Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 11:38
Posledních pár dnů se v médiích objevuje tzv. Holešovská výzva a s ní spojené protesty. Přestože zcela souhlasím, že vláda by měla podat demisi, s Holešovskou výzvou jako celkem nesouhlasím. A hned vám řeknu proč.
Celkově by se obsah Holešovské výzvy dal shrnout do podoby klasického tříbodového plánu:
Můj nesouhlas s výzvou jako celkem pramení právě z (absence) toho klíčového druhého bodu. V pátečním Hyde Parku jsem se od mluvčího celé akce v podstatě dozvěděl, že bude stačit líp vybírat politiky. Podle mě to nebude stačit nikdy. Je úplně jedno, kteří vepři u koryt zrovna jsou. Stejně se dřív nebo později vyválejí ve špíně (a ti zásadovější budou vyváleni). Otázka není jestli, ale kdy. Proto výměna politiků sama o sobě nic neřeší. Jako jediná možnost dlouhodobého zlepšení české politické scény mě napadá jen důsledný a trpělivý dohled občanů nad tím, co politici ve svěřeném úřadu provádějí.
K tomu je potřeba i možnost prohřešky hlavně u ministrů co nejdřív trestat. A teď nemluvím jen o vyloženě trestných činech, ale i o prostém neplnění volebního programu a přisvojování si pravomoci rozhodovat o významných záležitostech, které nebyly tématem předvolební kampaně. Jako nejjednodušší se nabízí prosté odvolání ministra z funkce (případně celonárodní vyslovení nedůvěry vládě). Čekat celé 4 roky na další volby a doufat, že se příslušného politika podaří nezvolit, bohužel nestačí, protože voliči jednak mají krátkou paměť, a jednak je volební systém nastavený tak, že funkcionáři velkých stran se možnosti nezvolení vůbec bát nemusí.
A jak tedy na to? Nejjednodušší by bylo každý rok uspořádat jedno celostátní hlasování navíc. Pokud by se ten rok konaly nějaké volby, hlasování bude spojené s volbami. Hlasovalo by se pak celkem o 3 věcech:
Pokud nechápete smysl hlasování o dodatečném mandátu pro vládu, pak si možná v definici pojmu „demokracie“ pletete druhý a třetí pád, stejně jako Václav Klaus. „Demokracie“ znamená „vláda lidu“. Ovšem je to vláda koho, ne čemu. Volební lístek není bianko šek. Politici ve volbách dostávají mandát realizovat pouze to, co slibovali v předvolební kampani, ne cokoliv si zrovna zamanou. Pokud je potřeba řešit nějakou novou významnou otázku, musejí k tomu dostat mandát zvlášť.
Tiskni
Sdílej:
Ale tohle jsou, jak žertem říká jeden můj známý, hodně "obskurvní" weby+1
Můj nesouhlas s výzvou jako celkem pramení právě z (absence) toho klíčového druhého bodu
tohle je problém všech podobných expertů - všechno vědí a pokřikují co je špatně a coby - kdyby a když tam budou oni, tak že to bude bomba, protože jsou úžasný, ale před jakoukoli konkrétnější otázkou prchají ...
vidím to jinak - jsou dvě strany těch co řvou -
- jedni jsou ti pod tribunou - od těch fakt nečekám nic chytřejšího, než "mame v rukou hole - budou rychle dole", ale pak je druhá strana - ti co jsou NA tribuně a od těch bych už odpovědi chtěl slyšet - ne hned konkrétní návrhy zákonů, ale aspoň nějaký rámec konkrétního řešení
Zaujal mi ten soud o lidech dole. Oni jsou debilové? Proč jako? Vy je znáte? Vy jste lepší? Pročpak? Protoýe neremcáte, nebo proč?
