Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Tak sem se konečně dopařil k fungující verzi Ubuntu a to hned pro AMD64
Je to celkem hezké (ikdž hnědá mi připomíná ledasco) a rychlejší než sem čekal (to těch 32 bitů navrch dělá tak= divy?). Po původních trampotách s nastavením sítě a internetu (DHCP mi přiděloval blbou IP) se mi to konečně podařilo rozběhnou, sice anglicky, ale v plné kráse a rychlosti.
Češtinu jsem hbitě doinstaloval pomocí manžeru balíčků, který člověka skutečně vede jak "chorého osla" aniž by se musel o něco starat.
Ovšem to by nebylo ono kdybych nenarazil na jiný problém - instalace mojeho oblíbeného prohlížeče Opery
Z jejich vebu jsem si stáhul tar.bz archiv o kterém doufám že je to zdroják na kterém se nauším kompilování. Po otevření tam byla spousta souborů a nějaké ty složky (moje naděje že je to zdroják poklesly) ale narzil jsem na soubor jménem install.sh. Spustil jsem ho v konzoli jak mi ubunutu chytře napovědělo, něco se někam skopírovalo nebo co a bylo po slávě. Omrknul jsem složku home/bin a je tam soubor opera na jehož ikonce je sh (že by taky konzolový?) tak jsem ho nechal prhnat konzolí a...
...nic
Tak tady jsem zamrznul...
Jěště by mi docela pomohlo kdyby mi nějaká dobrá duše poradila či by nešla nastavit klávesové zkratky na zanky nerovnosti (tak jak je to ve widliich)
Tiskni
Sdílej:
Jinak zatím mi jede všecko. - tisk sem sice nezkoušel a foťák připojit taky ne a co se týče vývodu na mikrofon a nasluchátka zepředu skříně ten pořádně nefungoval ani ve widliich.
jo a moje mozila ma fonty čitelné (hezčí než ve widliich)