Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 22:59
Stala se mi jedna nepříjemná věc a určitě se najde někdo, koho tím alespoň trochu potěším. Instaloval jsem na anglický Windows XP jeden prográmek, nějakej PDF udělátor. Instalace proběhla v pohodě a že prej musí restartovat restartovat počítač kvůli aliasům ve fontech, nebo co a jiný blbosti. Po restartu co se nestalo. Nic nešlo přečíst, protože buďto zaměnil systémové fonty, nebo jejich aliasy. Místo normálního textu jsem měl všude kolečka, čtverečky a jiný blbosti. Tohle je ta situace k zasmání.
Jak to dát dohromady? Řekl jsem si, že vyhodím všechny fonty a nechám tam jen zaručeně systémový. Jelikož si nejsem jist, který všechny fonty jsou systémový, vybral jsem úplně všechny a vyhodil jsem je. Systém Windows sám zjistil, že mu některý font chybí a tak ho jednoduše doinstaloval. Dodal jsem do systému zbytek správných fontů a tím celý můj problém zmizel. Také se mi líbí, že když nějakým omylem odstraníte systémovou knihovnu, program, nebo jinou nepostradatelnou část Windows, informuje vás o tom a nabídne doinstalování z originálního CD.
Nikdy v jsem Linuxu nezkoušel smazat všechny fonty, nebo keymapy systému kbd, nebo xkbd. Nejsem si jist, zdali by na to Linux dokázal reagovat a zdali by mě informoval, případně by mi nabídl doinstalaci. Mám za to, že aktualizační systém Linuxu je maximálně na hranici balíčků a jejich závislostí. Chci si něco nainstalovat a on mi nabídne, případně zařídí doinstalování jiného balíčku. Pokud by z nainstalovaného systému, ať už z jakékoliv příčiny něco zmizelo (třeba chyba disku) nevím jak by si s tím Linux poradil.
Co mi také vadí je neschopnost desktopu informovat o chybě a říci uživateli co se stalo. Spustím si program, který z nějakého důvodu nejde. Spustím ho z menu a jediné co vidím je to, že se Linux o něco pokouší a nakonec nic nespustí. Abych zjistil co se stalo, musím aplikaci spouštět z terminálu.
PS: Jednou jsem se pokoušel o podrobný výpis závislostí, ale zůstalo jen u závislostí programů na knihovnách. Používám to pro svou potřebu ve svém builderu.
Tiskni
Sdílej:
Za druhé: jedna z vlastností, která se mi ma Linuxu líbí už od chvíle, kdy jsem ho začal používat, je skutečnost, že když ho (coby root) o něco požádám, tak to udělá, protože (rozumně) předpokládá, že k tomu mám asi nějaký důvod (který mu nepřísluší přezkoumávat) a je to koneckonců moje věc, jestli si chci smazat něco důležitého. Nesnaží se zkoumat mou příčetnost, nesnaží se mi vysvětlit, že tomu vlastně nerozumím, nesnaží se mi vysvětlit, že on vlastně ví lépe, co s tím počítačem chci dělat. Proto ho mám raději než systémy, které se mne při každé trochu netradiční operaci pětkrát zeptají, jestli to opravdu myslím vážně (a občas požadovanou akci nakonec stejně neprovedou). Pokud vám tento přístup Linuxu vadí a máte raději systémy s opačnou filosofií (tj. systémy, které se ke správci chovají jako k slabomyslnému jedinci, který pořádně neví, co chce), proč je, *censored*, nepoužíváte a neustále se nás snažíte dokolečka přesvědčovat, že je zásadní chyba, když se Linux chová tak, jak byl navržen?
Přesné. Tohle mi na Windows právě vadilo. Že za mne něco neustále dělal a nenechal si to rozmluvit.
PS Čekám, kdy Jindra ve svém seriálu: "Co mají Windows a nemá Linux a bez čeho nelze žít" dojde k tomu, že tam má ikonku Wokýnek a Linuxu jí nikde nenašel to že teda takhle dál fakt nejde. :)
Taky jsem pro větší odpovědnost uživatele i správce.
1) rpm -V jmenobalicku
2) rpm -qf jmenosouboru
Aplikace způsobila výjimku na adrese 0xhchkrdtn.Nechci se windows zastávat, ale tuším, že linux by k tomu to neřekl o mnoho více.
Napr. "Program Files\Windows NT\Pinball\pinball.exe"
Skutočne. Vyskúšajte si to.
informuje vás o tom a nabídne doinstalování z originálního CD.
Keby to bolo aspoň tak. Ale on nič nepovie. Len to ticho vráti naspäť. Ja som na to narazil, keď som chcel zmazať "Program Files". Dôvody teraz ponecháme stranou. Podstatné je to, že mazanie nedobehlo, pretože "directory is not empty". To že nevráti, zvyšných takmer 70 súborov v tom adresári asi tiež nevadí. Naopak, ak zmažem dll-ku implementujúcu port monitor, alebo print processor, tak sa o tom nedozviem. Nieleže to systém dovolí, ale o probléme nijako neinformuje. Len príslušná print queue jednoducho zmizne. Tak je to podľa Teba správne?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.