Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 00:47
Všechno co vím o měření IQ testů spíš naznačuje, že inteligence se takhle měřit, ani porovnávat vůbec nedá. To měření je doslova relativní, neexistuje žádný pevný bod v čase ke kterému by se dalo vztáhnout.Dobra, oba asi vime, ze spolecneske vedy jsou hlave o relativizovani tech fakt, ktera jsou dnes tak nejak politicky nevhodna, treba rostouci neznalost nemciny mezi uchazeci o sluzbu v nemecke policii, ale pokud budeme davat zcela stejny IQ test, se zcela stejnymi otazkami (vybranymi treba ze stejne banky validovanych otazek) treba vsem finskym brancum ve veku odvodu, nebo cele populaci nejake zeme pri vydavani obcanky, jak si zduvodnime pozorovany trend, treba v tomto pripade pokles v poslednich 4 dekadach? Proc ta empiricka data vubec lide tak vehementne rozporuji, a treba casovy trend prumerne vysky osob je nechava chladnymi, stejne jako casovy trend obezity/body mass indexu?
jak si zduvodnime pozorovany trend, treba v tomto pripade pokles v poslednich 4 dekadach?A kde ten pozorovaný trend pozoruješ? Máš studii, která by měla víc jak pár desítek uchazečů? Protože to co tu lidi linkovali mě teda fakt o ničem nepřesvědčilo.
The results presented here confirm the presence of the Flynn effect in the Czech population between 1971 and 2015; the observed increase was estimated at 0.23 and 0.42 IQ points annually. [1]Růst inteligence se zdánlivě zastavil v Sýrii:
The results of two administrations of the SPM to two samples of Damascus school children aged 13 to 18 are compared. It is shown that average SPM scores did not change statistically significantly between 2004 and 2013/14. In light of Flynn Effects in other developing countries, it is suggested that the brain drain caused by the ongoing civil war in Syria – and around Damascus specifically – would substantially explain this finding. [2][1] Laciga, J., & Cígler, H. (2017). The Flynn effect in the Czech Republic. Intelligence, 61, 7–10. [2] Dutton, E., Essa, Y. A. S., Bakhiet, S. F., Ali, H. A. A., Alqafari, S. M., Alfaleh, A. S. H., & Becker, D. (2018). Brain drain in Syria’s ancient capital: No Flynn Effect in Damascus, 2004–2013/14. Personality and Individual Differences, 125, 10–13.
Před deseti lety přišli vědci z anlického King's College s tézí, že tento nepřetržitý vzestup se patrně v minulosti zastavil. V tomto roce uveřejnili vědci z norského istitutu Ragnar Frisch Centre for Economic Research výsledky obsáhlé studie a podle nich se vzestup inteligence v Evropě a USA zastavil zhruba v roce 1970.Nalinkoval jste studii, která zkoumá pouze norské muže:
To narrow down the set of hypotheses, we examine the extent to which we can recover observed Flynn effects from within-family variation in large-scale administrative register data covering 30 birth cohorts of Norwegian males.
Preferované zájmeno: „Jeho Výsost Bherzet, vládce Bherzetlandu a Pán všeho lidu, všeho ptactva a všeho zvířectva“Zdá se mi to, nebo to je parafráze Idi Amina?
Zdá se mi to, nebo to je parafráze Idi Amina?Ach, Idi Amin, komunisticky diktator, ktery mel rad lidi...doslova.![]()
Kyemba, Amin's minister of health said "On several occasions when I was minister of health, Amin insisted on being left alone with his victims' bodies. There is of course no evidence of what he does in private, but it is universally believed in Uganda that he engages in blood rituals" Kyemba also said that on several occasions he heard Amin boast about eating human flesh.Source: 'The State of Africa' by Martin Meredith
(A na okraj - nemyslim si, ze sekacka je dad.)
Sorry jako, ale ty seš sociolog jak noha. To jsou samé marxistické poučky, sociologické výzkumy a odkazy na učené citáty, ale svého soudruha ne a ne poznat . Udělejme si v rychlosti malý exkurz. Dad přestal blogovat někdy v r. 2014, kdy se jakoby ostentativně rozloučil. V r. 2015 nastupuje sekačka. Reportoár navlas stejný, navíc s detailními znalostmi všech drbů nejmíň deset let zpátky a postřehy, že p. Literák má chlupaté ruce. Opravdu podivuhodný nástup abíčkovského nováčka. Jako prvního si položil sekačka na lopatky pana Smolíka. Obsese Jílkem má mnohem hlubší kořeny, než se může zdát, toto je jeden z prvních dadových blogů.
- Spoiler - Sekačka začíná příspěvek vždy malým písmenem. Najděte si schválně jakýkoli příspěvek dada a schválně co uvidíte (ještě bych si klidně vsadil, že dad je i SazeVaclav). Zdánlivě drobnost. Ale drobnost, která prozradí. Koneckonců dada neprozradil Václav Klaus a obcese jím, ale celá řada maličkostí jako je tato. Podržení profesora Klause na uzdě je třeba ocenit, stejně jako fakt, že se dad vžil do do role natolik, že nostalgicky vzpomíná sám na sebe. Jako není dokonalý žádný zločin, tak není dokonalé ani žádné převtělení. A ta sekačka už notně dře a potřebuje nutně generálku. Je dvoutaktní, už značně výběhová. Jeden takt Jílek, druhý takt marxistické stesky.
