abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:22 | Zajímavý projekt

    TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 486 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Vložit další komentář
    25.7.2008 17:38 ondracch | skóre: 19 | blog: Mozková kreč
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátky s assemblerem (ATmega8)
    Nazdar, tvůj zápis mě připomněl moje začátky s AVR. Pracoval jsem tehdy na úplně stejném "projektu". Pak jsem napsal trošku složitější projekt, a sice USB teploměr (zní to honosně, ale je to skutečně jednoduché) a pak jsem se začal učit céčko. Jeho výhodou je velká přehlednost. V asembleru jsem po pár dnech neměl tušení, co která část kódu dělá. Je to pak samé návěstí a bez velkého množství komentářů jsem byl ztracen. Jako další krok bych ti tedy doporučil instalaci avr-gcc a eclipse nebo nějakého editoru. Jinak hodně zdaru při psaní kódu.
    Proč myslíš, že nemůžeš žít jinak? Pořád Tvořím...
    25.7.2008 18:28 j0hn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátky s assemblerem (ATmega8)
    Zdravím,

    Taktiež odporúčam pri zložitejších veciach prejsť na avr-gcc. Napísal som v ňom diplomovku a šlo to jedna báseň. Assembleru som sa však ani tam často nevyhol (ani nie tak písaniu kódu ako prezeraniu výpisov toho, čo vygeneroval c-kompilátor ako kontrolu správnosti). Takže je každopádne dobré poznať aj inštrukcie priamo.
    25.7.2008 22:55 Fox | blog: Foxovy zápisy | Vsetín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátky s assemblerem (ATmega8)

    Když mně s líbí když ten procák dělá přesně to co mu řeknu. Ale pokud někdo chce začít s jednočipy a asseblerem tak zrovna AVR bych nedoporučil. Před rokem jsem čistě na teoretickú úrovni koketoval s PICkama. Ten jejich ASM mi přišel jednodušší. tady si člověk musí neustále dávat pozor na to jestli zapisuje do registru nebo do portu podle toho použít vhodnou instrukci při štení si hlídat jestli čte z z registru nebo z portu a tak jak jsem psal výše pokud je to vstupní port jako vývody tak ještě použít správné označení...

    Ten kdo někde napsal že u AVR je třeba si pamatovat hromadu instrukcí na jedno a to samé měl pravdu

    28.7.2008 23:52 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátky s assemblerem (ATmega8)
    Kdežto u PICů je instrukcí málo a program se skládá ze samého stěhování čísel mezi pracovním registrem a pamětí. I 8051 má smysluplnější assembler.
    tady si člověk musí neustále dávat pozor na to jestli zapisuje do registru nebo do portu podle toho použít vhodnou instrukci
    To je přece logické, když člověk nedělá to samé, tak musí použít jinou instrukci.
    Quando omni flunkus moritati
    25.7.2008 23:15 Fox | blog: Foxovy zápisy | Vsetín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátky s assemblerem (ATmega8)

    Ty komentáře - to je základ. To jsem pochopil po tom co jsem kdysi dávno absolvoval kurz pascalu. Nebo vlastně tehdy to ještě nebylo to jsem ani nepsal nějak rychle takže jsem nikdy nesplodil zdroják delší jak nějakých pět DOSovských obrazovek. Ale potom jsem se pustil do samostudia javascriptu ;) Tam jsem to dopracoval do stavu že po týdnu jsem musel skript psát znovu protže jsem nebyl schopný ho zpětně rozluštit (úplně parádní je mít proměnné pojmenované jako a, b ,c ,d .... a potom luštit která je na co). Od té doby jsem se naučil pořádně pojmenovávat funkce a proměnné a psát komentáře.

    Sílu komentářů jsem nejvíc ocenil když jsme se začali ve škole učit CNC-čka. Učitel na mně sice hleděl jak na vola když nám diktoval vzorový program a říkal co se kdy děje a já si to vepisoval do programu, ale potom jak jsme tvořili vlastní program ke mně zbytek třídy chodil na výzvědy.

    =^..^= AmigaPower® avatar 25.7.2008 19:41 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátky s assemblerem (ATmega8)
    Každej kdo se v tomhle vyzná, je pro mně něco jako "bůh", kdysi jsem zkoušel napsat na Amize něco v assambleru 68k, ale po pár zbytečně probděných nocech jsem toho rači nechal...

    ...abych nebrzdil vědeckotechnickej pokrok :-D
    25.7.2008 20:21 skywaker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátky s assemblerem (ATmega8)
    Ja sa len opytam či sa da v Linuxe rozchodit AVRISPmkII usb programator, či to niekto už skúšal?
    Pavel Stárek avatar 26.7.2008 18:30 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátky s assemblerem (ATmega8)
    Hihi, a to byl ten motoroláckej assembler ještě zcela jednoduchoučkej, zato ta intelácká hrůza je opravdu hrůza. To je samej segment:offset a pořádná adresace veskrze žádná (no možná v nějakém protected 32bit módu asi něco je). V m68k assembleru sem měl naprogramovanou GUI (intuition.library) aplikaci pro převod kódování textových souborů mezi různými znakovými sadami (něco jako linuxový iconv ale s GUI). Někde mám ještě asi vytištěný zdroják. No zase zamačkávám slzičku v oku .... fňuk :-)
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    26.7.2008 20:22 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátky s assemblerem (ATmega8)
    Hihi, a to byl ten motoroláckej assembler ještě zcela jednoduchoučkej, zato ta intelácká hrůza je opravdu hrůza. To je samej segment:offset a pořádná adresace veskrze žádná (no možná v nějakém protected 32bit módu asi něco je).
    Ano, pokud programujete v 32bit chranenem rezimu, da se na adresaci vesinu doby kaslat - staci zajistitm, aby byl v prislusnem registru vzdycky platny selektor (jinak to okazmite hodi vyjimku). A navic mate jeste dva registry (FS a GS) navic, i kdyz ty se nedoporucuje pod Windows pouzivat (nevim, ve ktere verzi to opravili), ponevac se pri prepinani uloh cimsi prepisuji. Jinak offset staci na obadresovani celeho aplikaci dostupneho pametoveho prostoru, protoZe vetsina systemu mapuje kod do pameti od vitrualni adresy 0, kod jadra na konec a vsechno ostatni mezi ne.
    28.7.2008 23:54 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Začátky s assemblerem (ATmega8) II
    Tentokrát byl zakopaný pec v tom, že pokud chci něco načíst z portuD musím poněkud nelogicky použít označení pinD nikoliv portD (in w,pind)
    Na tom není nic nelogického - v PORTx je, co tam chceš, v PINx je, co tam je.
    Quando omni flunkus moritati

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.