Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 07:17
Mírně upravená verze dopisu mému známému, s nímž jsem neměl dost času popovídat si
A jelikož jsem to napsal pěkně (
), tak je mi škoda to nehodit sem. Nepřesnosti opravte v diskusi, ale nekamenujte prosím
Pokud se vám zdají mé titulky trochu neoriginální, tak je to pravda
Ahoj!
Tak jak jsem slíbil, tak píšu o otevřených formátech, svobodném software a tom
zbytku
Víc se toho dočteš na stránkách gnu.org a fsf.org, kdybys chtěl konkrétněji,
tak se ozvi...
Používám ho, protože do značné míry souhlasím s názory FSF (Free Software Foundation). Tohle je v podstatě politicko-morálně-etická otázka a je na každém, aby si na to udělal názor. Proto svobodný software nikomu nenutím (ale rád o něm mluvím, protože si myslím, že je dobré aby si lidé aspoň uvědomili, že počítač není jen Windows a internet není to modré éčko(nadsázka))
2. Proč jsou uzavřené protokoly a formáty zlo
2.1 Úvod
definice: Uzavřený protokol/formát je takový, který nemá dokumentaci a jeho funkčnost je tedy třeba zjišťovat pomocí reverzního inženýrství, pokusů a odchýtáváním síťového provozu.
Pokud je uzavřený protokol/formát používán interně v rámci homogenního prostředí, tak v podstatě nemám žádné výhrady - ať si Word klidně používá ten balast pro ukládání dokumentu a ať si v jedné firmě lidi kecají/píšou si/whatever přes jeden konkrétní program, u kterého se neví, jak funguje (i když ve firmě to asi vědí)
Problém nastává až tehdy, chtějí-li si lidé vyměnit nějakou informaci mezi sebou. Internet jim k tomu dává obrovské možnosti, ale uzavřené protokoly a formáty jim to jen stěžují.
Základním problémem je totiž to, že použití takového protokolu/formátu se vážou většinou na jeden konkrétní produkt a jednu firmu.
2.2 Příklady:
2.2.1 Text:
Většina lidí posílá dokumenty .doc a myslí si, že to je schopen otevřít
kdokoli. To není pravda - správně (a nejspíš i podle microsoftí licence) by
to mělo jít otevřít pouze a jen v MS Wordu.
OpenOffice.org jistou podporu pro otevírání .doc má. Tys logicky podotkl, že
když ji má, tak už ji má a tedy není důvod je nevyužít. To je sice
pragmatický přístup, ale problém je v tom, že ta podpora _není_ a _nebude_
100% dokud Microsoft neuvolní dokumentaci k tomu formátu. Což pravděpodobně
neudělá, protože .doc je pěkná prasárna
Možná se ti to zdá bezvýznamné, ale není to tak. Licence na MS Office stojí zhruba 15 000 korun. (studenti mají nějaké slevy). Pokud se nějaká moderní státní/regionální správa rozhodne odpoutat od závislosti na MS (a ušetřit tak peníze daňových poplatníků) tak se setká (mimo jiné) s tím, že nebude plně kompatibilní s ostatními částmi státní správy - to se stalo ve skotské policii, kde chtěli přejít na OpenOffice.org, ale narazili na to, že ostatní pobočky jim to posílají ve Wordu.
Ač je OpenOffice.org v podstatě zdarma, přechod na něj zdarma není - je třeba zaplatit někoho, kdo vyškolí personál, nainstaluje, nastaví apod. Ale je to dobrá investice do budoucna, a taky daně jdou zpět do Evropy a ne Microsoftu do USA.
A pokud se vrátím k domácímu použití - MS Office jsou pouze pro platformu MS Windows, takže si tím, že jsou formáty uzavřené vpodstatě posiluje svou pozici. A dost mě štve, když má někdo vypirátěné Office a řekne mi, že Office má přece každý, tak proč by to nepoužíval.
Toť je důvod, proč nepřijímám .doc, .xls, .ppt a pod...
PS: Teď je kolem formátů spousta novinek, ještě se to neuklidnilo a nebudu o tom zatím psát. V nových Office nejspíš bude jakýsi "otevřený" formát, což nic nemění na tom, že spousta lidí si nové Office nekoupí a vůbec.
PPS: .doc navíc neotevřou stejně ani různé verze Office, natož ještě jiný program.
2.2.2 Instant Messaging
Rozhodl jsem se taky nepoužívat ICQ. O tom jsem už napsal dva blogy, tak se
nebudu opakovat.
http://www.abclinuxu.cz/blog/Hello_world/2005/10/21/106047
http://www.abclinuxu.cz/blog/Hello_world/2005/8/23/98834
Stručně - jde zase o to, že podle představ vydavatelů ICQ by ICQ mělo fungovat jen v jejich oficiálním programu - na MS Windows (a Mac OS) a s reklamami. Tady je problém málo vidět, protože se povedlo ten protokol odhadnout celkem obstojně a tak můžeme ICQ používat bez problému i v jiných programech, ale jde tu o princip - ICQ může v nové verzi (po)změnit protokol a už zase to nebude fungovat a už zase se bude muset zjišťovat, jak to funguje.
2.2.3 Skype
Se Skypem je podobný problém jako s ICQ. Ale je zesílen tím, že Skype se tváří, že podporuje i jiné platformy - Windows, Mac OS i Linux - a tím, že prakticky neexistuje alternativa a je celkem zadarmiko - skrytá cena lidi nezajímá.
Logická otázka je, jaký mám problém, když je to pro Linux. Jde mi o to, že přidat Linux mezi podporované platformy neznamená udělat multiplatformní aplikaci - jen svobodný software se zdrojáky je doopravdy multiplatformní.
A taky mi vadí, že do toho protokolu nikdo nevidí a kdoví co Skype dělá za
uživatelovými zády. Taky mi vadí závislost na jedné firmě. A o tom už jsem
taky něco málo sepsal:
http://www.zemarov.org/wiki/doku.php?id=stop_skype_plague
2.3 Závěr:
Doufám, že jsem ti osvětlil můj názor. Jde mi o to, že výměna informaci mezi lidmi nemůže být omezována nějakou firmou a že každý má právo používat počítač jaký chce s operačním systémem jaký chce a to mu uzavřené formáty a protokoly znesnadňují. A to mi vadí.
Proto mi taky uzavřený formát přijde horší než uzavřený software - uživatel uzavřeného software, který mi něco pošle v otevřeném formátu mi nevadí.
Tiskni
Sdílej:
neomezuje na WindowsJak jinak, než omezení na Windows, nazvat EXE soubor?
*.tar.bz2
, nebude vědět co s tím (přestože s tím na Windows jde samozřejmě bez problémů pracovat, a třeba program WinRAR to umí otevřít).
Skype (VoIP) - alternatívy, protiblog a protiargumenty
M$ vraj otvára fomáty. Treba myslieť aj na mladých vývojárov... z čoho sa budú učiť, keď nebude Slobodný SW a otvoréné formáty?
... dokud Microsoft neuvolní dokumentaci k tomu formátu. Což pravděpodobně neudělá, protože .doc je pěkná prasárnaNevím jak je to teď, ale ve starších MS Office byl doc pouze dump struktur z paměti do souboru.![]()
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.