Já bych hlavně řekl, že ábíčko zabila neúcta jeho uživatelů k sobě navzájem. Jak jinak si vysvětlit tento příspěvek v okamžiku, kdy se vedle rozjíží slibný flame u mého blogu?!
Protoze to je stejna slatanina jako tento blog.to klidně může být, ty blogy zde nejsou nějaká literární soutěž a já to píšu asi jako každý, tedy trochu z hlavy bez nějakých velkých příprav. A jako vystudovaný filizof nemám samozřejmě takové odborné znalosti, je to spíše odposlouchané od známých, kteří v IT pracují. Ale o to více mne zajímá ta společenská problematika v technické oblasti. A o tom jsou vpodstatě ty moje zápisky.
Zamyslel jste se proc nevznikl zadny novy cesky e-zine nebo portal za posledni roky ?na to jste Vy sám již mnohokrát odpověděl - a já se s tím ztotožňuji - není zde dost velký trh, chybí tedy prostředky pro zaplacení autorům a proto nejsou technické články. A samozřejmě se technické informace hledají dnes jinde. Z těchto důvodů už dávno přešlo abclinuxu na tu formu - jak píše někdo dole - jakési kavárny. A já jen dodávám - takové zvláštní, ojedinělé kavárny. Ale pozoruji, že i tato kavárna ztrácí 'zákazníky' a že i 'nabídka' se zhoršuje. Důvody proč tomu tak je jsem se snažil nastínit.
2) já v té Vaší odpovědi zase jen registruji tu čistě ekonomickou stránku věci. Ale proč by to nemohlo fungovat skutečně komunitně. Musí se pořád na všem vydělávat? Já pořád čekám na to abíčko od snajpy. Tam byla slíbena jiná cesta fungování.Problem je, ze i ten nejshitnejsi nejpodradnejsi lepic StackOverflow PHPcka je dneska draha zalezitost a lepit to s nima, je peklo. A jinak se zatim nenasel nikdo rozumnejsi z komunity, kdo by si nasel cas lepit weby, nikdo nevidi moc smysl psat dalsi lihen trollu. Ted nemam uplne cas nekoho prekecavat na weby, radsi se soustredim na prijmovou stranku rovnice, aby bylo za co takovy veci pak vyvijet. Ted to nevychazi; chtelo by to nejakou mensi krizi na trhu prace, nebo co. V nejhorsim si to polepim ve volnych chvilich sam, aspon bude nejaky duvod pro uceni se Haskellu...
www.{portál}.cz/{štítek}
je určitě jednodušší než programovat si rovnou vlastní řešení. (Ale nechci propagovat zrovna Lobsters, protože tam nejsem registrovaný a nevím, jak přesně fungují ty diskuze.)
Jak říkám, nevím, jaké jsou tvé záměry, ale přijde mi snadné upadnout do nějakého budovatelského optimismu, jak naprogramuješ (nebo necháš naprogramovat) nějaký nový redakční systém nebo fórum a začne se tam scházet komunita, kde lidé společně něco tvoří, pomáhají si, usmívají se a všechno je růžové. Ale ono to růžové být vůbec nemusí.
Ty největší a nejobtížnější problémy, které bys jako provozovatel řešil, nebudou technického, ale psychologického a sociologického rázu. Pokud bys tam chtěl mít jen striktně akademické a odborné diskuze, tak to tam nejspíš nebude moc žít, protože se lidi moc nepoznají a nevytvoří si tak silné osobní vztahy. S osobními vztahy zase (nutně) přichází i pře, dohady a off-topic diskuze, což ti bude připadat jako neproduktivní žvanění.
Bojím se, jestli prostě nepřehlížíš tu potřebu lidí jít si popovídat s podobnými lidmi. To je totiž reálně ta hlavní potřeba, kterou (nejen) tenhle portál pomáhá uspokojit. Pokud chceš aktivní komunitu, která něco dělá, tak je asi nejsnažší prostě sám začít a počkat, až se přidají ostatní. Tady si myslím, že jsi na správné cestě spíš s tím vpsFree (neznám, soudím jen z venku).
Nekdo muze chtit, aby prispivali jenom ti, co jsou registrovani a nemaji napr. status trollaJak bys zabránil tomu, že někde jinde na Internetu někdo nalinkuje tvůj článek a v diskuzi pod ním se bude trollit? Nijak. Není v tom rozdíl oproti tomu, že ten článek nalinkuješ sám. Jiné je to samozřejmě v případě, že z té diskuze chceš opravdu vytřískat kvalitní výstup, a potřebuješ ji tedy nějak moderovat. Ale to je opět oddělený problém. Vzpomeň si na takové ty manažerské poučky o tom, kolik nejvýše lidí by mělo být přítomno na nějaké schůzi. V takovém případě se tedy nabízí otázka diskutovat v nějaké soukromé invite-only diskuzi – a přesně něco takového jsem zvažoval naprogramovat (ale lze to opět řešit i jinak, např. libovolným IM, e-mailovou konferencí, nebo při diskuzi s mudlama skupinou na Facebooku). Na lidi se musíš dívat jako na mírně evolučně vyspělejší opice, které pořád mají silný pud házet po sobě vzájemně hovna. Je potřeba se tomu nebránit a dát hovnům volný průchod, jinak ti tam ta komunita nevznikne. Hovna je potřeba eliminovat akorát z vysoce konkrétních diskuzí s očekávaným jasným výstupem, které na komunitním portále ale prostě nemají co dělat.
