Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 20:02
Proč? Vždyť se dá vypnout.Asi proto, že by bylo lepší, kdyby nebylo třeba nic vypínat a kdyby se desktop nezasíral nepotřebnými, nefunkčními kravinami jen proto, že si někdo usmyslí, že to je "kchůůůl" a "in".
No bohuzial v poslednych rokoch sledujem ze takto uvazuju mnohi "programatori" - tych par mega na disku? pri dnesnych kapacitach ... - aale naco optimalizovat, dnesne pocesory su uz dost rychle ... - co na to me to zere pamet vsak dnesne PC maju beze 2 GB ... babka k babce ...Nehledět na optimalizace je samozřejmě kravina. Ale když nepomuk zabere zhruba 3.5MB z několika set MB, které má celé KDE tak to nemá cenu řešit. To je jako optimalizovat kód, který se spouští cronem jednou ročně přes noc aby se dosáhlo pětiminutového urychlení.
Ale když nepomuk zabere zhruba 3.5MB z několika set MB, které má celé KDE tak to nemá cenu řešit.Ufff. Ano, a spotřebu RAM a zatížení CPU při běhu "zanedbáme". Nebo se furt bavíme o tom, že se to "dá vypnout". Aha, no tak to jo. Nemusí to být použitelné, vždyť to přece vole můžeš vypnout, tak co si stěžuješ?
Nemusí to být použitelné, vždyť to přece vole můžeš vypnout, tak co si stěžuješ?Takže radši budeme vyhazovat peníze na to, aby šel odstranit a my ušetřili 3.5 MB místa, když ho můžeme prostě vypnout. To dává smysl…
Takže radši budeme vyhazovat peníze na to, aby šel odstranit a my ušetřili 3.5 MB místa, když ho můžeme prostě vypnout. To dává smysl…Máš bohaté rodiče nebo si na tom vedení jenom sedíš?
+1
Kontact lze používat bez akonadi?
Mam nepomuk* neaktivní (nic ze zmiňovaného odkazu nepřítomné), v systemsettings v desktop search nepomuk zakázaný. Kmail nestartuje a loguje něco o nepomuku, mysql apod. ...
I tak by ale mělo jít akonadi provozovat bez nepomuku.ROFL
+10. Na odstranění Nepomuku (i Akonadi a všech podobných průjmů k tomu) bych opravdu rád přispěl. Ta věc se nedá opravit, reformovat, použít ani předělat. (Podobně jako EU po Lisabonské smlouvě.) Nepomuk lze jedině odstranit a smést do popelnice dějin.
za chvili zacnou vyhrozovat ze linux nebudou bastlit pokud neprispejes!Co má KDE společného s Linuxem (jádrem)? Teda, krom toho, že na něm - a na spoustě dalších platforem/architektur - běží?
The main task is not to give the user the ability to remove akonadi/nepomuk, but give him good product, that user would not even think about the resignation from it. Nepomuk has history only be a burden and continuous promises that it will soon be superduper. Probably now most turn off Nepomuk, from habit. And it will be hard to convince user to try new realese.
To nejde tak snadno. Je totiž produktem evropských grantů a dotací a v tom je zakopaný pes. Kdyby někdo konečně přiznal, že to celé byla jen fabulace teoretiků, že to nikdy nemohlo být použitelné a že se to kvůli bugům ještě nikomu ani korektně nespustilo, byl by z toho poměrně ošklivý průšvih a někdo by za něj musel nést odpovědnost.
Používat prostředí kvality Windows 98 (nebo hluboko pod ní?) a říkat tomu „naštěstí“ je poněkud zvláštní.
Jestli je to pravda, tak potes koste. EU mne dokaze stale prekvapit. At uz se ten hnusny socialisticky experiment rozpadne!No jistě, že to je pravda. Viz Project Summary.
Administrative information Start date 01. January 2006 End date 31. December 2008 Duration 36 months Total EU funding 11.500.000 EUR
v principu vědecký projekt. Na to šly ty peníze. Výstupem projektů je standardně sada odborných (vědeckých) článků v časopisech a příspěvků na konferencích o konceptech, jak některé věci je možné dělat.Rozumím. Takže cca 300 mega se prolétalo v business class a prochrápalo v ***** hotelech. Bezva vědecká činnost.
