Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 23:46
Osobně ale považuji nápad s LTS a "normálními" verzemi u Ubuntu za skvělý - a také za maximum čeho se dá v poměru stabilita & nové aplikace dosáhnout.Ještě lepší by bylo, kdyby šly jednoduchým způsobem instalovat nové aplikace do staršího systému. Jenže to by vyžadovalo stabilitu API, což imho zrovna není silná stránka Linuxových systémů...
Nicméně jsem chtěl říct, že bych si přál... kdyby to bylo možné, aybych nemusel absolvovat velké upgrady.Možné to není. Jsou okamžiky, kdy jediná změna znamená velký zásah do systému. Z právě probíhajících je to například přechod k systemd, GTK3, GNOME3, z minulých to třeba byla změna síťové vrstvy v jádře, příchod udev, nebo třeba přechod z libc5 na glibc. Jen díky velkému upgrade je možné všechny následné změny ostatních balíčků dodat najednou a předtím je otestovat.
nejvyšší aktuálnosti při vysoké stabilitě pro profi nasazení
Takze uz to nebude freezovanej rebrandovanej debian, ale jen rebrandovanej debian
Prosím prosím, které to jsou? Debian stable ne - maximálně věci z Backports.Debian testing, vybrané věci z unstable/experimental :). Z určitých podmínek nepoužívám debian stable ani na serveru, natož na desktopu.
RHEL/CentOS ne - občas někdy tam sice dají novější věc (naposledy to byla OOo z trojkové řady), SLES/SLED neznám, ale myslím si, že to bude podobné RHEL. Mandriva Enterprise server asi taky ne. Tak které to tedy jsou, ty distribuce, které mají nezbytný základ stejný, ale přidávají aplikace z upstremau?Fedora, Archlinux, ... Jak už napsal Miška, enterprise distra prostě nemají aktuální software (je to poslední, co bych doma instaloval). Možná by se našlo něco jiného zajímavého na http://distrowatch.com/.
Upřímně, to by pro mne byl killer, kvůli kterému bych byl schopný překousnout některé věci, které mi na Ubuntu vadí. Chci!A kolik fcí Vám to dá navíc oproti Debian testing/unstable?
Programy obvykle nevyžadují nejmodernější systémové knihovny. Že jsou proti nim v binárních distrech přeložené, to je jiná věc.Zrovna Firefox je u většiny distribucí jedním z prubířských kamenů. Nové verze obvykle závisejí na ještě nevydaném release knihovny cairo, dost často přicházejí s novou verzí xulrunneru, se kterou ti přestane chodit kdeco (eclipse, a jiné věcičky). Z hlediska distributora peklo největší. Ale updatovat se musí, anžto každé vydání opravuje kopec CVE.
Aktuální binárku FF přímo od mozilly v pohodě rozjedu na dva roky starém Ubuntu.Právě za cenu statického linkování, což je přesně to, co distributor dělat nemůže.
i když stejně nevím, proč by se IT oddělení firmy nemohlo rozhodnout nasadit novou verzi CUPS...Ze zdrojáků? To přeji pracovníkům IT oddělení firmy hodně štěstí a vytrvalosti...tedy hlavně při hledání nového zaměstnání.
A jestliže existuje, nebylo by fajn, kdyby způsob, jak ten software nainstalovat a zabalit, byl jednoduchý jako na FreeBSD nebo Archu a ne krkolomný jako na Debianu?On na debianu zase tak krkolomný není. Stejně jako na FBSD nebo Arch jde jednoduše instalovat a odinstalovat to, co už někdo připravil, instalovat pomocí svaté trojice a prefixu jde v podstatě cokoli, kde si je člověk vědom závislostí, takže tam bych taky neviděl problém. Podle mě není potřeba, aby instalace custom software byla jednodušší než na Debianu (kde jem mimochodem dost customly compiled software využíval), důležité je, aby distribuce poskytovala slušný základ a o tohle už se může postarat admin.
Presny postup na debianu uz si nepamatuju, ale ocekaval bych neco jako 1] stahnout zdrojovy balicek 2] rozbalit 3] upravit 4] zabalit 5] prelozit do binarniho balicku 6] nainstalovat.Tak minimálně krok 5 lze vynechat stejně jako na FBSD (a stejně jako na FBSD se může hodit ho zachovat), hádal bych, že krok čtyři taky, ale nemám vyzkoušeno. Bod 2 je triviální, stejně jako bod 1 (i když ten může vyžadovat čekání). Bod 3 není výrazně komplikovanější než u FBSD, bod 6 je společný. Takže pro instalaci jednotek balíků toto vidím v globální práci jako bezvýznamné. Teď nemluvím o případu, kdy je takto postaven celý systém nebo jeho podstatná část.
Ad svata trojice: problemem neni jenom pracne zjisteni a nainstalovani prerekvizit, ale treba i distro-specific patchu...Já v tom zase tak velký problém nevidím. Aby bylo jasno, já netvrdím, že je to na FreeBSD (a jiných) špatně. Popravdě nejvíc mi v tomto vyhovovalo Gentoo (výrazně lépe než FreeBSD). Dokonce netvrdím, že by bylo špatně, aby něco takového bylo pečlivě udržováno pro Debian. Jen si myslím, že to pro stávající userbase Debianu není tak podstatná vlastnost, aby po ni plakali.