A tak, kazdy to ma trochu jinak, stejne jako markup lang v kterem chce psat (pandoc!).To je úvaha správným směrem. A teď si vem, že někdo může chtít třeba i vlastní layout, stylování, nebo třeba zahrnout nějakou interkativní mini-aplikaci v JavaScriptu (jsou případy, kdy to dává smysl), což by sis s z bezpečnostních důvodů nemohl dovolit. Na vlastním webu nic z toho není problém. A aby si každý nemusel řešit doménu a hosting, prostě můžeš pro statické HTML weby s obrázky poskytnout freehosting. Uživatel si pak článek napíše lokálně ve svém markup-language-of-choice, vyrenderuje HTML a uploadne ho někam na FTP (aby to byl co nejmenší opruz, můžeš to zabalit do triviálního skriptu a dát ho lidem k dispozici; pak tam bude dokonce i jednotný layout a stylování, ale uživatelé to mohou dle libosti overridnout!). No a komu se nechce, ten se prostě spokojí s tím defaultním Markdownem, nebo čím, a místo URL postne rovnou text (pokud se bavíme o tom Redditu nebo Lobsters). Prostě Unixová filozofie.
Zaroven nekdo bude chtit, aby mu diskuzi pomohli moderovat dalsi uzivatele, nekdo nechce diskuze moderovat vubec. Nekdo chce povolit editaci komentaru, nekdo ne...Uznávám, že to jsou pěkné nápady a sám jsem je dříve měl. Není to ale kruciální vlastnost a vůbec bych se nebál začít bez toho. Časem se systém buď forkne a dodělá se to, nebo se napíše něco vlastního. A tím něčím vlastním myslím v podstatě klon Lobsters s nějakými lehkými změnami.
da v maximalni mire kontrolu nad diskuzemi autorovi puvodniho textu - stejne jako jestli tam diskuze vubec bude;A přitom tu je druhá varianta. Autor svůj text publikuje na svém vlastním webu a pouze ho nalinkuje. Tím získá diskuzi, která ale nebude s jeho textem pevně spjata, a proto ho nemusí tolik trápit, že je její úroveň někdy nevalná. Pokud naopak diskuze bude kvalitní, může ji přímo ze článku nalinkovat (a dostanou se k ní i čtenáři, kteří mají pouze odkaz na článek jako takový).
taky per-clanek moznost urcit licenciLze udělat poznámkou vloženou na viditelné místo přímo do textu.
mit moznost ty clanky natahnout odjinud + umoznit jim komunitni prekladyJe potřeba mít svolení původního autora (nebo ověřit, že to licence umožňuje). S nějakým tlačítkem na „forknutí“ článku odjinud si potenciálně koleduješ o průšvih. Přitom řešíš v podstatě virtuální problém a navíc na špatném místě, protože nástroj pro kolaborativní překládání textů by opět mohl být samostatný produkt. Ber to z hlediska Unixové filozofie. Proč to zbytečně vázat s nějakým komunitním portálem a neudělat to raději jako samostatný software? A když se nad tím zamyslíš, tak zjistíš, že tím nejlepším nástrojem je prostě Git (zřejmě na nějaké službě typu GitHub) a textový editor svého výběru. V technické komunitě to ani není třeba představovat – lidé to prostě znají. Kdyby chtěli překládat, určitě si poradí.
- a nekdo s literarnim strevem mu treba pomohl to rozsirit (community powa)to je přesně oblast, kde se můžemy my netechnici na tom všem podílet. Škoda, že to nejde dopředu, ale chápu, že nejsou lidi. Díky za objasnění.
2) já v té Vaší odpovědi zase jen registruji tu čistě ekonomickou stránku věci. Ale proč by to nemohlo fungovat skutečně komunitně. Musí se pořád na všem vydělávat? Já pořád čekám na to abíčko od snajpy. Tam byla slíbena jiná cesta fungování.Pane Sekanina, mam z Vas pocit, ze jste uplne mimo. Aby jste tomu dal korunu a vyvolal jeste par emoci a diskuze se rozjela, tak jste to korunoval komunitnim portalem, ktery taky jeste nikdo nevidel. Ale pan Snaidr se toho mohl chytit. Vy tak nejak nechapete, ze to co tady povidate, je blabol. Muzete se placat po zadech a par lidi Vam budou fandit a bude si tu s Vami povidat. Ja fakt nevim, co tato diskuze prinesla. Pak se dostaneme k systemd a ze Java je spatna a skoncime u zakazu koureni v restauracich. A u dalsiho blogu jedeme ve stejnem tonu nanovo. Vzdyt tato diskuze byla o tom, proc abclinuxu nejede. Jak by mohlo jet? Co si z toho odnest za zkusenost? No, ale toto vlastne nikoho nezajima. Pokud se s Vama zacne bavit lehce znalej clovek, tak ma pocit, ze se bavi s nekym, kdo predstira, ze neco umi, ale je to presne naopak. Uz vidim, jak Vam bude komunita platit elektrinu na beh serveru. Nebo tu za chvili muzeme mit open-source elektricky proud zdarma, ze jo... Prijdte, az budete neco umet. Tohle fakt nema smysl. Tohle je tak akorat dobry na vyvolavani emoci(jednou spatnych, jednou dobrych) v lidech, tak jak to delaji uz Jilkove a podobni uz davno.. gf
Uz vidim, jak Vam bude komunita platit elektrinu na beh serveru. Nebo tu za chvili muzeme mit open-source elektricky proud zdarma, ze jo...