ne, vůbec ne - jen jsem blbě popsal co od koho čekám - jsou "vůdci" kteří by měli mít jasno v tom co chtějí - od těch dole to nečekám
mlád - to je relativní pojem :)
nikde nemůžu najít třeba návrch té vlády odborníků - kdo to je? koho na který obor navrhnou?
nevěřím na rychlé revoluce a jejich růžové dopady
U nás je to vždycky náhlý a nečekaný zlom.
a jak ty zlomy dopadly?
máme holt trochu jiný názor no - co se dá dělat - já od nich nechci harmonogram na minuty - jen něco míň mlhavýho než
"po demisi vlády ustavit nepolitickou vládu z osobností těšících se všeobecné
důvěře ..."
Pozor, ale tady ještě nejde o zlom! Jen o běžný jev plně zapadající do systému!
já vím, jde mi jen o to jak píšu - když už podle Tebe mají být proslovy jednoduché, tak aby je lidi pochopili, tak by někde mělo být k dohledání i něco konkrétnějšího - ne o moc, stačilo by to natolik detailní, aby bylo zřejmé, jestli to má smysl, nebo je to jen pokřikování bez silnějších základů
a tohle mě moc vírou nenaplnuje (i když je mi jasné, že to je jen krutí novináři podkopávají:))
+ 1 000 000
„Demokracie“ znamená „vláda lidu“copak dříve zde nebyla demokracie?
Stačí málo a do té bídy se překlopíZaplatíš zálohu třeba na byt/dům a firma nějak nic nedělá. Nakonec ti zbydou oči pro pláč, dluhy apod. a ty firmy? Oni jen řeknou "špatný podnikatelský záměr apod. H-SYSTEM apod."
Té chudoby přibývá. Když vystrčí člověk čumák ze své skupiny, kde případně v Práglu žije, nestačí valit oči. Mnoho lidí žije na samé hraně, málo pod hranicí bídy. Stačí málo a do té bídy se překlopíProcentuálně je u nás počet chudých lidí jeden z nejnižších v Evropě. problém je že lidi se poměřují s okolím, takže za chudého se považuje i ten kdo si ve skutečnosti žije relativně dobře - "chudá" rodina kde mají několik mobilů, barevnou TV atd.
Jaky 'objevny' odkaz mate na mysli. A zejmena jaka 'vecna' fakta pana Smolika myslite?Zde jste dal odkaz na tento graf , týkající se produktivity práce, kde se porovnávají údaje "doby prosperity" s "dobou úpadku". V diskusi byl zapojen i JS, ale ani jeden z vás neodpověděl na věcné postřehy postřehy DS.
Velice se mylite, ze si tady par lidi nejak vzajemne notuje.Já myslím, že se až tak nemýlím. Atomová energie je dnes spíš vedlejší téma, tady vše stojí na politickém smýšlení a dělení lidí na levičáky/pravičáky. Tím nechci říct, že by tohle škatulkování JJ nedělal. Ale vy se tváříte, jako že jste lepší
Kdo nadava na J.J. neni muj partak, to je proste jen nekdo normalne inteligentni se socialnim smyslenim. Kopani do dlazdice neni precinem.Hm. Hezká arogance..
...pojmenoval takove nazory debilitami. A zatim si stojim, protoze vse co jste k financni problematice duchodcu uvedla jsou jen predsudky bez jakekoliv analyzy.A zde nebo zde jsou články, věnující se této problematice. Že by také předsudky..?
Nevíte jaký to je vzorek důchodců, nevíte pro koho to kupují, nevíte původ peněz, nevíte nic... vidítě jen pár bab a dědků jak utrácí.To opravdu nevím, to ovšem nic nemění na skutečnosti, že peníze na to mají. A "pár" jich asi nebude, když tyhle "firmy", tahající peníze z důchodců prosperují, a není jich málo.
množství potenciálních zákazníků ve skupině má velmi malou nutnou souvislost s její ekonomickou situací.To je podle mě hluboký omyl. Množství potenciálních zákazníků právě má přímou souvislost s její ekonomickou situací.
