Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:50
Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je (podle mě) jedna z nejvíce fascinujících staveb v naší republice. Byla stavěna od roku 1978 a dokončena v roce 1996, tj. po 18 letech. Ono taky postavit jezero na kopci a ještě k tomu v chráněné krajinné oblasti není žádná sranda. Nemluvě o protestech ekologů, které stavbu provázely.
Velmi zajímavá čísla jsem našel v článku na Neviditelném Psu - doporučuji k přečtení.
Na stavbě se podílelo kolem 8 000 dělníků, současně jich nejvíce bylo nasazeno 1 600. Náklady včetně "úklidu" činily 6,5 miliardy Kč, nicméně do roku 2003 byly splaceny výrobou špičkové a tudíž drahé elektrické energie včetně úroků z půjček, takže loni již elektrárna vykázala zisk ve výši cca 1 miliardy produkcí asi miliardy kWhodin. Při počtu zaměstnanců do 40 osob se jedná o nejziskovější technický provoz na celém území ČRNejsem ekonom, ale na té rychlosti splacení projektu se jistě podílel i fakt, že velká část nákladů byla v socialistických korunách, kdežto příjmy byly až po revoluci. To nic nemění na tom, že provoz ze 40 lidmi má zisk (ne obrat) miliardu ročně! Taky bych chtěl mít přečerpávací vodní elektrárnu
Ale to, co mě osobně dostalo asi nejvíc je tohle (ze stejného článku):
Když si člověk k tlaku vodního sloupce připočte ještě hmotnost vlastního soustrojí, dostane se k hodnotě přes 2000 tun, kterou musejí zachytit ložiska. A to je snad největší fajnovost této elektrárny. Jedná se o kluzná ložiska, která jsou neustále temperována na teplotu 80 stupňů Celsia. Nyní je také jasné, proč k hlavním kritériím výběru patřila geologická stabilita. Přesto podloží "pracuje", takže aby se ložiska nedeformovala, jsou opřena o šestici ramen, Každé z těchto ramen je podepřeno hydraulikou, jež vyrovnává sebenepatrnější pohyb skalního podloží. Jedině tak je možno splnit podmínku, aby při otáčkách 428,6 ot/min a při průměru rotoru turbíny 4 540 mm byla házivost menší než 50 mikronů!Tyhle čísla už přesahují mojí představivost, takže se zmůžu jen na obdivné páááni.
Musím podotknout, že už od svého vzniku je tohle dílo, v jistýh kruzích, značně kontroverzní - viz idnes.cz. Já z toho článku pochopil jen tolik, že dotyčný nemá o výrobě a distribuci elektrické energie prakticky žádné znalosti, jinak by nepoužíval argumenty typu elektřiny máme dost, protože zrovna tohle s PVE moc nesouvisí.
Když jsme u toho, existuje dnes vůbec nějaký rozumný, obnovitelný a ekonomicky soběstačný zdroj elektrické energie (mimo vodní elektrárny)? Tím slovem rozumný myslím, aby se dal ovládat jeho výkon, čímž odpadají sluneční (aspoň u nás) a větrné elektrárny. Elektrárna, u které nevíme, kolik výkonu bude do sítě dodávat, je totiž pro serióznější použití bezcenná.
Tiskni
Sdílej:
...existuje dnes vůbec nějaký rozumný, obnovitelný a ekonomicky soběstačný zdroj elektrické energie?Existuje - vodní elektrárna. Nemám na mysli ty obrovské, jaké se staví v Číně (a kvůli zatopení údolí se musí milion lidí přestěhovat). Mám na mysli malé elektrárny, které jdou postavit bez velkého zásahu do vodního koryta. Náklady nejsou velké a i při dnešních cenách se to vyplatí (a v budoucnosti tím spíš).