Ale no tak… Tohle je opravdu naprosto podružný problém.
Zamyslel jste se proc nevznikl zadny novy cesky e-zine nebo portal za posledni roky ? Napovim, ze odpoved neni prelud komunita a blogy.Já jsem byl u skoro-vzniku dvou ezine na téma počítačové bezpečnosti kolem roku 2012. Jeden jsem měl dokonce spolu-vést a vytvořili jsme první číslo. Tenkrát to dost padalo na tom, že po prvním čísle většinou nebyl nikdo schopný dodat článek dřív jak za rok, a to ještě v tom lepším případě.
O smrti Ábíčka se píše už pět až deset let. Je fakt, že už to není co bývalo, zábavné flejmy Linux vs. Windows, dramatis personae typu Plešinger, vzpomínáte? Dneska možná tak Jílek, ještě se občas zatetelím blahem, když čtu ty prskance lidí, kteří ho prostě nemůžou strávit (přitom je to zajímavý člověk s hlubokou životní moudrostí, který má pořád co říct), ale jinak celkem slabota.Možná by stálo za to udělat nějaké grafy aktivity co do komentářů a blogů a délky blogů.
Ja si myslím že dôvodom číslo jedna je Java v ktorom je ABC napísané. Na webový portál je to pomerne obskúrne riešenie a keď sa vyskytla príležitosť kedy by ľudia mohli a chceli prispieť tak Java predstavovala neprekonateľnú prekážku. Prirovnal by som to k MC ktorý je tiež v niečom divnom napísaný takže aj keď ho používam roky neprispel som ani raz.
Druhým dôvodom bude podľa mňa útlm distribučného turizmu. Spôsobený jednak tým že treba robiť a jednak tým že mainstreamové distrá postupne chyby vychytali.Tvůj příspěvek je jinak na hranici trollingu, ale tohle je IMHO hřebíček na hlavičku. Abc vzniklo, když nebyly StackOverflow, SuperUser, GentooWiki, ArchWiki a podobné portály a Linux byl výzva. To byl ale tehdejší stav, který pominul už před mnoha lety, takže od té doby je Abc taková linuxová kavárno-hospoda se všemi cenovými kategoriemi, kde se primárně povídá. Občas někdo něco zajímavého přednese, někdy i opravdu velmi zajímavého, občas někdo vykřikuje, občas někdo přebere, řeší se všechno od programovacích jazyků až po politiku. No a u zadního vchodu Amigapower nabízí trávu. A takhle to funguje už roky. Jesti to bude fungovat i nadále je otázka, já si myslim, že ne, ale těžko říct...
Tí čo prešli na permanentne rozbité distrá (gentoo, ARCH)
Ale když se nad tím zamyslím, tak je to taky z toho důvodu že práce s webem je do velké míry práce se stringama (pořád někde porovnáváš, upravuješ, uřezáváš, přidáváš) a v tom je Java docela špatná (na úrovni programátorského API).Se šablonovacím enginem? Abclinuxu používá FreeMarker. Pak nevidím moc rozdíl v tom, jestli se generuje zrovna HTML, nebo jakýkoliv jiný typ výstupu. Rozhodně si nemyslím, že by alespoň trochu normálně napsaný webový server – v jakémkoliv jazyce – měl „pořád někde něco upravovat a uřezávat“ (a už vůbec ne ve stylu nějakého slicingu).
Samozřejmě, že jeho názory přivedly na scénu oponenty (…Grunt )Bez urážky, ale kdo je to ten Jílek který mě měl přivést na nějakou scénu?
Pozoruješ za ty 2 roky nějakou výraznou změnu? Jinak blogy na root.cz mi nepřijdou nějak moc aktivní.Spíš změnu ve mě. Angličtina je pro mě stále lehčí a můj čas je za ty 2 roky asi tak 3x dražší. Zároveň s tím mám míň toho volného. Jsem taky čím dál znuděnější, v podstatě se tu nějak sofistikovaněji (myšleno o technologiích, třeba o programování, ne co do jazyka) pravidelně bavím s kolika? S pěti lidmi? Ty blogy co mě stály nejvíc námahy mají nejmíň čtenosti i komentářů. Mám z toho trochu pocit zbytečné práce. Od doby co jsem začal psát trochu víc na redditu mi dochází, že ten český rybníček je hodně malý a abclinuxu je jen taková kaluž, co měla svoje kouzlo, oldschool brčál a anarchistické cvrčky, ale pořád je tu ještě moře, které je plné živočichů a ostrovů, které pro mě můžou být podstatně relevantnější. Možná by stálo za to prostě psát k sobě někam na web a linkovat to na lobstery, hackernews a reddit. A možná abclinuxu k tomu občas když se mi bude chtít napsat nějakou blbost česky. Hodně mě v tomhle inspiroval Přemysl, se kterým chodím na IRC už dlouhé roky. Ale zatím nevím, jen nad tím přemýšlím.
Btw stálo by ti kvůli tomu moři přeložit něco z toho, co jsi za poslední rok napsal, do angličtiny, abys to mohl hodit na reddit?Něco z těch věcí, které mám rozdělané a nedopsané. Za poslední rok nevím, to byly vesměs úvahy, nebo recenze, to asi nemá moc velkou cenu.
