Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Po jednočipech pošilhávám dobře víc jak rok. Začalo to PICkama, ale ty poměrně drahé programátory mně dost odrazovaly a tulení choroba bránila v bastlení vlastního. Letos jsem objevil Atmely a zjistil že se dají programovat pomocí LPT kabelu...
Tady je možné se dočíst jak si postupně vylepšuji blikač o možnost nastavení stylu blikání.
Tak sem se konečně dopařil k fungující verzi Ubuntu a to hned pro AMD64
No myslím že s blogováním o mých linuxových pokrocích je nahchvilku konec
Vložil jsem bootovací CD s grubovskou kozolí do mechaniky a začal psát příkazy;
No s kamrádovou pomocí to skouším nabootovat přes grub konzoli
po sérii nezdarů s tvorbou a vypalováním a spouštěním bootovacích ISO imagů se mi konečně podřilo tu konzoli rozjet. Ještě budu muset správně nastavit root a pak se uvidí
no příkazy jsem si napsal do bločku na stole no tak to ráno skusím
root (hd0,3)
kernel /boot/vmlin*TAB* root=/dev/hda4
initrd /boot/init*TAB*
boot
Kamrád poradil že bych to mohl naistalovat příkazem sudo grub-install /dev/hda
tak mně napadlo co takhle to naistalovat ne na první disk ale na disketu - zbytek rodiny nebude otravován oknem k výběru operačního systému a já když budu potřebovat tak prostě vráfím disketu do mechaniky a restartnu PC
sudo grub-install /dev/fd0
zařval, že příkaz sudo grub-install neexistuje.Kamarád mi doporučil Ubuntu linux. Že prý je dobrý pro začátečníky.
No v instalaci mi to zařvalo že prý se nepovedl naistlovat balík grub. Hmm... linux bez zavaděče mi nepříde moc použitelný - su zvědavý co stím vykoumám.
Jinak druhý kámoš do mě hučí že prý si mám přečíst linux dokumentační projekt. Asi zítra navštívím knihovnu... - nevypdá to jako zase tak špatný nápad.