Otázkou je, kolik energie jsme v našich podmínkách touto cestou schopni získat.Moc ne, protože na vodní elektrárnu je potřeba velký spád řeky. To mají třeba v Rakousku - každý kilometr nebo dva vodní elektrárna a kromě zimy, kdy netají ledovce, mají elektriky dost. (V zimě si ji kupují od nás.) V našich podmínkách to ale na většině míst není proveditelné. Jako příklad si vezmu jez a na něm malou elektrárnu. Když je málo vody, elektrárnu nejde pustit, protože přes jez musí téct normou dané množství vody. Když je vody moc, není žádný spád (malý rozdíl mezi hladinami nad a pod jezem) a elektrárnu nemá cenu spustit.
Výstavba elektrárny byla zahájena v květnu 1978. Na počátku osmdesátých let však byla z rozhodnutí centrálních orgánů převedena do útlumového programu. V roce 1985 došlo k modernizaci projektu a po roce 1989 bylo rozhodnuto stavbu dokončit.
Zásah do životního prostředí - když někdo přijde s lepším řešením, než jsou Dlouhé Stráně, budu všemi deseti pro.Co třeba "žádné Dlouhé stráně"? Ta elektrárna je sice užitečná, ale rozhodně ne nutná.
Dlouhé stráně jsou skutečně jedna z nejekologičtějších energetických staveb, které tu máme.To je věc názoru. Ty pravděpodobně mluvíš o provozu elektrárny. Ale zapomínáš na to, že samotné uvedení do provozu - tedy výstavba - byla hrubým zásahem, který ráz krajiny velmi změnil. Zajímavé srovnání je s čínskou obr-elektrárnou Tři soutěsky. To bude také "čistá energie" a ekologický provoz. Ale že při výstavbě zmizí jeden z nejkrásnějších říčních kaňonů na světě, ve kterém žije mnoho živočišných druhů, které se jinde nevyskytují, ale po naplnění vyhynou... že stěny kaňonu a další zatopená místa jsou oblastmi s velkou historickou hodnotou... že při té akci bude přesídleno několik miliónů lidí... že se návratnost investice odhaduje na delší dobu, než životnost stavby...
Nebo by ti skutečně nevadilo, že ve špičkách ta síť prostě nepojedeUznáváš jen praktické hledisko. Já mluvím o tom, že Dlouhé stráně jsou stavbou, která hodně poničila krajinu. Nikde jsem neřekl, že by tepelné elektrárny byly lepší. Srovnávat je potřeba s ideálem, ne s něčím horším. Když srovnám Ukrajinu se Severní Koreou, vyjde mi, že Ukrajina je vlastně bezvadně demokratická země. Když Ukrajinu srovnám s ideálem, vyjde mi, že je s demokracií na štíru. Stejné to s elektrárnami. Srovnávat ekologický dopad Dlouhých strání a hnědouhelných povrchových dolů, to je velmi pohodlné a alibistické.
Uznáváš jen praktické hledisko.Ty bys ho začal uznávat taky, kdyby ti uprostřed práce vypl počítač kvůli poklesu napětí v síti. A ještě víc, kdyby kvůli přepětí vyhořel zdroj. Bez přečerpávacích elektráren by se jedno z toho určitě dřív či později stalo.
čínské elektrárny do toho, prosím, nepleť. To je skutečně podpásový argument.Nedávám rovnítko mezi ekologické a další následky těchto dvou staveb. Srovnávám na základě postoje.
Pokud to řeknu hodně drsně, tak se uřízl jeden kopec. Což je ve srovnání s měsíční krajinou v severních Čechách naprosto sranda!Opět si pro srovnání vybíráš něco horšího. To se pak snadno dokazuje ekologičnost, když jako měřítko bereš ekologickou katastrofu.