Kdysi dávno byl problém dávat sem na blog cokoli anglicky, ale nedávno u blogu How crazy can I get? diskuse vypadala ok.Já už jsem tu anglicky pár věcí publikoval (Cyberdecks a Apple keyboard and Linux Mint 13). Jinak zrovna ta diskuze k How crazy can I get? blogy je hrozný fail.
Vezmeme si tedy opět již zmíněného pana Jílka, který patří do té dnes nejinteligentnější skupiny obyvatel.Fakt si myslíte, že v rámci AbcL tohle platí? Sám jsem ho ingoroval a považoval jsem ho za deb*lní hovado. Třeba Tonda Blaník se chová asi podobně, ale má moje bližší sympatie.
Ale rozhodně zpohodlněla, informace mají v mobilu, bez velkého úsilí. Jsou zaplaveni různými informacemi protichůdného charakteru a vyznat se v nich trvá nějakou dobu.Já bych jenom pro upřesnění dodal, že v těch mobilech mají data. A jsou zaplaveni převážně různými daty, která samy o sobe nemohou být protichůdná. Teprve tehdy, když za pomoci nějaké App nad těmi daty provedou nějaké operace, tak pak mají informace. To, že si značná část populace tento rozdíl vůbec neuvědomuje svědčí o tom, jakou úroveň analytické myšleni v hlavách populace dosahuje. Žádný div, že to IQ jde dolů.
Pokud jde o blogy, dost témat je vyčerpaných
Ale ty diskuze na ekonomická témata úplně zbytečná nebyla, objevilo se tu dost zajímavých názorů a studií. Ale již to není třeba opakovat.To tvrdí lidé, kteří používají krystalickou inteligenci - poté co je do diskuze zkopírován i ten poslední odstavec z wiki je téma vyčerpané. Pro lidi s analytickým myšlením tomu tak není, pro takové je často řada otázek ještě otevřených. Vzhledem k úpadku schopnosti analyticky myslet (jak popsáno v jednom komntáři výše) diskuze umírá a s ní ABCL.
Vzhledem k úpadku schopnosti analyticky myslet (jak popsáno v jednom komntáři výše) diskuze umírá a s ní ABCL.Jen pro pobavení:
Z egyptských hieroglyfů z doby kolem 2.000 před Kristem: Náš svět se dostal do kritického stádia. Děti se vysmívají svým rodičům. Jsou nepoddajné a myslí jen na svou zábavu. Konec světa nemůže být daleko. Na hliněné amfoře vykopané ve staré Babylonii: Naše mládež je zkažená do morku kostí. Je intrikánská a líná. Nikdy nebude připomínat mládež dávných časů. Mladé pokolení dnešních dnů není schopno zachovat naši kulturu. Hesiodos, 7. stol. před Kr.: Ztrácím veškerou naději v budoucnost svého národa, až mládež převezme moc do svých rukou. Naše mládež je neukázněná, nesnesitelná, nestálá – jednoduše hrozná. Sokratés, 469 – 399 před Kr.: Naše mládež zná jenom rozkoše a není moudře vychovávána, všemu se vysmívá a nebere ohled na starší. Naše děti se staly tyrany, nepovstanou, když do místnosti vchází starší člověk a protiví se vlastním rodičům. Zkrátka, mládež je hrozně zlá.(zdroj) Jseš starej. Nestíháš se přizpůsobit a máš pocit, že chyba je v ostatních. Nedáš-li si na to pozor, bude to eskalovat v zahořklost a pocit, že víš líp než všichni ostatní, jak to má správně vypadat. Možná dokonce najdeš i lidi, co s tebou budou souhlasit, ale jen se tím ještě víc izoluješ v Komnatě ozvěn, než umřeš jako starej zahořklej dědek. Můžeš se na to vykašlat, akceptovat změnu a zkusit přistupovat k životu z druhé strany, jako bys byl dítě, které vidí svět čerstvýma očima, všechno ho zajímá a vše si chce vyzkoušet. Nakonec stejně umřeš, ale víc si to užiješ.
QSB0ZcSPIHNsZWR1aiwgamFrIHRvIHNhbcO9IG5hcMOtxaFlIG1uxJsgOik=
QSB0ZcSPIHNsZWR1aiwgamFrIHRvIHNhbcO9IG5hcMOtxaFlIG1uxJsgOik=:)
Sokratés, 469 – 399 před Kr.: Naše mládež zná jenom rozkoše a není moudře vychovávána, všemu se vysmívá a nebere ohled na starší. Naše děti se staly tyrany, nepovstanou, když do místnosti vchází starší člověk a protiví se vlastním rodičům. Zkrátka, mládež je hrozně zlá.pusobi pdocela podezrele. Sokrates toho za zivot moc nenapsal a jeho myslenky byly sireny prevazne neprimo jeho zaky. Platon by mohl vykladat. Kdyz si dam hledat ten citat, tak mi to ukaze jen prace toho cloveka. Zajimave... (Ale ne tak, jak kdyby to bylo na Sputniku nebo Aeronetu.)
Nejak postradam duveru v uvedene citaty, jednak chybi zdroje a citat: Sokratés, 469 – 399 před Kr.: Naše mládež zná jenom rozkoše a není moudře vychovávána, všemu se vysmívá a nebere ohled na starší. Naše děti se staly tyrany, nepovstanou, když do místnosti vchází starší člověk a protiví se vlastním rodičům. Zkrátka, mládež je hrozně zlá. pusobi pdocela podezrele.Dá se to dogooglit, tohle není můj původní zdroj, tím je nějaká random kniha čtená před mnoha lety, tohle je jen něco co jsem našel během pár minut. Ten Sokrates třeba zde: https://www.goodreads.com/quotes/63219-the-children-now-love-luxury-they-have-bad-manners-contempt
Dá se to dogooglit,Tak jsem zagooglil i na druhou stranu vysledku a ma domenka se potvrdila.
