Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 15:38
Mam stejný zkušenosti, odpověď dostanu tak v 1 z 10 případů a to vždycky takovou že vybrali lepšího kandidáta nebo že už ten konkurz skončil. A to i na takový místa jako skladník v supermarketu, no wtf?Do toho můžu vnést trochu světla. Momentálně se jako technická podpora účastním jednoho výběrového řízení z druhé strany, tzn. jako zaměstnanec instituce která nějaké lidi hledá, konkrétně člověka který bude schopen vzít do ruky nářadí a udělat nějaké drobné opravy a údržbu, a současně si poradí s počítačem a dokáže v něm vést evidenci majetku. Oficiální název pozice je "Správce budov". Vedle toho hledáme dvě uklízečky (nebo uklízeče) - normální ženský co setřou podlahu, vyprázdní odpadkové koše, umyjí okna atd. Týden po zveřejnění inzerátu na stránkách ÚP (nikam jinam jsme to nedáváli) jsme dostali cca 130 nabídek na správce, a 250 na uklízečky (jo, doba je zlá). Tuhle záplavu mailů a klasické papírové pošty musí zpracovat jedna uštvaná sekretářka, která má vedle toho spoustu další práce. Je dost pravděpodobné, že jí někdo někde vypadne, nebo že prostě na některé nabídky neodpoví, protože na to nebude čas. A stejně jako ty se bude brzy spousta lidí divit, že i na taková místa "vybrali lepšího kandidáta". Chápu že to vypadá divně, ale v dnešní době a za těchto podmínek je to spíše loterie než výběrové řízení, kde několik šťastných prostě vytáhneme z hromady, protože podle čeho chceš vybírat uklízečku (nebo toho skladníka)? (Mimochodem, ve spojitosti s tím co jsem teď napsal, jeden technický dotaz. Ví někdo o nějakém programu, který by dokázal hromadně tisknout maily včetně příloh? Nic takového jsem nenašel. Nakonec jsem si uplácal v Pythonu skript, který je tahá přímo ze složky IMAP serveru, a vytiskne tělo mailu spolu s přiloženými doc, rtf nebo pdf. Těch pár výjimek v odt a docx jsem dodělal ručně. Existuje něco co by takovou práci dělalo na nějaké vyšší úrovni?)
V jakem je to regionu?Olomouc.
To, že by ten, kdo chce dávky, měl mít povinnost pracovat, se mi v principu líbíPrestoze jde "v principu" o fakticke snizeni minimalni mzdy a odstraneni dalsich zamestnaneckych vyhod? Kdo s cim zachazi..
Bajdvej.Priznam se, ze mi chvili trvalo pochopit CTBCHR
která umetla komunistůmNikoliv "dostala" je k moci. Takhle to aspon chapu ja.
Jj, já slyšel něco o tom, že už Košický vládní program byl pěkná "malá domů" pro komanče v naší republice. Tj. už hned od osvobození se komančové snažili pracovat na svém snu bolševické kolonie.
A něco ještě k historii ... Beneš: on nám dal všechno ... asi všem dal všechno ... ten kdo "zasloužil se o stát".
No a v Západní evropě, USA a v Japanu třeba, kde byla obrovská poptávka po socialismu (jako po prostředku, který ukončí lidské trápení, které musíme podstupovat, když musíme kalkulova), jednoduše a složitě vymyslely IMF a dopřáli si v rámci toho systému svoji vlastní variantu.
A co, že to nemohlo trvat navěky věků? USSR taky ne. A co, že to stálo lidi životy? A co, že to rozvrátilo společnot.... To ty experty nezajímalo. Doopravdy je nějakej velkej rozdíl mezi eko-pol systémy po 2.sv válce ve východním a západním bloku? Já když si promrskám historii, tak je tam nevidím...
Úrad práce som využil len raz a to po skončení školy na zaplatenie povinných zdravotných odvodov.
