, že všechno, co se dosud používalo, je automaticky špatně, a že nový systém se musí od základu udělat úplně jinak. Dlouhodobě úspěšné projekty (C, Unix, X11, TCP/IP, …) většinou vycházejí z nějakých starších projektů a nestydí se za to, že z nich převzaly to, co se osvědčilo. Stavět na zelené louce je sice lákavé, protože autora nic neomezuje, ale v drtivé většině případů to dopadne tak, že nejen nadělá nové chyby, ale navíc zopakuje i některé z těch, které udělali jeho předchůdci a ze kterých se mohl poučit.
Stavět na zelené louce je sice lákavé, protože autora nic neomezuje, ale v drtivé většině případů to dopadne tak, že nejen nadělá nové chyby, ale navíc zopakuje i některé z těch, které udělali jeho předchůdci a ze kterých se mohl poučit.Tohle nic moc o ničem nevypovídá. Předchůdci taky neměli patent na rozum. Kde se bere premisa, že všechno stávající je automaticky dobře? Nějaké příklady té drtivé většiny, která takhle selhala? Jistě by se pak našly i opačné případy - kdy "novinka" nepřinesla žádný zajímavý benefit, protože se příliš držela zajetých kolejí, a proto selhala a upadla v zapomnění. Ani mi nepřijde, že by v systemd odmítali všechno, co se dosud používalo (launchd, smf?) - a pokud něco odmítli, není to právě možné považovat jako projev toho, že se poučili z chyb předchůdců? Nemluvě o tom kritizovaném pohlcení dlouhodobě úspěšného projektu udev. :D Žádné katastrofické scénáře odpůrců systemd se zatím nenaplňují a nenaplňují…
Oproti tomu tvůrci systemd vycházejí z premisy, že všechno, co se dosud používalo, je automaticky špatně, a že nový systém se musí od základu udělat úplně jinak.Nemyslim si to. LP a KS chteli pracovat puvodne jen na Upstartu - jak potvrdil i jeho autor Scott James Remnant se kterym spolupracovali - a jen diky neustupnosti Canonical ohledne Contributor License Agreement vytvorili systemd. Pri designu koukali jak je to delane jinde a celou radu myslenek prebrali. Na prvni verzi systemd ve Fedore nebyla prekvapiva tolik inovativnost - jako fakt ze se to tak snadno prosadilo - vetsina asi poradne nevedela, co si ma myslet - treba ja - a tak byla ticho. Spravny cas, spravne misto, ne uplne spatne reseni a bylo to.
projekty, ktere prijdou ve spravny cas na spravne misto a ziskaji podporu, jsou casto i dlouhodobe uspesnejsi, bez ohledu na jejich pocatecni technicke kvality+1
PS: trochu me strasi, ze by moje prihlaseni zaviselo na necem jako je Pango. A je jedno jestli by bylo Pango v kernelu anebo v userspace.Me take, ale treba kmscon (stejny autor) pouzival Pango pro asijskou lokalizaci.
Skôr mi pripomína toho z microsoftu, myslím že sa volal Miguel alebo tak nejak.
Ale je zajímavé, že i on si pro své šílené vize vybral Gnome… :-)Nebo mc
If you think your users are idiots, only idiots will use it.
-- Linus Torvalds
Bylo by pěkné, kdyby Lennarta někdo občas pochválil a tak jej motivoval. Jistě je tu pro to důvod
Jako obyčejný uživatel nevidím žádný důvod, proč kydat na kohokoli, kdo něco pro věc dělá.
Třeba takový David Kolibáč se snaží prozkoumat, jak funguje klávesnice, aby taky nějakou postavil. A taky vystupuje na veřejnosti. A to je dobře.
Pre vyvojarov je pravdepodobne hlavnou vyhodou zjednotenie niektorych veci -- vyvojari napisu jeden init script (unit file), nie 5 pre rozne init systemy. Vyvojari mozu pouzivat jednotne api pre spravu prihlaseni uzivatelov (loginctl). Podobne napr. jednotne API pre locales (localectl) -- to si tiez kazde distro robievalo po svojom. A este su tu niektore dalsie veci.
Toto vyhovuje obvzlast komercnym subjektom a closed source aplikaciam -- tam tie init scripty a pod. druhi ludia tak lahko nenahackuju a uz je nieco (nejaka podcast), co na distre A ide, ale na distre B nie.