Zdravím všechny, jen si zde dovolím konstatovat, že občas nějaký článek z mé produkce není přesné, neb poslední článek zde mi vyšel v prosinci 2017. Dále už jsem na Abclinuxu nic nenapsal, pročež jak jsem se onehdá koukal, už jsem veden mezi "autory v důchodu". To je v pořádku. Každopádně na Abclinuxu jsem nezanevřel, jen prostě nemám čas (rodina, škola - tedy dvě školy - jednu studuju, na druhé učím) a ano, zčásti za to může Petr Krčmář, který mě oslovil loni v září ohledně psaní na root.cz .
Každopádně já mám svůj názor na to, proč je Abclinuxu dnes takové jaké je (neříkám špatné), ale nějak prostě nemám potřebu věnovat ±1hod času tomu, abych to sepsal (bez ohledu na to, zdali by to někoho zajímalo).
Co nenajdete jsou blogy, které by měly nějakou hloubku, kde by bylo něco o tom, co dělají lidí společně, jak si pomáhají. (...) To je zoufalé, v jaké společnosti se dnes nacházíme.Beru to tak, že ten text předtím je taková omáčka/vata na úvod. Vzhledem k tomu že autor pointu moc nerozvedl, mám doplňující otázky:
Počítám, že skutečná pointa blogu je až na úplným konci:vlastně ne. Tou větou jsem chtěl jen podtrhnout moji predchozí výpověď, že současná společnot nedokáže kvalitní blogy vyprodukovat. Že na idnes se přes množství blogů žadné kvalitní nenacházeji a proto se není co divit, že se na méně frekventovaném portálu ABCL také nenacházejí. a) blogy o tom, jak školní děti navštívily seniory v domově důchodců. Společné aktivitě rodičů pro doučování dětí. O tom, jak rodiče v ulici zorganizovali koloběžkový závod. b) ano , ale nenašel c) neznám žadné jiné portály, kde by se nacházel podobný mix blogů se společenskou, technickou a ekonomickou tématikou d) autorovi nejsou podobné aktivity známy. Také ovšem nepovažuje dobrovolné hasiče za 'dobrovolnictví' e) ne f) správná je velká rodina a multigenerační bydlení a tomu odpovídající podpora ze strany politky a státu. Např. péčí o seniory získávám nárok na vlastní pozdejší péči
Tou větou jsem chtěl jen podtrhnout moji predchozí výpověď, že současná společnot nedokáže kvalitní blogy vyprodukovat.To téměř určitě není pravda. Ten problém je v něčem jiném (a je otázka, jestli to vůbec je problém), viz dále...
a) blogy o tom, jak školní děti navštívily seniory v domově důchodců. Společné aktivitě rodičů pro doučování dětí. O tom, jak rodiče v ulici zorganizovali koloběžkový závod. c) neznám žadné jiné portály, kde by se nacházel podobný mix blogů se společenskou, technickou a ekonomickou tématikouTakové věci se ale dějí. Nedokážu vůbec odhadnout, jestli ve větší nebo menší míře v porovnání s minulostí ani jestli v dostatečné míře. Každopádně nečekal bych o tom blogy na iDnes nebo AbcL: jak už jsem zmínil, považuju je za dost nevhodnou platformu pro tyhle věci. Jako hlavní důvodu vidím, že to jsou aktivity s dost velkým přesahem do osobního života. O tom se málokomu bude chtít psát na iDnes a vlastně i sem, obecně někam takhle hodně na veřejnost. On ten mix témat technické, společenské a ekonomicko-politické tématiky je sice na jednu stranu dobrý v tom, že člověk může číst/povídat o takhle šíroké škále, ale zároveň ten mix minimálně některá ta témata omezuje. Spousta lidí nechce psát blog i jen s technickou tématikou na portál, kde se divoce diskutuje politika a ekonomie a kde se taky případně trolluje. O blozích s přesahem do osobního života nemluvě! Další věc je, že takové blogy nejsou (nebo nebyly by, kdyby tu byly) jen o osobním životě autora, ale často i dalších zúčastněných lidí. Dám příklad: Během jara/léta jsem se účastil několika volnočasových akcí, některé dobrovolnické (hasiči to opravdu nebyli
nutnost anonymity v sobě skrývá bohužel tu nevýhodu, že autor nemůže konkrétně odhalit fakta, která by čtenáři přiblížila autorovu životní skutečnost a tim i prokázala, že si nechce jen paušálně stěžovat na celý svět.Čiliže zjevně se tě taky týká to, že nechceš psát osobní věci do celého světa. Neříkám, že to je špatně, zcela to chápu. Nicméně jen ti tím chci říct, že pravděpodobně z podobného důvodu (mj.) tady i případně jinde nejsou ty blogy, které by sis přál.