Opět můžeme podle množství vydaných prostředků označit za velice bohatou skupinu toxikomanů a hráčů.Tak pokud jsou schopni utratit za svoje "hobby" např. statisíce Kč ročně, zřejmě ty peníze seženou. Trh neřeší původ zdroje peněz. Ten jen řeší: má/nemá, vydá/nevydá.
Z těchto lidí jen 58 % volilo současnou koalici.
Tohle je jediný relevantní údaj. Když je někdo líný chodit k volbám, tak bude určitě stejně líný chodit i k tomuhle hlasování. Osobně bych si tipnul, že voliči mimoparlamentních stran budou ohledně vládní koalice taky rozdělení zhruba půl na půl, takže to taky nehraje roli. A co se týče zbytku, ty další dvě položky na hlasovacím lístku vytáhnou k hlasování i voliče úřadující koalice. Pokud tedy vláda plní svůj program a nedělá všelijaké špinavosti, neměla by dostat víc hlasů pro odvolání než 42%. Voliči stran vládní koalice by museli být blbí, aby si jen kvůli změně premiéra sestřelili svoji vládu, která plní svůj program.
Prostě takhle to v západním světě chodí ve skutečnosti s tím volným trhem, a doma byste si vyidealizovali svobodný volný trh ve formě, která jinde není, a která nemůže ostatnímu světu konkurovat.Perpetuum mobile neexistuje. Na to, aby bylo možné někoho dotovat, je potřeba zase někoho jiného obrat o peníze. Takže svobodný volný trh možná způsobí, že některé odvětví má problém konkurovat zahraničnímu, ale na druhou stranu se zákonitě musí objevit jiná odvětví, která jsou oproti zahraniční konkurenci ve výhodě. S tou přidanou hodnotou, že bez dotování se ušetří na výplatách úředníků, kteří dotace přidělují, omezí se korupce (úplatky úředníkům nakonec zaplatí konečný zákazník). O ztrátách při průchodu peněz státním rozpočtem ani nemluvě.
Také mám dojem, ž celá Evropská unie nestojí na žádných silných myšlenkách.Co treba Schumanova deklarace? Dost zakladatelu EU byli federaliste, ale bylo jim jasne, ze celoevropskou federaci nevybuduji pres noc, ze je treba mnoho kroku, ktere se daji postupne samostatne prosadit a ekonomicky obhajit.
Ale aby se s EU její obyvatelé identifikovali, to rozhodně ne.Jak kde.
Že by to byly nakonec rozumné investice, rozumnější než to tady nechat padnout a pak dovážet a být závislý?Mluvte za sebe. Jestli chcete dotovat to české, poslužte si, ale za své - nenuťte to nám ostatním. Co se mě týče, je mi úplně jedno, kde se prase vykrmí, podstatné je čím. A soudě podle echt českých vajec z velkoslepičáren bude to "čím" přibližně ten samý humus tady i v zahraničí.
JInak nešlo by o kvalitu, ale o zachování české produkce, zaměstnanosti, krajiny...a) Pokud vám záleží na zachování české produkce, věnujte tomu _svůj_ čas/peníze. Co se mě týče, když pominu pár výjimek, je mi česká produkce ukradená. Nevidím důvod, proč tady za každou cenu snažit o "průmyslové" pěstování něčeho, co vyjde levněji koupit odněkud, kde se tomu daří. b) Nemám nejmenší zájem dotovat něčí zaměstnanost - když někdo trvá na tom dělat něco, co ho stěží uživí, ať si poslouží. Nevidím důvod, proč by někteří měli být za vyvolené a ostatní by jim měli dávat na jídlo. c) Krajina (příroda) se o sebe nejlíp postará sama, většinou stačí, aby tam nelezli lidi.