Ale v době, kdy se to stavělo, to u nás bylo podobné jako ještě dnes v Číně.myslíš například: Posledním stupněm vltavské kaskády je vodní elektrárna Vrané, která byla vybudována jako první velká vodní elektrárna na Vltavě již v roce 1936. (ČEZ) nebo Teprve v roce 1892 se objevil reálný návrh inž. Daniela na zkrocení horního toku Vltavy s úvahou o zřízení nádrží. V roce 1899 navrhuje stavební rada Jirsík podrobnou zprávou zřízení přehrad u Ferchenheimu, Kunžvartu a Želnavy. ... až do roku 1930 se touto myšlenkou nikdo nezabýval. Teprve v třicátých letech umístili už inženýři Zemského úřadu ve svých projektech přehradu na Lipno. Druhá světová válka však další studie na spoutání Vltavy přerušila. (ÚN Lipno) ?
O malých vodních elektránrná a vodních motorech existuje perfektní stránka
Co se týče výkupu elektřiny jsem někde slyšel že čez je povinen to vykupovat (myslim za pět korun kilovatu)
Jinak pokud chcete vyrábět výkony do deseti kilowat tak ani s parametry dodávané energie není problém. dá se použít asynchroní elektromotro jako generátor (taky sem hleděl jak vyoraná myš když jsem to četl) Stačí jej jenom roztočit na trošku vyšší otáčky než motorické - sám si přibrzdí turbínu na otáčkách které jsou proněj vhodné. A potom pomocí třech kondenzátorů upravit "cosinus fí" aby polovička energie netvořila jalový výkon.
Elektrárna Dlouhé Stráně byla původně projektována jako "pomocná" stavba pro tehdy rovněž plánovanou jadernou elektrárnu v Blahutovicích. Jaderné elektrárny totiž mají velmi malý rozsah možné regulace výkonu, takže pokud postavíte velkou jadernou elektrárnu, musíte k ní postavit i nějaký regulační prvek - tedy přečerpávací elektrárnu, jelikož jiný velkokapacitní regulační prvek pokud vím neexistuje.
Plány na výstavbu JE v Blahutovicích (s plánovaným označením zdroje JEBLA ) se nakonec nerealizovaly a zůstaly tak akorát Dlouhé Stráně, jejichž význam v této situaci není až tak přesvědčivý, jak být měl.
Byl jsem tam kdysi, když se to stavělo, prošel jsem se tím podzemním tunelem, ve kterém je dneska potrubí spojující horní nádrž s technologií, a byl to fakt zážitek...
PS: Jenom poznámka k předchozím příspěvkům o úžasně ekologické vodní energii Rakušanů a naší devastaci životního prostředí. Ano, Rakousko má díky Alpám obrovské vodní energetické zdroje - které ovšem fungují na plný výkon pouze na jaře, kdy Rakousko vyrábí mnohem mnohem více elektřiny, než potřebuje. Zbytek roku pak Rakousko svou energetickou spotřebu není schopno pokrýt. A v té chvíli vstupují do hry "ekologičtí burani" jako je ČR, která na jaře elektřinu od Rakouska nakupuje a zbytek roku jim ji zase prodává. Takže, když slyším jakéhokoliv Rakušana (anebo potažmo českého zeleného) hlásat cosi o tom, že Rakušani jsou skvělí a čistotní a my jsme prasata, mám chuť vraždit. Celá energetická politika Rakouska je totiž založena na tom, že "neekologické země" (které jsou díky např. tepelným zdrojům schopny svou výrobu plynule regulovat) používá jako obrovský akumulátor, bez nich by byli Rakušáci totálně v prdeli.
Aha, já jsem to tak explicitně nezdůraznil, ale chtěl jsem říct přesně to samé co vy. ČR pochopitelně nemá potřebu kupovat elektřinu v jakékoliv fázi roku. To Rakousko potřebuje, ať ji od nich na jaře koupíme a na podzim jim ji zase prodáme. Jinak by jim totiž z jejich úžasně ekologické energie zůstala spousta světla na jaře a tma po zbytek roku... To je potom strašně snadné, mít plnou hubu chytrejch keců, když jim někdo jiný slouží jako akumulátor...