b) ano , ale nenašel d) autorovi nejsou podobné aktivity známy. Také ovšem nepovažuje dobrovolné hasiče za 'dobrovolnictví'Dnes je hodně moderní pojem 'sociální bublina'. Taky souvisí pojem 'subkultura'. To je další důvod, proč ta zmiňovaná témata nevidíš na iDnes, AbcL apod. - dějí se v nějakých bublinách a ty bubliny si to nechávají pro sebe (např. z důvodu soukromí zmíněného výše a jiných), nebo si to třeba i někdy nenechávají pro sebe, ale třeba nesleduješ ty kanály, kde se o tom mluví. Čiliže jestli s tím chceš něco dělat, IMHO to chce vystoupit z vlastní bubliny a nakouknout do nějaké jiné. Více hledat.
ten strach mi nahání to, jak stále otevřeněji souzní s voláním po novém pořádku, státu co do všeho strká rypák a vládě silné rukyproc strach? Vzdyt tyhle strany podle pruzkumu voli prevazne ti starsi, co jeste stihli mit vysokou intelineci a maji hromadu zivotnich zkusenosti, takze se neni ceho bat, oni urcite vi lip jak ty, co nas vsechny bude dobre ... to vam garantuji
prevazne ti starsi, co jeste stihli mit vysokou intelineci a maji hromadu zivotnich zkusenosti,..Inteligence se zdravým rozumem nemá co dělat. A pokud jde o ty životní zkušenosti, tak ano. Výsledek tomu skutečně odpovídá. Jak v té reklamě: Naivní - jak ti motýli.
Určitá stagnace ale není pouze výsadou abclinuxu. Koukněte se kolem sebe.ale to je přesně to co říkám. Na Idnes blogoval nějaký pan Nejedlý o atomové energetice. Byly tam bouřlivé diskuze o smysluplnosti těch obnovitelných zdrojů. Byly tam odkazy na různé výzkumné zprávy, studie, prognozy. No a už rok je pán pryč. Nebo nějaký Bartoš - ekonom co byl leta v USA a v Německu. Jeho příspěvky o vlivu robotiky a co nás čeká byly pro řadu čtenářů nové věci. Taky se před rokem zbalil, všechny blogy jsou pryč. A kdo tam zbyl -?? A i pan Jílek, i když tvrdí, že to je na Idnes lepší - podívejte se pod jeho blogy - občas nějaká reakce ve smyslu 'tos Jendo dobře napsal', ale diskuze , které byly tady se nekonají. Vseobecne se musím skutečne zeptat: lidi, to to fakt necítíte, co se děje. Teď nemyslím prezidenty. Jde o běžné lidi. Já bych mohl denně přinést 10 příkladů, co nefunguje. Trochu komplikovaný převod peněz v bance - úřednice nemá nejmenší ponětí. U dcery v práci zaměstnanec přenesl z excelu objednávky do systému a místo 18 kg izolační směsi objednali 18 tun. Zachránil to až dodavatel, kterému to množství přišlo neobvykle vysoké. Vypadne internet v baráku a všichni ti admini vám tvrdí, že to musi přece fungovat, oni žadnou chybu nevidí. V železářství na Jugoslávských partyzánů jsem chtěl koupt přesný drát a prodvač neměl ani posuvné měřidlo, aby mi zkontroloval průměr. (vy starší - pamatujete si za komunismu tu prodejnu kol na Senovážném náměstí) - ten chlápek tam věděl o kolech úplně všechno.
Což mě nijak netrápí, protože tady jsem si zvykl docela na negativní reakce, dost často plynoucí z pýchy komentujících. Jen jsem mnohdy nepochopil na co až jsou tolik pyšní.Možná by se to chtělo zamyslet, že to třeba s pýchou nemá nic společného.
To je přesně způsob vyjadřování, který neplatí. Většina prostě vždy správný názor nemá. .. Názor většiny byl, že zem je plochá. Názor většiny byl, že vesmír znamená jednu galaxii. Názor většiny je manipulovatelná záležitos tak snadno, jako je snadné zlomit sirku. Nauč se lépe argumentovat v tomto směru. Zaostáváš.To ale vůbec netvrdím. Tvrdím, že většina definuje používané termíny, či jinak řečeno, přidává význam jinak bezvýznamným symbolům. Můžeš třeba říkat žluté barvě zelená a ba co víc, může být jediný, kdo jí vidí správně díky nějakému vrozenému genu. Tím však neměníš nic na tom, že ten termín je většinou definovaný a používaný jinak.![]()
A pýcha je slovo, které u sebe málokdo a málokdy vidí, navíc o většině mluvíš jen ty sám, takže komunikační faul.Proto jsem vysloveně psal „zatímco ostatním to tak nepřipadá“. Takže ne, žádný faul. Pokud jako jediný píšeš pod každý druhý příspěvek, že se jedná o pýchu a zbytek se s tebou neschoduje, pravděpodobně ten termín blbě používáš, nebo prostě nedokážeš zhodnotit realitu.
Dal jsem informaci, že někteří lidé tu projevují tolik pýchy až to bolí. Včetně tebe.Jo. Z tohohle pohledu tě je možné brát jako detektor pýchy. Co řeším já je, že máš kalibraci na kokot, protože prostě pýchu detekuješ úplně všude, i tam kde jí nikdo jiný nevidí. Výsledná informace tedy není "všichni jsou pyšní", ale "detektor pýchy se rozbil".