Keď som sa neskôr opäť stal nezamestnaným a mal som niečo ušetrené, radšej som sa na nich vykašľal a zdravotné zacvakal z vlastného vrecka než behať hore dole s potvrdeniami. V tom čase by som aj tak dávku v nezamestnanosti nedostal.
Pozerám, že aktuálne je to už trocha slušná pálka 46,06 €. Zhodou okolností mi dnes prišla výzva na uhradenie nedoplatku za jeden mesiac z toho obdobia a pozerám, že vtedy to bola len zhruba polovica súčasnej sumy.
Pri zdravotnom ma vždy zaujímalo, ktorá vypatlaná hlava sa nechala inšpirovať daňou z hlavy...
příští rok se možná většina znás setká na ulici v oranžovém mundůruCo te nema, tady je to samy mlady a schopny, ti budou mit praci vzdy
Tohle vyznělo jako ironie, nicméně: základní sociální síť by existoval měla, včetně pro ty, kteří ne vlastní vinou ztratili zaměstnání a nemohou dočasně či dlouhodobě najít jiné - z objektivních důvodů.A já myslel, že od toho je tu Facebook, ten dokáže lidi zaměstnat na celé hodiny :).
Když se člověk podívá na tradiční čínskou (nebo i muslimskou) společnost, tak to fungovalo bezvadně.A ted tu pohadku o tom, jak Indiani zili v souladu s prirodou.. Ten neoliberalni utok na socialni stat, co se porada poslednich par desetileti, je to takovym socialnim "luddismem" a "navratem na stromy", a je ironicke, ze se temto (pomylenym) hnutim sam vysmiva.
Ekonomické by bylo, kdyby v noci chodili lidi s baterkama ...vo tom bych si s dovolením ráčil zapochybovat, vašnosto výroba elektriky v malým je naprd, a ty baterky jsou pěkný svinstvo lepší by bylo, kdyby se ty lampy rozsvěcely "on demand" ale nic proti chození po tmě
lepší by bylo, kdyby se ty lampy rozsvěcely "on demand"U výbojek neproveditelné, počkej si na LED světla :)
lepší by bylo, kdyby se ty lampy rozsvěcely "on demand"Nejdriv mi to neprislo jako dobry napad - co lide, co maji blizko dum a snazi se treba usnout? Asi jim ta svetelna estrada moc vyhovovat nebude.. Ale pokud by ten interval byl rozumne dlouhy, tak by to mozna davalo smysl. Nejvic v mistech, kde je v noci maly provoz.
Nejdriv mi to neprislo jako dobry napad - co lide, co maji blizko dum a snazi se treba usnout? Asi jim ta svetelna estrada moc vyhovovat nebude..to je v principu to samé, jako když jim okolojedoucí auto posvítí do oken ... samozřejmě technické řešení by chtělo dopilovat, například by ty lampy měly svítit více na onu komunikaci než do oken, ale to je problém i u současného stavu (někdo při světle neusne vůbec, i když nebliká, takže si pořídí rolety a je mu jedno, co se děje za okny)
Když člověk v naší zemi podniká, tak se tomu (korupčnímu jednání - pozn. redakce) těžko vyhne.
Bych to tady všechno obrátil vzhůru nohama!Ja uz bych je srovnal do late, kdybych vedel jak...
Ten se totiž nechal úřadem práce nalákat příslibem podnikatelské podpory na rekvalifikační kurz, který byl završen získáním živnostenského listu. Jenže když ho získal, tak mu suše oznámili že tím pádem již nemůže být v evidenci ÚP a tím pádem na tuto 30 tisícovou podporu ztratil nárok. Pěkné, že?Mohl by si to více rozvést? (potřebuju živnosťák na kterej nemam nárok, nebo platit člověka co je vyučenej v oboru jako "odpovědnýho vedoucího" a o tomhle sem něco letmo zaslech) Nějak to nechápu, buď sem blbej já, nebo zákon, dík.
Nemohu za to, že jste příliš blbý na to, abyste si mohl dovolit být líný a nechcípnout přitom hlady.Tim jste o sobe rekl vse...
