Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:26
Možná, že k tomuto datu vyjdou Windows ViennaTak to by spíš byl konec světa
...pokud nepřehodnotí vývojový model...
Nějak podobně to vidím já. Microsoft bude samozřejmě těžit a bojovat o prodloužení současného stavu všemi myslitelnými prostředky (podobně jako ropáci). Pak buď přijde nějaký technologický zázrak nebo Windows nějakým způsobem otevře. Boj v dnešní podobě "MS vs zbytek světa" jednoduše nelze vyhrát. Jestli bude tím do Windows skolí Linux, OpenSolaris, něco jiného nebo GPL Windows, to je asi jedno.
Mimochodem, GPL Windows vidím docela reálně. GPL restrikce je hodně silná pro to, aby nějakým způsobem Microsoftu jako vlastníku práv garantovala určité příjmy. Problém MS je v tom, že s ní nemá smysl přijít moc brzo (a připravit se o miliardové příjmy) a když přijde pozdě, těžko dokáže udržet svou větev jako mainstream určující vývoj.
Ono by těch dvacet procent mohlo bejt už i dnes v softwaru problém neníJe. Stačí jedinej, kterej člověk chce a potřebuje (a třeba si ho už koupil) a nejde dostatečně emulovat anebo nemá náhradu, takže se bez Windows se neobejde. Kompatibilní HW se dá zařídit každých několik let s obměnou PC. SW nikoliv.
mkfs.jfs /dev/sda1oproti
Vytvoř mě JFS filesystém na první partišně prvního disku
Ale manipulace s daty pomocí vhodného zobrazení, které je prezentuje jako fyzické objekty, to asi opravdu budeHmm, nemyslim. Problem s takovymi zobrazenimi jsou v tom, ze vychazeji ze znamych koncepci a metafor, aby byly intuitivni. Coz je samotne dost omezuje. Rekl bych, ze formalni jazyky a abstraktni koncepce jsou pro tyto ucely idealni.
Obávám se, že běžný uživatel by nás s formálními jazyky poslal do háje a dál, i kdybychom stokrát vysvětlili, že je to nejjednodušší přístup.Což je důsledek toho, že běžnému uživateli bylo podsunuto, že s počítačem lze pracovat, aniž by se musel něco učit.
Potíž s příkazy zadávanými lidskou řečí je v tom, že lidská řeč není z principu přesná.
Samozřejmě k tomu přispějí i tendence směřující k zániku PC jako takových a jejich nahrazení síťovými technologiemi, chytrými mobily a bůhví čím dalším.Myslim, ze toho si je MS vedom a jednim z dukazu byl IMHO ten zoufaly zajem o Yahoo... oni si potrebujou uz dopredu zacit pripravovat zachranne cluny, do kterych pak naskacou. Ale zatim se jim to moc nedari.
Virtualizace je určitě důležitá (ale jen dílčí) technologie a podle mého názoru může právě ona řešit efektivně problémy s již zmíněnou zpětnou kompatibilitou a s během starších aplikací.Jistě, IMHO jste se trefil do černého. A já mohu říkat, že můj systém je zpětně kompatibilní s windows
To půjde řešit na linuxové i jiné platformě a dovedu si docela dobře představit menšího, rychlejšího následovníka Windows, který půjde touhle cestou, ale to už bude řešit jiný Microsoft než je dnes.To ovšem přijde s tím, že MS se bude snažit všemi prostředky zachovat postavení na trhu, takže tím se pro uživatele nic nezmění. Mě šlo spíše o to, kdy a kým bude z trhu vytlačen.
Když nebudeme počítat jen desktopy a notesyObávám se, že jste právě nezapočítal 99% běžných počítačů, se kterými pracuje uživatel. Záměrně jsem ve svých myslenkách ignoroval zařízení, která nepřicházejí do styku s koncovým uživatelem (většina serverů, síťové prvky) a na kapesní zařízení jsem zapoměl. To by mohl být další hráč, který zlikviduje postavení dnešních windows.
Nebuďte až tak militantní. Já osobně mám za to, že podstatné je rozbití monopolu...
Nedělal bych si iluze ohledně monopolu, dnes již je MS z některých trhů vytlačován, ale z povahy produktů (nízké náklady na šíření, globální dosah...) vidíme, že se začali okamžitě tvořit jiné monopoly (jakkoliv mám Google rád, musím uznat, že jeho postavení se blíží k monopolu, což není dobré). Myslím že místo na desktopu by kterákoliv jiná firma ráda zaujala místo MS, ať už to je Sun, Google, RH, Nowell nebo kdokoliv jiný a choval by se stejně.
Na virtualizaci je IMHO dobré to, že znemožňuje provést Lock-in uživatele. Obecně jsou kombinace aplikací, které se vzájemně nedají provozovat, třeba kvůli protichůdným požadavkům na knihovny, požadavkům na nastavení okolí apod, požadavek na OS je IMHO jedním z nich. Pokud mi dodavatel sw nepustí do stroje jinou aplikaci, kterou chci, pak mám prostě možnost spustit další (virtuální) stroj a vyhovět mu v jeho separátním prostředí. A nemusím se tím omezovat (jasně, že jsou nějaká omezení, daná limity HW a SW, ale tyto okrajové a speciální případy zanedbávám).
... i když třeba netuší co je vlastně pohání, takže vlastně s nimi do styku přichází.
Jenže na routeru si nespustí svou oblíbenou aplikaci.
No vida, nakonec jste mě donutil původní myšlenku zpřesnit dotáhnout dál... díky.
(přece se nevydají na pospas jediné firmě a jejich blackboxovému řešení)To jako řešení Windows + Blackbox wm?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.