To je něco zcela jiného. http://nepomuk.semanticdesktop.org byl (a je) v principu vědecký projekt. Na to šly ty peníze. Výstupem projektů je standardně sada odborných (vědeckých) článků v časopisech a příspěvků na konferencích o konceptech, jak některé věci je možné dělat. Typicky řeší otázku, jak něco může fungovat, a mnohdy i s výsledky v jakém rozsahu je takový přístup použitelný.A výsledek je naprosto debilní řešení sémantického desktopu. Ani se nedivím tomu, že to pořádně nefunguje. Reprezentovat totiž informace, které tvoří obecný graf ve formě stromu v XML, který se z rychlostních důvodů ukládá do tabulek v relační databázi je přístup vskutku originální.
digiKam si udrzuje svoje databaze nahledu a metadat, ale prechod na Nepomuk se dlouhodobe resi.Aha. Další aplikace k likvidaci.
Kdysi v čase SUSE 9.2 s desktopem KDE 3 prováděl fulltextovou indexaci beagle. Nechal jsem ho spuštěný asi rok, ale pak jsem zjistil, že za ten rok jsem ho snad použil jednou nebo dvakrát.Na ubuntu jsem jeden čas používal tracker - pár měsíců. Rychlé to bylo, pár desítek minut trvalo počáteční indexování a následný běh nebyl na výkonu systému poznat. Co ale celou technologii zabilo, byla tuším změna API pluginů do gnome-panelu, která znemožnila mít input přímo v panelu, a muselo se hledat na dva kliky (nebo tuším že přes Alt-F3) - nicméně ani jedno nebylo tak prudce použitelné, jako input přímo v panelu, a postupně jsem to přestal používat. Jak tak o tom přemýšlím, možná by se to hodilo zaintegrovat do gnome-shellího hledání v Aktivitách, tedy pokud tracker ještě existuje a je alespoň stejně dobrý a nenáročný, jako kdysi...
Ti lide, co se to ted snazi opravit jsou v tom spise nevinne.Tím spíš by bylo dobré pečlivě uvážit, jestli by náhodou nebylo lepší vyřešit současnou situaci jinak. Tenhle postup je tak nějak od začátku odsouzený k námitkám.
Mimochodem, teď děláte něco podobného, co systemd-haters v jiném flamewaruCastecne ano. Myslim si, ale ze tam je rozdil. Design systemd je vicemene OK, chyby jsou spise v implementaci. Na stranu druhou, Nepomuk je polo-funckni akademicky projekt u nejz nikdo nevi, kdy veci budou opraveny, ktery se nikdy nemel stat soucasti systemu a nebo byt distrubuovan jako experimental. Dalsi rozdil je v tom, ze na Nepomuk si stezuji lide, kteri ho meli tu cest pouzivat, u systemd je to presne naopak.
Dalsi rozdil je v tom, ze na Nepomuk si stezuji lide, kteri ho meli tu cest pouzivat, u systemd je to presne naopak.+1
Dalsi rozdil je v tom, ze na Nepomuk si stezuji lide, kteri ho meli tu cest pouzivat, u systemd je to presne naopak.Já jsem systemd chvíli používal a nadávám na něj.
Ve zkratce bych to popsal jako: překomplikovaná obluda, která nic neřeší.To mi přijde jako dostatečný důvod, proč tvým komentářům nedávat žádnou váhu. Na přímou otázku takto vágní a nesmyslná odpověď. Tak přecijen jsem se odhodlal přečíst i zbytek postu, co kdyby tam náhodou bylo jasně a smyslupně popsáno, co je na systemd špatně. Doufám, že se jednou pochlapíš a napíšeš tu třeba i do blogu něco, co má hlavu a patu.
Na přímou otázku takto vágní a nesmyslná odpověď.Tahle odpověď naprosto vystihuje můj problém se systemd.
Tak přecijen jsem se odhodlal přečíst i zbytek postu, co kdyby tam náhodou bylo jasně a smyslupně popsáno, co je na systemd špatně.Když to nechápeš, je to tvůj problém. Já vysvětlováním ztrácet čas nebudu. Nehledě na to, že tahle diskuse je zcela off-topic.
Doufám, že se jednou pochlapíš a napíšeš tu třeba i do blogu něco, co má hlavu a patu.Tak klidně doufej dál, psát blogy mě nebaví.
