Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak sem se konečně dopařil k fungující verzi Ubuntu a to hned pro AMD64
Je to celkem hezké (ikdž hnědá mi připomíná ledasco) a rychlejší než sem čekal (to těch 32 bitů navrch dělá tak= divy?). Po původních trampotách s nastavením sítě a internetu (DHCP mi přiděloval blbou IP) se mi to konečně podařilo rozběhnou, sice anglicky, ale v plné kráse a rychlosti.
Češtinu jsem hbitě doinstaloval pomocí manžeru balíčků, který člověka skutečně vede jak "chorého osla" aniž by se musel o něco starat.
Ovšem to by nebylo ono kdybych nenarazil na jiný problém - instalace mojeho oblíbeného prohlížeče Opery
Z jejich vebu jsem si stáhul tar.bz archiv o kterém doufám že je to zdroják na kterém se nauším kompilování. Po otevření tam byla spousta souborů a nějaké ty složky (moje naděje že je to zdroják poklesly) ale narzil jsem na soubor jménem install.sh. Spustil jsem ho v konzoli jak mi ubunutu chytře napovědělo, něco se někam skopírovalo nebo co a bylo po slávě. Omrknul jsem složku home/bin a je tam soubor opera na jehož ikonce je sh (že by taky konzolový?) tak jsem ho nechal prhnat konzolí a...
...nic
Tak tady jsem zamrznul...
Jěště by mi docela pomohlo kdyby mi nějaká dobrá duše poradila či by nešla nastavit klávesové zkratky na zanky nerovnosti (tak jak je to ve widliich)
Tiskni
Sdílej:
Jinak zatím mi jede všecko. - tisk sem sice nezkoušel a foťák připojit taky ne a co se týče vývodu na mikrofon a nasluchátka zepředu skříně ten pořádně nefungoval ani ve widliich.
jo a moje mozila ma fonty čitelné (hezčí než ve widliich)