Tak především. Já žádnou práci nehledám a troufám si říct, že mám spíš nadprůměrný plat.
Ten blogpost byl napsán především pro ty co se domnívají že úřad práce a podmínky vyplácení podpory v nezaměstnanosti se jich netýkají.
Jen tak pro zajímavost jsem se kouknul co pan Jaromír Drábek - t.č. ministr práce a sociálních věcí, vlastně vůbec kdy dělal. Vypadá to na první pohled jako vtip, ale bohužel je to tak. Podle všeho nabyl své vzdělání přesně na tomtéž ústavu a katedře co zaměstnává teď mne. Viz jeho životopis. Tomu ale říkám ironie.
Pokud jde o interpretaci jeho názorů - domnívám se že otázka i odpověď jsou ve výše odkazovaném rozhovoru formulovány jasně.
28.11.2011
- Otázka (Lucie Nekvasilová): "Bude mít při rozdělování nezaměstnaných na jednotlivé typy práce vliv jejich vzdělání?"
- Odpověď (Jaromír Drábek): "Co ti vysokoškoláci, že? Jestli budou také zametat? Ne, nepočítáme s tím. Jednak je jich mezi nezaměstnanými procentuálně docela málo a většinou nejsou dlouhodobě nezaměstnaní. Jednak je chceme využít především k organizaci veřejné služby. To znamená: vysokoškolák nebude zametat ulice, bude organizovat ty, co to budou dělat."
Přitom zrovna p. Drábek je osoba, která by si potřebovala vyzkoušet takovou práci jako prase drbání.
S lidmi podobných názorů jako on mám osobní zkušenost. Vypadalo to tak, že osoba se SŠ vzděláním vykonávala kvalifikovanou práci místo VŠ se stejnou zodpovědností, ovšem za mzdu SŠ. A to zpravidla do té doby, než se objevil podobný exemplář jako p. Drábek. S naprosto nulovými zkušenosti z oboru, bez jakékoliv praxe - nicméně absolvent VŠ (Makro r.1997-1998).
Ad 1, osobní zkušenosti svědčí o něčem jiném.A co přesně se myslí tím fízlováním? Když dostanu za povinnost dohlížet na makáče, tak je pochopitelné, že je nenechám se tam válet. A makáčové k tomu tendenci samozřejmě také mají. Kdykoliv u nás na zahradě pracují a přestaneme je sledovat, tak není-li mezi nimi nějaký tahoun, tak za chvíli víc mluví než pracují.
Zajímavé je, že já na své zaměstnance nikdy dohlížet nemusel a přesto jsem se mohl spolehnout na to že udělají co mají. Na druhou stranu oni zase věděli že po nich nechci nic víc, než je třeba. Kvalitní šéf totiž podle mě musí umět odfiltrovat idiotské příkazy nadřízených a ne je tupě plnit!Tohle u lopat a makáčů nefunguje. Aby to mohlo fungovat, tak musí mít daní makáči vyšší inteligenci. A pokud ji mají, tak už jsou typicky šéfem skupiny. Zkušenost - švagrova firma. Tam se po nich prostě chce: vykopat tohle, udělat támhleto, postavit tohle. Bez diskuze. A jakmile začnou vymýšlet, že tohle je zbytečný a udělají si to po svým, tak to obvykle dopadne špatně.
