Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 23:08
Xeony z Nehalemu v Q1/09. AMD uvádí 45nm Opterony. 45nm Phenomy II. První desky s podporou AM3 procesorů. NVIDIA přechází na 55 nm, původní GeForce GTX 260 končí. Nových notebookových 500 GB od Hitachi i Fujitsu. 2,5palcových 15 000 RPM od Fujitsu.
Po desktopových kouscích řady Core i7 se na první kvartál příštího roku podle dostupných zdrojů chystá Intel uvést i serverové procesory rodiny Nehalem. Modelová řada 5500 bude určena pro dvouprocesorové servery, jednoprocesorové mašiny pak dostanou do vínku řadu 3500.
I AMD nyní nastupuje, byť se zpožděním, do 45nm vlaku. Oproti stávajícímu 65nm procesu slibují nové Opterony dle AMD o 35 % nižší spotřebu v klidu a v zátěži o 10 %. Velikost L3 cache narostla hned na trojnásobek, na celých 6 MB, procesory nadále využívají DDR2 (a také HT 1.x, v rámci kompatibility se stávajícími čipsety HT 3.x čekejme až příští rok), lepší prefetch zrychluje paměťovou část o nějakých 10 %.
Nový výrobní proces přináší i změny v rozložení hodnot ACP (průměrná spotřeba) vůči frekvenci procesoru. Zatímco s 65nm výrobou nebylo představitelné mít 2,7GHz kousek s ACP 75 W, s 45nm se to stává realitou.
Opterony 8378, 8380, 8382, 8384 a 2378 až 2384 (liší se osaditelností na víceprocesorové desky) pokrývají frekvence od 2,4 do 2,7 GHz (plus 2,3GHz Opteron 2376) při zmiňovaném ACP.
Dle dostupných informací se AMD vzdala plánu stihnout uvedení 45nm Phenomů ještě v tomto roce. Setkáme se tak s nimi až příští rok, a to pod označením „Phenom II“, resp. „Athlon“. To zahrne řady 800, 900 a 600 (X4, vše od 600 níže značené jako „Athlony“) a také 700 a 400 (X3) a 200 (X2). V prvním kvartálu se má objevit ne méně než osm nových procesorů, dva z nich, X4 940 a 920 (3,0 a 2,8 GHz) budou z Black série. AM3 kousky s podporou DDR3 pamětí přijdou na svět v podobě X4 925 (2,8 GHz), 910 (2,6 GHz), X4 810 (2,6 GHz), 805 (2,5 GHz), X3 720 (2,8 GHz) a 710 (2,6 GHz). Řada 600 a 200 se objeví až ve druhém čtvrtletí, ve stejné době bude docházet i na nové čipsety.
To, že stávající AM2+ desky budou kompatibilní s prvními budoucími procesory pro Soket AM3, je známý fakt. Firmy Asustek a MSI nyní přišly s přehledem svých desek, které takovou kompatibilitu přinesou:
U obou výrobců jde o desky s čipsety AMD 7xx a posledními generacemi GeForce kalifornské NVIDIE.
Již při pohledu na hodnotu TDP u nového NVIDIA Quadro FX 5800 nemohl nikdo pochybovat o tom, že GPU této karty je nějak podezřele úsporné. Dle Fudzilly je to jednoduché: 70 % čipů GT200 je v posledním kvartálu roku již vyráběno 55nm procesem a na něj přechází samozřejmě i desktopové karty, zejména pak levnější a konkurenceschopnější GeForce GTX 260. Ta se nám pomalu přesune z 65nm na 55nm GPU, které neponese „jen“ 192, ale rovnou 216 stream procesorů, tedy kromě nižší spotřeby a levnější výroby nabídne i vyšší výkon. Očekávat se dá i lepší přetaktování ruku v ruce se schopností stejným chlazením uchladit vyšší frekvence. Nová verze se na trhu začne objevovat již počátkem prosince.
