Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Po jednočipech pošilhávám dobře víc jak rok. Začalo to PICkama, ale ty poměrně drahé programátory mně dost odrazovaly a tulení choroba bránila v bastlení vlastního. Letos jsem objevil Atmely a zjistil že se dají programovat pomocí LPT kabelu...
Tady je možné se dočíst jak si postupně vylepšuji blikač o možnost nastavení stylu blikání.
Tak sem se konečně dopařil k fungující verzi Ubuntu a to hned pro AMD64
No myslím že s blogováním o mých linuxových pokrocích je nahchvilku konec
Vložil jsem bootovací CD s grubovskou kozolí do mechaniky a začal psát příkazy;
No s kamrádovou pomocí to skouším nabootovat přes grub konzoli
po sérii nezdarů s tvorbou a vypalováním a spouštěním bootovacích ISO imagů se mi konečně podřilo tu konzoli rozjet. Ještě budu muset správně nastavit root a pak se uvidí
no příkazy jsem si napsal do bločku na stole no tak to ráno skusím
root (hd0,3)
kernel /boot/vmlin*TAB* root=/dev/hda4
initrd /boot/init*TAB*
boot
Kamrád poradil že bych to mohl naistalovat příkazem sudo grub-install /dev/hda
tak mně napadlo co takhle to naistalovat ne na první disk ale na disketu - zbytek rodiny nebude otravován oknem k výběru operačního systému a já když budu potřebovat tak prostě vráfím disketu do mechaniky a restartnu PC
sudo grub-install /dev/fd0
zařval, že příkaz sudo grub-install neexistuje.Kamarád mi doporučil Ubuntu linux. Že prý je dobrý pro začátečníky.
No v instalaci mi to zařvalo že prý se nepovedl naistlovat balík grub. Hmm... linux bez zavaděče mi nepříde moc použitelný - su zvědavý co stím vykoumám.
Jinak druhý kámoš do mě hučí že prý si mám přečíst linux dokumentační projekt. Asi zítra navštívím knihovnu... - nevypdá to jako zase tak špatný nápad.