A vy jste viděl co se stane s polem co nechá úplně bejt?Jo. Nic tak hroznýho, prostě tam roste tráva nebo nějaké roští. A nezdálo se mi, že by s tím ta drobná zvěř, co se tam usadila, měla nějaký problém. Ovšem jestli vám to nepřijde dostatečně správně přírodní, protože se tak stalo bez zásahů člověka, tak prosím.
ASi už fakt není pro lidstvo naděje .To by se jeden rozplakal... tedy pokud se ztotožňuje s Vašimi názory, což já tedy ne.
1) demise vlády a prezidenta
2) přímá volba nového prezidenta
3) ustanovení dočasné vlády odborníků s těmito body
- zpracování a předložení zákona o referendu (politici nemohou rozhodovat o sobě (konflikt zájmů), takže by šlo zejména o zrušení/omezení imunity politiků, výrazné snížení platů a příspěvků politikům, finanční odpovědnost). Předložil by se zákon třeba o zrušení imunity a pokud by ho občané v referendu schválily, tak by to bylo přijato a poslanci a senátoři by o tom nehlasovali. Stejně tak finanční odpovědnost a snížení platů apod. věci týkající se politiků
- zpracování a předložení zákona o zrušení/omezení imunity politiků pro referendum
- zpracování a předložní zákona o finanční odpovědnosti politiků pro referendum
- další návrhy na šetření v oblasti politiků
- úprava zdravotních reforem do lepší podoby
- předložení dalších nutných reforem
- zákon proti lichvě, který bude přesně definovat lichvu
4) po dlouhé době - až bude vše opět v pořádku, budou schváleny výše uvedené i neuvedené důležité věci, můžou být volby o novou vládu, kde by bylo dobré aby už zde byly nové strany a nový lidé nejen ODS,ČSSD a KSČM
Uznejte samy, že pokud se má šetřit, mělo by se začít u politiků a ti se k tomu nemají, proto by se o takovýchto zákonech muselo rozhodovat v referendu. To samé se týká i finanční odpovědnosti, kdy přislušný politik nejen zaplatí ale měl by jít třeba i do vězení. Otázkou ovšem, jak by zákon o referendu prošel skrz poslance, senát a prezidenta. A určitě by se našlo i více důležitých bodů, toto je ale pouze nástin, co by se mělo udělat
ustanovení dočasné vlády odborníků s těmito bodyJo, tohle je poměrně častý a oblíbený požadavek. A zcela dle výše zmíněného tříbodového plánu tu chybí ta část, která specifikuje, kdo je to odborník a kdo o tom rozhodne. A ty body... copak to má být to šetření v oblasti politiků? To jako že s velkou slávou snížíme výdaje v okrajové položce státního rozpočtu a pak si budeme plácat po ramenou, zatímco celkové výdaje se vůbec nezmění?
Myslíte že všichni pedagogové na VŠ lékaři... jsou diletanti? A za kolik pracují?VS pedagogove ale pracuji v mnohem lepsich podminkach -- kolikrat se asi tak profesorovi ma lekarske fakulte stane, ze se mu pod okny pracovny sejde dav lidi, kteri sice o medicine nevedi absolutne nic, zato naprosto presn? Kolikrat za rok profesor musi chodit do poradu typu Kotel? Profesorova marka nebo synovec klidne mohou mit soukromou ordinaci nebo se venovat vyzkumu leku a nikdo nerekne ani popel, to same je u politika nemozne. Profesor muze jet v lete v klidu na dovolenou a byt tak klidne cele prazdniny a nikdo neresi proc tam jel, kdo tu dovolenou zaplatil, koho tam potkal atd atd. To je prave to co chci rict -- politika je podle me pro drtivou vetsinu opravdovych "odborniku" (nebo proste slusnych, poctivych lidi) tak strasne malo lakava prace, ze pokud by ji uz prece jen chteli delat, urcite to nebude za 15.000Kc hrubeho.