Fízlování je podle mne taková praktika, kdy se z množiny A vytipuje ten nejlepšího řiťolezec, který by raději udal vlastní matku, než by sám máknul na práci. A toho pak pověří vedením této skupiny. Ten jí následně "vede" tím způsobem, že šmíruje zda-li neojebává práci i někdo mimo něj. Případně "pobízí" k vyššímu pracovnímu vypětí hrozbou potenciální srážky ze mzdy. Neboť srážku ze mzdy zařídit může, kdežto odměnu ne. Ještě lepšího výsledku z hlediska vrchnosti je dosaženo, je-li takových jedinců více. Hlídají se pak totiž navzájem, aby snad někdo náhodou s těmi skutečně pracujícími nesoucítil. V případě organizace veřejných prací nemá podle mne mít rozhodující roli vzdělání, ale délka praxe. Natvrdo řečeno - má-li absolvent VŠ mýt hajzl, tak stěží si svou práci bude umět zorganizovat líp, než ten kdo tuhle práci nějaký čas dělá. Konec konců - kdyby mu ta VŠ k něčemu byla, tak by nemusel dělat veřejně prospěšné práce. Kontrolu má provádět především ten, kdo je za to řádně placen. Aby bylo jasno - nemám proti veřejným pracím, ovšem to by měla být záležitost lidí, co přejdou z agendy ÚP do agendy sociálky. Tak mě napadá, že tahle drobná, leč zásadní nuance mezi těmito institucemi dosud nebyla zmíněna a mnoha lidem splývají. Takže. Když člověk přijde o práci, tak je nejprve evidován na Úřadu práce. Podpora v nezaměstnanosti je mu vyplácena maximálně půl roku a pouze do určité maximální výše. Takže i ten kdo předtím vydělával půl milionu měsíčně dostane pouze toto maximum. Tato částka se také průběžně snižuje - opět v závislosti na tom, jak vysoké byly poslední příjmy. Pokud nedosahuje výše životního minima, jste odesláni na sociálku aby vám doplácela rozdíl. Že půjde o další úřední opruz snad netřeba dodávat. Výdobytkem posledních let je, že pokud jste dostali odstupné, tak na podporu máte nárok až po jeho vyčerpání - takže zapomeňte na to, že byste tuto částku mohli použít kupř. ke startu podnikání. Pokud totiž živíte rodinu, tak se velice rychle rozplyne. A zcela na závěr bych jen zmínil, že je jiná věc být nezaměstnaný svobodný a bez závazků - to vás nic zase tak moc do té práce netlačí. Kdybych chtěl jen bouchat prachy a budovat kariéru, tak v r. 1997 jsem k tomu měl jedinečnou příležitost - i bez té VŠ. Ale to bych zase nepoznal řadu velice dobrých lidí a rozhodně - bych nepracoval s linuxem. V r. 2003 jsem se konečně dostal k práci pro níž (jak se domnívám) mám buńky. I když se může stát leccos, tak myslím, že s tím co mám v kebuli dnes mi - pokud nezblbnu - ÚP už asi nehrozí. Nicméně ty předchozí zkušenosti považuji za velmi cenné a díky tomu se odvažuji tvrdit, že p. Drábek je na svém postu absolutně nekompetentní osoba.Ad 1, osobní zkušenosti svědčí o něčem jiném.A co přesně se myslí tím fízlováním? Když dostanu za povinnost dohlížet na makáče, tak je pochopitelné, že je nenechám se tam válet. A makáčové k tomu tendenci samozřejmě také mají. Kdykoliv u nás na zahradě pracují a přestaneme je sledovat, tak není-li mezi nimi nějaký tahoun, tak za chvíli víc mluví než pracují.
Co je zvrhlého na tom, že ministra práce dělá člověk, co zastupoval zaměstnavatele? Bylo by stejně zvrhlé, kdyby ho dělal bývalý odborář?Ano. V podstatě by to bylo stejně zvrhlé. Obzvlášť pokud by ten odborář nikdy nebyl zaměstnán jinak než v rámci odborů. Tento post by měl podle mne zastávat především někdo, kdo má reálnou zkušenost s prostředím nezaměstnaných a sociálně slabých.
A jak se takový "ochcávač" projevuje?Třeba tak, že svou práci prodává současně přes několik institucí. Tak, že výsledky cizí práce prezentuje jako své. Nebo tak že splácá blábol, aniž by se obtěžoval skutečným výzkumem a obhájí na něm titul. A tak by se dalo pokračovat. Nicméně to, že je někdo "ochcávač" neimplikuje, že by to musel být nutně špatný člověk - prostě jde cestou nejmenšího odporu, pokud mu to systém umožňuje. Je to lidská přirozenost. Také jsem zcela jasně uvedl, že se nedomnívám, že by "ochcávali" všichni. Kdyby tomu tak skutečně bylo, tak už bychom byli opravdu v háji.
