Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Společnost AMD na YouTube představila novou grafickou kartu AMD Radeon RX 6700 XT postavenou na architektuře RDNA 2. V prodeji bude od 18. března. Její cena byla stanovena na 479 dolarů.
Uživatelsky přívětivý shell fish byl vydán ve verzi 3.2.0 Vylepšuje uživatelské rozhraní (doplňování, práce s historií úprav textu aj.), přidává napovídání argumentů dalších aplikací, zjednodušuje syntaxi (expanze rozsahů), opravuje chyby.
Steam Link je nově dostupný také pro 64bitový x86 Linux. Streamovat hry z výkonného počítače s nainstalovanou službou Steam lze tedy vedle telefonu, tabletu nebo televize i do počítače s Linuxem. Instalovat Steam Link lze z Flathubu. Od prosince 2018 je k dispozici Steam Link pro Raspberry Pi.
Po jednočipech pošilhávám dobře víc jak rok. Začalo to PICkama, ale ty poměrně drahé programátory mně dost odrazovaly a tulení choroba bránila v bastlení vlastního. Letos jsem objevil Atmely a zjistil že se dají programovat pomocí LPT kabelu...
Tak jsem si zakoupil dvě Megy8L a pustil se do sestrojení kabelu. Asi po týdnu jsem zanechal pokusů o programování s tím že na mojem počítači to prostě takto jednoduše nepůjde.
Už jsem byl rozhodnutý pořídit ponyprog, ale na jedné diskuzi nebo kde jsem zavadil o kontakt na borca který vyrábí USBprog. Ten mi před pár dny přišel a já jsem začal zkoušet programy na ostro.
Psaní programů v céčku je hezké, ale mně nějak víc padl do oka assembler. Bohužel to že je k dispozici "orginál" překladač céčka se projevuje nedostatkem návodů právě na ten assembler. v tomto ohledu se jako užitečné jeví seriály na programujte.com a taky stránky avr-asm-tutorial.net(bohužel anglicky)
Jako první program jsem se pokusil napsat blikač. Je to vlastně zpožďovací podprogram, +úvodní řádky které se starají o správné nastavení výstupů a dva příkazy na změnu stavu bitu na kterém je připojena LEDka.
Určitě se hodí soubor s lidským "pojmenováním" jednotlivých bitů, portů, a registrů. Soubor m8def.inc. Program překládám pomocí avra (určitě najdete v repositáři).
.include "m8def.inc" .def w=r16 rjmp main main: LDI w,$FF out DDRB,w ;učinit celý portB výstupním LDI W,LOW(ramend) ;natáhnout konec ram out SPL,W ;vložit adresu do stackpointeru LDI W,HIGH(ramend) out SPH,W ldi r18,1 ;natáhnout jedničku do r18 sbi portb,0 ;======== start: SBI portb,0 rcall cekej CBI portb,0 rcall cekej rjmp start ;======== cekej: CLR r20 CLR r21 ;nastavit na nulu wait: add r21,r18 ;přičteme 1 nop brcc wait ;skočí je li carry v nule add r20,r18 ;jedničku k béčku brcc wait ret ;návrat z podprogramu ;========
První problém byl že jsem se snažil cpát do příkazů MOV a ADD přímo čísla což nejde.Vůbec nejvíc mně zatopila skutečnost, že podprogram musí být až na konci programu. Na to nějak avra neupozorní chybovým hlášením.
Při interním oscilátoru megy nastaveném na 1MHz ledka bliká s periodou cca půl sekundy.
Je to naprogramované dost prasácky. Hlavně registry by si měl člověk nějak normálně pojmenovat. R20 a R21 se člověk splete ani neví jak. Pracovní registr (R16) je označen jako W po vzoru PICek.
Tiskni
Sdílej:
add r20, r18
, které plýtá registrem, lze použít subi r20,0xff
Vůbec nejvíc mně zatopila skutečnost, že podprogram musí být až na konci programu. Na to nějak avra neupozorní chybovým hlášením.Nemusí. Ale když ho dáš na začátek, musíš ho přeskočit. A osobně nemám rád avra, můj pokus s ním něco přeložit se ještě nikdy nepovedl. Radši používám AvrAssebler pod wine.