největší spotřebu mají velké továrny, které prostě nemůžou z ničeho nic začít šetřit - většinou není jak.To samozřejmě není pravda. Kromě výjimečných provozů (výroba hliníku apod.) se šetřit dá - a pořádně. Máme pořád energeticky mnohem méně efektivní výrobu než vyspělé státy (Německo, Francie, USA apod.). Problém vidím dvojí. Jednak setrvačnost (zvyky z dřívějška, "jinak to nejde"), a za druhé finanční náročnost. Energeticky efektivnější výroba znamená investovat velké částky peněz, které se sice vrátí na ušetřené energii, ale ty peníze jsou potřeba hned, ne až během 5-10 let. Už ale existují firmy, které jsou schopny provést a zafinancovat modernizaci pro ušetření energie - svoje peníze pak dostávají postupně, z toho co se ušetří na energii.
To nic nemění na tom, že provoz ze 40 lidmi má zisk (ne obrat) miliardu ročně!boha jeho, které hovádko boží vypustilo tenhle blábol ... Dlouhé stráně jsou na říčce Divoká Desná; ta spolu s říčkou Hučivá tvoří řeku Desná, jejíž průměrný průtok na stanici v Šumperku činí 4,08 m^3 s^-1 spád elektrárny Dlouhé Stráně je 510,7 m výkon je F*s/t, tedy m*g*s/t = (1000*4,08)*9,81*510,7 = 20 440 665,36 W rok má asi 8766 hodin to máme 179 182 872 545,76 Wh, tedy 179 182 872,54576 kWh dejme tomu, že by se kilowatthodina z DS vykupovala za 5 Kč (my doma platíme tuším 3,50 Kč/kWh) ... takže to máme přibližně 896 milionů Kč to je o trošku míň, než miliarda, že? rovněž zdůrazňuji, že všechna zaokrouhlení byla směrem nahoru a že jsem počítal průtok DVOU řek a jejich přítoků nad Šumperkem, samotná Divoká Desná bude mít mnohem méně navíc neuvažuju vodu, která jde mimo elektrárnu, efektivitu turbín atp. takže, kde chcete ten zisk nabrat???
Kdybys to četl pořádně, tak se dočteš, že se mluví o výrobě špičkového proudu.děkuji, já číst umím, a ty? - poučení o PVE nepotřebuji, mám nějaké zkušenosti se soustavou Dukovany-Dalešice-Mohelno ... čímž ze sebe nechci dělat velkýho frajera, kterej všecko ví, jenom naznačuju, že jsem úmyslně psal blbost zcela mimo realitu v marné naději, žeby snad někomu při konfrontaci s ní došlo, jaký si kdo nechá věšet na nos bulíky ... no asi jsem zdejší čtenáře přecenil, ozvali se čtyři páni odborníci, co si asi myslí, že mě rozcupují, ale ani jeden člověk, který by to uvedl na pravou míru ...
Tzn. elektrárna v žádném případě neběží nepřetržitě a navíc funguje s vlastní zásobou vody, která pendluje mezi dvě nádržemi.hm, ovšem na to pendlování se energie jaksi spíše spotřebuje, než že by se získala, není-liž pravda? (či jsme snad vynašli perpetuum mobile?)
No a zisk se nepočítá z těch 5Kč/kWh, ale spíš z toho, co se díky této elektrárně ušetří.hm, takže něco takového, jakože jsem si nedávno koupil počítač, ale nekoupil jsem si Window$, takže M$ si započítá ušlý zisk 3 kKč za OEM licenci, protože počítač přece nemůže běžet bez OS?