Lichva, je ochrana slabých proti násilí i nátlaku, tomu aby nemohli být zneužití pro momentální, nebo také mentální slabost. Takové obrana slabších členů tlupy byla zcela pochopitená ve vyspělých civilzacích i u primitivů. Jen dneska jsou často lidé úrovní holt někde pod kříváky.Na ochranu slabsich clenu tlupy uz prece existuje nespocet zakon a cest. Ostatne uz ted je mozne prohlasit za neplatnou smlouvu uzavrenou pod natlakem, v nouzi, zjevne nevyhodnou, odporujicim dobrym mravum atd. I pujcovani penez je samozrejme uppraveno zakony a v extremnim pripade velmi slabeho jedince je samozrejme mozne pozadat i o zbaveni zpusobilosti k pravnim ukonum. Souhlasim, ze ochrana slabsich je nesmirne dulezita, nicmene mam pocit, ze v soucasne dobe je takove moda byt "slaby": "Proc bych se staral, pracoval, vzdelaval se? Proste jsem nemohl tusit, ze kdyz si pujcim 100 tisic, nahazim je v herne do automatu a nebudu je mit z ceho vratit, ze bych mohl prijit o byt/dum. Za to muze Kalousek a prezident, oba patri do vezeni!". Pokud lide nejsou ochotni prevzit odpovednost za svoje ciny a zivot, jak muzeme verit ze se budou zodpovedne chovat k vecem verejnym?
Takhle zfleku mě napadá:
- Preferenční kroužkovací systém s negativními i pozitivními hlasy.
Ak by pozitívny hlas bol (blízky alebo) rovný negatívnemu hlasu, tak by to viedlo k vylúčeniu prakticky všetkých známejších osobnosti. Stačí si pozrieť ľubovoľný prieskum dôveryhodnosti (z toho linkovaného by nemal z predsedov slovenských politických strán problém iba Bugár a ostatní by zrejme boli prekrúžovaní nemastnejšími-neslanejšími ľuďmi; Budaj tam dopadol síce dosť pozitívne, ale vo voľbách pohorel).
Napríklad z tunajších diskutujúcich by taký Loki na jednej strane a JS na strane druhej v teoretických voľbách nemali šancu, pretože Loki bude medzi priaznivcami JS-a veľmi nepopulárny a naopak, JS bude medzi voličmi Lokiho veľmi nepopulárny. Najlepšie by skončil niekto taký, kto hovorí, že niečo tu smrdí, ale nevie čo. Taký neutrálny, ak nie ničnehovoriaci, tak aspoň ničneriešiaci kec, čo nás z toho smradu nedostane. V podstate taká impotentizujúca nadstavba nad demokratické rozhodovanie, ktoré už samo o sebe by malo byť akceptovateľné pre väčšinu spoločnosti (v ideálnej dobrovoľnej demokracii by JS z definície akceptovateľné vždy).
Tohle je past demokracie a to co jsem také tady psal. Musíte být jako plitik jednoduchý a zkousnutelný pro co nejvíc lidí. Tedy nijaký.Hmmm, v jednom z nedávných "politických" blogů (pilný čtenár si ho jistě za domácí úkol vygooglí) je odkazován aglický psaný čláken, jehož autor tvrdí, že demokracie dokáže nalézt jen ty mírně napůměrné ... tedy, jinak řečeno, nijaké.
Zrušit 5% limit hlasů pro vstup do sněmovny.Už v současnosti je problém, když se mají v koalici domlouvat tři strany na společném programu a co by se stalo, kdyby jich bylo třeba 5 a víc. Navíc by se do Poslanecké sněmovny dostávaly strany, které reprezentují jen menšinu obyvatel, ovšem díky svému vlivu mohou zásadním způsobem ovlivňovat ostatní strany v koalici. Stačí se vzít příklad, jaké problémy byly na Slovensku, kdy ve vládě byly strany čtyři. Tato uzavírací klauzule funguje například v Německu (5 %), Španělsku (3 %), Itálii (4 %), Rakousku (4 %), Maďarku (4 %), Polsku (5 %), Estonsku (5 %), Slovensku (5 %), Argentině (3 %), Bulharsku (4 %), Izraeli (1,5 %), Mozambiku (5 %), Řecku (3 %), Švédsku (4 %) či Turecku (10 %).