500 GB pevné disky velikosti „dva a půl palce“ máme na světě již delší dobu, s prvním kouskem vlastně přišla před pár měsíci Hitachi, ale tehdy šlo o tříplotnový speciál s nadstandardní výškou, která nepasovala do 99 % zařízení. Nyní to firma již napravuje, nový Hitachi Travelstar 5K500.B (přesněji model HTS545050B9A300) nese plotny dvě, pročež se vejde do standardní výšky 9,5 mm. Samozřejmě s tím klesá spotřeba a roste přenosová rychlost, při čtení/zápisu si disk vezme 1,4 W, v klidu jen 0,5 W. Navíc přidává Bulk Data Encryption (BDE), neboli AES. Kromě 500 GB půjdou příští rok do prodeje i menší modely od kapacity 120 GB.
Fujitsu také nezůstává pozadu a představuje MJA2 BH a MJA2 CH, taktéž 500GB 2,5palcové disky z nichž první jmenovaný se na trhu objeví již příští měsíc. Řada CH pak v prvním kvartálu příštího roku přidá HW 256bit AES.
Za běhu bere 1,4 W, v klidu pak 0,6 , tedy o desetinku více než Hitachi. Oproti Hitachi má navíc i malinko menší odolnost za běhu i vypnutý, ale to není příliš problém. O jeden gram menší hmotnost je pak zcela jistě zanedbatelná .
U japonského výrobce ještě zůstaneme, firma totiž před chvílí představila i 2,5palcové disky řady MBE2 RC s 15 tisíci otáčkami ploten za minutu a 10 025otáčkové MBD2 RC. Jejich cílení je samozřejmě jiné než notebooky, primárně jde o serverové disky, zde vybavené dokonce 6,0Gbps SAS rozhraním, interní přenosová rychlost dle Fujitsu narostla až o celých 60 %.
Kapacita dosahuje 147 a 300 GB pro MBD2 RC, MBE2 RC pak 73,5 a 147 GB. Spotřeba nových modelů za běhu přitom není nijak drastická, pomalejší kousky se vejdou do 3,47 W, ty nejrychlejší pak do 4,1 W. Přístupová doba činí 2,9, resp. 3,8 ms při čtení a 3,4, resp. 4,3 ms při zápisu. Řada MBD2 RC se na trhu objeví v prvním kvartálu příštího roku, MBE2 RC ve druhém.
Protože tabulky jsou jako obrázek, ostatní obrázky jsou bulvární (nečitelné, nepřehledné omalovánky, z kterých se nic podstatného nelze dozvědět), fotky otevřeného hard disku, působí jenom jako ikona (nemá to absolutně žádný význam, je to jen vycpávka).
Text je takový divný (aspoň pro mě). V podstatě říká dřív jsme vyráběli takový hardware, ten který plánujeme vyrábět, bude tolikrát rychlejší nebo menší. Nakonec z toho vydedukuje, že bude lepší, úžasnější a lesklejší.
Možná že se takto píše o hardwarových novinkách i jinde, ale tady to působí poněkud levně.
Protože tabulky jsou jako obrázek"Na hrdinství není čas", dalo by se říci. Převádět údaje do html by nebylo účelné, naopak pouze zbytečně zvyšovalo časovou náročnost na tvorbu článku.
ostatní obrázky jsou bulvární (nečitelné, nepřehledné omalovánky, z kterých se nic podstatného nelze dozvědět)ano, jeden je na hranici čitelnosti, další jsou dle mého v klidu. kde prosím shledáváš ve slajdech od amd onu "bulvaritu" a "nepodstatnou informační hodnotu"?
fotky otevřeného hard disku, působí jenom jako ikona (nemá to absolutně žádný význam, je to jen vycpávka).ano, je to vycpávka. ale to se dá brát i jako eufemismus pro "doprovodná fotografie oživující text". je to o úhlu pohledu.
V podstatě říká dřív jsme vyráběli takový hardware, ten který plánujeme vyrábět, bude tolikrát rychlejší nebo menší. Nakonec z toho vydedukuje, že bude lepší, úžasnější a lesklejší.ano, o tom hardware je. nebo jsou snad jaderné noviny o něčem jiném než "dřív jsme tu-věc-v-kernelu dělali takhle, odteď to bude jinak/opačně/lépe?