Další věc, nikdy nic nebude jako bylo. Tohle většinou nezkousnou ani staří ani mladí. Svět se mění a nenápadně, jak kdysi napsal Jaroslav Žák. Jsou lidé, co jsou zahleděni jen dozadu a jsou lidé, co jsou zhleděni jen dopředu. Nikdy nejsou tady a teď. Osobně žiji tady a teď a nemám potřebu říkat: "Jó, tyly tenkrát časy!" Když sekačka povídá, že pod blogy už tu není ta diskuse, co byla a nechodí sem lidé s tématy, co tu byly, tak se jen uculuji. Ano, mě baví napsat: "Peču žebírka a instaluji Solaris 10 a přitom mě sere, že ten driver na Nvidii, musím stáhnout a doinstalovat ho." Napíšu a vůbec mi neschází komentář typu." Ti dědku měkne mozek, že se zabýváš takovým šrotem." Takové komentáře nesvědčí ani o skromnosti ani o intelektu. A baví mě, skutečeně baví, jak se takoví pitomci tváří, jak dědka ve všem převyšují.Já jsem včera rozpracoval analýzu blogů, tak uvidíme co z toho vypadne. Chodím sem skoro deset let a to že to tu chcípá je takový periodický meme, který se vynoří vždycky v okurkové sezóně.
Na iDnes na podobného pitomce narazím tak jednou za dva roky, tady jednou za tři minuty.Není ale iDnes moderované? Myslím že to hraje silnou roli.
Myslím, že za dvacet pět let povolání terapeuta jsem pár lidem prospěšný byl. Dokomce i programátorům a lidem z IT jako takovým. A rád se jich na něco zeptám, když nevím. Poslouchám staré i mladé a dokonce se rád přiučím, v duchu u mladých stejně jako u starých. Tak si to můžeš přebrat, o cem že to mluvím.Ale tak to já vůbec nerozporuji. Proti tobě nic nemám, ostatně jsem ti původně vůbec neodpovídal a doteď nechápu, proč si to bereš jakože to bylo cílené na tebe.
ostatně jsem ti původně vůbec neodpovídal a doteď nechápu, proč si to bereš jakože to bylo cílené na tebeTipuju, že kvůli té větě "Jseš starej". Z kontextu se IMHO celkem bez problému dá pochopit, komu to je adresované a že to není myšleno obecně/plošně, ale stejně to asi bude trigger pro některé lidi...
dost často plynoucí z pýchy komentujících. Jen jsem mnohdy nepochopil na co až jsou tolik pyšní.
Znalosti, které mají dnešní maturanti, jsem měl po ukončení prvního učebního oboru. … Žádné kursy, ale skutečné vzdělání. … Myslím, že zdejší vševědové, by měli potíže dosáhnout tak širokých znalostí, které mám dnes. Navíc umím si opravit cokoliv. A co neumím, jsem schopný se i v těch 67 letech naučit.
Takže mě zdejší nabubřelost a pýcha na znalosti, kterými se zde někteří ohánějí
pokud mají ti mladí k těm starým pocit přezíravosti,
Je zábavné, když někdo v příspěvku měrou vrchovatou demonstruje přesně to, co v témže příspěvku vytýká druhým. Nějak mi to celé připomnělo oblíbený citát mé tchýně: "Vychovávat je nejlépe osobním příkladem. Nelze-li jinak, pak alespoň odstrašujícím." :-)
Hint: všimněte si, že jsem nijak nehodnotil své schopnosti nebo znalosti a už vůbec je neporovnával s vašimi. (Koneckonců vás vůbec neznám a dokud jste nezačal psát do této diskuse, ani jsem netušil, že se tu pořád ještě vyskytujete.) Vyjadřoval jsem se jen a pouze k tomu konkrétnímu komentáři.
Zkuste si ho po sobě přečíst s trochou kritického odstupu. Tam už vážně chybí jen "…a přes to všechno jsem zůstal až neuvěřitelně skromný." Obviňujete druhé z pýchy a v témže příspěvku se vychválíte do nebes a vysvětlíte, jak moc jste lepší než oni. I kdyby to byla pravda, stejně to působí trapně.
Vy jste soudce, co rozhoduje, co je trapné?
To si posoudí každý sám, co mu připadá trapné.
No nic. Pokusil jsem se vás upozornit na něco, co jsem považoval za úlet. Následná diskuse mi ale ozřejmila, že to nebyl úlet a že ten příspěvek opravdu vyjadřuje váš pohled na svět. S tím se asi už moc dělat nedá, takže se o to nebudu ani pokoušet.
On sám tím hodnocením se pouští do téhož.Je vůbec možné ostatním vyčítat pýchu, aniž by tím člověk dal najevo vlastní pýchu? Myslim si, že ne...
lidi, to to fakt necítíte, co se dějeJa to citim. Jsou to nova 30. leta (jak rika mnou oblibeny Varoufakis). Ale ma to jeste jeden aspekt. Pred ~10 lety jsme tu vedli diskuse o zmene klimatu. V te dobe o tom spousta inteligentnich lidi mluvila, byl aktivismus a tak.. Dnes vidim vsude z vice nez 50% rezignaci, nastal strasny pesimismus. Inteligentni lide tusi, ze to jde do haje.
Moji motivaci je primarne zajem dozvedet se, v cem je obtiznost toho problemu.A v cem je tedy obtiznost toho problemu?
A i to statistické vyhodnocení pana Bystroushaaka nevystihuje tu pravdu zcela. Nepostihuje totiž tu kvalitu těch minulých blogů, nedokáže samozřejmě analyzovat jejich obsah.Jejich obsah samozřejmě zanalyzovat jde, jak na počty code boxů, rozvětvení vět, sentiment, počet citací, zpětné odkazy na blog a další věci. Jen mi to nepřišlo potřeba.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.