Z čeho vlastně pramení vaše přesvědčení, že dovedete ohodnotit typického absolventa VŠ?Reálná zkušenost. Soudím lidi podle toho co dělají a ne podle toho jaký mají papír. I když to tak možná vyznělo, tak si nemyslím, že by nutně každý absolvent VŠ musel být blb. Opět. Když se vrátím k působení v Makru. V Ostravě i v Brně se zopakovala identická situace. Obchod se rozjel, aniž by oddělení mělo vedoucího a ten byl přijat až dodatečně, v době když už všechno jelo. V Ostravě na ten flek přijali mladou holku. Ta však nebyla blbá. Viděla že všechno klape, takže se poptala co a jak a okamžitě začala fungovat. Báječně jsme se doplňovali. Zpětně to vidím jako zásadní chybu, že jsem přešel do Brna. V Brně rovněž přijali vedoucího až dodatečně. Rovněž v době kdy už všechno jelo. Druhý zástupce měl ovšem na tom zásluhu minimální - hlava mi to sice nebere, ale v tom nejkritičtějším období, těsně před a v průběhu otevření store měl čtrnáct dní dovolenou. Vedoucí byl postarší chlápek - bývalá guma. Také se poptal co a jak. A začal si to dělat po svém. Situace tenkrát vypadala tak, že pondělí až středu jsem seděl od rána do večera ve škole, a od čtvrtka do neděle jsem od rána do večera seděl v kšeftě a řešil jeho boty. To všechno bych ještě zkousnul, ale abych za někoho řešil jeho průsery a on mi za to ještě podrážel nohy, tak to už byla opravdu silná káva. Takže jsem k 31.1.1998 - poslední den své dovolené svůj pracovní poměr ukončil. Personální sice něco mektal o tom, že nemusím končit hned, ale až k 30. červnu, ale to už jsem měl toho tak akorát dost, tak jsem mu oznámil že jsem tam naposled a v pondělí ať mě už nečekají.
Pár živnostníkov, ku ktorým za službou, ktorú ponúkajú, nik nepáchne ako je deň dlhý poznám... žijú z niečoho celkom iného a nechcite vedieť z čoho( lebo sa to nedá dokázať a nemôžu byť za to trestne stíhaní):))A když se ti nelíbí, z čeho žijou živnostníci, co potom z čeho žijou mnozí nezaměstnaní :).
Sociální zabezpečení to vlastne existovalo vždy, ale malo iné podoby(otrokár v Ríme mal povinnosť na starosť sa postarať o svojich otrokov), k šľachtickým móresom patrila aj podpora starých, chorých a chudobných, starobince, chudobince, sirotince,špitály prevádzkovala cirkev, obce, mestá... Okrem toho ľudia žili vo vidieckych komunitách - to boli úplne iné vzťahy ako v industriálnej spol., v anonymných mestách, kde ten námedzný robotník nemal absolutne žiadny iný zdroj obživy ako svoju prac. silu, ktorý buď predal alebo nie...Takže muselo okrem svojpomoci vzniknúť systém soc. zabezpečenia , za ktorý je zodpovedný štát, spoločnosť, ktorá predsa nie je nejak samoúčelná inštitúcia, ale má slúžiť ľuďom k dobrým podmienkam pre život -teda ak máme hovoriť o demokratickej forme štátnej moci a nie o absolutistickej vláde plutokracie. Manažment štátu, ak si teda trúfa brať peniaze za riadenie spoločnosti, ktorá má slúžiť jej členom a vyvažovať ich záujmy, je zodpovedný za to, ako to zariadi, aby mohli byť ľudia v spol. relatívne šťastní, spokojní a žiť na dôstojnej úrovni. Možno nie je racionálne vyrábať toľko plastových obalov, stavať toľko zbytočných kancelárií na pôde, s ktorou sa nerozmyslene hazarduje... pchať toľko prostriedkov do reklamy a iných výmyslov Neviditeľnej ruky... Keď je úroveň technológií na takej výške ako je, iste by sa dali využiť na veci naozaj užitočné.Ak sa na jednej strane nehorázne plytvá- a na druhej nehorázne šetrí( soc. zabezpečenie chorých, starých a pod.), niekde bude zádrhel.:)
Ak by neexistoval (významenejší) štátny systém sociálneho zabezpečenia, tak by sa veľká časť tých komunít zachovala a zároveň by v mestách vznikali nové (a vznikali by iné alternatívy k dovtedy prevažujúcim komunitám). Ak však existuje štátny systém sociálneho zabezpečenia, tak neexistuje tlak na zachovávanie a vytváranie nových komunít (resp. vytvárania iných alternatív k nim).
