Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:04
Na Windows sere pes, používat šifrování pod proprietárním OS prolezlým exploity, zadními vrátky, _NSAKEY, atp. je stejně absolutně k ničemu a kontraproduktivní (falešné zdání bezpečnosti).Na Linux sere pes, používat šifrování pod opensource OS prolezlým exploity, zadními vrátky, X.org, openssl atp. je stejně absolutně k ničemu a kontraproduktivní (falešné zdání bezpečnosti).
.-.
|-|
| |
_.-|=|-.
/ | | | |
| |\
| /
\ /`
| |
+1
I sebeděravější svobodný software si můžeš opravit, alespoň ve chvíli, kdy tu chybu objevíš. Ale i u sebelepšího uzavřeného softwaru, jsi stále v nejistotě, nemáš šanci prověřit, co se děje uvnitř a s každou aktualizací/opravou ti můžou přijít i nové škodlivé vlastnosti (zadní vrátka, DRM atd.).
Na Windows sere pes, používat šifrování pod proprietárním OS prolezlým exploity, zadními vrátky, _NSAKEY, atp. je stejně absolutně k ničemu a kontraproduktivní (falešné zdání bezpečnosti).je natolik hloupý a bez jakýchkoli důkazů, že se dá parafrázovat na jakýkoli systém?
Access Control Exception Přístup do tohoto obsahu byl zablokován. Blocked Site ErrorTakže ne, že ho nemají, ale je zablokován. adresa kterou nemají dá.
Adresa není v archivu Adresa, kterou hledáte, se v archivu nenachází.nebo
Hrm. Wayback Machine doesn't have that page archived.
V OpenSuse 13.1 mám RealCrypt 7.0a-3.119 (http://packman.links2linux.de/package/RealCrypt/) to je truecrypt fork nebo co to je ?
Druhá světová je ještě o něco problematičtější: ono se to totiž dá brát - v návaznosti na Jaltskou konferenci - i tak, že nás osvobodili od Němců jen aby nás mohli předhodit Rusům. Stejně jako nás sedm let předtím předhodili v Mnichově Němcům. A jako nijak moc neprotestovali v šedesátém osmém. A z tohoto pohledu je názor pana Zímy celkem validní. Kdyby se v pětačtyřicátém nezastavili u Plzně, mohlo to vypadat jinak.To zní, jako by na tom uspořádání neměl Beneš významný podíl.
Pro pár barevných papírku sám sebe neprodám. Pokud ty se chceš prodávat tak se postav na dálnici a provozuj řitní živnost.
v počtu cca 27 mil obětí.Akorát to nebyly ani tak oběti války, jako spíš Stalinovy hrůzovlády - armáda byla bez pořádného velení a bez výzbroje, ale Stalin přesto nařídil zastřelit každého, kdo by se s holýma ruzkama nechtěl vrhnout proti německým kulometům Svádět tohle na západní svět je dost mimo mísu.
ikdyz prace na tom uz nebude v dnesni dobe nic prijemneho :D
Rozchodíš na tom i dnešní distra + práce v příkazové řádce úplně v pohodě (na e-maily a GnuPG nebo S/MIME stačí) a i nějaké to lehké DE se na tom dá provozovat.
Jak si např. v Javě omylem vyčtu paměť procesu?
Jak si např. v Javě omylem vyčtu paměť procesu?To asi nijak, ale tyhle bytecode platformy jako Java a .NET mají zase jiné problémy, největší je asi závislost na VM, který jednak čas od času obsahuje bezpečnostní chyby (Java je timhle poměrně nechvalně proslulá) a jednak je otázka, jak moc je ten VM důvěryhodný - .NET je proprietární úplně, u Javy je ta situace složitější, ale asi bych byl nervózní u obou... Backdoor by se v nich schoval imho velmi snadno. Kromě toho ani jedno opět není moc vhodné na systémové věci. Taky je potřeba nezapomínat, že zdaleka ne všechny bezpečnostní problémy spočívají v práci s paměti (viz třeba
Double.parseDouble()
).
Osobně vidím v tomhle ohledu budoucnost spíše v jazycích, které zmínil little.owl.
.NET je proprietární úplně
Ten nemá cenu vůbec řešit.
Backdoor by se v nich schoval imho velmi snadno.
Máme GNU Classpath, máme různé implementace JVM, máme zdrojáky OpenJDK pod GNU GPL… je to celkem běžná situace jako u jiného svobodného softwaru. Díra samozřejmě může být všude – klidně i ve standardní céčkové knihovně nebo v Linuxu (jádře).
Kromě toho ani jedno opět není moc vhodné na systémové věci.
Souhlas. Reagoval jsem na Saljackovu poznámku.
Osobně vidím v tomhle ohledu budoucnost spíše v jazycích, které zmínil little.owl.Dalsi cesta je SysML. Popisete system, verifikujete design a generator vam vygeneruje kod - casto kupku hnoje, ktera sice vetsinou funguje, a pokud ne, tak se z debugovani po****te.