... ale tady to působí poněkud levně.to je věc názoru. nevšiml jsem si, že by platilo pravidlo, že na abclinuxu se píše pouze o linuxu. píše se tu o hromadě jiných věcí, které s linuxem souvisí zhruba stejně jako hardware, na kterém jej čtenáři provozují a o kterém jsou hardwarové novinky. nebo se pletu?
nebo jsou snad jaderné noviny o něčem jiném než "dřív jsme tu-věc-v-kernelu dělali takhle, odteď to bude jinak/opačně/lépe?Ano, jsou - JN kromě "odteď to bude takhle" také obsahují informace o tom, proč to tak bude, jak je toho dosaženo, čí je to práce, prostě podrobné informace. To v HW novinkách (většinou) není. (Uznávám, že ve většině případů žádné další podrobné informace nemají smysl, ale to na platnosti výše uvedeného nic nemění.)
kde prosím shledáváš ve slajdech od amd onu "bulvaritu" a "nepodstatnou informační hodnotu"?
Začít můžeme u nízkého rozlišení, kterým trpí čitelnost (naprosto nečitelné vysvětlivky orámování u prvního obrázku).
To je mimo jiné způsobeno grafickým rozředěním (např. kdyby dva řádky textu v každém procesoru-obdélníku vyplňovaly celý jeho prostor a nemusely se mačkat s logem a ozdobným puntíkem (Transition Diagram), bylo by hned lépe).
Na druhém (45nm Series) jsou barvy tak rozumně zvoleny, že názvy jádra aby jeden hádal s OCR. Na tomtéž obrázku jsem dlouho nechápal, proč jsou histogramy cache a frekvence potrhané. Až pak mi došlo, že to je záměr nebo chybně ditherované stupně. Punc bulvárního zpracování dodávají všeříkající výkřiky „Welcome to true multitasking“ apod. namísto objektivních veličin (např. zpoždění přepínání kontextu, rychlost vykonávání instrukcí určitého druhu).
Třetí je z nich nejrozumnější.
Čtvrtý je typickým příkladem, jak utopit informace. To podstatné je vměstnáno do úzké nudle napravo a drobné tabulky dole. (Já bych si představoval dvourozměrný prostor, kde na jedné ose by byla frekvence, na druhé tepelný výkon (s vyznačenou hranicí kdy už chlazení vzduchem nestačí) a vztah by byl zanesen do dvou spojitých grafů charakteristických pro dané modely.)
"doprovodná fotografie oživující text"
Asi jako u každém článku o policii má ČTK tu samou fotku pruhované Felicie projíždějící kaluží ;)
Tím chci říct, že úplně stejný obrázek můžete použít, až budete psát o pokrocích Western Digital.
(Dlouho jsem si myslel, že počítače jsou zhouba úředníků, kteří čím víc mají výpočetní techniky, tím více dokumentů tvoří, bez ohledu na jejich rostoucí entropii. V nedávné době jsem tuto teorii s úspěchem aplikoval na novináře a tentokrát přijde řada na populárně naučné články o technice.)
nevšiml jsem si, že by platilo pravidlo, že na abclinuxu se píše pouze o linuxu
To jsem neřekl. Levné není téma. Levné je zpracování (forma i obsah), což potvrzuje i váš první dostavec:
"Na hrdinství není čas"
hm, na tohle bych mohl opět obšírně odpovědět, ty bys pak opět zareagoval a tak stále dokola. jenže to nemá cenu, zažil jsem to už mnohokrát a výsledkem takových debat je vždy .... nic. takže tvoje připomínky registruju, ale nebudu se vyjadřovat kvůli výše uvedenému.
U obou výrobců jde o desky s čipsety AMD 7xx a posledními generacemi GeForce kalifornské NVIDIE.Nemá tam být nForce? PS: prima článek, díky!
imho nemá, oni to přejmenovali, stejně tak ovladače už také nejsou "forceware" ale "geforce". viz http://www.nvidia.com/page/mobo.html
PS: wysivyg editor? to zas bude flejm ;)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.