Z poslaneckého slibu udělat přísahu a její porušení trestat ztrátou mandátu.Jako že by nějaký soud rozhodoval, zda poslanec jednal „podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“?
To ovšem nezmusí znamenat doživotní beztrestnost.To už Poslanecká sněmovna schválila, teď je na řadě senát.
Copak když mne špatně léčí lékař, tak jdu vystudovat medicínu a pak ještě založim nemocnici.Srovnáváte nesrovnatelné. Lékaři nejsou do své pozice voleni lidmi.
Pokud pro mne pracující firma (v tomto případě politická strana) špatně pracuje, chci zlepšení práce a nebo jí vyhodit.A vládu můžete vyměnit v příštích volbách. Jenže určitá skupina národa bere volební právo ostatním tím, že chtějí svrhnout lidem zvolenou vládu a nastolit vlastní režim. Ale jen volby ukážou, jestli to je hlas většiny nebo menšiny. Nenechte se splést, nejsem s vládou spokojen. Jenže tu máme demokratické volby, tohle není republika veprostřed Afriky, aby se o vládě rozhodovalo silou.
V hrubých obrysech by se to dalo realizovat pomocí zákona 106/1999 Sb., jednoho serveru ve stylu Cablegate: The Game a hromady dobrovolníků. Ten nejtěžší problém bude špinavosti reálně trestat, ne je hledat a dokumentovat.
Nedůvěře jednotlivým členům vlády.Kde nic není ani premiér nebere. A lepší to nebude. V tomhle mi americký systém připadá o dost rozumnější. Mají sice jen dvě strany ale demokratem/republikánem se stanu v podstatě pouze tak, že se za něj sám prohlásím. Pokud tohle stávající strany pochopí vzroste šance že dostaneme skutečně na výběr a politická scéna u nás, nebude připomínat venezuelskou telenovelu.
V ČR je to sice pořád ta "stejná verbež", ale rotuje to tam natolik, že se máloco utají.ano my jsme to dokázaly vylepšit, ve vyspělých zemích když už něco praskne dotyčný odchází, u nás si voliči prostě zvyknou. Kdyby polovina těch lidí co protestuje na náměstí podala přihlášku do strany dle svého výběru, možná by to mělo větší smysl.
ve vyspělých zemích když už něco praskne dotyčný odcházíKdyby odcházel do kriminálu, to by bylo ono. Bohužel mi "krást dokud se na to nepřijde" taky nepřijde zrovna ideální. Zejména by se mi líbilo, kdyby Nečasovy sliby "nebudeme zvyšovat daně" byly klasifikovány jako podvod s příslušným trestem - udělal to pro vlastní obohacení a k finanční újmě jiných, pro mě jasný podvod. Teď neřeším, jestli jsou změny v daních nutné, ale spíš jen to do očí bijící lhaní, kdy jsou jejich skutky přesně opačné oproti slibům.
ano my jsme to dokázaly vylepšit...zejmena naprosto zvrhlou myslenkou tzv. opozicni smlouvy. A je takovym malym verejnym tajemnstvim, ze nemale casti ODS a CSSD se po tech casech velmi styska a velmi radi by restaurovali pomery z dob opozicni smlouvy... uz jen z tohoto duvodu je system dvou stran v nasi soucasnych podminkach naprosto nemyslitelny
Jinak s tím důchodem žádná srandaNo když jsem počítal, že budu muset dělat až do roku 16.5.2029, tak nevím jak to ustojím.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.