To asi nijak, ale tyhle bytecode platformy jako Java a .NET mají zase jiné problémy, největší je asi závislost na VM, který jednak čas od času obsahuje bezpečnostní chyby (Java je timhle poměrně nechvalně proslulá) ...Chyby jsou všude, i v Javě. Ale většina těch security problémů co Java má/měla byla ve věcěch jako Java Web Start či security sandbox. Což IMHO diskvalifikuje Javu pro použití v browseru, ale není to problém pro ostatní aplikace. JVM je naopak dobrá platforma.
parseDouble()
se týká JVM obecně... Ono ani tak nejde o to, že by JVM bylo nadprůměrně děravé, ale spíš že to je (podobně jako jiné VM) velmi komplexní vrstva navíc...
Ano, myslíme. V některých programovacích jazycích třeba nehrozí chyby jako Heartbleed.Ano, například v C, pokud člověk nepoužije naprosto šílený způsob alokace á la OpenSSL
Bohuzel lidi schopnych psat bezpecne v C/C++ je ukrutne malo a chyby mohou byt tezko odhalitelne.Lidí schopných psát s takovou úrovní bezpečnosti, aby mohli psát opravdu spolehlivé kryptografické knihovny / programy, je málo tak jako tak, a už je pak celkem jedno, jestli to umí v C/C++ nebo něčem jiným. Viz třeba tu slavnou chybu s duplicitní řádkou kódu - takové chyby je možné dělat v jakémkoli jazyce. Na druhou stranu je pravda, že i relativně nevinné/nekryptografické knihovny (jako třeba libpng a spol.) mají vysoké požadavky na bezpečnost... Otázka je, jestli by skutečně na jiné platformě byly bezpečnější, imho ne o moc. Zajímalo by mě, jaký jazyk považuješ ty nebo Jenda za "bezpečný".
Zajímalo by mě, jaký jazyk považuješ ty nebo Jenda za "bezpečný".Bohuzel v soucasne dobe moc dobrych adeptu na systemove programovani nevidim. Stara ADA neni uplne spatne reseni, z novejsich treba rust, D, ale mozna i Go. Uvidime.
Haskell, ClojureZajímalo by mě, jaký jazyk považuješ ty nebo Jenda za "bezpečný".Bohuzel v soucasne dobe moc dobrych adeptu na systemove programovani nevidim. Stara ADA neni uplne spatne reseni, z novejsich treba rust, D, ale mozna i Go. Uvidime.
některé se skutečně na bootování podílejí - stále jsme ve zprávičce o TrueCryptuJo, ale imho ne na linuxu.![]()
Ale můžou to být i další věci, třeba šifrování na úrovni block devices nebo filesystému, nízkoúrovňové optimalizace, přístup k HW RNG a podobně.Ok, ty nízkoúrovňové optimalizace v pythonu fungovat nebudou, ale ve zbytku moc nevidím problém.
Ok, ty nízkoúrovňové optimalizace v pythonu fungovat nebudou, ale ve zbytku moc nevidím problém.Jako třeba šifrování FS v pythonu? No to bych chtěl vidět, jak bude fungovat. Userspace implementace v C/C++ už jsou tak dost pomalý. Imho třeba v CPythonu by to prakticky nešlo (GIL).
Na systemove programovani? No way.O rly ? Nevim jak clojure, ale v haskellu jde psat jaderne moduly pro linux nebo dokonce cely operacni system
matematicky dokaze spravnost,To plati i pro aplikace.
vhodny by byl jazyk ktery se nadefinuje, matematicky dokaze spravnost, a pak se na nej nesaha, nejlepe ani co do implementace, ale to je v dnesni dobe prekotneho vyvoje za kazdou cenu asi dost fantazie...Tohle předpokládá, že jde dokázat matematickou správnost úplně všeho. Což imho Turing dokázal, že z principu nejde.
Docela by mě zajímalo, jestli vůbec existuje nějaký nástroj na šifrování, který je odolný vůči NSA.Ručně na papír. Jinak nic. Možná ještě nějaký elektromechanický počítač.
elektromechanický počítačRadši ne, relátka a motory budou dělat značné emg. pulzy, které by měly jít detekovat. (takovej elektromechanickej Iddq)
I can't comprehend the conspiracy theories flying around about this. It's a barely-maintained Open Source project (no updates in the past two years), with an outdated, messy code-base, serious build dependency problems, and lacking in full support for the newest Windows release. It likely only has a small development team - perhaps only one or two people. The developers are absurdly secretive, and when they do come out of hiding to make a statement, they are confrontational (take, for example, their response to Fedora's queries over the clause in their license that reserves the right to sue for copyright infringement). If this was any other project, we'd all just assume the developers had decided to call it a day. However, because of the nature of the software, everyone assumes security agencies or reptilians are involved.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.