Instalování svatou trojicí je tak trochu prasárnaJe a není.
protože je to mimo balíkovací systémOna ta instalace svatou trojicí je i součást tvorby balíčků, jediný rozdíl je, že je někde db, která říká, který soubor patří kterému balíku.
závislosti si musím (nějak, občas není jasné jak) shánět sámMomentálně používám několik knihoven v git verzích. Všechny závislosti jsem si sehnat dokázal. Obvykle prvně stáhnu závislosti, které jsou v README, a v ojedinělých případech doinstaluju závislosti, které zmíněny nebyly, po nepovedeném volání configure. Nestává se mi, že bych závislosti nesehnal (možná mám štěstí).
je možné, že to pak už nepůjde odinstalovatTo bych musel udělat nějaký hodně velký nesmysl, aby to nešlo jednoduše odinstalovat pomocí příkazu rm (make uninstall nepoužívám).
nebo pak odinstaluju něco, co to potřebovalo.Chyby se stávají i těm nejlepším.
To už je lepší způsob instalace ve Windowsech.Chmm, nemám pocit, že by instalace ze zdrojových kódů šla na windows nějak jednodušeji nebo lépe. A nemám pocit, že by na windows šel dobře instalovat software, který není pro danou verzi či skupinu verzí windows připravený. A... těžko budeme srovnávat potřeby pro instalaci software na každou možnou kombinaci exemplářů z množiny linuxových distribucí a z množiny hardwarových platforem... a na druhé straně nějakou trojici či čtveřici verzí jedné řady operačního systému Microsoft Windows, na jedné architektuře (intel 32bit). Nedostatky v takové úvaze jsou doufám zřejmé.
Ona ta instalace svatou trojicí je i součást tvorby balíčků, jediný rozdíl je, že je někde db, která říká, který soubor patří kterému balíku.Dá se udělat balík tímto způsobem (checkinstall), ale není to úplně čisté řešení. Nemusí být (a nebývá) nutně dělaný takhle, pokud vím. Binární balík se musí někde zkompilovat, ale to jde klidně udělat v nějakém sandboxu, aby nemohl nic přepsat (rozhodně ne jako root).
To bych musel udělat nějaký hodně velký nesmysl, aby to nešlo jednoduše odinstalovat pomocí příkazu rm (make uninstall nepoužívám).Pokud se všechno instaluje do jednoho adresáře a jinde make install nic nedělá, tak to takhle jednoduše jde. Běžné (a je to i výchozí nastavení svaté trojice) je ale v unixech instalovat tak, že se program rozprostře různě po adresářovém stromu (/usr/bin/..., /usr/share/..., /usr/lib/..., ...) - to se nedá tak jednoduše odstranit. Jasně, Linuxy a UNIXy už vůbec nejsou navzájem binárně kompatibilní, v tom mají Windowsy výhodu. Pokud teda nabízím software na Linux nebo nějaký UNIX, tak bych měl nabízet balíky na jednotlivé verze. Prostě běžný uživatel chce funkční výrobek a ne něco kutit a admin taky radši nainstaluje binárku a nebude kompilovat, štelovat volby a sám to balit, když to nepotřebuje. U uzavřeného softwaru ani jiná možnost, než že výrobce dodá software už zkompilovaný, není. Ten rozpor v typickém přístupu k instalaci je docela zřejmý:
Běžné (a je to i výchozí nastavení svaté trojice) je ale v unixech instalovat tak, že se program rozprostře různě po adresářovém stromu (/usr/bin/..., /usr/share/..., /usr/lib/..., ...) - to se nedá tak jednoduše odstranit.Nechci do toho kecat, ale defaultní prefix je většinou /usr/local a smazat se dá všechno svatou trojicí prostým rm -r /usr/local/*. Takže zase lež jak Brno. Na ostatní lži ani nemám sílu reagovat.
# cd /usr/ports/misc/mc # make install clean ## jdu si uvarit kavuInstalace s jinou volbou:
# cd /usr/ports/misc/mc # sed -i '' 's|--enable-vfs-smb||' Makefile # make install clean ## jdu si uvarit kavu
$ fedpkg clone -a mc # stáhne specfile a patche z Fedora git $ cd mc $ fedpkg switch-branch f14 # pokud chci buildit verzi z Fedory 14 a ne Rawhide $ sed -i 's|--enable-vfs-smb||' mc.spec $ fedpkg sources # tohle by ideálně měl dělat následující příkaz sám :( $ fedpkg mockbuild # ... a čekáme
yumdownloader --source mc rpm -ivh mc-*.src.rpm cd ~/rpmbuild/SPECS sed -i 's|--enable-vfs-smb||' mc.specA pak třeba:
yum-builddep mc rpmbuild -bb mc.specnebo
rpmbuild -bs --nodeps mc.spec mock -r fedora-14-x86_64 ../SRPMS/mc-*.src.rpm
Pokud chcete uživatel svobodu, musí přijmout absolutní zodpovědnost za svůj systém. Pak je ovšem zbytečné, aby platil drahý enterprise systém, když si může se stejným výsledkem nainstalovat cokoliv.Pokud rozbije systém samotný, tak máte pravdu, tedy alespoň v případě, že existuje odpovídající bezplatná alternativa. Ale ty změny a ručně dokompilované systémy zdaleka jen záležitostí zásahu do core té distribuce. Proč by jinak vznikaly nadstavby jako například EPEL, že.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.