Samozrejme to ma aj svoje nevyhody, tych je ale vsade myslim popisanych dostatok.
vyvojari napisu jeden init script (unit file), nie 5 pre rozne init systemy.tedy ja delam hlavne pro linux a tam redhat, ale kdyz uz je to nejaky service obecnejsiho uziti, tak se jedna o nasledujici systemy: xxxbsd,redhat,suse,solaris, slackware,debian. RedHat bude az do roku 2020 podporovat systemy bez systemd, u SUSE je to to same. Tedy, do roku 2020 musim , at chci nebo nechci dodavat i pro oba jmenovane systemy na 100% stare init-scripty. Zbyle systemy o systemd stejne nic nevedi. Mohl by mi tedy nekdo vysvetlit, proc bych se mel zabyvat se systemd?
jednotne api pre spravu prihlaseni uzivatelovTohle je pro me novinka, jsem dost prekvapen, ze neco takoveho existuje. Musim se podivat, co to presne je.
tam tie init scripty a pod. druhi ludia tak lahko nenahackujuTo s tou usporou take vubec nechapu. Ja mam pro vyse uvedne systemy sablony, takze kdyz udelam 1 x za rok novy service, tak v kazde te sablone prepisu 3 radky. Ale i u tech velkych firem se nepise prece 20 service za den. Ja to fakt nechapu, ta energie vlozena do toho systemd by se kvuli initscriptum nemohla vratit ani za 100 let. Ja mam pocit, ze o ty init-sripty vubec nejde.
Samozrejme sa tym zjednocuje len (cast) linuxoveho userspace. Clovek s tym prave k rhelu 7 moze dostat relativne zadarmo podporu suse, archu, ciastocne aj ten debian a par dalsich. Prirodzene zalezi aj o aky software ide, casto clovek tie veci navyse nevyuzije a aplikacia mu pojde bez problemov hocikde.
Je pravda, ze v enterprise svete cloveka stale zdrzuju stare platformy ako rhel 5/6 a stare slesy, ale tam uz je ten kod zvacsa aj tak davno napisany.
Ta uspora je hlavne na ramenach distribucii (teda, ak sa nerozhodnu si spravovat nadalej iny init system a pod.). Bavil som sa s par init scriptami pre RHEL 6 a mozem povedat, ze to bolo strasne zabugovane. Viem, ze jednu dobu bezala snaha o unifikaciu akceptovanych prikazov a pod. pri tych init scriptoch, ale neverim tomu, ze to doslo do uspesneho konca. Taky unit file napise vyvojar app raz, ma unifikovane akceptovane prikazy, spravca app v distre ho len prevezme, zabali a ma pokoj.
Samozrejme nejde len o tie init scripty, vyvoj je dneska inde (tie kniznicovite veci navyse a pod.).
neni pravda. v rhel-7 je systemd-208, v archu je momentalne systemd-216 a co je v ipensuse nevim, ale nejspis ani 208 ani 216. upstream zadne lts verze nema, distra si musi pripadne patchovat samy. pro maintainera to bude urcite naprosto bozi, vzhledem k tomu, jakym tempem vyvoj systemd ubiha a tomu, ze nektere zmeny jsou tak zasadni a kontroverzni, ze do enterprise distra se nedostanou driv nez v dalsi major verzi (pokud vubec). ovsem pokud se bavite jen o unitach, pak mozna.Samozrejme sa tym zjednocuje len (cast) linuxoveho userspace. Clovek s tym prave k rhelu 7 moze dostat relativne zadarmo podporu suse, archu, ciastocne aj ten debian a par dalsich. Prirodzene zalezi aj o aky software ide, casto clovek tie veci navyse nevyuzije a aplikacia mu pojde bez problemov hocikde.
to, ze v rhelu/fedore byly prasacke init scripty nerika nic o tom, ze by to neslo udelat lepe se zchovanim vlastniho initu (pid 1). jen pro ilustraci, nginx init script v rhel-6 (software collection) ma asi 130 radku, v archlinuxu kolem 70 a v *bsd asi 15 (*bsd maji funkce jako start, stop, restart, reload definovane bokem ve skriptu, ktery vlastni init skiprt sourcuje. jak elegantni v porovnani s redhatim boilerplate). v runitu pak ma service typicky 2 radky, z cehoz prvni je shebang. ale je to porad shell...>Bavil som sa s par init scriptami pre RHEL 6 a mozem povedat, ze to bolo strasne zabugovane. Viem, ze jednu dobu bezala snaha o unifikaciu akceptovanych prikazov a pod. pri tych init scriptoch, ale neverim tomu, ze to doslo do uspesneho konca. Taky unit file napise vyvojar app raz, ma unifikovane akceptovane prikazy, spravca app v distre ho len prevezme, zabali a ma pokoj.
Samozrejme nejde len o tie init scripty, vyvoj je dneska inde (tie kniznicovite veci navyse a pod.).
Ale je, spatna kompatibilita sa afaik uchovava, takze ak clovek nieco napise pre rhel 7, tak v novsom systeme na archu/opensuse to pojde.
Start a stop nestaci, aj restart je malo, este to chce napr. condrestart (hlavne pre skripty), ktory restartuje servis ak bezi, ak nebezi, tak ho nastartuje a pod. Plus tam su este nejake dalsie relativne bezne poziadavky.