Heeeeeezkýýýý. Moc hezký výpočet. A teď si něco zjisti o tom jak funguje přečerpávací elektrárnaděkuji ... tobě pro změnu doporučuji přečíst si diskusi výše a trochu si popřemýšlet, kam tím výpočtem mířím
... a jaký je rozdíl ceny elektřiny v průběhu jednoho dne. Prostě jako na trhu s cenými papíry. Nakupuješ, když je to levné, a prodáváš, když je to drahé.tak počítejme znovu ... DS mají dvě Francisovy turbíny o výkonu à 325 MW dejme tomu, že polovinu času vyrábí elektřinu a polovinu času čerpají nahoru; ztráty zanedbáme za rok to máme 2 848 950 MWh, tedy 2 848 950 000 kWh máme vydělat miliardu peněz, další náklady opět zanedbáváme, takže nám vychází, že na jedné kWh musíme vydělat 35,1 h protože musíme na přečerpání koupit stejně tolik kWh, kolik vyrobíme chodem dolů (řekli jsme, že ztráty zanedbáváme), těch 35,1 h musí být rozdíl v ceně mezi levnou a drahou elektřinou připadá někomu toto číslo reálné, jestliže výrobní cena kWh v JEDu je asi 17 h? pro porovnání, nejnižší koncová cena je např. u E.ON 88 h/kWh (do čehož se musí vejít ještě distribuční náklady atp.) můžeš své tvrzení o rozdílech ceny elektřiny během dne podpořit nějakými čísly? - já si opravdu nedovedu představit, že Dukovany prodávají Dlouhým Stráním elektřinu za 17 h/kWh (navíc u Dukovan jsou Dalešice, co s DS?, a ostatní elektrárny jsou dražší), síť od Dlouhých Strání vykupuje za 42,1 h a do zbylých 45,9 h se vejde daň a vůbec veškerá režije, a při tom všem jedou DS nonstop na plný výkon nahoru-dolů (jinak by ten rozdíl v ceně musel být ještě větší, viz úvodní výpočet) p.s. pro zajímavost, výkupní cena elektřiny z MVE je 2,34 Kč/kWh
Ty truhlíku, tak proč děláš blbýho, a neřekneš rovnou,doufal jsem, že se nad tím někdo zamyslí ...
že se Ti nezdá 35+h zisku (reálně minimálně 50h)reálně ještě zřejmě mnohem více, podívej, co vše jsem při druhém výpočtu zanedbal ... přijde mi nepředstavitelné, žeby přečerpávačka jela neustále na plný výkon, už jen protože podíváme-li se na ġraf spotřeby, odpolední a večerní pokles a večerní nástup rozhodně nejsou nijak strmé (nelze jen tak překlopit 650 MW z režimu výroby do režimu čerpání), a protože v síti jsou i jiné regulační mechanismy, nežli jenom PVE DS (např. postupné "přelévání" energie po Evropě) ... no a nebo třeba to, že pro maximální výkon 325 MW potřebuje skoro 65 m^3/s (počítám-li stejně, jako v prvním příspěvku), což během 12 hodin znamená asi 2,8 mil. m^3 vody ... objem horní nádrže je 2,72 mil. m^3, hm ...
Uvádět koncovou cenu 88h je dosti nefér, to bude maximálně noční proud, normální koncová cena pro malospotřebitele je tuším přes 3-4 koruny za kWh,Tarif D26 - 0,88/3,21 Kč/kWh + měsíční paušál
tam by se 50h v pohodě vlezlo, ale kalkulovat s koncovými cenami je nesmysl,souhlasím, nesmysl to je, o těch "50 h" to nicmoc nevypovídá, cena pro velkoodběratele bude někde úplně jinde (bohužel na www jsem nenašel konkrétní čísla)
když DS i rozvodnou síť provozuje stejný subjekt.mno, je v tom trošku bordel, síť provozuje ČEPS, zatímco DS ČEZ
Ale pokud máš pravdu s těmi 17h (to jsi vzal kde, btw?),od táty, dělal tam a pak na centrále - a ne zrovna vrátnýho
nijak nesouvisí s tím o čem se tu bavímejistě, souvislost není přímá - proto jsem začal nový thread, protože navazuji na článek, nikoliv na diskusi nicméně s tím "nijak" bych byl opatrnější ... souvisí třeba tak, že ukazuje, jak jsou někteří schopni v té diskusi bohapustě teoretisovat, aniž by věnovali pozornost faktům
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.