Človek je údajne spoločenský tvor, takže i keď žije v prostredí, kde nepozná ľudí bývajúcich o dve poschodia nižšie (tzv. anonymné mesto), zvyčajne si vytvorí nejakú sieť ľudí, s ktorými sa stretáva.
Štát, vrátane (trebárs aj ideálne) demokratického, môže mať rôzne pohľady na to, čo sú to dobré podmienky pre život a tie omáčky okolo. Zrejme sa obaja zhodneme, že by bolo fajn, ak by ľudia s minimálnou mzdou dostávali od budúceho mesiaca trebárs o 56,11% viac. Lenže jeden z nás by najprv rozmýšľal o využití zákona 663/2007 Z.z. (o minimálnej mzde), ten druhý o by porozmýšľal nad zákonmi upravujúcimi výšku odvodov, zdravotného a dane z príjmu.
Ak by neexistoval (významenejší) štátny systém sociálneho zabezpečenia, tak by sa veľká časť tých komunít zachovala a zároveň by v mestách vznikali nové (a vznikali by iné alternatívy k dovtedy prevažujúcim komunitám).Ano, jak muzeme pozorovat napriklad na vzniku gangu v chudinskych ctvrtich Severni a Latinske Ameriky. Lide takto tvori alternativni komunity, k jejichz vzniku v socialnim statu neexistuje duvod.
Áno. V chudobných a skorumpovaných krajinách s prebyrokratizovanou legislatívou a s nepriamou štátnou podporou v prospech drogových kartelov/dílerov... to majú obyčajní ľudia ťažké.
Lenže (až na pár troška svetlejších výnimiek) v tej Amerike južne od Rio Grande vidíme, že idealistická ľavicová/socialistická... politika už niekoľko desaťročí tvrdo naráža na reálny svet.
Až tak chudobná nie, skorumpovaná o trocha menej.
Ber život na Slovensku ako dobrú prípravu na dôchodok v Latinskej Amerike. Obzvlášť ak žiješ v regióne obohacovanom multi-kulti viac, než je zdravé. Veď čo môže byť lepšie ako si skontrolovať príchodzie platby zo Sociálnej poisťovne (alebo II. piliera :) ) z nejakej favely poblíž rovníka v nadmorskej výške primeranej tvojej predstave o príjemnej teplote a potom si vybrať cash (pozor na secuestro express) a navštíviť miestny trh so skonvertovanou tvrdou menou?
To je přesně to, co jsem říkal - existovalo v minulosti takové uspořádání, které zajistilo, aby nemocní a nemohoucí byli zabezpečeni a nezemřeli hlady (od otrokáře v Římě až po vesnické komunity). Nic z toho dnes neexistuje v původní podobě a je nahrazeno státní péčí. Pokud tato státní péče selže, je malér. S tím, že se zbytečně plýtvá, souhlasím. Kolik zbytečných letáků denně nacházím ve schránce ..A ty letáky vám posílají "zlé" státní instituce zajišťující sociální zabezpečení? Vždyť jako pravicový člověk, obchodník a podnikatel přeci nemůžete kritizovat fak, že se jiné subjekty snaží reklamníémi letáky zvyšit šanci, že si jejich čínský šunt někdo koupí.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.