Tahle odpověď naprosto vystihuje můj problém se systemd.Obávám se, že v tomto máš naprostou pravdu.
překomplikovaná obluda, která nic neřeší.To je cista ideologie. ad 1) Ano, pokud je ve aplikaci/sluzbe chyba, detekce behu muze selhat. Prekvapilo by me pokud by tomu tak nebylo a nemyslim, ze to jde rozumne resit na urovni init/systemd; ad 2) Pokud vam zpozdeny start nebo on-demand start nejake aplikace/sluzby vypisuje cosi do terminalu, je to opet chyba one aplikace. Pokud je zpozden start sluzby/aplikace, ktera
už měla být dávno spuštěná.je to chyba v konfiguraci systemd (treba spatne nastavene zavislosti); ad 3) souhlasim, take se mi to nelibi; ale na stranu muzete logovat vice veci s mensim overheadem; ad 4) Nemyslim, ze je to az tak komplikovane;
Jednodušší program se lépe odladíobecne ano, ale omezeni komplexity redukci funkcionality neni cesta, nebot pozadavky funkcionality jsou prave startovni bod navrhu architektury. Otazka jen zni zda-li lze dosahnout tehoz jednoduseji. Citovany text znam a je to uz ponekud zastarale, parallelni start to neresi a odkaz na daemontools je bad joke;
A pokud se něco v démonovi pokazí, stále bude mít uživatel k dispozici základní systém, ze kterého může démona restartovat.To ma systemd vyreseno lepe, kdy selhani jedne applikace/sluzby vam neblokuje cely bootovaci process, na ostatni veci je rescue boot; ad 5) Jsme technici a pak zjistete proc, technicky neni duvod k tomu, aby seriovy init byl rychlejsi parallelni systemd, pokud ve vasi konfiguraci systemd nemate chybne nastavene zavislosti nebo nektere sluzby/aplikace jsou spatne napsane a maji problemy se soubeznym startem. Resenim je opravit opravit aplikace/sluzby. Systemd je nova vec, a rada uzivatelu snadno zvrta nastaveni, pokud to nema predinstalovano od distributora - chybami se clovek uci - to se ted stalo znamemu na Arch.
Systemd je nova vec, a rada uzivatelu snadno zvrta nastaveni, pokud to nema predinstalovano od distributora - chybami se clovek uci - to se ted stalo znamemu na Arch.Plus některé distribuce jako třeba Fedora zařazovaly systemd postupně, takže v první fázi nejsou využívány jeho výhody, čímž pádem může boot vyjít stejně dlouhý nebo i o něco delší.
já s ním měl tu čest už taky ale i kdyby nás bylo milion, little.owl s pavlixem a podobnými si furt budou mlít tu svou, tak nevim, že se namáháš ...Dalsi rozdil je v tom, ze na Nepomuk si stezuji lide, kteri ho meli tu cest pouzivat, u systemd je to presne naopak.Já jsem systemd chvíli používal a nadávám na něj.
ale i kdyby nás bylo milion, little.owl s pavlixem a podobnými si furt budou mlít tu svou, tak nevim, že se namáháš ...A i kdyby nás bylo milion, kavol se stativem si budou pořád myslet svou :D.
Řekl jsem si, že na chvíli přestanu na Nepomuk, Akonadi a další příbuzné projekty plivat špínu a že je vyzkouším v prostředí, kde by měly dobře fungovat. Napadlo mě totiž, že v mém oblíbeném ArchLinuxu se možná nestarají o KDE tak dobře jako například v OpenSUSE.
Nabootoval jsem ve virtuálním stroji Live CD OpenSUSE a chvíli jsem klikal v KDE. Pokud jde o standardní součásti KDE, vše fungovalo naprosto skvěle. Avšak přibližně po 5 minutách práce se z oznamovací oblasti vysypaly staré známé nesmyslné hlášky o nefunkčním Nepomuku, které jsem viděl v ArchLinuxu, když jsem (před několika měsíci!) naposledy Nepomuk spustil.
Pokud ten průjem není schopen fungovat ani v KDE-centrickém OpenSUSE a ani na Live CD, které má být jakousi „výkladní skříní“ každé distribuce, jak má potom vůbec někde fungovat?
Nepomuk i Akonadi lze snadno zakázat. Myslím si, že obě tato „kladiva na nové uživatele Linuxu“ by měla být implicitně zakázaná. Jsou ostudou svobodného desktopu.
Nepomuk i Akonadi lze snadno zakázat.Pokud odpískáme celý KDEPIM, tak ano.
Myslím si, že obě tato „kladiva na nové uživatele Linuxu“ by měla být implicitně zakázaná. Jsou ostudou svobodného desktopu.Souhlasím, ovšem viz výše.
Pokud jde o standardní součásti KDE, vše fungovalo naprosto skvěle. Avšak přibližně po 5 minutách práce se z oznamovací oblasti vysypaly staré známé nesmyslné hlášky o nefunkčním Nepomuku, které jsem viděl v ArchLinuxu, když jsem (před několika měsíci!) naposledy Nepomuk spustil.Jde o tohle? https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=258171#c3
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.