Kazdopadne, problematicke je robit napr. monitoring tych procesov pokial je init subor vo forme sciptu -- nie je deklarativny.
Tiez som nepocul o tom, ze by iny init system zvladal napr. uzivatelske sluzby, co ide v systemd opat relativne lahko hlavne vdaka deklarativnej syntaxi init suborov.
Take archacke init scripty na tom boli omnoho lepsie nez to, co bolo v rhel/fedora, o tom sa nehadam, ale zas co si pamatam, tak nepodporovali tie veci ako condrestart, uzivatelske spustanie sluzieb a monitoring beziacich procesov.
Nie, nepisem, ze je to sw ako kazdy iny, je to systemovy daemon (presnejsie sada daemonov). To ale neznamena, ze sa neda nainstalovat subezne s inymi daemonmi. Tieto kniznicovite funkcie su tam samozrejme navyse a snaha o ich zjednotenie je relativna novinka.
Dovod preco to nie je to len dalsia vec, co treba podporovat navyse je v tom, ze na rozdiel od tych dalsich veci nie je specificka len pre jednu distribuciu, ale funguje napriec distribuciami, ktore si systemd adoptuju -- je to skor nieco ako kniznica.
To, ze jeho kniznicova cast sa natiahne ako zavislost nic moc neznamena, jeho dalsia funkcionalita sa stale nemusi pouzivat -- ako tu uz niekto spominal, gnome ma ako zavislost prave spominane systemd-logind, nie priamo systemd init.
Ani nie lebo to pricitanie 1 odobralo tak polku (ak nie viac) ostatnych speci rieseni vdaka rozsahu adopcie systemd. Samozrejme sa bavime o aktualnom upstreame distribucii, nie LTS verziach a pod.
+1, len by som dodal, ze tie distra na to presli bez nejakeho natlaku -- dobrovolne chceli to zjednotenie -- preto hned zahodili stary init a pod. a prestali ho podporovat (k comu ich skutocne nic nenutilo).
Koncovy uzivatel? V praxi ich ma na vyber skor menej, v teorii ich ma na vyber viac ako si uz sam pisal...
Spravca distra? V praxi aj v teorii ich ma na vyber viac (moze si vybrat v podstate hocijaku z teoretickych moznosti).
Vysledok? V praxi staci podporovat menej initov, ale spravca distra/distro ma vacsi vyber.
V praxi staci podporovat menej initov, ale spravca distra/distro ma vacsi vyber.Důsledek: V praxi má správce distra větší výběr nepodporovaných initů ;).
jestli se v te diskuzi nahodou nekde nenachazi informace o tom, co ten systemd prinese me jako vyvojari a co prinese zakaznikum u kterych nasazuji linux servry?Nachází a klidně Vám to sdělím: Přesně to co jste si zaplatil.
kdyz uz si to cele precetl, mohl bys byt od te dobroty a rict mi, jestli se v te diskuzi nahodou nekde nenachazi informace o tom, co ten systemd prinese me jako vyvojari a co prinese zakaznikum u kterych nasazuji linux servry?V jedne z predchozich diskusi o systemd tady byl dobry odkaz na takovy reddit thread. Ale nemuzu ho ted rychle najit.
V jedne z predchozich diskusi o systemd tady byl dobry odkaz na takovy reddit thread. Ale nemuzu ho ted rychle najit.To je prave ono ! O ideologii a nazory vydavane za fakta ocisteny prehled veci co resi systemd lepe je jak hledani Svateho gralu, a to logicky budi podezreni proc nejsou zjevne a jasne popsane.
Vetsinou se fanboyove zmuzou jen na rychlej mi to bootuje, po upgradu mi to normalne bezi nebo linkujou puvodni blog LP, ktery je spis pamflet nez zdroj serioznich informaci. Navic dost z toho uz stejne neplati. Informovanejsi papouskuji neco o supervizi procesu a lehci deplojment pro kontejnery a Docker je fjucr, woe, ale az na vyjimky poradne nevi o cem mluvi a nevyuzivaji. Kdo zna analogickou supervizi z administrace Windows, ktery ji uz maj asi 14 let, tak vi jaka je to "killer featura" na zametani problemu misto jejich reseni a jak je mozny ze prechodem na administraci Linuxu se jim pracovne ulevilo a pri tom az do ted nic takoveho nepostradali. Pokud byl k necemu takovemu vazny duvod nebo spoustet procesy v cgroups, tak bylo snadne si to doplnit pro ten ktery pripad (uprava rc skriptu, lxc, daemontools apod.) aniz by musel rozbit zbytek systemu a zpetnou kompatibilitu.
Me vychazi, ze duvody pro systemd jsou jen zaminky a slouzi predevsim pro realizaci jedne firmy na rostoucim trhu virtualizace OS. Obcas se stane ze zajem korporace se protne se zajmem verejnosti, ale vetsinou je to naopak.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.