Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 19:06
Linux-ákům polahodím. V práci 2007 dodaná tiskárna Kyocera FS-C5020n instalovaná z originál CD si vyváděla, co chtěla, ať už jsme ji instalovali jako lokální-USB nebo síťovou. I technická podpora od Janus musela zapnout buňky. Nakonec se zprovoznila po spoustě zásahů.
Před 14ti dny jsem ten samý typ instaloval na USB s nejnověji staženým driverem a problémy rovněž. Nepomáhal ani předem spuštěný DELETER od KYOCERY. Zase se musela použít Janusem sdělená fičurka.
Obdobné problémy jsou známé i s jinými ovladači. Kdysi jsem tak zápasil doma na Widlích s inkoustovou EPSON tiskárnou.
Ještě bych k té EPSON tiskárně tiskárně dodal, že jsem vy-yahoo-val ovladač nějakého prodejce v USA, který ale pro zaslání chtěl číslo jeho pokladního bloku. Slitoval se a zaslal mi driver gratis. Tiskárna pak šlapala jako Swiss-watches.
debug /dev/tts/USB0 921600 noipdefault defaultroute ipcp-accept-local lcp-echo-interval 60 lcp-echo-failure 5 usepeerdns nopcomp noauth noaccomp nodetach user "601123456@etcz" connect "/usr/sbin/chat -s -S -V -t 5 -f /etc/ppp/cdma.chat"/etc/ppp/cdma.chat:
'' '' '' 'ATZ' 'OK' 'ATI' 'OK' 'ATDT#777' 'CONNECT' 'ATO'/etc/ppp/chap.secrets:
"601123456@etcz" * "tajneheslo" *Připojíš se příkazem
pon cdma
Jenže někdy při update systému se právě tenhle neupdatnul korektně a byla bez grafiky nucená bootovat do Windows.A proč svádíš chybu distribuce na ovladač? Stejně tak bys mohl tvrdit, že třeba truecrypt je k ničemu, jelikož není součástí kernelu. Já si jádro kompiluji sám, tak ani nemohu využívat distribuční balíčky s jadernými moduly, protože je potřeba kompilovat je s jádrem, které mám. Takže úplně automaticky při upgradu jádra kompiluji znovu nvidii i truecrypt. A nevykřikuji, že jsou k ničemu, protože mi ty staré přestaly fungovat.
Ovladače by se neměly hackovat, to nemá budoucnost, měl by je dodat výrobce. Jak je ale donutit?
Mám opačný názor. Výrobce by měl dodat specifikaci zařízení a ovladač nechat na tom, kdo to umí lépe.Ve Windows byla např. spousta ovladačů grafických karet, které se lišily i při změně revize. Dokonce jsem zažil případ, kdy tatáž karta se stejným označením i revizí vyžadovala jiný ovladač jen proto, že byla vyrobena v jiné pobočce téhož výrobce. Ani ovladač dodaný s kartou nefungoval a trvalo mi několik hodin, než jsem zjistil, kde karta byla vyrobena a než jsem našel fungující ovladač. Linux mě jenom upozornil na to, že jsem změnil zařízení, zeptal se, zda má změnu akceptovat a vše fungovalo. A stačil mu jeden společný ovladač ke všem kartám se stejným čipem.
Ve Windows je situace taková, že stovka výrobců nakoupí stejný čip, vyrobí stovku v podstatě identických zařízení a s nimi je vydána stovka ovladačů, které nefungují s ničím od konkurence. Je to úplně zbytečné ale výrobce to jinak dělat nebude.
Ovladače by se neměly hackovat, to nemá budoucnost, měl by je dodat výrobce. Jak je ale donutit?Tím, že bude linuxový trh natolik velký, že se tato snaha výrobci zásadně promítne do prodejů.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.